Udostępnij
Skomentuj
https://www.morele.net/wiadomosc/ranking-alkomatow-top-10-najlepszych-modeli/778/ 2020-09-17 14:22:20.000000

Ranking alkomatów. Top 10 najlepszych modeli

Przed zakupem alkomatu, warto zorientować się, które alkomaty są najczęściej kupowane.

Ranking alkomatów 2020 – TOP 10

Wybierając odpowiedni przyrząd do pomiaru stężenia alkoholu, najlepiej jest zdać się na opinie klientów – te natomiast znajdują odzwierciedlenie w ocenach produktów. Chcąc znaleźć topowy alkomat wśród najnowszych sprzętów, przyjrzyj się ofertom, które nie zawiodły użytkowników i zasłużyły na ich zaufanie. Znajdą się tam między innymi takie marki jak Datech, Tracer, FITalco czy Santech. Wśród najczęściej kupowanych urządzeń z pewnością znajdziesz te odpowiadające Twoim potrzebom.

Parametry alkomatów

Jeżeli szukasz dla siebie właściwego alkomatu, to zapewne zdarzyło Ci się przynajmniej raz stanąć w obliczu pytania padającego niezwykle często po zakrapianych imprezach – „kiedy mogę prowadzić?”. Wtedy być może ktoś znajomy podsuwa alkomat czy alkotest i za chwilę wątpliwości zostają rozwiane. Czy jednak na pewno? Jakim urządzeniom zaufać bez wahania? Co sprawia, że Twój wynik jest wiarygodny i pozwala wsiąść „za kółko”? Trzeba mieć na względzie wiele aspektów, bo okazuje się, że wybór odpowiedniego alkomatu, to nie do końca oczywista sprawa.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na rodzaj sensora, w jaki wyposażono alkomat. Dokładny pomiar zapewnia urządzenie spektrofotometryczne, gorsze, lecz również wiarygodne wyniki zapewnia sensor elektrochemiczny. Najgorzej sprawdzają się czujniki półprzewodnikowe. Niestety w parze z dokładnością pomiaru idą dwa minusy, które deklasują alkomaty spektrofotometryczne już w przedbiegach – cena, sięgająca kilku tysięcy złotych, oraz rozmiar. Są to przyrządy stacjonarne, stosowane głównie na komisariatach.

Alkomat elektrochemiczny to urządzenie powszechnie stosowane podczas kontroli drogowych, jednak każdy może się w nie zaopatrzyć. Ich główną przewagę nad czujnikami półprzewodnikowymi stanowią właśnie te aspekty, na które należy zwracać szczególną uwagę. Mowa przede wszystkim o podatności na czynniki zewnętrzne, zależności wyniku od baterii przyrządu, skali i powtarzalności pomiaru, żywotności sensora czy częstotliwości, z jaką powinna zostać wykonana kalibracja alkomatów. To od tych parametrów zależy zarówno cena, jak i jakość.

Ile kosztuje dobry alkomat?

Zakup odpowiedniego urządzenia, oferującego miarodajne wyniki, to koszt już około kilkuset złotych. Jeżeli pytanie „Ile mam promili?” nie jest Twoim chlebem powszednim, to być może wystarczy okazyjnie zakupiony alkomat jednorazowy. Tego rodzaju sprzęt powinien jednak posiadać dokładność rzędu 0,1 promila. W innym wypadku może okazać się, że odczytany wynik przekracza dopuszczalny błąd, a wtedy spotka Cię niemiłe zaskoczenie podczas kontroli. Niewątpliwym plusem natomiast jest cena – alkotest to koszt zaledwie kilku, do kilkunastu złotych.

Na niższej półce cenowej znajdziesz głównie alkomaty półprzewodnikowe o słabej żywotności i niewielkiej dokładności. Wymagają one również częstej kalibracji. Nie należy jednak od razu się zrażać, ponieważ tego typu urządzenia mogą być przydatne w niektórych sytuacjach, a sporadyczny użytek nie zniszczy ich zbyt prędko. Do kilkuset złotych można znaleźć dobry przyrząd z sensorem półprzewodnikowym lub przeciętny alkomat elektrochemiczny. Ten drugi cechuje lepsza dokładność, jednak jakość dość wyraźnie idzie tutaj w parze z ceną.

Przy okazji kosztów nie sposób pominąć dodatkowych funkcji. Warto rozejrzeć się wśród ofert, aby znaleźć produkt, który potrafi więcej niż jedynie dokonać pomiaru i przekazać wynik. Dodatkowe kilkadziesiąt złotych pozwoli trafić na alkomaty pamiętające pomiary, emitujące sygnał dźwiękowy podczas pomiaru, posiadające ustnik oraz informujące o żywotności, liczbie pomiarów czy stanie baterii. W pewnych sytuacjach przydatna może okazać się funkcja przeprowadzania pomiarów pasywnych – to idealne rozwiązanie, kiedy badany odmawia współpracy.

Które alkomaty nadają się do użytku?

Jak zostało już wspomniane powyżej, kluczowa podczas doboru alkomatu jest jego dokładność. Jeżeli wynik pomiaru może różnić się od faktycznego stanu o co najmniej 0,1 promila, to używanie tego typu sprzętu jest związane z ryzykiem. Warto mieć na względzie jakość posiadanego przyrządu, podczas zadawania sobie pytania „Ile mogę wypić?”. Szczególnie istotne będzie to w przypadku używania alkomatu jednorazowego lub taniego miernika z sensorem półprzewodnikowym. Kiedy jednak chcesz mieć całkowitą pewność, że możesz wsiąść za kierownicę, zaufaj atestom.

Urządzenia spełniające normę EN 15964 używane są przez służby mundurowe, a zatem wydają się wiarygodnym i pewnym rozwiązaniem, pozwalającym uniknąć niepewności i ewentualnych błędów. Jeżeli dodatkowo alkomat spełnia normy dyrektyw Unii Europejskiej – posiada certyfikat CE – to nie ma już niemal żadnych powodów do obaw. Prawie pewne jest, że spełni on swoją rolę. Oczywiście warto mimo wszystko zaufać także parametrom. Może okazać się, że najlepszy alkomat w przystępnej cenie nie ma wszystkich certyfikatów, a mimo to podaje wiarygodne wyniki.

Przed zakupem przeanalizuj również, w jakich warunkach będziesz wykorzystywać urządzenie. Alkomaty półprzewodnikowe potrzebują dużej mocy, zatem mogą być niemiarodajne, kiedy bateria słabnie lub temperatura na zewnątrz spada. Ponadto niektóre pokarmy czy dym papierosowy także mogą sprawić, że sensor nie wykona pomiaru właściwie. Jest to główny powód faktu, że analizując, jak porównywane są ze sobą topowe alkomaty, ranking zawsze zdominowany będzie przez urządzenia elektrochemiczne. To im przede wszystkim warto zaufać.

Popularni producenci alkomatów

Wybór marki, której można zaufać, to istotny krok w dokonaniu dobrego zakupu. Koniec końców powierzasz nabywanemu urządzeniu bezpieczeństwo swoje, swoich bliskich i innych uczestników ruchu, a w najlepszym wypadku jedynie własne prawo jazdy. Wybór alkomatów jest niezwykle szeroki i łatwo zabłądzić w całym morzu ofert. Kiedy interesuje Cię tani alkomat, to wybierz przyrząd marki Tracer, która produkuje sprzęt idealny do użytku od czasu do czasu, co będzie świetnym rozwiązaniem, jeżeli nie planujesz eksploatować go ponad jego żywotność.

Sięgając po droższe urządzenia, trafisz chociażby na produkty marek Datech, AlcoForce czy Amii. Alkomat jednego z tych wytwórców bez wątpienia posłuży przez dłuższy czas, nawet jeżeli wymagał będzie sporadycznej kalibracji. Z całą pewnością można liczyć na solidne wykonanie i wiarygodne pomiary. Odpowiednie elektrochemiczne sensory zapewnią właściwą dokładność i nie pozwolą na zaburzenie wyniku przez czynniki zewnętrzne. Gdy wymagasz dobrej jakości w przystępnej cenie, to właśnie na tych producentach warto się skupić.

Chcąc zakupić najpopularniejsze – więc pewnie także najbardziej wiarygodne – urządzenie, trafisz bez wątpienia na alkomat Promiler, Santech czy FITalco. Choć w pewnych względach niewiele odbiegają od produktów wspominanych wcześniej, to zaufanie klientów musi mieć swoje źródło, którym bez wątpienia są lepsze parametry, zwłaszcza w średniej i górnej półce cenowej. Chcąc wydać co najmniej kilkaset złotych, rozważ przyrządy tych marek, a z pewnością się nie zawiedziesz. Jak widać, wśród szerokiej oferty alkomatów każdy może znaleźć coś dla siebie.

Polecane artykuły
 
Udostępnij
4,9
4 oceny
5 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (3)

Widzę, że co sklep to inny ranking. Ja od dłuższego czasu używam Alkohita x50. Gwarancja na 3 lata i darmowa kalibracja w tym okresie. Sam sensor też ma dobrej jakości bo jeszcze się nie zdarzyło żebym się zawiódł. Szkoda że nie macie ich u siebie
Xblitz ma bardzo do brej jakosci i sprawnosci alkomaty, chocby ten co mam od kilku miesięcy mały a sprawnie działający Alcontrol Mini a tez ich nie ma w rankingu, szkoda. Bo świetny i niezbyt kosztowny sprzet
Coś w tym jest, bo przecież alkohit to znana marka, której nie ma, a za to są firmy znane z produkcji badziewia z alkomatami za trzydzieści kilka złotych.
Trochę słaby ten ranking skoro alkomat wg. Waszego opisu alkomat AL8000 "dzięki zastosowaniu stopu platyny do budowy sensora wyniki alkomatu są bardzo precyzyjne, a błąd pomiaru i niepewność rozszerzona wynosi nie więcej niż 5% wyniku" jest na 9 miejscu, a na 2 miejscu uplasował się nie wiadomo jak jakiś badziew z sensorem półprzewodnikowym