Udostępnij
Skomentuj

Jak czyścić zamszowe buty? Jaki impregnat do zamszu wybrać?

Jak czyścic buty zamszowe – na sucho czy mokro? Jak je odpowiednio pielęgnować oraz impregnować?

Buty zamszowe czy skórzane – odwieczny dylemat podczas zakupu obuwia. Każde materiał ma swoje zalety i wady. Jak to wygląda w przypadku obuwia zamszowego? Co warto wiedzieć o jego pielęgnacji, jak chronić buty zimowe przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi? Czy buty zamszowe można pastować?

Polecane impregnaty do obuwia

Zamsz – jaki to materiał?

Buty zimowe Timberland, obuwie Helly Hansen oraz innych marek mogą być wykonane z zamszu. Zamsz to odwrotna część skóry, która została poddana odpowiedniej obróbce. Wyróżnia ją delikatna struktura meszku (włoski są dłuższe niż w przypadku nubuku). Zamsz nie posiada części licowej, jest miękki i ciągliwy. Może mieć kolor naturalny, żółtokremowy lub sztucznie barwiony.

Warto wiedzieć!

Zamsz to skóra naturalna, która może pochodzić m.in. z saren, jeleni, łosi, kóz oraz owiec. Wykorzystywana jest do produkcji obuwia i wierzchniej odzieży, a także ściereczek do szkła optycznego, bandaży i rękawiczek.

Skóra zamszowa ze względu na swoją delikatną strukturę wymaga odpowiedniego traktowania. Nowe buty nieodpowiednio pielęgnowane tracą swoje właściwości, przez co przestają być atrakcyjne wizualnie. Konieczne jest więc systematyczne czyszczenie i impregnacja obuwia. Jak czyścić buty zamszowe na sucho? Jak odpowiednio się o nie troszczyć? Co zrobić, żeby zamszowe buty nie farbowały?

Jak wyczyścić zamszowe buty?

Warto wiedzieć!

Do skór zamszowych nie należy używać preparatów przeznaczonych do pielęgnacji i impregnacji innego rodzaju skóry (np. licowej). Zarówno buty zimowe z nubuku, jak i zamszu wymagają zupełnie innej pielęgnacji.

Bez względu na rodzaj, buty zamszowe czy skórzane, wymagają regularnego czyszczenia. Oto kilka wskazówek:

  • butów zamszowych nie należy prać ręcznie ani w pralce,
  • gdy ulegną zmoczeniu, nie wolno ich suszyć w pobliżu źródła ciepła ani bezpośrednio na słoncu,
  • jak czyścić buty zamszowe na sucho: suche zabrudzenia doskonale ścierają się zwykłą gumką do ołówków,
  • obuwie zamszowe (m.in. buty zimowe Timberland) należy czyścić wilgotną ściereczką, delikatną szczoteczką lub specjalnymi preparatami.

Jak pielęgnować zamszowe buty?

W jaki sposób pielęgnuje się buty zamszowe? O czym należy pamiętać?

  • Czy buty zamszowe można pastować? Do pielęgnacji butów zamszowych zaleca się stosowanie specjalnych preparatów (najczęściej w formie pianki). Obuwia zamszowego nie wolno pastować środkiem do pielęgnacji np. skóry licowej. Zamsz może wówczas utracić swoje właściwości.
  • Co zrobić, żeby zamszowe buty odzyskały kolor? Zalecane jest użycie specjalnego produktu do renowacji, np. w formie sprayu lub pianki. Mocno wyblaknięte buty można pomalować dedykowaną farbą do obuwia zamszowego.
  • Co zrobić, żeby zamszowe buty nie farbowały? Jeżeli buty farbują stopy, należy użyć specjalnego preparatu zapobiegającego farbowaniu. Najczęściej jest on dostępny w formie sprayu. Należy go nanieść równomiernie w środku butów i pozostawić do wyschnięcia.

Jak zabezpieczyć zamszowe buty?

Posiadacze wymarzonych zamszowych butów – czy to obuwie Hally Hansen, czy innej marki – powinni troszczyć się o swoje buty regularnie. Bardzo ważną rolę w całym procesie odgrywa impregnacja obuwia. Jak zabezpieczyć zamszowe buty przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych?

  • Regularna impregnacja zapobiega powstawaniu zabrudzeń oraz niszczeniu obuwia.
  • W tym celu należy stosować specjalne preparaty w sprayu przeznaczone do skóry zamszowej.
  • Zaleca się, aby buty przez okres zimowy przechowywać z wypełnieniem. Mogą do tego posłużyć specjalne prawidła lub kulki ze zwiniętych gazet. Pomoże to w zapobiegnięciu nieestetycznym odkształceniom i załamaniom.

Z zamszu mogą być wykonane zarówno buty zimowe, jak i te noszone w okresie wiosennym i letnim. Skóra zamszowa wykorzystywana jest także do produkcji butów trekkingowych. Jak dbać o buty trekkingowe oraz inne modele wykonane z zamszu? Analogicznie jak opisano powyżej. Podstawą jest stosowanie odpowiednich preparatów pielęgnujących oraz systematyczna impregnacja.

Mając wiedzę, co zrobić, żeby zamszowe buty odzyskały kolor w przypadku utraty barwy oraz jak je odpowiednio pielęgnować, można śmiało pokusić się o zakup wymarzonego obuwia z zamszu. Większość popularnych marek (m.in. obuwie zimowe Timberland, Helly Hansen, UGG, Nike) ma w swej ofercie zamszowe buty. Niekoniecznie nadają się one do sportu, warto brać to pod uwagę kupując np. buty sportowe dziecięce.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:34
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.