Udostępnij
Skomentuj

Czym jest kalibracja alkomatu? Jak skalibrować alkomat?

Kalibracja alkomatu jest konieczna, by urządzenie działało poprawnie. Gdzie można ją zrobić? Sprawdź!

Co to jest kalibracja alkomatu?

Każdy alkomat po pewnym czasie ulega rozregulowaniu. Wynika to z działania niekorzystnych warunków zewnętrznych, np. zbyt wysokiej temperatury lub wilgotności powietrza. Kalibracja alkomatów jest konieczna także wtedy, gdy często korzysta się z akcesorium oraz gdy przechowuje się je w nieodpowiedni sposób. Jeśli sprzęt nie zostanie skalibrowany, będzie dawać błędne wyniki, brak kalibracji grozi także uszkodzeniem sensora, należy więc na to uważać.

Polecane alkomaty

Kalibracja alkomatu – co to jest? Jest to wzorcowanie, czyli sprawdzenie wyników uzyskanych z urządzenia pomiarowego i dopasowywanie ich do wyników wzorcowych. Proces ma na celu wyregulowanie sensora, zainstalowanie najnowszego oprogramowania oraz zoptymalizowanie działania sprzętu. Dzięki regularnej kalibracji alkomat będzie poprawnie obliczał zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu i podawał bezbłędne wyniki.

Jak skalibrować alkomat?

Kalibracja alkomatu to proces wykonywany na specjalistycznych maszynach, tzw. symulatorach. Podczas kalibrowania urządzenie pracuje w trybie serwisowym i podawane są do niego różne próbki o określonym, stałym stężeniu alkoholu. Dzięki temu można wyregulować je tak, by podawało prawidłowe wyniki. Proces kalibracji alkomatu musi być prowadzony w odpowiednich warunkach i przez przeszkolony personel techniczny. Niewskazane jest, by użytkownik sam kalibrował alkomat! Do wykonania kalibracji konieczne są, tzw. piny, sprzęty wzorcowe oraz stanowisko pomiarowe. Akcesorium musi więc zostać dostarczone w określone przez jego producenta miejsce. Kalibracja polega na zestrojeniu wewnętrznego oprogramowania z sensorem. Gdy pojawią się różnice w odczycie pomiaru przez alkomat, specjalista musi nanieść określone korekty w pracy urządzenia. Czynność polegającą na regulowaniu powtarza się kilkukrotnie i gdy sprzęt działa poprawnie, specjalista przyznaje mu stosowny certyfikat jakości.

Jak często przeprowadzać kalibracje alkomatu?

Kupiłeś alkomat – wiesz jak często go kalibrować? Tak naprawdę wiele zależy od modelu. Każdy ma bowiem indywidualnie dobrany interwał kalibracyjny, wynikający z jego konstrukcji i przeznaczenia. Przyjmuje się, że kalibrowanie alkomatu powinno mieć miejsce po wykonaniu około 500-1000 pomiarów lub co 6-12 miesięcy. Informacja dotycząca liczby oraz okresów, w jakich należy wyregulować urządzenie, znajduje się w instrukcji obsługi lub karcie gwarancyjnej danego modelu.

Im tańszy jest alkomat, tym częściej musisz go kalibrować. Przeprowadzenie jej w przypadku alkomatu z kalibracją zakupionego za 50 złotych może być konieczna nawet po kilkudziesięciu pomiarach. Droższe sprzęty mogą wykonać bez kalibrowania nawet do 1-1000 i więcej pomiarów. Najrzadziej kalibrowane są alkomaty profesjonalne – pomiędzy poszczególnymi regulacjami, wykonuje się więcej niż 4000 tysiące pomiarów alkoholu w wydychanym powietrzu.

Jakie objawy wskazują, że konieczna jest kalibracja alkomatu?

Kiedy skalibrować alkomat? O rozregulowaniu urządzenia może świadczyć sytuacja gdy:

 • badana osoba nie wypiła alkoholu, a mimo to alkomat wskazuje wynik inny niż 0,00‰;
 • badana osoba spożywała alkohol, a mimo to alkomat wskazuje na wynik równy 0,00‰;
 • na ekranie alkomatu wyświetla się napis CAL, SER, SEN, cErr, Err lub Err0;
 • po wykonaniu kilku testów w podobnym odstępie czasu wynik wciąż utrzymuje się taki sam (uzyskana wartość powinna się zmniejszać).

Kalibracja alkomatu jest konieczna także zawsze wtedy, gdy:

 • alkomat był przechowywany z materiałami zawierającymi alkohol;
 • alkomat nie reaguje po wykonaniu pomiaru;
 • badanie odbyło się tuż po spożyciu alkoholu – duża stężona dawka alkoholu może rozkalibrować lub nawet uszkodzić urządzenie;
 • sprzęt zakomunikuje konieczność kalibracji;
 • wskazuje on jedynie maksymalny zakres pomiaru, mimo wykonywania prób w różnym odstępie czasowym i u różnych osób.

Gdzie skalibrować alkomat? Jaki jest koszt kalibracji alkomatu?

Kalibrowanie automatu – Warszawa, Gdańsk czy inna lokalizacja nie mają znaczenia. Bez względu na miasto, najlepsze miejsce to profesjonalny serwis. Tam kalibracja przebiegnie w odpowiedniej temperaturze i wilgotności, z wykorzystaniem specjalistycznych urządzeń oraz wzorców alkoholu. Ile kosztuje kalibracja alkomatu? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ponieważ koszt kalibracji zależy od konkretnego modelu. W zależności od tego, gdzie został zakupiony sprzęt, usługa może być bezpłatna przez rok lub dwa. Niektórzy producenci oferują także konkretną liczbę darmowych kalibracji (np. 4).

Po zakończeniu okresu gwarancyjnego koszt kalibracji alkomatu osobistego wynosi od 55 złotych wzwyż. Dodatkowe wydatki, na jakie powinieneś się przygotować, jeśli sprzęt jest niepoprawnie lub zbyt często używany, to wydatek rzędu 100-200 złotych, związany z koniecznością wymiany sensora. Łącznie rocznie zainwestujesz około 140-400 złotych.

Co jeszcze warto wiedzieć o kalibracji alkomatu?

Nie daj się nabrać na ogłoszenia typu: Sprzedam alkomat niewymagający kalibracji lub Sprzedam alkomat bez kalibracji. Tego typu urządzenia nie istnieją lub są jednorazowego użytku. Na aukcjach znajdziesz, np. chińskie alkomaty, których nie da się skalibrować – po rozregulowaniu należy zakupić nowy, ponieważ stary dokonuje błędnych pomiarów i jest bezużyteczny.

Jak zabezpieczyć alkomat przed rozkalibrowaniem? Najważniejsze zasady to:

 • przepłukiwanie ust czystą wodą przed każdym wykonaniem pomiaru;
 • przechowywanie alkomatu w bezpiecznym miejscu, nienarażonym na działanie ekstremalnie niskich lub wysokich temperatur; regularne kalibrowanie alkomatu;
 • stosowanie przynajmniej 30-minutowej przerwy pomiędzy spożyciem alkoholu i wykonaniem pomiaru;
 • unikanie palenia przed wykonywaniem testu.
Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:35
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.