Udostępnij
Skomentuj

Recenzja kart graficznych NVIDIA GeForce RTX 3060 i RTX 3050 Ti

Premiera nowych kart graficznych od firmy Nvidia coraz bliżej. Poznaj szczegóły ich specyfikacji technicznych.

Według doniesień z popularnych serwisów internetowych zajmujących się wyszukiwaniem najświeższych informacji z zakresu informatyki i elektroniki już w styczniu przyszłego roku na rynku ma zadebiutować karta graficzna GeForce 3060 od Nvidii. Kilka tygodni później do sklepów trafi też model GeForce RTX 3050 Ti.

Polecane karty graficzne RTX 3060

Specyfikacja techniczna NVIDIA GeForce RTX 3060 i RTX 3050 Ti

Jako gracz zapewne z niecierpliwością czekasz na oficjalny start sprzedaży i wypróbowanie nowych układów GPU w akcji, jednak musisz uzbroić się w cierpliwość. W międzyczasie warto zapoznaj się ze specyfikacjami technicznymi obu wariantów — szczegóły znajdziesz poniżej.

Ogólnie rzecz biorąc, zgodnie z zapowiedziami producenta, należy spodziewać się komponentów ze średniej półki cenowej zapewniających dobrą wydajność. Najistotniejsza z wieści dotyczy tego, że przypuszczalnie architektura wspomnianych podzespołów będzie opierać się na rdzeniu Ampere GA106. Potwierdzenie od Nvidii jeszcze się nie pojawiło, jednak prawdopodobieństwo jest dość duże, pomimo że części oznaczone nazwą Ampere stworzono raczej z myślą o droższych egzemplarzach.

Przewiduje się, że Nvidia GeForce RTX 3060 i GeForce RTX 3050 Ti zostaną wyposażone w 6 GB pamięci RAM GDDR 6 z kośćmi zainstalowanymi na 192-bitowej szynie. Pierwsza z wymienionych wersji układu skorzysta z 3840 procesorów strumieniowych służących do przetwarzania danych, natomiast druga z 3584. Symbol RTX pozwala też stwierdzić, że nowych modelach zaplanowano obsługę ray tracingu, czyli technologii gwarantującej niesamowite oświetlenie w grach. W porównaniu do pozostałych, budżetowych propozycji Nvidii, takie zestawy powinny znaleźć się w czołówce tych działających najszybciej.

Spoglądając na opisane niezbyt szczegółowo specyfikacje, trzeba podkreślić, że choć zapowiedziane warianty nie prześcigną tych z wyższej półki pod kątem mocy, niewątpliwie okażą się lepsze od dostępnych aktualnie na rynku opcji ze swojego segmentu. Niewykluczone, że jeżeli Nvidia zachowa dodatkowo atrakcyjny stosunek kosztów generowanych przez podzespoły do ich jakości, w pierwszych miesiącach po premierze oba komponenty mocno zyskają na popularności. Podsumowując, widać tutaj spory potencjał, więc niewątpliwie warto zainteresować się albo RTX 3060, albo RTX 3050 Ti.

Zastosowanie NVIDIA GeForce RTX 3060 i RTX 3050 Ti

Analizując opublikowane dotychczas informacje dotyczące nadchodzących wielkimi krokami kart graficznych Nvidia GeForce, można bez problemu przewidzieć idealne dla nich zadania i zacząć planować zakupy. Z racji, że są to rozwiązania ze średniego segmentu cenowego i wydajnościowego, nie należy liczyć na przełom w efektywności pracy. Układy spełnią jednak oczekiwania początkujących lub trochę bardziej zaawansowanych użytkowników. W połączeniu z dobrym CPU pomogą osiągnąć całkiem niezłą płynność przy zadowalających ustawieniach obrazu — nawet w tytułach z ostatnich lat.

Profesjonalistom wymagającym od sprzętu ponadprzeciętnej mocy w grach lub programach do tworzenia animacji 3D, opisywane komponenty raczej nie wystarczą. Nie dorównują one bowiem swoim droższym odpowiednikom z wysokiej półki. Mimo wszystko Nvidia GeForce RTX 3060 i GeForce RTX 3050 Ti stanowią atrakcyjne propozycje, które powinny szybko przyciągnąć wielu fanów. Ich premiera nie wywołuje ogromnego zachwytu, ale przypuszczalna obecność w wyposażeniu rdzenia Ampere GA106 wzbudza sporą ciekawość.

Porównanie NVIDIA GeForce RTX 3060 i RTX 3050 Ti

Jeśli chodzi o porównanie obu wariantów, nie ma w tym zakresie żadnych zaskoczeń. Układ GeForce RTX 3060 zapewnia trochę lepszą wydajność, choćby ze względu na wspomnianą już przewagę w liczbie procesorów strumieniowych. Ta wersja karty graficznej Nvidia dostanie ich prawdopodobnie o kilkaset więcej, co pozwoli na szybsze przetwarzanie danych. Oprócz tego istnieje jeszcze szansa na zastosowanie w niej nie 6 GB, jak napisano wcześniej, a 12 GB pamięci RAM. Gdyby tak się stało, model oznaczony liczbą 3060 mocno zdystansowałby konkurencję ze średniego segmentu cenowego.

Bardziej realne zdaje się umieszczenie w podzespole 6 GB RAM, a zatem za wynik pojedynku GeForce RTX 3060 vs GeForce RTX 3050 Ti należy uznać remis z lekkim wskazaniem na pierwszy komponent. Drugi będzie stanowić atrakcyjne rozwiązanie głównie w kontekście finansowym, bo przy podobnej efektywności zapłacisz za niego mniej. Warto tutaj nadmienić, że Nvidia planuje wyprodukować też słabsze od wymienionych GPU o oznaczeniu GeForce RTX 3050 bez dodatku Ti. Nie da się go jednak na razie skonfrontować z przedstawionymi egzemplarzami, bo dokładnych informacji na jego temat do tej pory brak.

Porównanie z innymi modelami kart graficznych NVIDIA

Jak już przeczytałeś wcześniej, prezentowane w tekście karty graficzne Nvidia GeForce są modelami skierowanymi do średnio wymagających użytkowników — pod kątem ceny oraz mocy. Nie oferują one nic przełomowego z wyjątkiem zastosowania rdzenia GA106 z rodziny Ampere oraz faktu, że po raz pierwszy technologia RTX pojawi się w wariancie z serii x050. Poza tym układy odstają od swoich droższych odpowiedników stworzonych z myślą o osobach ze sporymi oczekiwaniami — trudno spodziewać się zaskoczenia.

Komponenty z wyższej półki mają więcej procesorów strumieniowych oraz pamięci RAM. Wyposaża się je także w sprawniejsze kontrolery, dzięki którym transportowanie danych jest zdecydowanie szybsze. Za przykład może posłużyć chociażby znajdująca się w ofercie Nvidii niedaleko od RTX 3060 i RTX 3050 Ti opcja GeForce RTX 3070 — w jej przypadku producent wykorzystał 5888 platform obliczeniowych CUNA oraz 8 GB RAM w kościach zainstalowanych na 256-bitowej szynie. Różnica jest dość spora i odczuwalna w trakcie rozgrywki albo w czasie projektowania animacji trójwymiarowych.

Z następną w kolejności kartą graficzną GeForce RTX 3080 prezentowanych modeli nie da się porównywać. W tym wariancie zastosowano aż 8074 rdzenii CUNA o podstawowej częstotliwości taktowania zegara na poziomie 1,44 GHz. Dodatkowo wbudowano 10 GB pamięci RAM na 320-bitowej szynie — nie trzeba testów, żeby dostrzec ogromną przewagę RTX 3080 nad RTX 3060 i RTX 3050 Ti. Mimo wszystko niedługo po inauguracji sprzedaży pewnie pojawią się profesjonalne analizy i wówczas będzie wiadomo, o jak dużej przepaści między tymi rozwiązaniami mowa.

Reasumując, jeżeli zależy Ci na w miarę taniej karcie graficznej gwarantującej płynność w najnowszych tytułach przy całkiem niezłych ustawieniach obrazu, premiera układów GeForce RTX 3060 i RTX 3050 Ti powinna Cię zainteresować. Szykują się naprawdę ciekawe propozycje ze średniej półki, pozwalające osiągnąć zadowalające efekty wizualne na ekranie komputera przy zachowaniu wydajności na satysfakcjonującym poziomie. Dokładnych kosztów zakupu obu wersji jeszcze nie poznano, ale możesz liczyć na atrakcyjną cenę. Śledź Morele, aby być na bieżąco z najświeższymi informacjami dotyczącymi nadchodzących premier.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Procesory - Płyty główne - Dyski SSD - RTX 4090 - RTX 4080

Udostępnij
3,2
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:06
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.