Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Pokrowiec na rower – jaki wybrać? Który najlepszy?

Aby rower mógł posłużyć na lata, należy zadbać o jego właściwe przechowywanie.

Pokrowiec na rower – czy warto?

Każdy kto chciałby zamienić komunikację miejską czy samochód na funkcjonalny rower, powinien zaznajomić się z zasadami jego przechowywania. Niezbędnym dodatkiem do akcesoriów rowerowych okaże się niewątpliwie pokrowiec na rower. Zapewni on kompleksową ochronę pojazdu oraz ustrzeże przed:

 • kurzem i brudem;
 • wilgocią, deszczem, śniegiem i szronem;
 • piaskiem i błotem;
 • zarysowaniem lub obiciem;
 • destrukcyjnym wpływem promieniowania UV;
 • ptasimi odchodami;
 • kradzieżą;
 • blaknięciem i matowieniem lakieru i chromowanych elementów.

Ochraniacze na rower dzielimy na dwie podstawowe kategorie:

 • pokrowiec na rower na zimę
 • pokrowiec na rower do transportu

Warto wiedzieć!

Zarówno pokrowiec na rower na zimę jak i pokrowiec na rower do transportu mają inne zastosowanie, a więc mogą mieć także różne właściwości, jednak ich wspólną niezwykle ważną cechą powinna być możliwość łatwego i sprawnego montażu na rowerze oraz jego równie bezproblemowego zdjęcia.

Jaki pokrowiec na rower na zimę?

Pokrowiec na rower użyty na czas zimy powinien być odpowiednich rozmiarów, by szczelnie zakrył każdy element pojazdu. Musi być także wykonany z materiału nieprzepuszczającego wilgoci, a zarazem cechującego się wysoką oddychalnością. Właśnie z takich właściwości znana jest włóknina polipropylenowa.

Na rynku dostępnych jest wiele tanich ochraniaczy, jednak najczęściej ich cena jest wprost proporcjonalna do ich jakości. Jeśli plandeka na rower ma przetrwać więcej niż jeden sezon oraz ma zapewnić skuteczna ochronę, wówczas warto zainwestować w sprawdzony produkt wykonany z solidnego materiału o pożądanych właściwościach. Warto przebierać w pokrowcach zapewniających sprawne odprowadzanie wilgoci spod jego wewnętrznej części.

Polecane pokrowce na rower

Jaki pokrowiec na rower do transportu?

Pasjonaci jazdy rowerowej nierzadko nie wyobrażają sobie udanego urlopu bez ukochanego jednośladu. Zjazdy rowerowe po specjalnych górskich szlakach czy też rekreacyjne zwiedzanie dzikich zakątków to nie lada przyjemność. Pojawia się jednak wyzwanie: jak bezpiecznie przetransportować owy pojazd?

W ofercie producentów akcesoriów rowerowych można znaleźć pokrowce na rower do transportu. Czym charakteryzuje się ten typ ochraniacza? Jest to sprzęt niezwykle wytrzymały oraz odporny na wymagające warunki atmosferyczne, a więc świetnie przystosowany do przewożenia roweru z miejsca na miejsce.

Rower transportowany w luku bagażowym samolotu, autokaru czy nawet we wnętrzu samochodu z pewnością wymaga ochrony przed wszelkimi mechanicznymi uszkodzeniami, które mogłyby na trwałe uszkodzić jednoślad.

Podstawowe zalety zastosowania pokrowca transportowego:

 • chroni przed brudem mieszkanie bądź wnętrze samochodu w których przechowywany jest rower;
 • zabezpiecza samochód przed obtarciem i zabrudzeniem;
 • zabezpiecza rower przed uszkodzeniem;
 • dodatkowe kieszenie pokrowca pomogą w przewożeniu pozostałych akcesoriów.

Jak przechowywać rower zimą?

Nawet najwytrwalsi rowerzyści miewają okresy, w których na jakiś krótki czas muszą odstawić swój ukochany jednoślad w bezpieczne miejsce. Co więcej, większość amatorów jazdy rowerowej całkowicie odkłada ten sport jedynie na okres od wiosny do jesieni, kiedy to pogoda sprzyja eskapadom rowerowym. Bez względu na to, do której grupy ktoś się zalicza, warto przemyśleć jak odpowiednio przechowywać pojazd, by po okresie odpoczynku nadal był w pełni sprawny.

Najbezpieczniej by było odstawić swój pojazd do takich miejsc jak:

 • garaż,
 • strych,
 • pomieszczenie gospodarcze,
 • piwnica.

Najważniejszą kwestią jest to, by w miejscu w którym przechowuje się rower było sucho i ciepło. Zawilgotniałe pomieszczenia mogą bowiem powodować trwałe uszkodzenia.

Rower w piwnicy – czy potrzebny jest pokrowiec?

Wydawać by się mogło, że przechowywanie roweru w takim miejscu jak piwnica nie wymaga użycia pokrowca do roweru, jednak nic bardziej mylnego! Nierzadko w takich warunkach występuje podwyższona wilgotność, ważne więc by również i tam przetrzymywać rower szczelnie zamknięty w specjalnym ochraniaczu.

Niektórzy decydują się na przechowywanie roweru na specjalnym wieszaku przyczepionym do ściany lub sufitu. Rozwiązanie to pomaga zaoszczędzić miejsce przechowując jednoślad w mieszkaniu. Dzięki odkręceniu kierownicy pojazd można przymocować bliżej ściany i zyskać kilka dodatkowych centymetrów wolnej przestrzeni.

Czy warto przechowywać rower na balkonie?

Zdecydowanie odradza się trzymania roweru pod chmurką. Rozwiązanie to powinno być absolutną ostatecznością i najlepiej, aby nie trwało długo. Trzymanie niezabezpieczonego jednośladu na balkonie z pewnością mocno odbije się na jego stanie technicznym.

Gdy nie ma innego wyjścia...

W sytuacji bez wyjścia koniecznie należy zaopatrzyć się w solidny pokrowiec na rower sprawdzonego producenta. Do przechowywania roweru na balkonie wymagany jest ochraniacz na zimę z wodoodpornego, szczelnego i oddychającego materiału.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:24
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.