https://www.morele.net/wiadomosc/procesor-intel-i3-i5-i7-czy-i9-co-wybrac-ktory-kupic/582/ 2018-07-11 14:53:22.000000

Procesor intel i3, i5, i7 czy i9. Co wybrać? Który kupić?

Analizujemy ofertę układów firmy Intel i zastanawiamy się, na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu.

Procesory firmy Intel z rodziny Core cieszą się ogromną popularnością – zarówno w środowisku użytkowników domowych, jak i profesjonalistów i graczy. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, iż dzielą się one na wiele zróżnicowanych modeli i serii. Które z nich okażą się najodpowiedniejsze?

Procesor Intel i3, i5, i7 czy i9. Co wybrać? Który kupić?

Analizujemy ofertę układów firmy Intel i zastanawiamy się, na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu.

Procesory firmy Intel z rodziny Core cieszą się ogromną popularnością – zarówno w środowisku użytkowników domowych, jak i profesjonalistów i graczy. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, iż dzielą się one na wiele zróżnicowanych modeli i serii. Które z nich okażą się najodpowiedniejsze?

Polecane procesory

Intel Core i3, i5, i7 czy i9 – co wybrać?

Podchodząc do tematu w sposób uproszczony i na skróty, można by rzecz, że kluczowe pod tym względem wydaje się być numerowanie. Producenci sprzętu zdążyli bowiem przyzwyczaić użytkowników, że im wyższa numeracja, tym lepsze osiągi. Według tej zasady, procesory Intel Core i5 byłyby o klasę lepsze od i3 i jednocześnie dużo słabsze od i7. Nad nimi wszystkimi powinny natomiast górować modele i9.

Nie jest to jednak tak proste, jak niektórym mogłoby się wydawać, ponieważ każda seria posiada zarówno modele wysokiej wydajności, jak i te przeznaczone do typowego użytku domowego czy charakteryzujące się bardzo niskim poborem energii. W wielu przypadkach kluczowe okażą się więc szczegółowe parametry techniczne.

Doskonale obrazuje to liczebność fizycznych rdzeni w poszczególnych seriach:

 • Intel Core i3- występują przeważnie w wersjach dwurdzeniowych, wyjątek stanowią układy z rodziny Coffee Lake (ósma generacja), czyli i3-8100 oraz i3-8350K, które są czterordzeniowe,
 • Intel Core i5– na rynku znajdziemy procesory wyposażone w dwa, cztery, a nawet sześć fizycznych procesorów (ósma generacja),
 • Intel Core i7– zróżnicowanie w tej serii jest jeszcze większe. W sklepie dostępne są bowiem układy korzystające również z ośmiu, a nawet dziesięciu fizycznych rdzeni. Dzięki temu jesteśmy w stanie zakupić urządzenie do realizacji każdego zadania.
 • Intel Core i9seria ta jest dedykowana profesjonalistom i najbardziej wymagającym graczom. Składa się ona z procesorów posiadających 10, 12, 14, 16, a nawet 18 fizycznych rdzeni. Gwarantują więc naprawdę olbrzymią wydajność.

Chcąc w sposób prawidłowy odkryć rzeczywiste przeznaczenie sprzętu, należy zwrócić uwagę również na jego oznaczenia.

Procesory Intel Core - oznaczenia

Jest ich naprawdę sporo, dlatego wiele osób może szybko zgubić się w natłoku cyfr, liczb i symboli. Można jednak temu zaradzić – wystarczy dokładnie przeanalizować każdą część składową tworzącą nazwę procesora. Przeprowadzone zostanie to na przykładzie procesora Intel i5-4570.

Nazwa producenta i określenie serii (i5) zostały już omówione. Pora przejść dalej i wyjaśnić znaczenie pierwszej cyfry, czyli 4. Określa ona generację procesora. Łatwo dojść do wniosku, że im nowsza generacja, tym wydajniejszy procesor. Obecnie możemy spotkać się z takimi układami:

 • i5-3470 – procesor trzeciej generacji,
 • i5-4570 – procesor czwartej generacji,
 • i5-5500 – procesor piątej generacji,
 • i5-6500 – procesor szóstej generacji.
 • i5-7500 - procesor siódmej generacji,
 • i5-8500 – procesor ósmej generacji.

Czas na cyfrę drugą i trzecią, w tym przypadku 5 i 7. Cyfra druga określa numer serii pod kątem wydajności, a cyfra trzecia wydajność konkretnego modelu. Dobrze byłoby wiec, aby była jak najwyższa. Czwarta cyfra (0) oznacza natomiast poziom pobieranej przez układ energii. Cyfra 0 określa pewien standard pod tym względem, cyfra 9 wskazuje na procesory z obniżoną oszczędnością energii, a 7 na modele najoszczędniejsze.

W nazwie procesora, obok cyfr, znaleźć mogą się także symbole, które zdradzają jego profil. Są bardzo ważne, często dużo ważniejsze od opisanych wcześniej cyfr. Co oznaczają?

 • S – niski pobór mocy,
 • T – bardzo niski pobór mocy (są to zazwyczaj modele na komputery stacjonarne),
 • Y – bardzo niski pobór mocy (w przypadku procesorów mobilnych),
 • U – ultra niski pobór mocy,
 • Q – wielordzeniowość,
 • XM/HQ – najwyższa wydajność,
 • K –odblokowany mnożnik (procesor może być podkręcany),
 • M – procesory mobilne.

Warto wiedzieć!

Zastanawiasz się nad nowym zestawem komputerowym? Dzięki naszemu asystentowi bez najmniejszych problemów odnajdziesz i dopasujesz do siebie podzespoły, z których chcesz stworzyć swoją konfigurację. Dobierz usługę montażu, jeśli chcesz aby nasz serwis złożył komputer za Ciebie. Powodzenia!

Intel Core i3, i5, i7, i9 – który lepszy?

Jak już wspomnieliśmy, wiele zależy do przeznaczenia wybranego układu, które najlepiej odzwierciedlają ich symbole. W przypadku określonej serii, model U (czyli Ultra Low Voltage), będzie oferował znacznie gorsze osiągi aniżeli XM czy HQ, często niezależnie od liczby rdzeni. Jego przewagą będzie natomiast znacznie niższy pobór energii.

Biorąc jednak pod uwagę maksymalne możliwości danych procesorów, najlepiej prezentuje się seria Intel Core i9. Przygotowana została ona bowiem specjalnie do obsługi specjalistycznych programów i najnowszych gier. Z tego też względu, układy i9 mogą pochwalić się największą liczbą rdzeni, pełną wielowątkowością oraz doskonałymi parametrami technicznymi.

Biorąc pod uwagę pozostałe serie, sytuacja znacznie zmieniła się po premierze rodziny Coffee Lake (ósma generacja), która charakteryzuje się zwiększoną liczbą rdzeni i podbiciem najważniejszych parametrów. Takie procesory jak i3-8100 czy i3-8350K dysponują czteroma fizycznymi rdzeniami, co w rodzinie i3 do tej pory się nie zdarzało. Podobnie ma się sprawa z serią i5, która zyskała modele sześciordzeniowe.

Procesory Intel Core – najważniejsze parametry

Ostateczne porównanie dostępnych na rynku układów CPU powinno wiązać się z dokładną analizą wszystkich parametrów technicznych. Dopiero po takim zestawieniu, możemy wskazać, który model gwarantuje większą wydajność.

 • Zastosowane technologie. Na pracę i możliwości procesorów wpływ mają zaimplementowane technologie. Wiele z nich pozwali znacząco przyspieszyć działanie układu, co każdy użytkownik może odczuć. Podczas zakupu konkretnego modelu warto więc sprawdzić, jakie dokładnie technologie obsługuje. Tych zaś jest co najmniej kilka:
 • Turbo Boost – doprowadza do automatycznego zwiększenia szybkości procesora w sytuacji szczególnego zapotrzebowania na moc obliczeniową. Może się to odbywać między innymi poprzez wyłączanie lub załączanie poszczególnych rdzeni układu. Pamiętać należy, że procesory Intel Core i3 nie obsługują tej technologii,
 • Hyper-Threading – czyli wielowątkowość. Tworzy ona wirtualny procesor, który przejmuje część obowiązków do rzeczywistego, co prowadzi do zwiększenia wydajności układu nawet o kilkanaście procent,
 • Enhanced Intel SpeedStep Technology – ma za zadanie nie zwiększyć, ale zmniejszyć prędkość i wydajność procesora, dzięki czemu wydłuża żywotność baterii i wentylatorów laptopa poprzez zredukowanie wydzielanego ciepła,
 • vPro – kierowana do serwisantów. Ułatwia analizę informacji o podzespołach komputera, a także jego konserwację i monitoring.
 • Mikroarchitektury. Wiele o procesorach mówią standardy, w których zostały wykonane. Warto więc je wymienić i krótko przeanalizować:
 • Ivy Bridge – swoją premierę miał w 2012 roku i został przedstawiony jako następca starszej architektury Sandy Bridge. Największą zmianą okazało się wykorzystanie procesu technologicznego opartego na długości równej 22 nanometrów. Spowodowało to wzrost wydajności od kilku do kilkudziesięciu procent, mniejszy pobór energii, a także wsparcie takich standardów jak: DirectX 11, Open GL 3.1, Open CL 1.1, PCI Express 3.0 czy obsługi do trzech wyświetlaczy,
 • Haswell – jego premiera miała miejsce w roku 2013. Również wykorzystuje proces technologiczny równy 22 nm. Architektura charakteryzuje się mechanizmem oszczędzania energii, a także procesorem graficznym obsługującym DirectX 11.1, OpenCL 1.2 oraz Open GL 4.0. Nowszą odmianą architektury okazał się Broadwell, który wykorzystuje proces technologiczny równy 14 nanometrów,
 • Skylake – architektura zastępująca Broadwell (nastąpiło to w 2015 roku). Poza wykorzystaniem procesu technologicznego 14 nm, producentom udało się zwiększyć wydajność procesorów nie zwiększając przy tym poboru energii,
 • Kaby Lake– najnowsza mikroarchitektura z 2016 roku. Proces 14 nm został usprawniony, co pozwoliło na zwiększenie szybkości działania procesorów, a także lepsze wykorzystanie technologii usprawniających ich wydajność. Poza tym, Kaby Lake współpracuje z układami graficznymi obsługującymi rozdzielczość 4K. Wymienić możemy jeszcze procesory z serii Kaby Lake-X, które charakteryzują się między innymi zwiększoną liczbą rdzeni.
 • Coffee Lake– najnowsza architektura, na podstawie której opracowane zostały procesory ósmej generacji. Stanowi ona kolejne usprawnienie procesu 14 nm, co pozwoliło na zwiększenie liczby rdzeni przy zachowaniu stosunkowo niskiego poboru energii.
 • Liczba rdzeni. Kwestia niezwykle istotna, gdyż określa, ile zadań jednocześnie dany procesor jest w stanie zrealizować. Została ona już poruszona na początku tekstu. Jeśli zależy nam na układach z największą liczbą rdzeni, powinniśmy celować w modele z rodziny Intel Core i7 oraz i9, zwłaszcza ósmej generacji.
 • Pamięć podręczna. Zapisywane są w niej dane, do których procesor ma szybki dostęp. Im więc jest ona większa, tym lepiej. W przypadku procesorów i3, spotkać możemy się najczęściej z modelami z maksymalnie 8 MB pamięci podręcznej (modele ósmej generacju), w serii i5 będzie to maksymalnie 9 MB, w i7 20 MB, a w i9 nawet do 24,75 MB.
 • Częstotliwość taktowania.Kolejna kategoria, w której wygrywają procesory serii i9. W ich przypadku parametr ten może osiągać wartość ponad 4 GHz.
 • Karta graficzna. Procesory rodziny Intel Core wykorzystują zintegrowane układy graficzne – ich wydajność może być natomiast różna. Wiele modeli poszczególnych serii wykorzystuje te same jednostki, dlatego podczas zakupu procesora, warto sprawdzić takie parametry karty jak: taktowanie rdzenia, typ pamięci oraz technologia.

Procesory Intel Core – zastosowanie

Na koniec spróbujemy jeszcze pogrupować dostępne na rynku układy pod względem ich zastosowanie, które związane jest z obsługiwanymi przez nas programami.

 • Procesor do zadań domowych i biurowych. Obsługa pakietu biurowego, odtwarzacza muzycznego i filmowego, a także przeglądarki internetowej nie wymaga specjalnie podwyższonej wydajności. Wszystko to sprawia, że użytkownikom domowym zalecane są procesory z serii i3 oraz tańsze modele i5. W zupełności wystarczające okażą się układy 2-rdzeniowe, które obsługują od dwóch do czterech wątków. Częstotliwość taktowania może natomiast osiągnąć wartość około 3 GHz. Zaleca się także kupno procesorów z niskim poborem energii (S, T, Y lub U).
 • Procesor do gier. W tym przypadku energooszczędność nie jest najważniejsza – gracze zwracają bowiem uwagę przede wszystkim na maksymalizację osiągów wykorzystywanych układów. Dlatego konieczny będzie zakup procesora co najmniej 4-rdzeniowego i ośmiowątkowego. Do tego powinno dojść taktowanie na poziomie ponad 3.5 GHz. Wszystko to sprawia, że wybór powinien paść na serię i5, i7 bądź i9. Pamiętać należy jednak o tym, że procesory Intel Core i9 są przeważnie bardzo drogie – biorąc natomiast pod uwagę fakt, iż podczas grania znaczenie mają również inne podzespoły (najważniejsza jest karta graficzna), tak duży wydatek nie zawsze okaże się opłacalny.
 • Procesor do grafiki i obróbki video. W tym przypadku najważniejsza wydaje się być liczba obsługiwanych wątków oraz możliwość wykorzystania zróżnicowanych technologii. Konieczny będzie więc procesor posiadający co najmniej 4 rdzenie (choć najlepiej wyposażyć się w model 8-rdzeniowy)  i obsługujący 8 wątków jednocześnie.

Do użytku profesjonalnego zalecane są więc poszczególne układy z serii Intel Core i7 oraz i9 – tylko one są bowiem w stanie spełnić wymagania najnowszych i najbardziej zaawansowanych programów graficznych i video.

Różnice dzielące poszczególne modele serii i3, i5, i7 oraz i9 nie są tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Znaczenie mają bowiem nie tylko rdzenie, ale również pozostałe parametry techniczne oraz zastosowane technologie i mechanizmy, które mogą na przykład prowadzić do obniżania pobieranej energii.

Decydując się więc na ostateczny zakup procesora, należy dokładnie przeanalizować wszystkie jego cechy, a następnie przyrównać je do innych modeli, które mieszczą się w tej samej kategorii cenowej. Pomocne okażą się w tym różnego rodzaju testy i porównania, które publikowane są niezwykle często.

Polecane artykuły
 

Procesory firmy Intel z rodziny Core cieszą się ogromną popularnością – zarówno w środowisku użytkowników domowych, jak i profesjonalistów i graczy. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, iż dzielą się one na wiele zróżnicowanych modeli i serii. Które z nich okażą się najodpowiedniejsze?

Procesor Intel i3, i5, i7 czy i9. Co wybrać? Który kupić?

Analizujemy ofertę układów firmy Intel i zastanawiamy się, na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu.

Procesory firmy Intel z rodziny Core cieszą się ogromną popularnością – zarówno w środowisku użytkowników domowych, jak i profesjonalistów i graczy. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, iż dzielą się one na wiele zróżnicowanych modeli i serii. Które z nich okażą się najodpowiedniejsze?

Polecane procesory

Intel Core i3, i5, i7 czy i9 – co wybrać?

Podchodząc do tematu w sposób uproszczony i na skróty, można by rzecz, że kluczowe pod tym względem wydaje się być numerowanie. Producenci sprzętu zdążyli bowiem przyzwyczaić użytkowników, że im wyższa numeracja, tym lepsze osiągi. Według tej zasady, procesory Intel Core i5 byłyby o klasę lepsze od i3 i jednocześnie dużo słabsze od i7. Nad nimi wszystkimi powinny natomiast górować modele i9.

Nie jest to jednak tak proste, jak niektórym mogłoby się wydawać, ponieważ każda seria posiada zarówno modele wysokiej wydajności, jak i te przeznaczone do typowego użytku domowego czy charakteryzujące się bardzo niskim poborem energii. W wielu przypadkach kluczowe okażą się więc szczegółowe parametry techniczne.

Doskonale obrazuje to liczebność fizycznych rdzeni w poszczególnych seriach:

 • Intel Core i3- występują przeważnie w wersjach dwurdzeniowych, wyjątek stanowią układy z rodziny Coffee Lake (ósma generacja), czyli i3-8100 oraz i3-8350K, które są czterordzeniowe,
 • Intel Core i5– na rynku znajdziemy procesory wyposażone w dwa, cztery, a nawet sześć fizycznych procesorów (ósma generacja),
 • Intel Core i7– zróżnicowanie w tej serii jest jeszcze większe. W sklepie dostępne są bowiem układy korzystające również z ośmiu, a nawet dziesięciu fizycznych rdzeni. Dzięki temu jesteśmy w stanie zakupić urządzenie do realizacji każdego zadania.
 • Intel Core i9seria ta jest dedykowana profesjonalistom i najbardziej wymagającym graczom. Składa się ona z procesorów posiadających 10, 12, 14, 16, a nawet 18 fizycznych rdzeni. Gwarantują więc naprawdę olbrzymią wydajność.

Chcąc w sposób prawidłowy odkryć rzeczywiste przeznaczenie sprzętu, należy zwrócić uwagę również na jego oznaczenia.

Procesory Intel Core - oznaczenia

Jest ich naprawdę sporo, dlatego wiele osób może szybko zgubić się w natłoku cyfr, liczb i symboli. Można jednak temu zaradzić – wystarczy dokładnie przeanalizować każdą część składową tworzącą nazwę procesora. Przeprowadzone zostanie to na przykładzie procesora Intel i5-4570.

Nazwa producenta i określenie serii (i5) zostały już omówione. Pora przejść dalej i wyjaśnić znaczenie pierwszej cyfry, czyli 4. Określa ona generację procesora. Łatwo dojść do wniosku, że im nowsza generacja, tym wydajniejszy procesor. Obecnie możemy spotkać się z takimi układami:

 • i5-3470 – procesor trzeciej generacji,
 • i5-4570 – procesor czwartej generacji,
 • i5-5500 – procesor piątej generacji,
 • i5-6500 – procesor szóstej generacji.
 • i5-7500 - procesor siódmej generacji,
 • i5-8500 – procesor ósmej generacji.

Czas na cyfrę drugą i trzecią, w tym przypadku 5 i 7. Cyfra druga określa numer serii pod kątem wydajności, a cyfra trzecia wydajność konkretnego modelu. Dobrze byłoby wiec, aby była jak najwyższa. Czwarta cyfra (0) oznacza natomiast poziom pobieranej przez układ energii. Cyfra 0 określa pewien standard pod tym względem, cyfra 9 wskazuje na procesory z obniżoną oszczędnością energii, a 7 na modele najoszczędniejsze.

W nazwie procesora, obok cyfr, znaleźć mogą się także symbole, które zdradzają jego profil. Są bardzo ważne, często dużo ważniejsze od opisanych wcześniej cyfr. Co oznaczają?

 • S – niski pobór mocy,
 • T – bardzo niski pobór mocy (są to zazwyczaj modele na komputery stacjonarne),
 • Y – bardzo niski pobór mocy (w przypadku procesorów mobilnych),
 • U – ultra niski pobór mocy,
 • Q – wielordzeniowość,
 • XM/HQ – najwyższa wydajność,
 • K –odblokowany mnożnik (procesor może być podkręcany),
 • M – procesory mobilne.

Warto wiedzieć!

Zastanawiasz się nad nowym zestawem komputerowym? Dzięki naszemu asystentowi bez najmniejszych problemów odnajdziesz i dopasujesz do siebie podzespoły, z których chcesz stworzyć swoją konfigurację. Dobierz usługę montażu, jeśli chcesz aby nasz serwis złożył komputer za Ciebie. Powodzenia!

Intel Core i3, i5, i7, i9 – który lepszy?

Jak już wspomnieliśmy, wiele zależy do przeznaczenia wybranego układu, które najlepiej odzwierciedlają ich symbole. W przypadku określonej serii, model U (czyli Ultra Low Voltage), będzie oferował znacznie gorsze osiągi aniżeli XM czy HQ, często niezależnie od liczby rdzeni. Jego przewagą będzie natomiast znacznie niższy pobór energii.

Biorąc jednak pod uwagę maksymalne możliwości danych procesorów, najlepiej prezentuje się seria Intel Core i9. Przygotowana została ona bowiem specjalnie do obsługi specjalistycznych programów i najnowszych gier. Z tego też względu, układy i9 mogą pochwalić się największą liczbą rdzeni, pełną wielowątkowością oraz doskonałymi parametrami technicznymi.

Biorąc pod uwagę pozostałe serie, sytuacja znacznie zmieniła się po premierze rodziny Coffee Lake (ósma generacja), która charakteryzuje się zwiększoną liczbą rdzeni i podbiciem najważniejszych parametrów. Takie procesory jak i3-8100 czy i3-8350K dysponują czteroma fizycznymi rdzeniami, co w rodzinie i3 do tej pory się nie zdarzało. Podobnie ma się sprawa z serią i5, która zyskała modele sześciordzeniowe.

Procesory Intel Core – najważniejsze parametry

Ostateczne porównanie dostępnych na rynku układów CPU powinno wiązać się z dokładną analizą wszystkich parametrów technicznych. Dopiero po takim zestawieniu, możemy wskazać, który model gwarantuje większą wydajność.

 • Zastosowane technologie. Na pracę i możliwości procesorów wpływ mają zaimplementowane technologie. Wiele z nich pozwali znacząco przyspieszyć działanie układu, co każdy użytkownik może odczuć. Podczas zakupu konkretnego modelu warto więc sprawdzić, jakie dokładnie technologie obsługuje. Tych zaś jest co najmniej kilka:
 • Turbo Boost – doprowadza do automatycznego zwiększenia szybkości procesora w sytuacji szczególnego zapotrzebowania na moc obliczeniową. Może się to odbywać między innymi poprzez wyłączanie lub załączanie poszczególnych rdzeni układu. Pamiętać należy, że procesory Intel Core i3 nie obsługują tej technologii,
 • Hyper-Threading – czyli wielowątkowość. Tworzy ona wirtualny procesor, który przejmuje część obowiązków do rzeczywistego, co prowadzi do zwiększenia wydajności układu nawet o kilkanaście procent,
 • Enhanced Intel SpeedStep Technology – ma za zadanie nie zwiększyć, ale zmniejszyć prędkość i wydajność procesora, dzięki czemu wydłuża żywotność baterii i wentylatorów laptopa poprzez zredukowanie wydzielanego ciepła,
 • vPro – kierowana do serwisantów. Ułatwia analizę informacji o podzespołach komputera, a także jego konserwację i monitoring.
 • Mikroarchitektury. Wiele o procesorach mówią standardy, w których zostały wykonane. Warto więc je wymienić i krótko przeanalizować:
 • Ivy Bridge – swoją premierę miał w 2012 roku i został przedstawiony jako następca starszej architektury Sandy Bridge. Największą zmianą okazało się wykorzystanie procesu technologicznego opartego na długości równej 22 nanometrów. Spowodowało to wzrost wydajności od kilku do kilkudziesięciu procent, mniejszy pobór energii, a także wsparcie takich standardów jak: DirectX 11, Open GL 3.1, Open CL 1.1, PCI Express 3.0 czy obsługi do trzech wyświetlaczy,
 • Haswell – jego premiera miała miejsce w roku 2013. Również wykorzystuje proces technologiczny równy 22 nm. Architektura charakteryzuje się mechanizmem oszczędzania energii, a także procesorem graficznym obsługującym DirectX 11.1, OpenCL 1.2 oraz Open GL 4.0. Nowszą odmianą architektury okazał się Broadwell, który wykorzystuje proces technologiczny równy 14 nanometrów,
 • Skylake – architektura zastępująca Broadwell (nastąpiło to w 2015 roku). Poza wykorzystaniem procesu technologicznego 14 nm, producentom udało się zwiększyć wydajność procesorów nie zwiększając przy tym poboru energii,
 • Kaby Lake– najnowsza mikroarchitektura z 2016 roku. Proces 14 nm został usprawniony, co pozwoliło na zwiększenie szybkości działania procesorów, a także lepsze wykorzystanie technologii usprawniających ich wydajność. Poza tym, Kaby Lake współpracuje z układami graficznymi obsługującymi rozdzielczość 4K. Wymienić możemy jeszcze procesory z serii Kaby Lake-X, które charakteryzują się między innymi zwiększoną liczbą rdzeni.
 • Coffee Lake– najnowsza architektura, na podstawie której opracowane zostały procesory ósmej generacji. Stanowi ona kolejne usprawnienie procesu 14 nm, co pozwoliło na zwiększenie liczby rdzeni przy zachowaniu stosunkowo niskiego poboru energii.
 • Liczba rdzeni. Kwestia niezwykle istotna, gdyż określa, ile zadań jednocześnie dany procesor jest w stanie zrealizować. Została ona już poruszona na początku tekstu. Jeśli zależy nam na układach z największą liczbą rdzeni, powinniśmy celować w modele z rodziny Intel Core i7 oraz i9, zwłaszcza ósmej generacji.
 • Pamięć podręczna. Zapisywane są w niej dane, do których procesor ma szybki dostęp. Im więc jest ona większa, tym lepiej. W przypadku procesorów i3, spotkać możemy się najczęściej z modelami z maksymalnie 8 MB pamięci podręcznej (modele ósmej generacju), w serii i5 będzie to maksymalnie 9 MB, w i7 20 MB, a w i9 nawet do 24,75 MB.
 • Częstotliwość taktowania.Kolejna kategoria, w której wygrywają procesory serii i9. W ich przypadku parametr ten może osiągać wartość ponad 4 GHz.
 • Karta graficzna. Procesory rodziny Intel Core wykorzystują zintegrowane układy graficzne – ich wydajność może być natomiast różna. Wiele modeli poszczególnych serii wykorzystuje te same jednostki, dlatego podczas zakupu procesora, warto sprawdzić takie parametry karty jak: taktowanie rdzenia, typ pamięci oraz technologia.

Procesory Intel Core – zastosowanie

Na koniec spróbujemy jeszcze pogrupować dostępne na rynku układy pod względem ich zastosowanie, które związane jest z obsługiwanymi przez nas programami.

 • Procesor do zadań domowych i biurowych. Obsługa pakietu biurowego, odtwarzacza muzycznego i filmowego, a także przeglądarki internetowej nie wymaga specjalnie podwyższonej wydajności. Wszystko to sprawia, że użytkownikom domowym zalecane są procesory z serii i3 oraz tańsze modele i5. W zupełności wystarczające okażą się układy 2-rdzeniowe, które obsługują od dwóch do czterech wątków. Częstotliwość taktowania może natomiast osiągnąć wartość około 3 GHz. Zaleca się także kupno procesorów z niskim poborem energii (S, T, Y lub U).
 • Procesor do gier. W tym przypadku energooszczędność nie jest najważniejsza – gracze zwracają bowiem uwagę przede wszystkim na maksymalizację osiągów wykorzystywanych układów. Dlatego konieczny będzie zakup procesora co najmniej 4-rdzeniowego i ośmiowątkowego. Do tego powinno dojść taktowanie na poziomie ponad 3.5 GHz. Wszystko to sprawia, że wybór powinien paść na serię i5, i7 bądź i9. Pamiętać należy jednak o tym, że procesory Intel Core i9 są przeważnie bardzo drogie – biorąc natomiast pod uwagę fakt, iż podczas grania znaczenie mają również inne podzespoły (najważniejsza jest karta graficzna), tak duży wydatek nie zawsze okaże się opłacalny.
 • Procesor do grafiki i obróbki video. W tym przypadku najważniejsza wydaje się być liczba obsługiwanych wątków oraz możliwość wykorzystania zróżnicowanych technologii. Konieczny będzie więc procesor posiadający co najmniej 4 rdzenie (choć najlepiej wyposażyć się w model 8-rdzeniowy)  i obsługujący 8 wątków jednocześnie.

Do użytku profesjonalnego zalecane są więc poszczególne układy z serii Intel Core i7 oraz i9 – tylko one są bowiem w stanie spełnić wymagania najnowszych i najbardziej zaawansowanych programów graficznych i video.

Różnice dzielące poszczególne modele serii i3, i5, i7 oraz i9 nie są tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Znaczenie mają bowiem nie tylko rdzenie, ale również pozostałe parametry techniczne oraz zastosowane technologie i mechanizmy, które mogą na przykład prowadzić do obniżania pobieranej energii.

Decydując się więc na ostateczny zakup procesora, należy dokładnie przeanalizować wszystkie jego cechy, a następnie przyrównać je do innych modeli, które mieszczą się w tej samej kategorii cenowej. Pomocne okażą się w tym różnego rodzaju testy i porównania, które publikowane są niezwykle często.

Polecane artykuły
 
Kategoria: Poradniki
Data: 11.07.2018
Social
4,8
10 ocen
13 komentarzy
Moja ocena
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
PaJu
U=Dual Core

M=Socketed

Q=Quad Core

H=Soldered
(0) (1)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2017-01-21
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
mietek
Moim zdaniem warto brać górna półkę..... I mieć spokój na 10 lat. Niz w chwilę po zakupie męczyć sie z wydajnością
(0) (1)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2017-02-21
ozi
mowisz? to filmy hd i przegladarki tez zaczna zamulac? bitch please
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2017-03-18
abc
Zebys wiedzial... Mi firefox potrafi zjesc 8GB bez najmniejszego problemu i zamulic calego kompa :/
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2017-04-18
nasc
no współczuje jeśli FF zjada ci 8 gb ram ... to może przestań ściągać z internetu syf ... mniej wirusów ..itp ścierw to komputer będzie śmigać ... :D to jest konfiguracja którą zrobiłem ładnych parę lat temu... i nic się nie tnie nie zacina ... wszystkie tytuły minimum średnie detale .

Procesor - Intel(R) Core(TM) i7 CPU 930 2.80GHz
Płyta Główna - Asus P6X58D Premium
Pamięć Ram - 16gb ram DDR3 Kingston HyperX KHX1600C10D3/8G
Dysk Twardy - 1tb SAMSUNG HD103UJ
Karta Graficzna - MSI N580GTX Lightning (MS-V256) 1.5GB GDDR5 384bit!!!
Obudowa - Cooler Master HAF 932 Advanced Full Tower
PCWizK
Chłodzenie - Cooler Master Duże spokojnie chłodzi procesor nawet gdy jest kręcony
Zasilacz - Cooler master 800wat (bronze)

i jestem pewny że taka i5 nowej generacji spokojnie pociągnie wszystko bez marudzenia. pozdrawiam
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2017-04-26
pg
Przejrzysta informacja zwięźle podana. Dzięki.
pg
(2) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2017-03-08
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
Paweł
Dzięki fajny artykuł dla kogoś kto nie dokońca się zna na temacie.
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2017-04-26
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
zielona
super artykuł bardzo mi pomógł i otworzył oczy jak wybrać komputer specjalnie dla mnie aby zaspokoił moje potrzeby
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2017-05-31
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
WK
Jak dla laika bardzo dobry komentarz - więcej niż na 5, bardzo czytelny. Poradnik niewątpliwie pomoże w doborze sprzętu i w zakupie.
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2017-07-03
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
serexxx
Bardzo pomocny opis zwłaszcza dla osób mniej znających się
na obecnej technologii zwłaszcza procesorów.
Super
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2018-03-31
Mat
dobry i konkretny artykuł
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2018-06-06
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
agata
Super artykul. Bardzo mi pomogl w zrozumieniu tej czarnej magii :-)
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2018-06-11
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
wig20
Świetny zarys skomplikowanej materii jaką są procesory !
Jak zawsze perfekcja z Waszej strony. Aż się nie chce stąd wychodzić.
Pozd - Marek
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2018-08-09
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.