Udostępnij
Skomentuj

Prawda/fałsz: czy kawa wypłukuje magnez z organizmu?

W tekście odpowiemy na to, czy kawa wypłukuje magnez z naszego organizmu oraz na inne, równie ważne pytania.

Wśród częstych pytań dotyczących czarnego napoju, przewija się to, które dotyczy wpływu kawy na przyswajanie magnezu. By poznać odpowiedź na to, czy kawa zaburza ten proces, zapoznaj się z niniejszym artykułem. Znajdziesz w nim również odpowiedź na wpływ magnezu na nasze zdrowie, objawy jego niedoboru oraz to, czy bezkofeinowa kawa może być dobrą alternatywą dla regularnej.

Czy kawa wypłukuje magnez?

Nie wyobrażasz sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki uwielbianego przez Ciebie napoju? Ten rodzaj rytuału praktykuje miliony osób w Polsce i na świecie. Picie kawy wiążę się jednak z pewnym aspektem, który ma nie do końca pozytywny wpływ na nasz organizm. Otóż odpowiedź na pytanie, „czy kawa wypłukuje magnez z naszego organizmu” jest twierdząca, jednak samo zagadnienie wymaga głębszego wyjaśnienia.

Zacznijmy od samego początku: wszelkie wypite przez nas płyny trafiają rzecz jasna do żołądka. Kawa nie jest tu wyjątkiem, jednak narząd ten nie jest miejscem wchłaniania płynów przez nasz organizm. Opuszczają one po krótkim czasie nasz żołądek i trafiają do jelita – cienkiego (gdzie następuje wchłanianie zdecydowanej większości) oraz grubego (jest zdolne do przyswajania płynów, jednak odbywa się to w mniejszym stopniu). I tak jak woda nie jest problemem dla naszych jelit, tak sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku kawy. Trafiając do jelit, może ona pobudzić ich perystaltykę, ale działa na nie również drażniąco, stąd też wielu lekarzy odradza spożywanie tego napoju osobom, które zmagają się z problemami dolnej części układu pokarmowego.

Co jednak z samym magnezem? Otóż jelita są także miejscem wchłaniania innych związków, w tym również magnezu. Niemniej, kofeina zawarta w kawie doprowadza do sytuacji, w której nasze jelita przestają trawić i wchłaniać ten związek. Należy jednak pamiętać o tym, że sam proces jest powolny i skaluje się wraz z konsumpcją kolejnych kaw. Zatem im więcej ich wypijesz, tym bardziej utrudnisz swojemu organizmowi przyswajanie magnezu. Co zatem się z nim dzieje? Otóż Twój organizm się go pozbywa wraz z moczem. Kawa wpływa na pobudzenie pracy nerek, które produkują większe ilości moczu. Wraz z nim, z organizmu wydalany jest nie tylko magnez, ale również m.in. sód. Rzecz jasna nie dzieje się to w ogromnych ilościach, stąd też nie mamy powodów do paniki, gdy spożywamy kawę w umiarkowanych ilościach. Problem zaczyna się dopiero wtedy, gdy 4 filiżanki kawy na cały dzień to dla nas za mało.

Wpływ magnezu na zdrowie człowieka

Czy jednak magnez jest nam niezbędny na tyle, aby z jego powodu regulować spożywanie uwielbianego trunku? Choć dla niektórych może to być informacja, której nie chcą zaakceptować, to faktem jest, że stanowi on nieodłączny element funkcjonowania naszych organizmów. Ciało dorosłego człowieka zawiera około 25 gramów magnezu, który w lwiej części znajduje się w naszych kościach. Do czego jednak jest on nam potrzebny? Bez obecności magnezu, nasze ciało nie byłoby w stanie przetwarzać węglowodanów i tłuszczów na energię, którą mogą wykorzystać komórki. Oprócz tego magnez odgrywa istotną rolę w procesie produkowania DNA i białek. Właściwości jest jednak o wiele więcej, m.in. wpływa na trwałość kości, jak i komórek, reguluje pracę mięśni i nerwów oraz dba o właściwą gospodarkę mineralną organizmu. Ogólny wpływ na nasze zdrowie jest zatem ogromny, stąd też nie powinniśmy doprowadzać do sytuacji, w której nasz organizm traci magnez w znacznych ilościach

Kawa, jako źródło magnezu

Mogliście słyszeć o tym, że kawa zawiera antyoksydanty – polifenole – które są w niej obecne i dbają m.in. o to, by ograniczyć oksydację komórek oraz wspierają ich mechanizmy obronne. Mają również spory wkład w ograniczenie ich tempa starzenia się – jednak czy wiesz, że kawa jest również cennym źródłem magnezu? Choć brzmi to paradoksalnie, pomimo faktu jej skłonności do wypłukiwania magnezu z organizmu, uzupełniamy go wraz z filiżanką kawy (jednak nie tak skutecznie, jak z innych źródeł, gdyż kawa sama w sobie wpływa na możliwość wchłaniania przez jelita).

Jedna filiżanka kawy zawiera około 7 mg magnezu. Choć w przypadku dziennego zapotrzebowania (420 mg dla mężczyzn i 320 mg dla kobiet) nie jest to wiele, to jednak zawsze coś. Kawa sama w sobie nie może być jedynym źródłem magnezu, to jest jednak cennym uzupełnieniem codziennej diety. Warto również nadmienić, że kawa dostarcza więcej magnezu, niż go wypłukuje, jednak wpływa na jego tempo przyswajania przez podrażnienie jelit.

Niedobór magnezu i jego objawy

Brak magnezu ma swoje objawy, którymi nasz organizm alarmuje o zaistniałej sytuacji. Ważne jest, aby móc je skutecznie zidentyfikować – choć rzecz jasna powinno się to robić ze wsparciem lekarza, który trafnie postawi diagnozę, istnieją pewne charakterystyczne znaki, które powinny dawać nam do myślenia. Wśród najczęstszych objawów deficytu magnezu w organizmie można znaleźć niepokój, szybszy oddech, pobudzenie, drżenie mięśni, nieregularny rytm serca, niskie ciśnienie krwi, podatność na uszkodzenia paznokci, problemy ze snem, wymioty, mdłości czy też dezorientację. Choć takie objawy mogą mieć różne podłoże, nie powinniśmy ich bagatelizować. Regularne występowanie może zwiastować nie tylko niedobory magnezu, ale również inne przypadłości, wymagające konsultacji z lekarzem.

Czy kawa bez kofeiny wypłukuje magnez?

Uwielbiamy kawę, głównie przez obecność kofeiny, która daje nam energię na rozpoczęcie dnia. Co jednak w przypadku, gdy nasz lekarz sugeruje nam odstawienie tego napoju? Czy kawa bezkofeinowa będzie alternatywą? Czy ona również wypłukuje magnez? Choć kawa bez kofeiny w rzeczywistości ją zawiera (choć w bardzo zredukowanej formie, poniżej 5%), jej forma sprawia, że pozwala utrzymać właściwy poziom magnezu w organizmie. Więcej nawet, gdyż kawa bezkofeinowa zawiera również magnez (około 2%), pomagając w dostarczaniu tego związku do organizmu.

Poza różnicami w zawartości kofeiny, kawa ta jest praktycznie taka sama pod względem wartości odżywczych, jak kawa regularna. Oznacza to, że jest ona wspaniałym źródłem antyoksydantów, wspomnianego magnezu oraz wielu innych pożądanych z punktu widzenia naszego zdrowia związków. Choć rzecz jasna nie daje takiego zastrzyku energii, z uwagi na mniejszą zawartość kofeiny, będzie idealną alternatywą dla każdego, kto ze względów zdrowotnych musi ograniczyć spożycie kofeiny.

Wiesz już o tym, czy kawa wypłukuje magnez z naszych organizmów. Mamy nadzieję, że nasz artykuł był również źródłem wielu innych cennych informacji, które poznałeś dzięki jego lekturze!

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 21:41
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.