Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Owijka na kierownicę – co to jest? Jak wybrać?

Żeby zapewnić lepszą przyczepność kierownicy w rowerze, warto zdecydować się na akcesorium, jakim jest owijka.

Zapaleni rowerzyści dbają o to, aby na ich wyposażeniu znalazły się produkty, dzięki którym każda jazda okaże się nie tylko komfortowa, ale również bezpieczna. Jednym z takich produktów jest owijka na kierownicę. Nie jest specjalnie droga, jednak dość łatwo jest wybrać model, który okaże się słabej jakości. Zwłaszcza biorąc pod uwagę ogromne zróżnicowanie na rynku. Mając to wszystko na uwadze, warto przed dokonaniem zakupu przeanalizować wszystkie najważniejsze kwestie i parametry techniczne.

Co to jest owijka na kierownicę?

Przed omówieniem kryterium wyboru, warto pokrótce wyjaśnić, o jakim produkcie jest mowa. Owijki rowerowe to nic innego, jak kawałki specjalnej taśmy, które są nakładane i zaklejane na powierzchni kierownicy. Oddzielają one kierownicę od dłoni rowerzysty, gwarantując tym samym lepsze parametry, związane chociażby z uchwytem.

Warto nadmienić, że często są sprzedawane z przezroczystą taśmą samoprzylepną, które stabilizuje je na kierownicy. Do tego dodać można również zatyczki na boki. Na rynku znaleźć można owijki w różnych kolorach (często bardzo rzucających się w oczy), dlatego można powiedzieć, że pełnią one także funkcję dekoracyjną.

Po co owijka na kierownicę?

Dekoracja roweru przy użyciu owijki może wielu wydać się śmieszna, jednak tak się składa, że jej użycie to doskonała okazja do tego, aby nieco odmienić jego prezencję lub po prostu zakryć ewentualne defekty i niedoskonałości.

Owijka na kierownicę rowerową spełnia jednak ważniejsze funkcje. W pierwszej kolejności należy wspomnieć o tym, że jest to element zdecydowanie poprawiający chwyt kierownicy. Zastosowane materiały sprawiają, że ręka nie ślizga się po kierownicy, nawet podczas jazdy bez specjalnych rękawic. Jest to niezwykle istotne podczas poruszania się ze sporą prędkością, a także po trudnym, wymagającym terenie.

Wpływ na chwyt ma także pot pochodzący z dłoni kierowcy. W trakcie długiej jazdy w pełnym słońcu obicie kierownicy staje się mokre, przez co utrzymanie na niej dłoni w stabilnej pozycji może okazać się znacznie utrudnione. Dobrze dobrana owijka rozwiązuje tego typu problemy, stwarzając zawsze odpowiednie warunki do jazdy. Warto podkreślić również to, że owijka chroni kierownicę przed zniszczeniem. Zapewnia również skuteczne absorbowanie wibracji podczas jazdy. Mając to wszystko na uwadze, naprawdę warto zainteresować się jej zakupem.

Jaka owijka na kierownicę?

Jak zostało już wspomniane, na rynku dostępnych jest wiele modeli owijek, zróżnicowanych pod względem materiałów, z których zostały wyprodukowane, a także najważniejszych parametrów technicznych, wpływających na komfort ich użycia.

Warto podkreślić, że na rynku oferowane są nie tylko modele uniwersalne, ale również dedykowane konkretnym typom rowerów – zakupić można więc owijki kolarskie, do rowerów miejskich, crossowych, szosowych, MTB etc.

Produkty najtańsze, słabej jakości często bardziej przeszkadzają, aniżeli pomagają, dlatego nie warto traktować ceny jako najważniejsze kryterium wyboru. Priorytetowo należy traktować sposób wykonania produktu.

  • Materiał. Pod tym względem oferowane owijki na kierownice są niezwykle zróżnicowane. Modele standardowe, określane mianem uniwersalnych, wykonywane są zazwyczaj z korka. Tworzywo jest lekkie i miękkie, dlatego okaże się bardzo przyjemne w dotyku, przy jednoczesnym utrzymaniu najważniejszych parametrów, które decydują między innymi o przyczepności owijki. Warto nadmienić, że modele korkowe nie są drogie. Owijka korkowa ma jednak również swoje wady – wymienić należy przede wszystkim sporą podatność na brud, a także wchłanianie potu.

Pod względem amortyzacji lepiej sprawdzają się z owijki z dodatkiem żelu. Są grubsze, dlatego prowadza do optycznego powiększenia kierownicy, jednak z drugiej strony gwarantują bardzo dobry chwyt i skuteczne redukowanie wibracji powstających w trakcie jazdy. W związku z tym, są one polecane podczas jazdy po nierównym ternie.

Najwyższą jakością wyróżniają się owijki skórzane, które poza parametrami użytkowymi wyróżniają się także walorami estetycznymi, a także modele z tworzyw sztucznych, dodatkowo wzmacnianych, z domieszką materiałów zwiększających przyczepność i amortyzację.

Polecane owijki na kierownicę

Warto wiedzieć!

Na rynku dostępne są również owijki fluorescencyjne, które świecą w ciemności. Dzięki nim, zwiększa się widoczność roweru, a do tego zapewniają bardzo ciekawy efekt wizualny. Występuj w wielu kolorach.

  • Klej. Wybór rodzaju owijki ma również wpływ na to, jak będą się one trzymać kierownicy. W przypadku tanich produktów, niewielka wilgoć może sprawić, że zaczną się odklejać, co oczywiście znacznie utrudni komfortową jazdę. Jak już zostało wspomniane, niektóre owijki są sprzedawane z dodatkiem taśmy, jednak i to czasem nie wystarczy. Chcąc zyskać pewność, że kupowana owijka utrzyma się w jednej pozycji dłużej niż przez jeden sezon, warto sprawdzić, co sądzą o niej klienci, którzy mieli już okazję z niej skorzystać. Opinie i komentarze to prawdziwa kopalnia przydatnych informacji na temat oferowanych produktów.
  • Kolor i wzór. Jak już zostało wspomniane, na rynku dostępne są owijki w różnych stylach. Zakupić można modele niebieskie, czerwone, czarne, białe, wielokolorowe, świecące, z napisami, wzorami, rysunkami i wiele, wiele więcej. Dzięki temu poza poprawą chwytu kierownicy, a także komfortu i bezpieczeństwa jazdy, można pokusić się o zmianę jego stylu.
  • Długość. Parametr ten jest zależny od tego, jak ciasny splot chce uzyskać posiadacz roweru. Najlepszym wyjściem z sytuacji okaże się przeprowadzenie testu jeszcze przed zakupem. Wystarczy użyć zwykłej wstążki, którą owinięta zostanie rączka kierownicy, a następnie sprawdzić, ile metrów materiału zostało zużyte.
  • Grubość. Owijka nie może być zbyt cienka, ponieważ nie zapewni odpowiedniej amortyzacji, przez co jazda po wybojach i nierównym terenie okaże się męcząca. Warto podkreślić jednak, że wpływ na grubość owijki ma rodzaj użytego materiału. Wszystko to sprawia, że należy zwrócić uwagę na opis kupowanego produktu i podane w nim parametry.

Jak założyć owijkę na kierownicę?

Nawet najlepsza owijka okaże się bezużyteczna, jeśli zostanie założona w sposób nieodpowiedni. Często wystarczy jeden błąd, by konieczne okazało się ucięcie fragmentu owijki i rozpoczęcie całego procesu od nowa. Jeśli więc ktoś nie czuje się na siłach, by w odpowiedni sposób założyć owijkę, zaleca się wizytę w salonie lub serwisie rowerowym.

W przypadku zakładania jej samemu, należy w pierwszej kolejności odpowiednio przygotować powierzchnię kierownicy. Jeśli znajduje się na niej stara owijka, trzeba ją dokładnie usunąć, a następnie dokładnie wyczyścić miejsce, w którym znajdzie się nowy produkt. Warto w tym celu użyć specjalnego odtłuszczacza lub benzyny ekstrakcyjnej. Zwłaszcza gdy na powierzchni kierownicy pozostał jeszcze zaschnięty klej. Proces czyszczenia jest niezwykle ważny, ponieważ od stanu kierownicy zależy to, jak owijka będzie się jej trzymać (jeśli w ogóle).

Po tych przygotowaniach czas na nawijanie taśmy – do wewnątrz, jeśli kierownica trzymana jest chwytem dolnym i na zewnątrz, jeśli górnym. Owijanie musi być wykonywane powoli i dokładnie, tak aby pasy materiału ściśle przylegały do siebie i kierownicy. Po dojściu do końca uchwytu, należy zacząć proces owijania w drugą stronę. Na koniec, gdy taśma znajdzie się już przy otworze na zatyczkę, należy ściągnąć taśmę i umieścić ją na końcu kierownicy. Następnie należy założyć zatyczkę.

Jeśli wszystko zostanie wykonane w sposób odpowiedni, owijka zapewni nie tylko dobry chwyt, ale również odpowiednią wytrzymałość mechaniczną i odporność na wpływ czynników zewnętrznych, na przykład wilgoci.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:13
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.