Udostępnij
Skomentuj

Piłka wodna – sport doskonały na lato i nie tylko

Piłka wodna, czyli waterpolo jest jednym z najbardziej widowiskowych zajęć na basenie.

Czym jest waterpolo?

Piłka wodna to gra drużynowa, którą rozgrywa się na basenie. Dwie dwuosobowe drużyny walczą ze sobą o umieszczenie piłki w bramce przeciwnika. Taki sport jest uprawiany zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety na całym świecie. Ten rodzaj aktywności jest najpopularniejszy w Europie – np. Hiszpanii, Włoszech czy Chorwacji. Aby zagrać mecz nie trzeba mieć wysokich umiejętności czy drogiego sprzętu, a większość basenów oferuje taką możliwość. To doskonały relaks lub alternatywa dla nudnych treningów. W czasie gry rozwijamy też nasze mięśnie czy umiejętność pływania.

Treningi są bardzo intensywne, co pozwala trenować wszystkie partie mięśni w bardzo dobry sposób. Ten rodzaj sportu doskonale buduje muskulaturę oraz spala tłuszcz. Istnieje wiele drużyn, klubów oraz rozgrywek w Polsce. Profesjonalne drużyny rozgrywają regularne ligi tak jak piłkarze czy siatkarze.

Kto wymyślił waterpolo? Za twórców uważa się Szkotów, którzy pod koniec XIX w. przeprowadzali pierwsze potyczki.

Zasady gry

Zasady gry w piłkę wodną są proste i nie wymagają wnikliwego analizowania. Cała rozgrywka odbywa się na basenie o głębokości przynajmniej 1,80 m. Pole do gry ma 20 × 30 metrów a bramki 3 m na 0,9 m. Do boju staną dwie 7-osobowe drużyny, a wygrywa ta, która zdobędzie więcej bramek od rywali.

Piłkę można odbijać i rzucać tylko jedną ręką. Zamiast żółtych kartek używa się przewinień. Trzecie przewinienie wyklucza gracza z gry na 20 sekund. Jeśli gracz popełni przewinienie cięższe np. jak uniemożliwienie rzutu wolnego, wykluczony jest od razu na 20 sekund. Najcięższym faulem jest zachowanie niesportowe, za które gracz kończy definitywnie grę. W trakcie gry nie wolno też stać na dnie, chyba że są to baseny płytkie.

Sam mecz podzielony jest na 4 części po 8 minut. W połowie spotkania odbywa się przerwa o długości 5 minut. Pole gry jest oznaczone unoszącą się na wodzie specjalną pianką lub standardowymi bojami. W jego środku nie są obecne żadne stałe elementy jak boje czy pianki. Gra rozpoczyna się od momentu wrzucenia piłki do basenu przez sędziego. Zawodnicy mogą odbijać piłkę każdą częścią ciała oprócz zaciśniętej pięści. Nie mogą jej również złapać obiema rękami z wyłączeniem bramkarza.

Akcesoria

Tak jak przy okazji innych sportów, tak i w przypadku waterpolo istnieje szereg gadżetów, bez którego mecz nie mógłby się odbyć. Pierwszą z nich jest piłka. Ma ona ok. 22 cm średnicy i unosi się na wodzie. Przypomina ona piłkę do siatkówki, ale jest dużo poręczniejsza. Można ją chwytać dzięki takim rozmiarom.

Ważny jest też odpowiedni strój. Zapewnia nieskrępowany ruch i możliwość wykonywania gwarowych ewolucji czy zamachów. Czepek do gry przypomina ten zwykły, ale jest też wyposażony w ochraniacze na uszy. Bramkarze mają czerwony kolor a zawodnicy białe i niebieskie wraz z numerami. Spodenki są przyległe i elastyczne co gwarantuje maksimum komfortu. Do chodzenia po basenie lub wchodzenia na prezentację używa się specjalnych szlafroków w barwach klubowych czy narodowych.

Warto wiedzieć!

Piłka wodna jest dyscypliną olimpijską nieprzerwanie od 1900 roku do dziś. Definitywnie rozwiewa te wątpliwości, że waterpolo jest nowoczesnym sportem.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:39
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.