Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Ranking dysków HDD 3TB. Top 10 najlepszych

Przeglądamy specyfikacje dysków HDD o pojemności 3 TB. Jakie parametry powinien mieć duży magazyn pamięci cyfrowej?

Na jakie produkty warto zwrócić uwagę? Odpowiedź na to pytanie przyniesie nasz ranking dysków HDD 3 TB. Duży dysk twardy to dobre rozwiązanie dla graczy, który kolekcjonują kolejne edycje ulubionych gier komputerowych, zbiorów zdjęć, wideo i muzyki oraz materiałów do pracy. Inwestycja w duży dysk ma sens, szczególnie wtedy, gdy zależy nam na bezpieczeństwie naszych danych. Warto również wziąć pod uwagę zastosowanie systemu NAS (Network Attached Storage) – czyli serwera łączącego dyski w swego rodzaju prywatną chmurę.

Najczęściej wybierane dyski HDD 3TB

HDD 3 TB 2,5 cala – idealny do laptopa

Dysk o pojemności 3 TB zmieści się do laptopa. Firma Seagate oferuje takie nośniki pamięci z serii BarraCuda. Są zbudowane przy użyciu talerzy o średnicy 2,5 cala i wyposażono je w będący aktualnie standardem, interfejs do łączności z płyta główną – SATA III. Podobnie jak w przypadku mniejszych odpowiedników, 3 TB HDD do laptopa kręci się z prędkością do 5400 [obr/min]. Dla optymalizacji szybkości dostępu do danych, nośnik pamięci jest wyposażony jest w pamięć podręczną. W przypadku nośników dedykowanych urządzeniom mobilnym, za standard można uznać cash na poziomie 128 MB.

HDD 3 TB 3,5 cala – właściwy do komputerów stacjonarnych

Specyfika komputerów stacjonarnych pozwala na zastosowanie większych dysków. Standardem są te wyposażone w talerze o średnicy 3,5 cala. Do standardu należy konfiguracja z interfejsem SATA III oraz pamięć podręczna na poziomie 64 MB. Dyski HDD o rozmiarze 3 TB często dostępne są z prędkością obrotową na poziomie pomiędzy 5400 a 7200 [obr/min]. Wyższa prędkość jest typowa dla produktów marki Toshiba z serii P300. Western Digital w większości oferuje modele z prędkością 5400 - 5900 [obr/min].

Dyski z serii BarraCuda od Seagate także oferują prędkość na poziomie 5400 [obr/min], ale dostępne są cashem 256 MB. Co daje szanse na płynną optymalizację pracy nośnika danych.

Nośnik HDD 3TB do systemów NAS

Dyski HDD o dużej pojemności, często używane są do budowy systemów NAS (Network Attached Storage), które mogą służyć jako pojemny sieciowy magazyn na dane wszystkich domowników lub całej firmy. Rozwiązanie takie można porównać do prywatnej przestrzeni w chmurze, a wiodący producenci pamięci masowych oferują w tym celu specjalne edycje swoich produktów zoptymalizowane pod kątem współpracy z systemami operacyjnymi służącymi do kontroli serwerów NAS. Dyski HDD dedykowane do własnych i zewnętrznych systemów NAS oferuje Seagate – są one oznaczone np. IronWolf oraz Western Digital w popularnej serii RED.

Prześledziliśmy specyfikację nośnika HDD dedykowanego systemowi NAS na podstawie modelu WD30EFRX z serii WD RED (Western Gigital). Przede wszystkim dysk jest zoptymalizowany pod katem kontroli poprzez firmowy system NASware 3.0. Pozwala on na budowę dysków sieciowych składających się z max 8 nośników w wersji WD RED oraz do 24 w wersji WD RED PRO. Sama specyfikacja takiego dysku jest zbliżona do tej, jaką stosuje się w komputerach stacjonarnych, tj.:

  • Prędkość obrotowa zazwyczaj 5400 – 5900 [obr/min],
  • Interfejs SATA III,
  • Talerze o średnicy 3,5 cala,
  • 64 MB pamięci podręcznej.

Główne różnice wynikają z możliwości automatycznej konfiguracji dysku i kontroli poprzez system NASware 3.0, co pozwala na optymalna pracę nośnika lub zespołu nośników HDD jako dysku sieciowego. Prywatny NAS to rozwiązanie idealne dla użytkowników, których dane liczy się w terabajtach, a tendencja jest wzrostowa.

Jaki dysk HDD 3 TB warto kupić?

Szukając dużego dysku twardego warto zwrócić się w kierunku renomowanych producentów, którzy od lat specjalizują się w technologii HDD. Z pewnością warto rozważyć oferty: Seagate, Toshiba i Western Digital.

  • Western Digital (WD) – firma koncentrująca się na dostawie najlepszych rozwiązań w zakresie przechowywania i budowy infrastruktury danych. W 2012 roku WD odkupił dywizję HDD od Hitachi. W związku z tym można spotkać jeszcze na rynku dyski HDD 3TB sygnowane markę Hitachi, ale od 2018 roku produkowane są już wyłącznie pod markę Western Digital.
  • Seagate – firma od ponad 40 lat specjalizująca się w dostawie produktów i rozwiązań w dziedzinie przechowywania danych. Seagate oferuje dyski dedykowane graczą, popularne dyski przenośne do konsoli Xbox i PlayStation oraz systemy do produkcji i utrzymania dysków sieciowych typu NAS.
  • Toshiba – znany koncern specjalizujący się w dostawie pamięci masowych zarówno do zastosowania w komputerach, jak i do budowy systemów do obsługi Big Data.
Udostępnij
3,5
5 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:31
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.