Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jak wybrać alkomat? Który kupić? Najlepsze alkomaty

Planujesz zakup testera trzeźwości? Podpowiadamy, jaki alkomat kupić, do użytku osobistego lub dla firmy!

Alkomat może posłużyć nie tylko jako narzędzie w rękach policji, ale również do celów informacyjnych dla samego kierowcy. Zamiast udawać się na komisariat (czasem odległy o kilka, kilkanaście kilometrów) w celu wykonania testu, można wyposażyć się w domowy alkomat konsumencki, dzięki któremu w szybki sposób sprawdzi się, czy można prowadzić samochód.

Co to jest alkomat i jak działa?

Alkomat lub też inaczej tester trzeźwości to urządzenie, którego zadaniem jest określenie ilościowej zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Dzięki tak wykonanemu pomiarowi określa się stężenie alkoholu we krwi w momencie wykonywania testu. Dobry alkomat może być wykorzystywany przez firmy ochroniarskie oraz służby policyjne, sprzęt ten znajduje zastosowanie także w firmach logistycznych i transportowych.

Jak działa alkomat? Najważniejszym elementem jest sensor, czyli element wrażliwy na alkohol. Po wdmuchaniu powietrza do środka urządzenia zostaje przeprowadzony odczyt, następnie układ elektroniczny alkomatu oblicza zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Wynik zostaje wyświetlony na ekranie sprzętu. Aby pracował on prawidłowo, konieczne są regularne, okresowe kalibracje. Średni czas, po jakim trzeba skalibrować alkomat, wynosi około 6-12 miesięcy, w zależności od konkretnego modelu.

Jakie są rodzaje alkomatów?

Jaki alkomat kupić? Na początek warto się zastanowić, jakie rodzaje testerów trzeźwości są dostępne na rynku. Wyróżniamy:

 • alkomaty półprzewodnikowe – to najtańszy i najpopularniejszy rodzaj alkomatów, ich dokładność może wynosić 0,0 % lub 0,00 ‰. Półprzewodnikowy sensor jest dość wrażliwy, dlatego pomiaru nie wolno dokonywać tuż po spożyciu alkoholu, ani też podczas palenia papierosów,
 • alkomaty elektrochemiczne – to urządzenia wykorzystywane przez służby policyjne i różne firmy. Ich sensor jest odporny na działanie substancji pobocznych, a dokładność pomiaru może wynieść nawet do 0,000 ‰.

Ostatni typ alkomatu dostępny na rynku to alkomat spektrofotometryczny. W takiej wersji wykorzystywane jest spektrum podczerwieni. Mierzą one wartość absorpcji, czyli zdolności do pochłaniania przez niektóre związki chemiczne promieniowania podczerwonego. Są to najlepsze alkomaty na rynku, najdroższe i o najwyższej dokładności. Nie są one podatne na czynniki zakłócające pomiar i mogą być wykorzystywane jako sprzęty dowodowe.

Polecane alkomaty

Jaki alkomat kupić? Najważniejsze parametry

Co wyróżnia poszczególne alkomaty, poza rodzajem zastosowanego sensora? Są to parametry techniczne, takie jak:

 • czujnik przepływu powietrza – sensor informuje, jak dużo powietrza należy jeszcze wprowadzić do urządzenia, by można było przeprowadzić pomiar,
 • tryb pracy – alkomat może pracować w trybie pasywnym (bez udziału badanego, np. gdy jest on nieprzytomny) lub aktywnym,
 • wielkość czujnika – im większy sensor, tym dokładniejszy będzie pomiar.

Inne ważne aspekty, którymi należy się kierować przy zakupie alkomatu to:

 • dodatkowe ustniki w zestawie z urządzeniem – ustniki do alkomatu trzeba wymieniać, zwłaszcza jeśli korzysta z niego kilku kierowców, wyjątek stanowią alkomaty bezustnikowe,
 • liczba pomiarów – każdy alkomat ma określoną żywotność, warto dowiedzieć się, co ile pomiarów jest konieczna jego kalibracja,
 • wyświetlacz – najlepiej, żeby był duży i czytelny,
 • zakres pomiaru – im jest większy, tym lepiej.

Jak wybrać alkomat dla firmy?

Jeśli chodzi o alkomaty dla firm, warto wybierać urządzenia z mocniejszym sensorem, np. alkomaty elektrochemiczne. Dzięki temu użytkownik ma pewność, że wynik jest dokładny, rzetelny i powtarzalny. Testery przeznaczone do użytku firmowego wyróżnia bezkontaktowy pomiar oraz rzadsze niż w przypadku urządzeń do użytku osobistego kalibracje. Bardzo wygodnym rozwiązaniem są sprzęty do pomiaru stężenia alkoholu we krwi ze wbudowanym licznikiem kalibracji.

Jaki alkomat do użytku osobistego wybrać?

Alkomat do użytku osobistego nie musi być drogi, ale powinien zostać wyprodukowany przez sprawdzoną firmę. Zalecane jest, by wybierać modele z sensorem elektrochemicznym – są one dokładniejsze i nie potrzebują częstego serwisowania – koniecznie poręczne i wielorazowego użytku. Kalibrację alkomatu przeprowadza się najczęściej w sklepie, w którym sprzęt został zakupiony. Koszt wykonania usługi może wynieść od 50 do 100 złotych.

Ile kosztuje alkomat?

Dobry alkomat do użytku osobistego można kupić już w cenie wynoszącej około 200-300 złotych. W tym przedziale są urządzenia wyposażone w sensor elektrochemiczny, o zakresie pomiaru od 0 do 4.0 ‰, z kilkoma ustnikami załączonymi w zestawie. Testery trzeźwości dla firm to wydatek rzędu około 1500 złotych i więcej za alkomat. Najbardziej wiarygodne są natomiast alkomaty policyjne, których koszt zakupu wynosi nawet do 7000 złotych.

Jakie są dodatkowe funkcje w alkomatach?

Przy zakupie alkomatu warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje urządzenia. Na rynku są dostępne sprzęty, które posiadają opcje, takie jak np.:

 • licznik pomiarów i kalibracji,
 • możliwość przeprowadzenia pomiarów pasywnych – funkcja ta jest pomocna, gdy podejrzana osoba odmawia współpracy lub jest nieprzytomna,
 • pamięć pomiarów – potrafią one zapamiętać ostatni wykonywany pomiar,
 • sygnały dźwiękowe – po rozpoczęciu, w czasie trwania oraz po zakończeniu pomiaru,
 • wyświetlanie stopnia naładowania akumulatorka.

Ciekawe dodatkowe funkcje alkomatu to także:

 • funkcja ALCO, czyli blokada pomiaru w sytuacji, gdy w urządzeniu znajdują się opary alkoholu pozostałe po poprzednich odczytach,
 • możliwość zapamiętania kilkuset lub nawet kilku tysięcy ostatnich wykonanych pomiarów i zgrania tych danych do pamięci innego akcesorium (np. na komputer),
 • samoistne wyłączanie urządzenia, jeśli czas jego bezczynności wyniósł powyżej 6 minut.

Jak prawidłowo używać alkomatu?

Jak używać alkomatu? Opinie na ten temat są jednoznaczne. Pomiar należy wykonać po około 30 minutach od ostatniego spożycia alkoholu, w przeciwnym razie urządzenie może się rozkalibrować lub nawet uszkodzić. Przed użyciem alkomatu nie należy palić tytoniu, zabronione jest także wdmuchiwanie do środka alkomatu dymu papierosowego. Jeśli zainteresowany palił wcześniej papierosy, powinien on przepłukać usta.

Jeśli zaszło przypuszczenie, że wykonany pomiar nie jest rzetelny, należy odczekać kilkanaście minut i wykonać kolejny. Jeśli mimo dobrego wyniku kierowca nie czuje się na siłach, by prowadzić pojazd, powinien on powstrzymać się od prowadzenia. Bardzo ważna jest także odpowiednia konserwacja i przechowywanie – alkomat powinien być trzymany z dala od materiałów zawierających alkohol. Nie należy go także przechowywać zimą w schowku w samochodzie.

Czy istnieje coś takiego jak alkomat internetowy/alkomat wirtualny?

W internecie są dostępne różnego rodzaju alkomaty wirtualne. Są one darmowe. Należy jednak pamiętać, że alkomat internetowy nie zastąpi nigdy pomiaru wykonywanego bezpośrednio, przez wyspecjalizowane urządzenie z sensorem. Tego typu kalkulatory online podają stężenie alkoholu we krwi jedynie szacunkowo. Uzyskanych wyników nie należy traktować w sposób wiążący i, jeśli dana osoba jest po spożyciu i chce prowadzić, ale nie posiada alkomatu, powinna udać się na komisariat celem wykonania pomiaru.

Jak korzystać z kalkulatora promili/kalkulatora alkoholu?

Wirtualny kalkulator alkoholu jest bardzo prosty w obsłudze. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło kalkulator trzeźwości online, by otrzymać szereg propozycji z narzędziami służącymi do szacunkowego pomiaru stężenia alkoholu we krwi. Następnie należy podać swoją wagę oraz płeć, ilość oraz moc wypitego alkoholu, a także czas, jaki upłynął od spożycia. Uzyskany wynik pomoże w podjęciu decyzji, czy konieczna jest wizyta na komisariacie, czy można udać się w podróż.

Udostępnij
5,0
8 ocen
11 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (7)

Postawiłem na alkohita X100 ze względu , iż posiada darmową kalibrację co jest chyba najważniejszą sprawą w sprawnym funkcjonowaniu alkomatu .
alkohit jest okej choć przerzuciłem się na alcovisora https://alko-maty.pl/ za 4 stówki i jest super, dokładniejszy a za taką cenę myślę, że warto
Fajny artykuł, choć na dobry alkomat trzeba jednak przeznaczyć nieco więcej, ewentualnie skorzystać z jednorazówek. Z Santechem mam akurat niezbyt dobre wspomnienia - niezbyt dokładny. Od roku mam Alkohit X50 - prezent, na który nie mam co narzekać.
i tu sie mylisz kolego, nie kalibracja a jego użytkowanie. Darmowe kalibracje firmy alkohit to tylko wabik, zapomnieli dodać oficjalnie że za wysyłkę do alkohit i z firmy alkohit płacisz Ty. Czyli jakieś 20 - 30 zł. Ot taka zmyłka sprzedawcy. Nabrało się pewnie sporo osób. Inne firmy jak datech czy sentech mają to za darmo, wysyłkę rzecz jasna. A jak kalibracja jest płatna to o tym piszą - bez ściemy!
Ja mam alkomat PROMILER AL8000 silver i 24 m-ce darmowego serwisu "bez ściemy". Zapłaciłem 439 zł. ale mam nielimitowany serwis w Warszawie na Ursynowie, który mi wykonują od ręki. Darmowe kalibracje są bez limitu, wiec spokojnie ze 4 razy wykorzystam to a potem 55 zł, zapłacę i mam pewność że sprzęt działa dokładnie.
jozef jak dziala ci alkomat?? Zadowolony jestes?
Czy coś się zmieniło od ostatniego wpisu. jest coś lepsiejszego z alkomatów osobistych?
zobacz sobie te alkomaty AlControl Xblitza, dla mnie są najlepsze, precyzyjny pomiar. Bez obaw można na nich polegac
Ja też mam alkohit, x50 co prawda, więc trochę niższy model, ale i tańszy. Bardzo dokładny, szybki i ma 6 lat gwarancji, więc nie obawiam się, że coś się może zepsuć.
A jak u niego z tą kalibracją? Możesz opisać jak to wygląda? Bo czytam sprzeczne opinie, a skoro go używasz to napisz jak to w praktyce wygląda.
Ja korzystam z "PROMILER iSOBER 30".... szczerze nie spodziewałem się, że alkomat może mieć taki design rodem z najnowszych smartphone'ów xD Polecam, z tego co mi wiadomo to z alkomatów PROMILER, korzystają służby mundurowe, więc szczególny PLUS!
Specjalista Morele | 09:28
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.