Jak wybrać alkomat? Który kupić? Najlepsze alkomaty
Spis treści:
- Co to jest alkomat i jak działa?
- Jakie są rodzaje alkomatów?
- Jaki alkomat kupić? Najważniejsze parametry
- Jak wybrać alkomat dla firmy?
- Jaki alkomat do użytku osobistego wybrać?
- Ile kosztuje alkomat?
- Jakie są dodatkowe funkcje w alkomatach?
- Jak prawidłowo używać alkomatu?
- Czy istnieje coś takiego jak alkomat internetowy/alkomat wirtualny?
- Jak korzystać z kalkulatora promili/kalkulatora alkoholu?
Alkomat może posłużyć nie tylko jako narzędzie w rękach policji, ale również do celów informacyjnych dla samego kierowcy. Zamiast udawać się na komisariat (czasem odległy o kilka, kilkanaście kilometrów) w celu wykonania testu, można wyposażyć się w domowy alkomat konsumencki, dzięki któremu w szybki sposób sprawdzi się, czy można prowadzić samochód.
Co to jest alkomat i jak działa?
Alkomat lub też inaczej tester trzeźwości to urządzenie, którego zadaniem jest określenie ilościowej zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Dzięki tak wykonanemu pomiarowi określa się stężenie alkoholu we krwi w momencie wykonywania testu. Dobry alkomat może być wykorzystywany przez firmy ochroniarskie oraz służby policyjne, sprzęt ten znajduje zastosowanie także w firmach logistycznych i transportowych.
Jak działa alkomat? Najważniejszym elementem jest sensor, czyli element wrażliwy na alkohol. Po wdmuchaniu powietrza do środka urządzenia zostaje przeprowadzony odczyt, następnie układ elektroniczny alkomatu oblicza zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Wynik zostaje wyświetlony na ekranie sprzętu. Aby pracował on prawidłowo, konieczne są regularne, okresowe kalibracje. Średni czas, po jakim trzeba skalibrować alkomat, wynosi około 6-12 miesięcy, w zależności od konkretnego modelu.
Jakie są rodzaje alkomatów?
Jaki alkomat kupić? Na początek warto się zastanowić, jakie rodzaje testerów trzeźwości są dostępne na rynku. Wyróżniamy:
- alkomaty półprzewodnikowe – to najtańszy i najpopularniejszy rodzaj alkomatów, ich dokładność może wynosić 0,0 % lub 0,00 ‰. Półprzewodnikowy sensor jest dość wrażliwy, dlatego pomiaru nie wolno dokonywać tuż po spożyciu alkoholu, ani też podczas palenia papierosów,
- alkomaty elektrochemiczne – to urządzenia wykorzystywane przez służby policyjne i różne firmy. Ich sensor jest odporny na działanie substancji pobocznych, a dokładność pomiaru może wynieść nawet do 0,000 ‰.
Ostatni typ alkomatu dostępny na rynku to alkomat spektrofotometryczny. W takiej wersji wykorzystywane jest spektrum podczerwieni. Mierzą one wartość absorpcji, czyli zdolności do pochłaniania przez niektóre związki chemiczne promieniowania podczerwonego. Są to najlepsze alkomaty na rynku, najdroższe i o najwyższej dokładności. Nie są one podatne na czynniki zakłócające pomiar i mogą być wykorzystywane jako sprzęty dowodowe.
Polecane alkomaty
Jaki alkomat kupić? Najważniejsze parametry
Co wyróżnia poszczególne alkomaty, poza rodzajem zastosowanego sensora? Są to parametry techniczne, takie jak:
- czujnik przepływu powietrza – sensor informuje, jak dużo powietrza należy jeszcze wprowadzić do urządzenia, by można było przeprowadzić pomiar,
- tryb pracy – alkomat może pracować w trybie pasywnym (bez udziału badanego, np. gdy jest on nieprzytomny) lub aktywnym,
- wielkość czujnika – im większy sensor, tym dokładniejszy będzie pomiar.
Inne ważne aspekty, którymi należy się kierować przy zakupie alkomatu to:
- dodatkowe ustniki w zestawie z urządzeniem – ustniki do alkomatu trzeba wymieniać, zwłaszcza jeśli korzysta z niego kilku kierowców, wyjątek stanowią alkomaty bezustnikowe,
- liczba pomiarów – każdy alkomat ma określoną żywotność, warto dowiedzieć się, co ile pomiarów jest konieczna jego kalibracja,
- wyświetlacz – najlepiej, żeby był duży i czytelny,
- zakres pomiaru – im jest większy, tym lepiej.
Jak wybrać alkomat dla firmy?
Jeśli chodzi o alkomaty dla firm, warto wybierać urządzenia z mocniejszym sensorem, np. alkomaty elektrochemiczne. Dzięki temu użytkownik ma pewność, że wynik jest dokładny, rzetelny i powtarzalny. Testery przeznaczone do użytku firmowego wyróżnia bezkontaktowy pomiar oraz rzadsze niż w przypadku urządzeń do użytku osobistego kalibracje. Bardzo wygodnym rozwiązaniem są sprzęty do pomiaru stężenia alkoholu we krwi ze wbudowanym licznikiem kalibracji.
Jaki alkomat do użytku osobistego wybrać?
Alkomat do użytku osobistego nie musi być drogi, ale powinien zostać wyprodukowany przez sprawdzoną firmę. Zalecane jest, by wybierać modele z sensorem elektrochemicznym – są one dokładniejsze i nie potrzebują częstego serwisowania – koniecznie poręczne i wielorazowego użytku. Kalibrację alkomatu przeprowadza się najczęściej w sklepie, w którym sprzęt został zakupiony. Koszt wykonania usługi może wynieść od 50 do 100 złotych.
Ile kosztuje alkomat?
Dobry alkomat do użytku osobistego można kupić już w cenie wynoszącej około 200-300 złotych. W tym przedziale są urządzenia wyposażone w sensor elektrochemiczny, o zakresie pomiaru od 0 do 4.0 ‰, z kilkoma ustnikami załączonymi w zestawie. Testery trzeźwości dla firm to wydatek rzędu około 1500 złotych i więcej za alkomat. Najbardziej wiarygodne są natomiast alkomaty policyjne, których koszt zakupu wynosi nawet do 7000 złotych.
Jakie są dodatkowe funkcje w alkomatach?
Przy zakupie alkomatu warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje urządzenia. Na rynku są dostępne sprzęty, które posiadają opcje, takie jak np.:
- licznik pomiarów i kalibracji,
- możliwość przeprowadzenia pomiarów pasywnych – funkcja ta jest pomocna, gdy podejrzana osoba odmawia współpracy lub jest nieprzytomna,
- pamięć pomiarów – potrafią one zapamiętać ostatni wykonywany pomiar,
- sygnały dźwiękowe – po rozpoczęciu, w czasie trwania oraz po zakończeniu pomiaru,
- wyświetlanie stopnia naładowania akumulatorka.
Ciekawe dodatkowe funkcje alkomatu to także:
- funkcja ALCO, czyli blokada pomiaru w sytuacji, gdy w urządzeniu znajdują się opary alkoholu pozostałe po poprzednich odczytach,
- możliwość zapamiętania kilkuset lub nawet kilku tysięcy ostatnich wykonanych pomiarów i zgrania tych danych do pamięci innego akcesorium (np. na komputer),
- samoistne wyłączanie urządzenia, jeśli czas jego bezczynności wyniósł powyżej 6 minut.
Jak prawidłowo używać alkomatu?
Jak używać alkomatu? Opinie na ten temat są jednoznaczne. Pomiar należy wykonać po około 30 minutach od ostatniego spożycia alkoholu, w przeciwnym razie urządzenie może się rozkalibrować lub nawet uszkodzić. Przed użyciem alkomatu nie należy palić tytoniu, zabronione jest także wdmuchiwanie do środka alkomatu dymu papierosowego. Jeśli zainteresowany palił wcześniej papierosy, powinien on przepłukać usta.
Jeśli zaszło przypuszczenie, że wykonany pomiar nie jest rzetelny, należy odczekać kilkanaście minut i wykonać kolejny. Jeśli mimo dobrego wyniku kierowca nie czuje się na siłach, by prowadzić pojazd, powinien on powstrzymać się od prowadzenia. Bardzo ważna jest także odpowiednia konserwacja i przechowywanie – alkomat powinien być trzymany z dala od materiałów zawierających alkohol. Nie należy go także przechowywać zimą w schowku w samochodzie.
Czy istnieje coś takiego jak alkomat internetowy/alkomat wirtualny?
W internecie są dostępne różnego rodzaju alkomaty wirtualne. Są one darmowe. Należy jednak pamiętać, że alkomat internetowy nie zastąpi nigdy pomiaru wykonywanego bezpośrednio, przez wyspecjalizowane urządzenie z sensorem. Tego typu kalkulatory online podają stężenie alkoholu we krwi jedynie szacunkowo. Uzyskanych wyników nie należy traktować w sposób wiążący i, jeśli dana osoba jest po spożyciu i chce prowadzić, ale nie posiada alkomatu, powinna udać się na komisariat celem wykonania pomiaru.
Jak korzystać z kalkulatora promili/kalkulatora alkoholu?
Wirtualny kalkulator alkoholu jest bardzo prosty w obsłudze. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło kalkulator trzeźwości online, by otrzymać szereg propozycji z narzędziami służącymi do szacunkowego pomiaru stężenia alkoholu we krwi. Następnie należy podać swoją wagę oraz płeć, ilość oraz moc wypitego alkoholu, a także czas, jaki upłynął od spożycia. Uzyskany wynik pomoże w podjęciu decyzji, czy konieczna jest wizyta na komisariacie, czy można udać się w podróż.
Komentarze (7)