Udostępnij
Skomentuj

Pedały SPD (zatrzaskowe) – jakie wybrać? Które najlepsze?

Bez nich jazda w ekstremalnych warunkach górskich byłaby niemożliwa.

Pedały SPD, bo o nich mowa, znajdują zastosowanie także w innych rodzajach kolarstwa. Czym się charakteryzują i jaki model wybrać?

Jak działają pedały zatrzaskowe?

Wbrew pozorom zasada działania pedałów SPD nie jest skomplikowana. W pierwszej kolejności użytkownik zakłada buty z zamontowanymi specjalnymi blokami, a następnie wciska je w zatrzask w pedale. Podobnie ubiera się buty narciarskie i narty.

Żeby zapiąć obuwie w pedałach, mechanizm blokujący należy odsunąć do tyłu. W ten sposób blok zostaje unieruchomiony. Żeby wypiąć stopę, należy ją przekręcić w lewo lub prawo, aż blok uwolni się od zatrzasku. Co jednak w przypadku wywrotki? Czy stopy ugrzęzną w pedałach? Otóż nie. Mechanizm działania pedałów SPD został stworzony w taki sposób, by w razie ewentualnej wywrotki stopy samoczynnie uwalniały się z zacisku. Gwarantuje to większe bezpieczeństwo.

Pedały SPD – czy warto?

Pedały SPD to chętnie wybierane rozwiązania, nie tylko przez zawodowców, ale coraz częściej także i amatorów kolarstwa. Mają one bowiem szereg atutów, w tym m.in.:

  • eliminują problem zsuwania się stopy z pedałów – zdecydowanie ułatwia to jazdę na rowerze, zwłaszcza w terenie i podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych,
  • gwarantują lepsze przeniesienie energii z nogi na korbę – za sprawą stałego połączenia stopy z pedałem pozwalają na przekazywanie siły nie tylko podczas nacisku stopy na pedał, ale i „ciągnięcia” jej ku górze. Zdecydowanie zwiększa to efektywność pedałowania, przekładając się na szybszą jazdę. Ułatwia to również pokonywanie dłuższych tras,
  • utrzymują całą nogę w stałej, a przede wszystkim zdrowej dla użytkownika pozycji – przekłada się to nie tylko na większy komfort jazdy, ale i jej bezpieczeństwo. Sprawia również, że kolano jest mniej narażone na przeciążenia,
  • pozwalają na utrzymywanie odpowiedniej kadencji (liczba obrotów korbą na minutę) w trakcie podjazdów i jazdy na wymagającym terenie.

Za główny mankament tego rozwiązania uznaje się konieczność zakupu specjalnego obuwia. Również i cena samych pedałów SPD nie należy do najniższych. Warto również pamiętać, że początkowo jazda na rowerze przy wykorzystaniu pedałów SPD może być trudna. Trening jednak czyni mistrza. Nie warto więc się poddawać po pierwszych niepowodzeniach. Dla początkujących użytkowników rozwiązań SPD zaleca się stosowanie butów z bardziej miękką podeszwą.

Powyższe atuty sprawiają, że po pedały SPD chętnie sięgają zarówno profesjonalni kolarze, jak i osoby jeżdżące turystycznie. Są to rozwiązania wręcz idealne do trekkingu. Podczas rowerowych wycieczek nogi robią tysiące obrotów. Warto więc zadbać o lepsze przeniesienie wytwarzanej przez nie energii na korbę. Ważny jest również komfort podróży, a modele SPD go gwarantują.

Jakie pedały SPD?

Wybierając optymalne pedały SPD, warto zwrócić uwagę na ich parametry techniczne. Przesądzają one bowiem o funkcjonalności sprzętu. Oto najważniejsze kwestie:

  • przeznaczenie - w zależności od przeznaczenia pedały SPD mogą mieć nieco inną konstrukcję. Te przeznaczone do jazdy górskiej są lekkie a zarazem wytrzymałe. Wśród ich cech charakterystycznych można wymienić zdolność do szybkiego oczyszczania się z błota. Niektóre dostępne modele tego typu wyposażone są w ramkę, która zwiększa stabilność stopy i sztywność całego zestawu. To dobre rozwiązanie do MTB,

Z kolei pedały SPD szosowe charakteryzują się większymi blokami niż modele górskie. Zapewniają one wysoką stabilność i efektywniejsze przekazywanie energii z nóg na korbę. Nieco gorzej odprowadzają jednak błoto. To klasyczne dwustronne rozwiązania.

Na rynku coraz więcej pojawia się rozwiązań określanych mianem turystyczno-miejskich. Stabilizują one stopę, jednocześnie zapewniając szybkie wpinanie i wypinanie buta. Zazwyczaj modele te są wyposażone w zatrzaski tylko po jednej stronie, zaś druga pozostaje gładka. Dzięki takiej konstrukcji można w nich wygodnie jeździć także w zwykłym obuwiu. Są to warianty jednostronne,

  • luz roboczy – występuje we wszystkich pedałach SPD dostępnych na rynku i najczęściej mieści się w przedziale od 10 do 20 stopni. Im osiąga wyższą wartość, tym użytkownik zyskuje większą swobodę w ustawieniu stopy na pedale, co pozwala na zajęcie wygodnej pozycji. Z kolei w wariantach z mniejszym luzem, szybciej da się wypiąć nogę. To, na jaki wariant zdecyduje się rowerzysta, zależy od jego indywidualnych preferencji,
  • regulacja siły wypięcia buta z pedałów – jest ona dostępna w większości pedałów SPD, dzięki czemu użytkownik może ją dopasować do własnych upodobań,
  • marka – im większym uznaniem cieszy się dany producent na rynku, tym najczęściej lepszej jakości produkty ma w swej ofercie. Szerokim gronem odbiorców pedałów SPD może poszczycić się marka Shimano, a to za sprawą zróżnicowanego asortymentu, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

Na rynku dostępne są równie charakterystyczne pedały SPD, zwane potocznie ubijaczkami do jajek. Na tle innych produktów wyróżnia je ażurowa konstrukcja, która pozwala na wpięcie pedału z czterech stron, co sprawdza się szczególnie dobrze w trudnych warunkach terenowych.

Jak ustawić pedały SPD?

Po wyborze właściwych pedałów i butów SPD oraz ich kupnie należy zająć się prawidłowym ustawieniem bloków do butów. Chociaż początkowo niewłaściwie przykręcone bloki nie muszą rodzić jakiegokolwiek dyskomfortu, z czasem przyczyniają się do powstawania problemów i bólów kolan, kostek i bioder. Nie należy więc bagatelizować tej czynności. Co jest więc ważne?

Wysokość montażu bloków

Bloki należy zamontować w taki sposób, by poduszka znajdowała się bezpośrednio nad osią pedału. Linię wyznacza miejsce, w którym zaczyna się mały palec. Czasem może ona znajdować się o 1-2 cm niżej.

Regulacja w poziomie i pod kątem

Nie wszyscy producenci zapewniają regulację w poziomie (prawo-lewo) i pod kątem. Dzięki niej jednak użytkownik może w pełni dostosować położenie bloków do swoich indywidualnych potrzeb. Żeby to jednak zrobić, trzeba się nieco natrudzić. Nie ma bowiem jednego idealnego ustawienia. Metodą prób i błędów należy znaleźć własny złoty środek.

Podsumowując, oferta rynkowa pedałów SPD jest bardzo zróżnicowana. Wybierając właściwy model, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego przeznaczenie. Ważne są także inne parametry techniczne. Ich analiza pozwoli z łatwością wybrać idealne rozwiązanie.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:57
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.