Udostępnij
Skomentuj

Procesor Intel Core i5-10400 - dane techniczne. Co warto wiedzieć?

Nowy układ Intel Core i5-10400 to jeden z tańszych procesorów dziesiątej generacji. Czy warto go kupić?

Rodzina procesorów Comet Lake-S obejmuje interesujące modele z różnych segmentów cenowych. Tym razem bierzemy pod lupę układ przeznaczony do konfiguracji niedrogich komputerów. Prezentujemy parametry Intel Core i5-10400 i zastanawiamy się, komu można polecić ten procesor. W niniejszym poradniku znajdziesz wszystkie szczegóły. 

Polecane procesory Intel

Intel Core i5-10400 - specyfikacja

Każda generacja procesorów Intela wiąże się z wprowadzaniem nowych technologii oraz poprawą osiągów. Nie inaczej jest tym razem. W przypadku Intel Core i5-10400 specyfikacja techniczna wpisuje się w zakres oczekiwań wielu użytkowników, którzy szukają kompromisu pomiędzy wysoką jakością i atrakcyjną ceną. Wszystkie szczegóły prezentujemy w poniższej tabeli. 

Intel Core i5-10400 – dane techniczne

Nowy Intel i5 to przedstawiciel rodziny Comet Lake-S, która obejmuje wiele zróżnicowanych układów. Omawiany model to układ sześciordzeniowy o dwunastu wątkach. Bazowe taktowanie Intel Core i5-10400 sięga 2,9 GHz. Natomiast w trybie turbo częstotliwość może osiągnąć nawet 4,3 GHz. To doskonała wiadomość dla graczy oraz użytkowników profesjonalnych, którzy pracują przy wymagającym oprogramowaniu, Moc obliczeniowa sprawia, że mamy do czynienia z wielozadaniowym układem o szerokich możliwościach. 

Nowa architektura została przygotowana w oparciu o proces technologiczny 14 nm. To kolejny krok w stronę miniaturyzacji układów, a zarazem dowód na to, że projektanci idą z duchem czasu i oferują klientom nowoczesne rozwiązania. Nie ulega wątpliwości, że w przypadku Intel Core i5-10400 opinie użytkowników mogą być bardzo pozytywne. Procesor z pewnością trafi do szerokiego grona odbiorców. 

Intel Core i5-10400

Warto zwrócić uwagę, jak prezentuje się pamięć Intel Core i5-10400. Na drugim poziomie sięga 6x 256 KB. Natomiast pamięć podręczna L3 wynosi 12 MB. Oznacza to, że nowy model Intela zapewni możliwość obsługi wielu zadań jednocześnie, co z pewnością ucieszy wymagających użytkowników. To znaczne udogodnienie dla osób, które każdego dnia korzystają z nowoczesnych technologii. 

Warto również zwrócić uwagę na temperatury Intel Core i5-10400, a dokładnie parametr Thermal Design Power (TDP). W rozumieniu firmy Intel jest to moc, którą pobiera procesor i oddaje w postaci ciepła przy obciążeniu realnymi aplikacjami. W nowym CPU Intel Core i5-1040 wartość TDP wynosi 65 W. Dzięki temu możemy być pewni, że praca układu zawsze będzie bezpieczna. Należy pamiętać, że wszystkie procesory zostały wyposażone w niezbędne zabezpieczenia, które ograniczają pobieraną moc, chroniąc je przed przegrzaniem. 

Zanim zdecydujemy się na zakup procesora, powinniśmy sprawdzić, czy w przypadku Intel Core i5-1040 chipset posiadanej płyty głównej jest kompatybilny z układem. Szczegółowe informacje na ten temat obsługiwanych jednostek zostały wyszczególnione na stronie internetowej producenta. Warto się z nimi zapoznać, aby dokonać właściwego zakupu.

Intel Core i5-10400 - wydajność

Osoby, które decydują się na zakup procesora, powinny wziąć pod uwagę wydajność, która pozwoli spełnić konkretne zadania. W tym celu należy dokładnie przeanalizować specyfikację i sprawdzić możliwości układu. Czy wybór Intel Core i5-10400 do gier komputerowych i zaawansowanych programów będzie dobrym rozwiązaniem? Wiele zależy od wymagań sprzętowych. Należy zastanowić się nad zastosowaniem procesora i na tej podstawie wybrać jednostkę. 

Bez wątpienia częstotliwość, która w trybie turbo osiąga aż 4,3 GHz to jeden z największych atutów omawianego układu. Należy jednak zwrócić uwagę na wiele innych czynników. Istotne znaczenie ma również chłodzenie Intel Core i5-10400 oraz pamięć. Warto nadmienić, że na pokładzie urządzenia zainstalowano technologię Intel Hyper-Threading. Dzięki niej możemy liczyć na dwa wątki przetwarzania dla każdego rdzenia, co przełoży się na optymalne działanie przy wykonywaniu wielu operacji jednocześnie. 

W tym miejscu warto zaznaczyć, że bardzo dobrze prezentuje się również cena Intel Core i5-10400, która adekwatna jest do wydajności. Wiele wskazuje na to, że sprzęt trafi do szerokiego grona klientów. Należy jednak pamiętać, że ci najbardziej wymagający raczej sięgną po wyższe modele z rodziny Comet Lake-S. Mowa oczywiście o układach Intel Core i7 oraz Intel Core i9. Oferta producenta jest bogata i zróżnicowana. Z pewnością każdy znajdzie wymarzony sprzęt dla siebie. 

Intel Core i5-10400 - zastosowanie

Nowy model i5 to procesor, który świetnie sprawdzi się przy wielu zróżnicowanych zadaniach. Doceni go wielu użytkowników, dla których szybka i komfortowa praca stanowi wysoki priorytet. Oto najpopularniejsze zastosowania omawianej jednostki.

  • Wygodna praca biurowa.
  • Rozrywka przy wielu grach.
  • Zastosowania profesjonalne.

Nie ulega wątpliwości, że sprzęt sprawdzi się idealnie na pokładzie urządzeń biurowej. Ponadto pozwoli na uruchomienie wielu gier, również tych nowych. Ponadto może być znakomitym rozwiązaniem przy obsłudze profesjonalnego oprogramowania. 

W modelu Intel Core i5-10400 grafika została zintegrowana z procesorem. Warto nadmienić, że jest to karta UHD 630, który może okazać się niewystarczający dla wymagających miłośników wirtualnej rozrywki. Dlatego warto wybrać wysokiej klasy kartę graficzną przeznaczoną specjalnie dla graczy. Na rynku nie brakuje jednostek, które będą doskonale współpracować z procesorem. Przypominamy, że kompatybilna dla Intel Core i5-10400 płyta główna to również kryterium, które warto sprawdzić przed zakupem.

Intel Core i5-10400 - do grania

Dla wielu klientów możliwość komfortowej rozrywki stanowi bardzo istotne kryterium wyboru procesora. W przypadku Intel Core i5-10400 gry w zdecydowanej większości działać będą z oczekiwaną wydajnością. Problemy mogą pojawić się przy produkcjach, których wymagania uwzględniają procesory linii i7. Warto jednak zaznaczyć, że nawet bardzo zaawansowane graficznie tytuły, jak Red Dead Redemption 2, przy wsparciu wysokiej klasy karty graficznej z powodzeniem uruchomimy na komputerze z Intel Core i5-10400 – ranking procesorów nie uwzględni go na czołowych pozycjach, lecz w swojej klasie stanowi doskonały wybór.

Intel Core i5-10400 - porównanie z innymi modelami

Nowy procesor to układ, który stanowić ma odpowiedź na oczekiwania posiadaczy wcześniejszego modelu – Intel Core i5-9400F. W sieci pojawiły się już pierwsze testy, które porównują wydajność każdego z układów. Nowy sprzęt prezentuje się dużo lepiej przy zastosowaniach wielowątkowych, a także uzyskał nieznaczną przewagę przy zastosowaniach jednowątkowych. To oznacza, że Intel wysłuchał próśb użytkowników, którzy poszukiwali niedrogiego układu do zaawansowanych zastosowań. Warto nadmienić, że w ofercie znajdziemy również procesor o podobnej specyfikacji – Intel Core i5-10400F, który nie posiada zintegrowanej jednostki graficznej.

Wielu klientów zastanawia się, czy w przypadku Intel Core i5-10400 laptop również będzie obsługiwany. Jednak omawiany procesor został przeznaczony dla użytkowników komputerów stacjonarnych. Właściciele notebooków mogą wybrać wiele nowoczesnych jednostek o równie atrakcyjnej lub lepszej specyfikacji.

Przed zakupem procesora należy koniecznie zapoznać się z pełną specyfikacją techniczną. Pomocne przy wyborze będą również recenzje, które już niebawem pojawią się na branżowych portalach. Dzięki temu dowiemy się, jak nowa jednostka Intela radzi sobie przy obsłudze zaawansowanych gier oraz oprogramowania dla profesjonalistów.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:26
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.