Udostępnij
Skomentuj

Kawa i jej wpływ na zdrowie

Przeważnie pijemy ją rano i czasami w ciągu dnia. Poprawia nam samopoczucie, wspomaga skupienie, ale również działa zdrowotnie na nasz organizm.

Kawa jest nieodłącznym elementem naszego życia

Jedni nie wyobrażają sobie życia bez przygotowania porannej kawy, inni z kolei lubią ją pić w ciągu dnia lub wyłącznie w towarzystwie innych osób, np. podczas rozmów. Każdy z nas ma swój rytuał picia kawy, tak samo jak preferencje związane z samym przyrządzaniem tego najbardziej popularnego napoju na świecie. Espresso, cappuccino, latte, zwykła czarna… w każdej z nich znajdziemy wiele dobrego, nie tylko smak.

Statystycznie Polacy piją jedną filiżankę kawy dziennie, co daje ok. 3 kg ziarna na rok. To i tak zdecydowanie mniej od naszych niemieckich sąsiadów czy nawet Skandynawów, którzy z kolei konsumują 14 kg kawy ziarnistej rocznie. Mimo to spożycie kawy w Polsce i tak zwiększyło się o 80% w ciągu 10 lat.

Smak, aromat i substancje aktywne biologicznie

W ziarnach kawy zawartych jest ponad 1 tys. składników aktywnych biologicznie, w tym węglowodany, tłuszcz, białko, przeciwutleniacze (polifenole), kofeina czy garbniki. W momencie palenia kawy zyskujemy złożoną mieszaninę związków aromatycznych. To dzięki nim odczuwamy charakterystyczny aromat świeżo mielonej i parzonej kawy.

Ostateczny jednak skład substancji zależy w dużej mierze od sposobu jej parzenia.

Jaki wpływ ma kawa na nasze zdrowie?

Jedna filiżanka kawy, w zależności od jej przygotowania, zawiera składniki działające zdrowotnie na nasz organizm. Kawa posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwwirusowe, ale również antyoksydacyjne, hepatoprotekcyjne (zapobiega chorobom wątroby) czy przeciwnowotworowe.

W filiżance kawy znajdziemy m.in.:

  • 50-380 mg kofeiny,
  • 35-500 mg kwasu chlorogenowego,
  • 40-50 mg trigoneliny,
  • 200-800 mg rozpuszczalnych włókien,
  • 100 mg białka,
  • 0,8 mg tłuszczy,
  • 250-700 mg minerałów,
  • 10 mg niacyny
  • 500-1500 mg melanoidów

Z powyższych biologicznie czynnych substancji, które mają wymierny wpływ na nasze zdrowie, najważniejsze to kofeina, kwas chlorogenowy oraz diterpeny.

Kofeina szybko wchłania się w organizm i zwiększa poziom serotoniny. Pobudza ośrodkowy układ nerwowy, rozszerza naczynia krwionośne, również w mózgu. Dzięki temu pracuje się nam lepiej oraz lepiej myśli. Kofeina w umiarkowanych dawkach stymuluje mózg i poprawia koncentrację. Chroni również przed chorobą Parkinsona. Ważne jest jednak, aby nie przedobrzyć. Niektórzy amatorzy kawy potrafią wypić nawet do 9 filiżanek tego napoju dziennie, co może skutkować nerwowością, bezsennością, zaniepokojeniem oraz większym ryzykiem wystąpienia choroby serca.

Kwas chlorogenowy zaliczany jest do polifenoli, które mają ogromny wpływ na występującą w jelitach florę bakteryjną. Polifenole działają nie tylko jako antyoksydanty, ale również zaangażowane są w patogenezę chorób neurodegeneracyjnych, w tym posiadają aktywność przeciwnowotworową. Ponadto polifenole chronią serce i naczynia krwionośne, spowalniają proces starzenia organizmu, zapobiegają tworzeniu się wolnych rodników, a także odkładaniu się cholesterolu w naczyniach krwionośnych. Diterpeny z kolei mają działanie przeciwnowotworowe i antyoksydacyjne.

Kawa nie tylko dobrze smakuje i pobudza nas do działania, ale również sprzyja naszemu organizmowi w walce z cukrzycą (zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2) czy nowotworami. Trzeba jednak pamiętać, aby stosunkowo zachować umiar. Przedawkowanie kawy może skutkować wieloma dolegliwościami. Wszystko również zależy od osobniczej wrażliwości na poszczególne składniki występujące w kawie.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:54
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.