Udostępnij
Skomentuj

Procesory AMD Ryzen 4000 – dane techniczne, cena. Czy warto?

Na targach CES 2020 zadebiutowały nowe układy CPU od AMD. Co warto o nich wiedzieć?

Czerwoni robią wszystko, aby rok 2020 był dnia nich udany. Klientów zachęcają nie tylko nowymi kartami graficznymi z serii Radeon RX, ale również procesorami przygotowanymi zarówno dla urządzeń niskonapięciowych, jak i gamingowych, wyróżniających się szczególnie wysoką wydajnością. Efektem tych starań okazało się wypuszczenie aż 7 układów, wyprodukowanych w 7-nanometrowych procesie technologicznym.

Polecane procesory AMD

AMD Ryzen 4000U dla małych laptopów i ultrabooków

W segmencie procesorów przeznaczonych dla użytkowników biznesowych i domowych znaleźć możemy urządzenia gwarantujące bardzo dobre połączenie niskiego poboru mocy z wysokim stopniem rozbudowania, co oczywiście ma przełożyć się na więcej niż zadowalającą wydajność podczas obsługi programów multimedialnych, biurowych czy też profesjonalnych. Na start AMD przygotowało 5 procesorów spełniających te kryteria.

Wybór w kategorii procesorów niskonapięciowych jest bardzo szeroki. Do czynienia mamy z urządzeniami o niskim współczynniku TDP, które powinny bardzo dobrze sprawdzić się w kompaktowych ultrabookach, przygotowywanych z myślą o użytkownikach, którzy często pracują w podróży.

Pod uwagę warto wziąć ilość rdzeni i wątków modeli AMD Ryzen 5 oraz 7; zapewni to szerokie możliwości obsługi rozmaitych programów biznesowych, a także multimedialnych. Uniwersalność oferowanych układów z serii AMD Ryzen 4000U ma iść w parze z wysoką efektywnością energetyczną. Właśnie dlatego procesory tego typu powinny okazać się dobrym wyborem nie tylko w laptopach domowych, ale również ultramobilnych.

AMD przedstawiło również wyniki wydajności najmocniejszego układu z tej serii, czyli AMD Ryzen 7 4800U, który został przyrównany do procesora Intel Core i7-1065G7, z serii Ice Lake-U. Klienci mogą liczyć na wyższą wydajność zarówno w trybie jednowątkowym (o 4%), jak i wielowątkowym (o 90%). Lepsza okazała się także zintegrowana karta graficzna Radeon - Vega 8x CU.

Procesor AMD Ryzen 7 4800U dobrze sprawdza się także w programach diagnostycznych. AMD przedstawiło wyniki z testów dotyczących edycji i konwertowania materiałów video, a także modelowania 3D.

Jeśli zastanawiacie się, czy najmocniejszy układ niskonapięciowy ze swoją zintegrowaną kartą graficzną pozwoli na obsługę gier, możecie liczyć na uruchomienie wielu popularnych, choć nie najnowszych tytułów. Testy AMD wykazały obsługę takich gier jak Fortnite (ok. 68 fps), Rocket League (ok. 110 fps), GTA V (ok. 53 fps) czy też CS: GO (ok. 130 fps). Testy zostały przeprowadzone na niskich ustawieniach graficznych, w rozdzielczości Full HD.

AMD Ryzen 4000H – procesory dla graczy i profesjonalistów

Czerwoni przygotowali coś także dla klientów oczekujących zwiększonej mocy obliczeniowej, pozwalającej na obsługę najnowszych gier komputerowych czy też wymagających programów graficznych oraz projektowych. Na początek możemy liczyć na wybór między dwoma układami.

prawda nie są to jeszcze procesory z absolutnego topu, które mogłyby pozwolić na obsługę najbardziej zaawansowanych narzędzi specjalistycznych, ale i tak powinny okazać się niezwykle wszechstronne. Liczyć możemy więc na uzyskanie wysokiej ilości klatek na sekundę w najnowszych grach, a także bezproblemową obsługę programów graficznych i projektowych.

Model AMD Ryzen 7 4800H został przygotowany do konkurowania z układem Intel Core i7-9750H. Podobnie jak w przypadku procesorów niskonapięciowych, liczyć możemy na zestawienia osiągów, przygotowane przez AMD.

Uwagę warto zwrócić zwłaszcza na przewagę procesora AMD w trybie wielowątkowym. Kolejne testy wykazały również, że Ryzen 7 4800H bardzo dobrze sprawdza się w modelowaniu, a także renderowaniu. Przewaga nad konkurencyjnym układem CPU jest znacząca.

AMD Ryzen 4000 – konstrukcja, technologie

Analizując najnowsze procesory od Czerwonych, warto zwrócić uwagę na jeden istotny fakt. Wszystkie zostały wykonane w zupełnie nowym procesie technologicznym – 7nm FinFET. Ma on zapewnić nie tylko sprawne działanie (zwiększone taktowanie), ale również wysoką efektywność energetyczną. Możliwości procesorów mają również wynikać z połączenia rdzeni Zen2 z jednostką graficzną Vega. Do tego wszystkiego dodano dwukanałowy kontroler pamięci (DDR4-3200, LPDDR4x-4266).

AMD porównuje ze sobą najnowsze układy z modelami z serii Ryzen 3000. Użytkownicy mogą liczyć na wydajność wyższą nawet o 30% w poszczególnych zastosowaniach. A wszystko to z zachowaniem wysokiej efektywności energetycznej. Pełnię potencjału nowych układów CPU mamy poznać dopiero po połączeniu ich z dedykowanymi kartami graficznymi. O efektywną współpracę zadba technologia AMD SmartShift, która zarządzać będzie zasilaniem procesora i jednostki GPU, dostarczając większe ilości energii do podzespołu, który w danej chwili jest obciążany bardziej. Ma to zapewnić wzrost wydajności mniej więcej o 10%.

Warto wiedzieć!

Warto zaznaczyć, że poza wymienionymi procesorami niskonapięciowym (Ryzen-U) oraz wydajnymi (Ryzen-H), w niedalekiej przyszłości mają pojawić się również modele z serii Ryzen-PRO.

AMD Ryzen 4000 – wydajność

Poza informacjami podanymi przez AMD na targach CES 2020, w sieci pojawiły się również pierwsze benchmarki przygotowane przez zewnętrzne serwisy. Dotyczą one między innymi procesora AMD Ryzen 4800H, który został porównany z układem Intel Core i7-10750H. Testy przeprowadzono w 3D Mark Fire Strike – układ od Czerwonych zestawiono z kartą Radeon RX 5600M, natomiast model Intela z RTX 2060 Max-Q. Procesor od AMD wygrywa zarówno w testach grafiki (15 819 do 14 260 punktów), jak i fizyki (19 252 do 17 305 punktów).

Dobrze wypadają również benchmarki układów AMD Ryzen 4800U oraz 4700U. W testach 3DMark 11 zapewniają one od 2 do 10% wyższą wydajność od procesora i7-1065G7. Oczywiście a bardziej szczegółowe porównania przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

Ryzen 4000 – w jakich laptopach?

Choć nowe procesory zostały już przedstawione, osoby chcące je przetestować będą musiały uzbroić się w cierpliwość. Jak bowiem zapowiada AMD, pierwsze laptopy wyposażone w procesory AMD Ryzen 4000 mają pojawić się w marcu. (np. w ASUS Zephyrus G14). Plany zakładają, że w pierwszym półroczu 2020 roku, w sklepach wyląduje ponad 100 nowych modeli urządzeń korzystających właśnie z tych układów CPU.

Uwaga!

Zapowiedzi AMD wskazują, że procesory z serii AMD Ryzen 4000 będą montowane w laptopach z różnych półek cenowych. Na nowości liczyć mogą więc zarówno gracze, profesjonaliści, jak i klienci szukający tanich urządzeń niskonapięciowych.

Dzięki nowemu procesowi technologicznemu i wykorzystaniu rdzeni Zen 2, procesory Ryzen 4000 mają zapewnić znacznie wyższą wydajność niż modele z serii Ryzen 3000. Jest to także doskonała okazja do tego, aby skutecznie powalczyć z dotychczasowym hegemonem w segmencie mobilnym, czyli z Intelem. Powyższe informacje, a także pierwsze testy wskazują, że rywalizacja będzie bardzo ciekawa. Zwłaszcza że Intel w niedalekiej przyszłości planuje przedstawić nowe niskonapięciowe układy z serii Tiger Lake, które mają wykorzystać jednostki Comet Lake-H, a także grafię z rodziny Intel Xe.

Udostępnij
3,5
3 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

kiedy będzie dostępny w sprzedażny
Specjalista Morele | 10:30
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.