Udostępnij
Skomentuj
https://www.morele.net/wiadomosc/pedaly-rowerowe-ktore-wybrac-jakie-sa-rodzaje/18729/ 2021-04-27 10:50:11.000000

Pedały rowerowe – które wybrać? Jakie są rodzaje?

Pedały rowerowe są bardzo ważne dla roweru, dzięki nim siła włożona przez nasze mięśnie zmienia się na ruch.

Dobór odpowiednich pedałów może się wydawać rzeczą bardzo banalną, ale w rzeczywistości rodzajów pedałów jest wiele i między konkretnymi rodzajami występują duże różnice.

Rowery z reguły wyposażone są pedały platformowe, czyli pedały, w których platforma nałożona jest na łożyskową oś. Są to uniwersalne pedały, ale przeznaczone głównie dla amatorów. Oprócz nich wyróżniamy jeszcze kilka innych rodzajów.

Pedały rowerowe – rodzaje

Pedały platformowe

Pedały z platformą przytwierdzone do łożyskowej osi. Najpopularniejszy typ pedałów. Mogą być zbudowane z tworzywa sztucznego lub mogą to być pedały rowerowe metalowe. Często są ząbkowane w celu zapewnienia odpowiedniej przyczepności. Uniwersalność takich pedałów sprawia, że można na nich jeździć w różnych typach obuwia. Niestety takie pedały nie sprawdzają się zbytnio podczas profesjonalnej jazdy na rowerze, dlatego że ruch generowany jest tylko poprzez naciskanie na pedały. Nie można w takim przypadku spowodować ruchu ciągnięciem pedałów do góry albo popychaniem ich do przodu, dlatego część włożonej energii jest po prostu stracona. Wśród takich pedałów warto wyróżnić m.in. pedały rowerowe MTB.

Pedały rowerowe z noskami

Ten rodzaj pedałów przeznaczony jest dla profesjonalistów. Noski przytrzymują stopy na pedałach, co pozwala wykorzystać więcej energii.

Pedały z kolcami

To rodzaj pedałów wzbogaconych o wystające elementy zwiększające przyczepność. Takie pedały sprawdzą się bardzo dobrze w momencie, gdy chcesz wykonywać na rowerze różnego rodzaju akrobacje i zminimalizować ryzyko ześlizgiwania się butów z pedałów.

Pedały zatrzaskowe

Takie pedały pozwalają na zamocowanie butów. Jeżeli stopy są przytwierdzone do pedałów na stałe. Efektywność rowerzysty jest wtedy większa i wzrasta też liczba obrotów na minutę. Rowerzysta może nie tylko naciskać pedały, ale także ciągnąć je w górę i wykorzystuje więcej siły włożonej w pedałowanie. Takie pedały najlepiej sprawdzą się podczas jazdy na nierównym lub grząskim terenie, kiedy stopy często zsuwają się z pedałów. W sytuacji zagrożenia upadkiem możliwe jest bardzo szybkie wypięcie butów. Pedały rowerowe z butami współpracują dobrze tylko wtedy, kiedy używamy specjalnych butów. Buty takie mają w twardej podeszwie specjalne miejsce na przykręcenie bloków, które wpina się w zatrzaski pedałów. W takich butach można normalnie chodzić, ale nie zawsze jest to wygodne.

Jakie pedały do roweru?

Przede wszystkim zastanów się, w jaki sposób jeździsz lub chcesz jeździć na rowerze. Jeżeli jeździć typowo amatorsko, od czasu do czasu, to wystarczą zwyczajne platformowe pedały. Jeśli chcesz poprawić swoją efektywność i zwiększyć komfort jazdy, warto wybrać pedały do roweru z noskami albo kolcami, a kiedy intensywnie trenujesz lub startujesz w zawodach, najlepsze będą pedały z zatrzaskami. Przy zmianie pedałów zwróć uwagę również na gwint, jaki masz w rowerze. Pedały rowerowe dziecięce powinny mieć karbowaną konstytucję, aby stopy dziecka nie zsuwały się z nich i by zminimalizować ryzyko wkręcenia nóżki w szprychy roweru lub upadku.

Warto zwrócić uwagę na dopasowanie wielkości platformy pedała do rozmiaru buta. Im większa stopa, tym większe powinny być pedały. Solidne pedały powinny mieć dobre łożysko maszynowe i naprawdę warto zainwestować nieco więcej w dobry model, dlatego że zagwarantuje komfortową i bezpieczną jazdę nawet w trudnych warunkach. Słabe jakościowo plastikowe pedały z gorszym mechanizmem będą się szybko ścierały, a wydatek siły potrzebnej na wprawienie roweru w ruch będzie większy.

Jeżeli pedały mają piny, warto zwrócić uwagę na to, czy przechodzą one przez platformę na wylot. Jeżeli tak, będzie je można łatwo regulować, a w przypadku złamania wymienić.

Pedały rowerowe – jaki gwint?

Najpopularniejszym typem gwintu jest 9/16. Dostępne są też pedały na cienkim gwincie 1/2– najczęściej w rowerach dziecięcych. Jeżeli nie masz pewności, jaki jest rozmiar gwintu w Twoim rowerze, zmierz go suwmiarką. Gwinty 1/2 pasują na otwór w korbie ok.11,5 mm, natomiast 9/16 na ok. 13 mm.

Pedały rowerowe – jaki klucz? Jak wymienić?

Do wymiany pedałów rowerowych potrzebny jest klucz 15 mm lub imbus 6-8 mm. Żeby wymienić pedały, należy je odkręcić (prawy w lewo a lewy w prawo), a następnie wyczyścić dokładnie gwinty na ramionach korby. Jeżeli odkręcenie pedałów sprawia trudność, można użyć smaru w sprayu, np. preparatu typu WD40, a później nasmarować gwinty stałym smarem. Następnie należy wkręcić rękami pedały w gwint – pedały od roweru mają oznaczenie R (prawy) i L (lewy) i dokręcić je mocno za pomocą klucza. Po przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów warto jeszcze sprawdzić stan gwintów i upewnić się, czy nie powstał w nich luz. Ewentualne luzy mogłyby spowodować uszkodzenie gwintów na ramionach korby.

Jeżeli korby w Twoim rowerze są z duraluminium, to należy bezwzględnie pamiętać o posmarowaniu ich stałym smarem np. grafitowym albo środkiem antykorozyjnym.

Polecane artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)