Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Prawidła do butów – jakie wybrać? Które najlepsze?

Jesteś pasjonatem eleganckich butów i chcesz dbać o nie jak najlepiej? Musisz zatem poznać prawidła.

Tylko w tym wpisie wszystko na ich temat oraz przydatne wskazówki na temat dbania o buty! Prawidła do butów to obowiązkowy element każdej nowej pary. Pomagają one utrzymywać je w dobrym stanie i sprawiają, że buty tak pielęgnowane wyglądają często lepiej niż nowe modele z pudełka, które nie były odpowiednio przechowywane. Inwestycja w prawidła zwraca się, szczególnie gdy do czynienia mamy z butami skórzanymi lub drogimi. Korzystanie z tej metody pielęgnacji pozwala znacznie przedłużyć okres ich użytkowania oraz sprawić, że będzie chodziło się w nich nam dużo lepiej. Czym zatem są prawidła do butów? Jak wybrać? Co konkretnie one dają? Wszystkie odpowiedzi wraz z przydatnymi wskazówkami poniżej.

Prawidła – co to jest?

Prawidła do butów to najczęściej drewniane konstrukcje przypominające naszą stopę. Są odwzorowane dosyć dokładnie, co umożliwia idealne wypełnienie buta, gdy stoi w garderobie i nie chodzimy w nich. Ich zadaniem jest zapobieganie wykrzywianiu się obuwia, zapadaniu oraz deformacji. Buty — szczególnie skórzane są podatne na takie zachowania. Skóra lub inne materiały w trakcie chodzenia naprężają się, lub zginają. Gdy odstawimy but bez prawidła, jego forma będzie dążyła do innego kształtu. Prawidła do butów wypełniają je szczelnie i tym samym zapewniają taki sam naciąg buta, jak by były one na nodze.

Drugą bardzo ważną cechą prawidła jest pochłanianie wilgoci. W trakcie chodzenia wytwarzamy ją, a ona wsiąka w strukturę buta. Prawidła drewniane pozwalają wchłonąć parę, co jest bardzo korzystne dla naszego obuwia. Na rynku występuje wiele rodzajów prawideł — w tym niestety plastikowe. Należy ich unikać, gdyż nie mają jednej znaczącej funkcji — nie pochłaniają wilgoci. Buty nie będą wtedy prawidłowo wysuszone co może skutkować nieprzyjemnym zapachem czy zniszczeniem materiału.

Prawidła – jak używać?

Prawidła do butów to bardzo proste akcesoria, z których użyciem poradzi sobie nawet dziecko lub osoba nieznająca się na konserwacji obuwia. Po przyjściu do domu wystarczy włożyć je do buta i na tym nasza rola kończy się. Jedynym elementem, który może sprawić nieco trudności, jest ich odpowiednie ustawienie. Po jednorazowej manipulacji nie musimy jej wykonywać powtórnie. Prawidła do butów powinny ściśle wypełniać ich wnętrze. Najlepiej jest sprawdzić to, ściskając je w najszerszym punkcie. Jeśli nie czujemy wtedy luzu, prawidło jest dobrze ustawione.

Jak dobrać prawidła do butów?

Wybór prawideł do butów jest bardzo ważnym elementem. Tylko prawidłowo wykonane daje gwarancję odpowiedniej pielęgnacji obuwia. Pierwszym elementem, na który powinniśmy zwracać uwagę, jest rozmiar prawideł. Wbrew pozorom to bardzo ważne, aby były one identyczne jak rozmiar naszej stopy. Jeśli nosimy buty 40, to prawidła również powinny być w takim rozmiarze. Niezwykle istotny jest też materiał wykonania. Powinniśmy unikać prawideł plastikowych, które nie wchłaniają wilgoci i tym samym nie mają jednej z najważniejszych funkcji tego gadżetu. Prawidła cedrowe są najlepsze ze względu na charakterystykę drewna, które doskonale pochłania wilgoć. Ma także swój indywidualny mikroklimat, który nadaje butom neutralnego zapachu.

Prawidła do butów sportowych

Buty sportowe to jedne z najczęściej używanych modeli. Prawidła do butów sportowych nie muszą spełniać takich wymagań jakościowych co np. do wyjściowych modeli skórzanych. Wystarczy, że będą one plastikowe, gdyż buty sportowe mają odpowiedni system wentylacji. Ich głównym zadaniem jest utrzymywanie konkretnej formy buta, wiec ekonomiczne modele również sprawdzą się dobrze w tym zadaniu.

Prawidła do oficerek

Bardzo Ciekawym rodzajem są prawidła do oficerek czy prawidła do kozaków. Często były używane przed wojną przez ułanów, a z czasem ich popularność zmalała. Obecnie na rynku tendencja odwraca się i powstaje coraz więcej modeli specjalnych prawideł. Różnią się one od typowych, gdyż ich konstrukcja wypełnia część bud od kostki w górę. Przypominają one część łydki do kolana. Ich użycie jest proste i polega na włożeniu prawidła do buta oraz rozszerzeniu konstrukcji. Na rynku można spotkać również wersje ze stopą lub bardziej tradycyjne jednoelementowe i drewniane imitujące całą nogę od kolana w dół.

Czy prawidła rozciągają buty?

Odpowiedz na to pytanie, jest jak najbardziej twierdząca. Jeśli kupimy nieco za małe buty, możemy dzięki prawidłom je rozciągnąć. Prawidła do rozciągania butów są nieco inne niż typowe, do przechowywania butów. Ich tylna część składa się z cieńszego elementu, który wywiera nacisk na piętę.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 02:45
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.