Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Pianka do pływania - jaka najlepsza do nurkowania?

Pianka do pływania to element ekwipunku, bez którego nie może się obejść żaden nurek. Na jaką się zdecydować?

Nurkowanie to hobby, które z roku na rok staje się coraz popularniejsze. Eksploracja podwodnego świata to bowiem niezapomniana przygoda. Trudno się więc dziwić śmiałkom, którzy się na nią decydują. Aby jednak nurkowanie przebiegło bez szwanku, należy się do niego odpowiednio przygotować. W chłodniejszych wodach potrzebować będziemy pianki do pływania. Na jaką warto się zdecydować?

Skafander nurkowy - kiedy będzie potrzebny?

Pianka do pływania często bywa określana mianem skafandra nurkowego. Nie oznacza to jednak, że znajduje ona zastosowanie wyłącznie podczas nurkowania. To uniwersalne rozwiązanie, które jest chętnie wykorzystywane podczas uprawiania różnych sportów wodnych, w tym do:

Chociaż poszczególne modele różnią się nieco między sobą, ich główne przeznaczenie – ochrona organizmu przed wychłodzeniem i promieniowaniem UV – pozostaje bez zmian. Nie dziwi więc fakt, że jest to rozwiązanie chętnie wybierane zarówno przez amatorów sportów wodnych, jak i profesjonalistów. To propozycja skierowana także do osób, które uczą się pływać i nie chcą, by dyskomfort termiczny rzutował na ich zaangażowaniu w naukę.

Pianka do pływania – co daje?

Pianka do pływania to specjalistyczne ubranie, bez którego wielu nie wyobraża sobie uprawiania sportów wodnych. Jakie zalety ma jej stosowanie? Pianka do pływania:

  • zapewnia organizmowi odpowiedni komfort termiczny i chroni przed jego wychłodzeniem – nawet nurkując w ciepłym morzu czy jeziorze, musimy mieć świadomość, że po jakimś czasie nasz organizm będzie się oziębiał. Nie tylko powoduje to dyskomfort, ale także może prowadzić do konsekwencji zdrowotnych, takich jak przeziębienie, ból gardła, zapalenie płuc czy nawet hipotermia,
  • ochrania organizm przed drapieżnikami żyjącymi w wodzie – nasza obecność w wodzie może sprawić, że niektóre drapieżniki w niej żyjące, takie jak meduzy czy też ostrosze, poczują się zagrożone i zaatakują nas w obronie własnej. Wiąże się to z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Poparzeniu lub ukłuciu towarzyszy nie tylko ogromny ból, ale i natychmiastowa opuchlizna, która utrudnia poruszanie kończyną. W skrajnym przypadku dojść może nawet do wstrząsu. Wystarczy, że będziemy uczuleni na jad takiego stworzenia. Dzięki zastosowaniu pianki do pływania możemy zabezpieczyć się przed atakiem drapieżników, co pozwoli na swobodną eksplorację podwodnego świata,
  • ochrania skórę przed promieniowaniem UV – woda i słońce to dla wielu przepis na piękną opaleniznę. Jednak brak odpowiedniej ochrony może doprowadzić do poparzeń skóry – szczególnie, jeżeli mamy do czynienia z miejscami, gdzie panuje gorący klimat i słońce niemiłosiernie parzy. Mimo, że będziemy przebywać pod wodą, może się to dla nas źle skończyć, gdyż promienie UV z łatwością przedostają się przez jej taflę. Aby więc uniknąć poparzeń słonecznych, warto się zaopatrzyć w piankę do pływania. To doskonałe zabezpieczenie przed szkodliwym wpływem promieniowania UV,
  • zabezpiecza ciało przed zadrapaniami – w wodzie nie brakuje kamieni, ostrej roślinności czy też niebezpiecznych przedmiotów, o które możemy zahaczyć, pływając lub nurkując. Pianka wodna uchroni naszą skórę przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Stosowanie pianki do pływania ma, jak widać, same atuty. Dzięki niej nurkowanie oraz uprawianie sportów wodnych jest komfortowe. Użytkownik zaś może skupić się na eksploracji podwodnego świata, doskonaleniu techniki pływackiej czy też jak najlepszym wykonaniu danego tricku.

Jaka pianka do pływania?

Wbrew pozorom pianki do pływania to odzież bardzo zróżnicowana. Z jednej strony sprawia to, że z pewnością znajdziemy model, który w stu procentach będzie odpowiadał naszym potrzebom i preferencjom. Z drugiej zaś czyni wybór optymalnego rozwiązania trudniejszym. Mnogość dostępnych wariatów może nas bowiem przytłoczyć. Warto więc poznać podstawowe rodzaje pianek do pływania. Na rynku dostępne są:

  • pianki do pływania mokre – sprawdzają się w sezonie, kiedy różnice temperatur nie są tak duże, a chcemy zachować ochronę przed słońcem czy też wiatrem. Najczęściej znajdują zastosowanie podczas nurkowania i uprawiania sportów wodnych na niewielkiej głębokości. Są cienkie, a co za tym idzie lekkie. Stanowią najtańsze rozwiązania na rynku,
  • pianki do pływania suche – izolują całkowicie od wody. Dlatego też świetnie sprawdzają się poza sezonem oraz w wodach zimnych. Można w nich nurkować pod warunkiem, że ubierze się specjalny ocieplacz pod piankę, który będzie utrzymywał ciepło. Kombinezon suchy doskonale nadaje się do pływania w ziemnej wodzie, której temperatura oscyluje nawet w okolicach zera,
  • pianki do pływania półsuche/półmokre – nie izolują nas totalnie od wody, ale nie są typowymi piankami mokrymi. Dobrze sprawdzają się w miejscach, gdzie woda jest umiarkowanie ciepła – 10-20 C. Nie są to jednak rozwiązania zalecane podczas nurkowania.

To, na jaką opcję się zdecydujemy, zależy więc od temperatury wody w akwenie, w którym zamierzamy pływać, nurkować lub uprawiać inne sporty wodne. Na uwadze warto mieć także własne preferencje.

Jak wybrać piankę do pływania?

Rodzaj pianki do pływania to nie jedyny czynnik, na który należy zwrócić uwagę podczas jej wyboru. W tabeli przedstawiono najważniejsze kwestie.

Istotny czynnik
Charakterystyka
Rozmiar
Żeby sprawdzić, czy dany rozmiar jest odpowiedni, wystarczy przymierzyć piankę do pływania. Wówczas upewnimy się, czy dobrze leży, odpowiednio przylega do ciała i nie krępuje ruchów. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, gdyż np. kupujemy strój przez Internet, wówczas należy dokładnie zmierzyć wymiary swojego ciała i zestawić je z rozmiarówką przedstawioną przez producenta odzieży. Co ważne, zmierzyć musimy nie tylko obwód bioder, klatki piersiowej czy też pasa, ale i długość oraz obwód ramion, nóg i szyi. Kombinezon nie może bowiem zanadto wystawać w okolicy nadgarstków, kostek i szyi. Zbyt długi i zbyt luźny w tych miejscach strój będzie nabierał wody, nie chroniąc nas przed wyziębieniem.
Grubość
Im grubsza pianka do pływania, tym większy jej ciężar, co może utrudniać poruszanie się w niej. To, na jaką opcję się zdecydujemy, zależy jednak od temperatury wody. W sezonie letnim z powodzeniem wystarczą kombinezony, które nie przekraczają swą grubością 2-3 mm. Poza sezonem, gdy temperatura wody sięga 10-20 C, odpowiednie będą rozwiązania o grubości 4-5 mm. Gdy zaś zamierzamy pływać, nurkować lub uprawiać sporty w chłodnych wodach (poniżej 100 C), dobrze sprawdzi się 6-milimetrowy strój.
Jakość szwów
Odpowiednia jakość szwów jest o tyle ważna, iż zapobiega przedostawaniu się wody do wnętrza pianki do pływania i wpływa na wytrzymałość stroju. Na szczęście nawet niewprawne oko jest w stanie zauważyć, że szwy są kiepskiej jakości. Jedyne więc, co musimy zrobić, to bacznie się im przyjrzeć.
Typ zamka
Biorąc pod uwagę ten aspekt, wyróżnić możemy pianki do pływania z zamkiem umieszczonym na plecach (Back Zip) oraz z zamkiem na klatce piersiowej (Front Zip). Atutem tych pierwszych jest łatwość wkładania i zdejmowania stroju. Drugie zaś zapewniają lepszą szczelność, a co za tym idzie lepszy komfort termiczny.

Co ważne, dostępne na rynku pianki do pływania dostępne są w różnych wersjach: z krótkimi, długimi lub doczepianymi rękawami oraz z długimi i krótkimi nogawkami. To, na jaką opcję się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od temperatury wody w danym akwenie oraz od naszych indywidualnych preferencji.

Pianka neoprenowa do pływania

Wybierając piankę do pływania, warto zwrócić uwagę także na to, z jakiego materiału została wyprodukowana. Do wyboru mamy wiele możliwości. Dużą popularnością cieszą się modele ze streczu, które są wyposażone w gumowe wzmocnienia w okolicach klatki piersiowej.

Za jedne z najlepszych rozwiązań uznaje się pianki neoprenowe. Chronią one doskonale przed wychłodzeniem, wiatrem oraz promieniowaniem UV. Zabezpieczają również skórę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Są przy tym wygodne i dobrze dopasowują się do sylwetki, nie uciskając jednocześnie i nie krępując ruchów. W ich przypadku ważne jest jednak to, by odpowiednio dopasować grubość stroju.

Neoprenowe pianki to najczęściej rozwiązania, które wewnątrz wyłożone są nylonem, jerseyem lub pluszem, przez co są nieco cieplejsze niż inne rozwiązania. Sprawdzają się bardzo dobrze jako pianka do surfingu.

Pianka do pływania – co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Żeby pianka do pływania nie była jednorazowym wydatkiem i posłużyła nam przez co najmniej kilka sezonów, należy zadbać o jej odpowiednią pielęgnację. Nie wszyscy zwracają na to uwagę, ale warto ją po każdorazowym użyciu umyć pod bieżącą, słodką wodą. Morska może powodować jego szybsze niszczenie. Dobrze jest też dać je samoistnie wyschnąć, rozwieszając ją po prostu w pokoju, be używania suszarki mechanicznej i pozostawiania pianki do pływania w pełnym słońcu.

Kiedy temperatura wody jest naprawdę niska, sama pianka do pływania, nawet ta zalecana – sucha, 6 milimetrowa – może się okazać niewystarczającym rozwiązaniem, by ochronić nasz organizm przed wychłodzeniem. Należy więc ubrać pod nią odzież termoaktywną, co zapewni optymalny komfort termiczny.

Pianka do pływania to strój, bez którego nie obejdzie się żaden miłośnik nurkowania i uprawiania sportów wodnych. Gwarantuje ona ochroną przed wychłodzeniem organizmu, promieniowaniem UV i wiatrem. Zabezpiecza także przed uszkodzeniami mechanicznymi skóry i atakiem drapieżników bytujących w wodzie. Jej wybór to jednak nie lada wyzwanie. Aby go sobie ułatwić, warto wziąć pod uwagę takie aspekty jak: temperatura akwenu, rodzaj uprawianej aktywności wodnej, rozmiar stroju oraz materiał, z którego został wykonany. Nie zapomnijmy o tym, że istotne są także nasze upodobania.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:54
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.