Udostępnij
Skomentuj

Rower męski - jaki wybrać? Który będzie najlepszy?

Oferta rowerowa nieustannie się poszerza i ewoluuje, a w asortymencie kultowych marek pojawiają się nowe modele rowerów.

Jak wybrać rower dla mężczyzny? Czym się kierować podczas zakupów i na co zwrócić uwagę?

Rower męski, czyli jaki?

Różnorodność rowerów, które można znaleźć w sprzedaży, sprawia, że trudno wskazać jeden, konkretny typ roweru, który będzie dobrym wyborem dla mężczyzny. W obrębie rowerów dedykowanych mężczyznom są przecież zarówno rowery górskie, jak również rowery szosowe czy miejskie.

Rower męski to rower o odpowiednio skonstruowanej ramie, która wyraźnie różni się od „damki” (nie jest skośna), ale to wcale nie koniec różnić. Bez względu na rodzaj rowerów, modele męskie mogą różnić się od modeli damskich także wagą, gabarytami oraz estetyką. To właśnie dlatego warto wybierać rowery zgodnie z sugestią producenta – modele męskie dla mężczyzny, a damskie dla kobiety, gdyż wówczas mamy największą szansę na to, iż dopasujemy rower do własnych potrzeb, sił i masy ciała.

Jak wybrać rower dla mężczyzny?

Oferta rowerów męskich jest niezwykle zróżnicowana i szeroka, gdyż obejmuje rowery różnego typu. Zanim zagłębimy się w niuanse dotyczące tego, jaka rama będzie najlepsza i którą wielkość kół należy uznać za idealną, warto skupić się na kilku kwestiach podstawowych:

  • Rodzaj roweru – wybór roweru dla mężczyzny to nie tylko kwestia zakupu roweru o odpowiednim rozmiarze kół, ale przede wszystkim dobór roweru do preferowanego stylu jazdy. Pod pojęciem rowery męskie kryją się bowiem tak różnorodne opcje, jak rowery szosowe, rowery górskie, rowery miejskie czy też rowery crossowe. By skupić się na wyszukaniu najlepszej propozycji, należy zawęzić dostępne opcje do tych rowerów, które będą odpowiadały określonym oczekiwaniom. Jeśli rower ma nam służyć zarówno podczas dojazdów do pracy, jak również na wycieczkach za miasto, a nawet na bezdrożach i pagórkach, to warto rozważyć zakup roweru turystycznego lub górskiego. Jeśli natomiast planujemy przemierzać rowerem wyłącznie szlaki drogowe (szosy, ulice, ścieżki rowerowe), można rozważyć szosówkę.
  • Dostępny budżet – warto już na wstępie określić, czy możemy przeznaczyć na zakup 1500 złotych, 5000 czy też jeszcze większą kwotę. Doprecyzowanie dostępnego budżetu pozwoli od razu odrzucić te modele rowerów, które nie mieszczą się w przyjętej kwocie.
  • Preferowana marka – jeśli wiemy, jaka firma produkująca rowery wydaje nam się szczególnie godna zaufania albo mamy pozytywne doświadczenia z poprzednich zakupów rowerowych, to warto skupić się na ofercie konkretnej marki.

Polecane rowery górskie

Jak wybrać rozmiar roweru dla mężczyzny?

W przypadku zakupu roweru dla kobiety lub dla nastolatków i dzieci konieczne jest zwrócenie bacznej uwagi na wagę jednośladu, a w szczególności na ramę. By była lekka, powinna być wytrzymana z aluminium. Mężczyzna o przeciętnej budowie jest jednak nieco silniejszy, dlatego może sięgnąć zarówno po model z aluminiową ramą, jak również po rower z ramą stalową. Kluczowy jest dobór roweru o odpowiednich gabarytach.

  • Przy zakupie stacjonarnym można usiąść na rowerze i skorzystać z porady sprzedawcy, ale coraz więcej osób decyduje się na zakup roweru online, gdyż można w ten sposób sporo zaoszczędzić, jak również w sieci jest dostęp do niemal nieograniczonej oferty rowerowej.
  • By dobrać optymalną wielkość roweru, należy zmierzyć wewnętrzną długość nogi (od stóp do kroku) i odjąć od wyniku 35 do 38 centymetrów. Uzyskany wymiar jest optymalnym rozmiarem ramy rowerowej.
  • Po wyborze rozmiaru ramy, trzeba jeszcze wybrać wielkość kół. Jaka będzie optymalna? Rozmiar 26 uchodzi za uniwersalny, a rozmiar 29 to nowy standard w rowerach górskich, ale rozmiar ten najlepiej sprawdza się wśród wysokich osób (około 180 centymetrów wzrostu i powyżej tej wartości).

Wybór roweru dla mężczyzny jest złożonym zadaniem, gdyż trzeba zwrócić uwagę nie tylko na sugestie producenta, ale też na rozmiar kół, rozmiar ramy, cenę roweru i na wiele innych parametrów. Osoby doświadczone mogą pokusić się o zakup rowerów składanych z różnorodnych komponentów, a dla początkujących najlepszym wyborem będzie zakup roweru jednego z wiodących producentów (na przykład Kross czy Romet).

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)