Udostępnij
Skomentuj

Radiator z wentylatorem - czym jest? Jaki wybrać?

Współczesne chłodzenie procesora to układy aktywne, w których aluminiowy radiator wspierany jest wentylatorem.

Taki zestaw gwarantuje odpowiednie parametry pracy coraz wydajniejszych procesorów.

Intensywnie obciążony procesor generuje naprawdę sporo energii. Brak chłodzenia mógłby doprowadzić do uszkodzenia cpu i płyty głównej. Producenci akcesoriów dla branży IT zidentyfikowali w tym zakresie pole do optymalizacji. W celu poprawy parametrów pracy układów scalonych i co za tym idzie całego komputera, wprowadzono na rynek wiele rozwiązań umożliwiających, wydajniejsze niż standardowe, chłodzenie procesora. Zachęcamy do zapoznania się z dostępnymi systemami chłodzenia aktywnego, które potocznie określa się radiatorami.

Radiator miedziany czy aluminiowy?

Współczesne radiatory i finy wykonuje się w większości z aluminium. Wynika to z właściwości fizycznych obu metali. Aluminium znacznie lepiej wymienia ciepło z powietrzem, w związku z czym wykonane z niego radiatory są wydajniejsze i lepiej chronią procesor oraz pozostałe układy scalone przed przegrzaniem. Producenci wykorzystują miedź do produkcji tzw. rurek cieplnych (heat pipe). Komponent ten jest wykorzystywany do transferu energii cieplnej z procesora do finów w wydajnych aktywnych systemach chłodzenia powietrzem.

Rurki cieplne są zamknięte z obu stron. W ich wnętrzu znajduje się ciecz, która jest nośnikiem energii cieplnej. Wewnętrzne ścianki, pokryte są charakterystyczną porowatą powierzchnią, która ułatwia osiadanie skroplonej cieczy w górnej części. W tym miejscu ciepło z nagrzanych rurek jest rozpraszane na aluminiowych finach. Po schłodzeniu, skroplona ciecz osiada na dnie, gdzie znów ogrzewa ją procesor. Heat pipes są wygięte w kształt litery U, w taki sposób, że podstawa stanowi miejsce styku z procesorem, a ramiona przechodzą przez żebra radiatora.

Ilość rurek cieplnych zastosowanych w radiatorze oraz aluminiowych finów, bezpośrednio wpływa na wydajność chłodzenia. W konfiguracjach standardowych stosuje się od 2 do 4 rurek. Ilość finów i długość rurek, jest uzależniona od powierzchni, którą może zajmować radiator.

Polecane radiatory

Czym zastąpić radiator?

Jeżeli standardowe chłodzenie procesora nie gwarantuje oczekiwanych parametrów pracy, a dodatkowo planowane jest podkręcenie sprzętu pod wymagające oprogramowanie i gry komputerowe, to najlepiej wymienić je na bardziej wydajne. W większości przypadków sprawdzą się aktywne układy chłodzenia procesora powietrzem, wykorzystujące rurki cieplne i wyposażone w dużą powierzchnię wymiany energii cieplnej z powietrzem, w postaci aluminiowych finów. Warto zadbać, aby nowy radiator był także wyposażony w wydajny wentylator z nowoczesnym systemem sterowania prędkością obrotową. Gwarantuje to optymalną wydajność pracy, dostosowana do obciążenia procesora. Jeżeli zastanawiasz się czym zastąpić radiator, to może okazać się, że czas znaleźć lepszy.

Radiator czy wentylator?

Optymalizacja parametrów chłodzenia może odbyć się w różny sposób. Jeżeli stary radiator jest wyposażony w wydajny układ pasywny, czyli finy i ewentualnie rurki cieplne, to można rozważyć wymianę samego wentylatora. Producenci akcesoriów zadbali o intersującą ofertę nowoczesnych wentylatorów. Okrągły wentylator komputerowy jest obudowany w charakterystyczny sposób, który chroni jego łopatki. Rozstaw otworów montażowych pokrywa się ze standardowymi podstawkami procesorów.

Warto wiedzieć, że jakość łożyska wentylatora ma duży wpływa na jego żywotność oraz generowany poziom hałasu. Inwestując w nowy wentylator warto zadbać o właściwą specyfikację. Podstawowy parametr opisujący wydajność to przepływ powietrza przy maksymalnej prędkości obrotowej.

Podłączenia zasilania również nie powinno stanowić problemu. Większość współczesnych wentylatorów wyposażona jest w 4 pinowe wtyczki umożliwiające impulsowe starowanie parametrami pracy. Jako zaletę takiego zabiegu można wskazać możliwość zastosowania większej ilości wentylatorów.

Polecane akcesoria do obudów i podzespołów

Zestaw radiatora z wentylatorem

O ile możliwa jest wymiana samego wentylatora na wydajniejszy, to oferta kompletnych radiatorów, znacznie upraszcza i przyspiesza proces modernizacji układu chłodzenia procesora. Kompletny zestaw radiatora, w skład którego wchodzą:

To gwarancja poprawnego funkcjonowania i wysokiej jakości całego komponentu. Dodatkową zaletą kompleksowej wymiany chłodzenia na nowe, jest możliwość zastosowania radiatora o większej powierzchni aluminiowych płetw, odpowiadających za wymianę ciepła z otoczeniem. W przypadku modeli z rozbudowanym układem pasywnym, często stosuje się dwa wentylatory.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:50
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.