Udostępnij
Skomentuj

Co smarować w rowerze? Jak smarować rower?

Przygotowanie roweru do sezonu wymaga przeprowadzenia wielu czynności – jedną z nich jest smarowanie.

Wiele osób bagatelizuje znaczenie konserwacji jednośladu, przez co zaraz po zimie, a więc po tym, jak rower nie był użytkowany przez bardzo długi czas, od razu pompują koła i wyruszają w pierwszą przejażdżkę. Tak się jednak składa, że zaniechanie przeprowadzenia przeglądu i kilku kluczowych napraw może doprowadzić do szybkiego wystąpienia mniejszych bądź większych awarii.

Czemu rower piszczy?

Jednym z ważnych zadań, jakie przed nami stoją, jest odpowiednie smarowanie kluczowych elementów budowy roweru, a mianowicie łańcucha, sterów, linek, suportu, piast, amortyzatorów i hamulców.

Jeżeli tego nie zrobimy, szybko zapoznamy się z pierwszymi objawami. Mowa tu przede wszystkim o intensywnym „piszczeniu” i skrzypieniu wspomnianych elementów. Brak im smaru, dlatego nie działają w sposób, w jaki powinny. Do tego dojść może również korozja, która stopniowo doprowadzi do zniszczenia roweru.

Warto nadmienić, że oliwienie roweru i smarowanie należy przeprowadzić nie tylko po zimie, ale również przed okresem jesienno-zimowym, zwłaszcza jeśli zamierzamy wtedy korzystać z naszego pojazdu. Wilgoć, błoto, sól, niskie temperatury – wszystko to może doprowadzić do zużycia poszczególnych elementów. Mając to na uwadze, konserwacja roweru na zimę powinna przebiegać po odpowiednim przygotowaniu.

Smarowanie roweru – co i jak smarować?

Skoro wiemy już, jak ważna jest odpowiednia konserwacja poszczególnych elementów konstrukcyjnych, możemy w końcu przejść do wyjaśnienia, jak najlepiej się do tego zabrać. Najlepiej opisać każdą czynność po kolei, tak aby zyskać pełen obraz całego procesu.

  • Smarowanie łańcucha w rowerze. Zaczynamy od kwestii najważniejszej. Źle nasmarowany łańcuch działa ze znacznie niższą wydajnością, jest również niezwykle narażony na wpływ wspomnianych wcześniej czynników zewnętrznych, które mogą go osłabić lub nawet zniszczyć.

Czym smarować łańcuch w rowerze? W sklepie znaleźć można specjalne środki, które zostały dostosowane w taki sposób, aby skutecznie chronić ten jakże ważny element. Są to przede wszystkim różnego rodzaju oleje syntetyczne. Warto wspomnieć, że występują one w różnych odmianach. Część z nich pozwala na oliwienie roweru wyłącznie w okresie wiosenno-letnim, a inne gwarantują ochronę także w zimie. Do tego dochodzą również modele całoroczne. Co więcej, zakupić możemy również oleje sprawdzające się na konkretnych trasach, na przykład do jazdy off-roadowej. Na wszystko to warto zwrócić uwagę, gdyż dzięki temu oliwienie łańcucha rowerowego przyniesie pożądany efekt. Poza olejami, zakupić możemy także specjalny smar do roweru.

Jak smarować łańcuch w rowerze? Cały proces jest bardzo prosty. Na każde ogniwo powinna przypaść jedna kropla oleju, jednocześnie uważając, by boczne blaszki nie zostały zabrudzone. Jeśli tak się stanie, należy je wytrzeć.

  • Smarowanie przerzutek w rowerze. Mowa oczywiście o linkach. Skorzystać z dedykowanego smaru do przerzutek lub wspomnianego już oleju do łańcucha. Smarowanie linek w rowerze przebiega po wewnętrznej ich stronie, od razu warto sprawdzić, czy nie są uszkodzone. Jeśli tak, zaleca się ich wymianę. Posmarować możemy również kółka wodzika.
  • Smarowanie steru w rowerze. Ich konserwacja jest istotna ze względu na fakt, iż odpowiadają za prace kierownicy. Kiedy powinniśmy smarować stery? Średni co 2 tysiące kilometrów, nie jest to więc czynność, którą należy wykonywać często. Najlepiej użyć specjalnego, stałego smaru. Przed smarowaniem warto jeszcze sprawdzić, czy stery nie są poluzowane. Wystarczy zacisnąć przedni hamulec i pchać kierownicę do przodu i do tyłu. Jeśli kierownica będzie się przesuwała, stery należy wyregulować. Możemy zrobić to na własną rękę lub udać się do serwisu.
  • Smarowanie hamulców w rowerze. Kolejny element, o którym nie możemy zapomnieć. W zależności od tego, czy dysponujemy hamulcami tarczowymi czy też szczękowymi, smarujemy śruby przytrzymujące tarczę lub sworznie i gwinty. Najlepszym produktem w tym przypadku będzie pasta montażowa. Warto nałożyć smar również na dźwignie hamulców – wystarczy je nacisnąć, a następnie zaaplikować środek.
  • Smarowanie suportu w rowerze. W większości przypadku nie jest to możliwe, ponieważ suporty kompaktowe, które są najczęściej montowane w rowerach, nie mogą zostać rozebrane. Inaczej wygląda sprawa z suportem klasycznym – w jego przypadku smar należy nałożyć na gwint.
  • Smarowanie piastów w rowerze. Koniecznie musimy je zdemontować, a następnie dokładnie wyczyścić benzyną. Dopiero potem nakładamy stały smar.
  • Smarowanie amortyzatora w rowerze. Ostatni element wymagający naszej uwagi. Środka używamy do ramion (goleni) amortyzatora. Na początek należy zdjąć gumowe ochraniacze, a następnie nałożyć kilka kropel oleju, najlepiej z dodatkiem teflonu.

Przygotowanie roweru do sezonu

Choć opisane wyżej czynności wydają się czasochłonne, w rzeczywistości całość nie powinna nam zając więcej niż godzinę. Oczywiście poza smarowaniem poszczególnych elementów w rowerze, należy go dokładnie wyczyścić, wykorzystując na przykład specjalne szczotki.

Do tego dochodzi napompowanie opon, sprawdzenie wszystkich mechanizmów i już można udać się na pierwszą, próbną jazdę w nowym sezonie. Odpowiednia konserwacja zabezpieczy rower przed uszkodzeniem, a także sprawi, że jazda będzie bezpieczniejsza również dla nas.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:25
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.