Udostępnij
Skomentuj

Orteza na kolano – jaką wybrać? Która najlepsza?

Jak dokonać wyboru ortezy na kolano, by spełniania wszystkie kryteria?

Mowa jest o sprzęcie rehabilitacyjnym, którego zadaniem będzie przyspieszenie procesu leczenia oraz powrotu do pełnej sprawności kolana po wykonanej operacji. Orteza gwarantuje również ochronę przed uderzeniami i wpływem czynników zewnętrznych, a w niektórych przypadkach pełni funkcję elementu korekcyjnego schorzeń.

Odpowiednio dobrana orteza stawu kolanowego zdecydowanie skraca kurację, dzięki czemu chory może szybciej wrócić do normalnej aktywności czy też treningów. Żeby jednak to wszystko okazało się możliwe, konieczny jest dobór właściwego modeli.

Orteza stawu kolanowego – jak dobrać?

Na wstępie warto podkreślić, że w poważnych przypadkach orteza kolanowa powinna być dobierana w konsultacji z lekarzem prowadzącym. Będzie on w stanie wskazać najlepszy rodzaj produktu, a także sposób jego użycia. Dzięki temu chory będzie miał pewność, że zakupiony produkt nie tylko zagwarantuje odpowiednią ochronę, ale również pozwoli na w miarę normalne funkcjonowanie.

Należy pamiętać o tym, że staw kolanowy jest jednym z najbardziej złożonym stawem w ludzkim organizmie. Orteza na kolano jest stosowana nie tylko do jego stabilizacji, ale również skutecznej ochrony otaczających go więzadeł i mięśni. Wszystko to sprawia, że omawiany produkt nie pozwoli na dalsze pogłębienie kontuzji.

W jaki jednak sposób wygląda dobór ortezy? Wszystko zależy od kilku kwestii, które trzeba wziąć pod uwagę.

  • Rodzaj schorzenia.
  • Cel stosowania ortezy – może być to rehabilitacja, usprawnienie leczenia po zabiegu czy też profilaktyka.
  • Czas i częstotliwość stosowania ortezy.
  • Wzrost i waga pacjenta.

Należy podkreślić, że na rynku oferowane są trzy rodzaje produktów. Może być to miękka orteza na kolano, półsztywna lub sztywna. Którą wybrać? Wszystko zależy od wyżej wymienionych kwestii. Miękka orteza kolanowa jest stosowana w profilaktyce, a także podczas leczenia drobnych urazów. Pozwoli ona również na wykonywanie wielu czynności, takich jak chociażby jazda na rowerze czy bieganie.

W przypadku poważnych schorzeń i operacji, kiedy to najważniejsze jest unieruchomienie stawu, stosowane są modele półsztywne oraz sztywne. Wiele zależy również od wagi pacjenta – przyjmuje się, że im jest on cięższy, tym sztywniejsza i mocniejsza powinna być orteza stawu kolanowego.

Orteza – jaki rozmiar?

Niezwykle ważne podczas zakupu ortezy jest odpowiednie dobranie jej rozmiaru. Co prawda na rynku oferowane są modele uniwersalne, które dobrze dostosowują się do użytkownika, jednak nie zawsze mogą być one stosowane. Należy pamiętać, że zbyt luźna orteza kolanowego nie spełni swoich funkcji, związanych przede wszystkim ze stabilizacją stawu. Jeśli natomiast produkt będzie zbyt ciasny, użytkownik będzie musiał liczyć się z poważnym dyskomfortem, a także ryzykiem poważnych następstw, takich jak niedokrwienie, otarcia, a nawet powstanie zakrzepicy.

Wszystko to sprawia, że orteza na kolano powinna być dobierana bardzo uważnie. Warto również ją wypróbować – nie tylko poprzez jej przymierzenie, ale również wykonanie podstawowych czynności (np. wchodzenie po schodach). Biorąc to wszystko pod uwagę, konieczne jest zmierzenie obwodu kolana i porównanie wyniku do specyfikacji produktu. Oczywiście ortezy najczęściej są wyposażane w mechanizmy regulacyjne, które pozwolą odpowiednio dostosować ją do indywidualnych preferencji.

Warto nadmienić również, że oferowany ortezy stawu kolanowego mogą różnić się pod względem użytych materiałów. W modelach elastycznych, miękkich, stosowana jest najczęściej dzianina, a także neopren i softek. W przypadku produktów sztywniejszych, producenci stawiają na włókna węglowe lub szklane. Do tego dochodzi również warstwa materiału gwarantującego odpowiednie odprowadzanie wilgoci i dobry przepływ powietrza.

Orteza na kolano – ile kosztuje?

Decydując się na produkt tego typu, nie należy kierować się kryterium ceny, gdyż chęć poczynienia oszczędności może doprowadzić do zakupu nieskutecznego lub wręcz groźnego produktu. Warto jednak zastanowić się, z jakim wydatkiem wiąże się zakup ortezy.

Modele standardowe (głównie miękkie) kosztują przeważnie około 100 złotych. W przypadku produktów sztywnych i dodatkowo wzmacnianych, wydatek może wynieść kilkaset złotych. Osobną kategorię tworzą modele specjalistyczne, stosowane na przykład przy zerwaniu więzadeł. Ich cena wynosi od 500 złotych do nawet 2 tysięcy złotych.

Orteza czy stabilizator?

Omówiony wyżej produkt często bywa mylony ze standardowym stabilzatorem. Jego budowa często bywa podobna, na rynku również można znaleźć stabilizator miękki lub usztywniany, jednak różnice dotyczą przede wszystkim celu stosowania i sposobu działania.

Stabilizator ortopedyczny ma za zadanie ustabilizować staw kolanowy, co pozwala na jego odciążenie. Dzięki temu kolano się nie męczy, a leczenie przebiega szybciej. Zazwyczaj dotyczy to lekkich urazów. Sportowcy często wykorzystują stabilizator w zastępstwie klasycznego gipsu. Dlaczego? Ponieważ ogranicza ruchy w znacznie mniejszym stopniu. Podobnie jak w przypadku ortezy, niezwykle istotne jest odpowiednie dobranie produktu do pacjenta.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:50
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.