Udostępnij
Skomentuj

Plastry do tapingu. Jak plastrować, jakie są zastosowania?

Przedstawiamy zasady działania plastrów do tapingu, a także popularne sposoby ich użycia. Jak prawidłowo je stosować?

Jedną z coraz popularniejszych metod radzenia sobie z bólem i kontuzjami jest taping. Niezbędne do tej metody są, oczywiście, odpowiednie plastry sportowe - tejpy.

Co to jest taping?

Taping to jedna z tradycyjnych metod radzenia sobie z bólem oraz kontuzjami. Nie jest to nowe odkrycie, ponieważ jest on znany już od początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Technika ta została wynaleziona w Japonii, a jej twórcą jest japoński chiropraktyk, doktor Kenzo Kase.

Polecane taśmy do tapingu

Polega na przyklejaniu specjalistycznych plastrów sportowych na obolałe i kontuzjowane miejsca. Wspomniane plastry są elastyczne i przepuszczają powietrze, więc ich użytkowanie nie skutkuje żadnym dyskomfortem. Plastry te, wbrew wyobrażeniom osób niezaznajomionych z tematem, nie są nasączone żadnymi substancjami leczniczymi i chemicznymi. 

Jak wobec tego działają taśmy do tapingu? Ich działanie opiera się na bodźcach mechanicznych. Dokładne działanie jest uzależnione od rodzaju zastosowanych plastrów. Można wyróżnić:

 • Plastry elastyczne do tapingu – używa się ich głównie do łagodzenia dolegliwości bólowych, do usuwania obrzęku oraz polepszenia kondycji mięśni. Często korzysta z nich fizjoterapia.
 • Plastry nieelastyczne – są używane do stabilizowania stawów. Odciążają wybrane miejsce na ciele i sprawiają, że regeneracja po kontuzji czy nadwyrężeniu stawów lub mięśni następuje szybciej. W ten sposób leczy się na przykład łokieć tenisisty.

Na rynku znaleźć można między innymi taśmy niebieskie, czerwone, czarne, żółte etc. Co jednak istotne, kolory nie wpływają na ich zastosowanie i nie informują o jakimś dodatkowym działaniu.

Warto wiedzieć!

Taping bywa określany również innym mianem – Kinesiotaping (kinesiology taping, plastrowanie dynamiczne). To połączenie medycyny klasycznej z wykorzystaniem naturalnych procesów leczniczych, jakie zachodzą w organizmie.

Taping – zastosowanie

Wiele osób zastanawia się nad tym, co właściwie może wyniknąć z przyklejenia plastrów do bolących mięśni lub stawów. Oto, co daje taping i w jakich sytuacjach ta metoda bywa wykorzystywana:

 • Ból kolan – taping w ich obrębie usuwa obrzęki oraz wspomaga regenerację mięśni i stawu kolanowego.
 • Ból kręgosłupa – taping kręgosłupa można polecić osobom odczuwającym bóle, kobietom w ciąży, które mają mocno przeciążony kręgosłup oraz sportowcom i osobom po różnego typu urazach.
 • Ból stawów – metoda ta może pomóc także stawom poprzez ich odciążenie. Wśród sportowców sporą popularnością cieszy się taping stawu skokowego.
 • Uszkodzenia mięśni – wpływa na ich szybszą regenerację po kontuzjach i uszkodzeniach.
 • Łagodzenie obrzęków – pomaga naciągnąć skórę, a tym samym wpływa korzystnie na obieg krwi oraz limfy, co wpływa na szybsze zanikanie obrzęku.
 • Stabilizacja kończyn – sztywne taśmy kinezjologiczne pomagają stabilizować stawy i kończyny i odciążają je, co pomaga podczas regeneracji i dochodzenia do siebie po urazach.

Warto podkreślić, że taśmy wykorzystywane są często również do leczenia urazów barku, ścięgna Achillesa, a także w celu złagodzenia przeciążeń, jakie wywołał zbyt intensywny trening.

Jak działa taping?

Przyklejanie plastrów na kontuzjowany fragment ciała wciąż brzmi dla Ciebie, jak jakaś sztuczka, która nie może zadziałać? Jest wprost przeciwnie.

By zrozumieć, jak dokładnie działa taping, należy zdać sobie sprawę z faktu, że w miejscu kontuzji automatycznie tworzy się lżejszy lub silniejszy stan zapalny, który skutkuje obrzękiem, a często także zaleganiem płynów oraz wzrostem ciśnienia. To z kolei pogarsza dolegliwości bólowe i opóźnia regenerację.

Umiejętne naklejanie plastrów do tapingu pozwala na uniesienie skóry, co z kolei tworzy większą przestrzeń pomiędzy nią a warstwą mięśniową, dzięki czemu przepływ krwi jest usprawniony, a regeneracja zachodzi szybciej.

Umiejętne naklejanie plastrów do tapingu pozwala na uniesienie skóry, co z kolei tworzy większą przestrzeń pomiędzy skórą a warstwą mięśniową, dzięki czemu przepływ krwi jest usprawniony, a regeneracja zachodzi szybciej.

Taping może być wykorzystywany w domowych warunkach, ale coraz częściej sięgają po niego również specjaliści. Wyróżnić można:

 • Taping rehabilitacyjny, który pomaga w powrocie do sprawności mięśni oraz stawów i bywa przydatny po silniejszych urazach oraz operacjach. Plastry są wykorzystywane również do korygowania wad postawy.
 • Taping podologiczny – przydatny szczególnie przy leczeniu zerwanych ścięgien i kontuzji w obrębie stóp.
 • Taping limfatyczny – niezastąpiony przy leczeniu obrzęków limfatycznych.
 • Taping logopedyczny – coraz popularniejszy jako dodatkowa metoda oddziaływania w logopedii. Dzięki plastrom można wpływać na poprawę funkcjonowania mięśni twarzy, które są odpowiedzialne za prawidłową wymowę.

Taping – jak naklejać?

Samodzielne plastrowanie może być trudne, szczególnie na początku. Warto poznać ogólne zasady naklejania taśm kinezjologicznych, by uniknąć błędów. Źle naklejone plastry nie będą skutecznie leczyć mięśni i stawów, dlatego warto dobrze zapoznać się z technikami tapingu. 

Najważniejsze jest to, aby przed przyklejeniem plastrów dokładnie oczyścić skórę. Możemy skorzystać ze zwykłej wody z dodatkiem mydła, jednak należy pamiętać, że na skórze nie może znajdować się żaden krem czy maść. Jeśli tajpowane miejsce jest mocno owłosione, trzeba je zgolić.

Miejsce, w którym znajdzie się plaster dokładnie mierzymy – otrzymana wartość pozwoli nam wyciąć odpowiednio długi plaster (końce taśmy warto lekko zaokrąglić, by zapobiec jej odklejaniu). Kolejnym krokiem będzie stopniowe usuwanie osłony plastra i naklejanie go na skórę. Gdy znajdzie się on już na miejscu, należy energicznie pocierać skórę, dzięki czemu taśma przyklei się do skór (należy robić to od środka do obu końców).

Plastry usztywniające dla sportowców, a także modele przeciwbólowe zaczynają działać po godzinie. Gdy zostaną one zalane wodą (np. podczas kąpieli), należy je delikatnie osuszyć ręcznikiem – w przypadku odklejania się boków, wystarczy je obciąć.

 • Jeżeli stosujemy taping na mięśnie, należy stosować plastry nierozciągnięte.
 • Jeżeli stosujemy taping na stawy, plastry należy uprzednio naciągnąć.

Jak długo nosić plastry?

Plastry sportowe można nosić przez okres kilku dni, do tygodnia, a nawet dłużej. To zależy od tego, jak dobrze trzymają się skóry oraz od indywidualnych potrzeb – w niektórych przypadkach dolegliwości bólowe ustępują już po dobie lub dwóch dniach, a w innych plaster musi być użytkowany dłużej.

Zasadniczo jednak plastry dobrze trzymają się skóry przez okres kilku dni i właśnie taki czas jest optymalny, by z nich korzystać.

Taping a ciąża

Kobiety w ciąży z uwagą przyglądają się zabiegom oraz kosmetykom pod kątem bezpieczeństwa dla ich zdrowia oraz dla zdrowia dziecka. Kinesiotaping jest jedną z technik fizjoterapii i rehabilitacji, które można z powodzeniem stosować w trakcie ciąży.

Wielu specjalistów wręcz poleca taping kobietom spodziewającym się dziecka, jako świetną metodę uśmierzania dolegliwości związanych z rozwijającą się ciążą i wzrostem masy ciała. Zazwyczaj w tym okresie kobiety uskarżają się na bóle kręgosłupa, ale również na obrzęki nóg. Umiejętnie zastosowany taping uśmierzy te dolegliwości i będzie bezpieczny zarówno dla kobiet, jak i dla ich rozwijających się dzieci.

Tejpy – ile kosztują?

Koszt tapingu zależy od miejsca, które należy poddać zabiegowi oraz od tego, czy interesuje nas jedynie zakup plastrów, czy też zabieg z naklejaniem plastrów przez doświadczonego specjalistę. Ceny są dosyć rozbieżne:

Ceny taśm zaczynają się od kilkunastu złotych, ale często jest to kilkadziesiąt złotych za taśmę o kilkumetrowej długości.

Usługa tapingu z naklejaniem taśm kosztuje od około 30 lub 40 złotych w górę – dokładna cena zależy od zakładu, ale także od miejsca, które ma być oklejane.

Jeśli zdarza Ci się odczuwać bóle stawów lub mięśni i chcesz wypróbować metodę, z której korzystają sportowcy, postaw na taping. Zakup plastrów to niewielki wydatek, który może przynieść wiele korzyści w postaci szybszego leczenia obrzęków, bólu stawów oraz kontuzji.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 20:42
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.