Udostępnij
Skomentuj

Odkurzacz do liści - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Jesień to zawsze czas zmożonych prac porządkowych w przydomowych ogrodach i na terenie naszych posesji.

Spadające liście z drzew zanieczyszczają trawniki, grządki i chodniki, dlatego warto dysponować narzędziem, za pomocą którego w łatwy sposób się ich pozbędziemy. Doskonale sprawdzi się odkurzacz do liści. Oczywiście na rynku znaleźć można mnóstwo jego modeli, które różnią się między sobą przede wszystkim budową, osiągami, a także wygodą użytkowania. Zróżnicowanie to sprawia, że należy zastanowić się nad tym, czym powinien charakteryzować się odpowiedni sprzęt.

Odkurzacz do liści – czy warto?

Mimo tego, że nie jest to urządzenie popularne i często wykorzystywane przez posiadaczy własnej ziemi, ma mnóstwo zalet. Okaże się zbawienne przede wszystkim na dużych terenach, gdzie rośnie sporo drzew.

Sprzątanie takiej ilości liści zwykłymi grabiami okaże się pracą wręcz katorżnicza – odkurzacz ogrodowy skróci i ułatwi ją w sposób zdecydowany. Wszystko dzięki sposobowi jego działania. Zdmuchuje on liście, a następnie zasysa do specjalnego worka. Dzięki temu wysprzątamy miejsca szczególnie trudno dostępne, bez konieczności grabienia liści na kupki.

Pamiętać należy również o tym, iż wykorzystać możemy go nie tylko do zbierania liści. Bardzo dobrze sprawdzi się on bowiem również podczas sprzątania trawników, chodników i podjazdów z piasku, żwiru, gałęzi, trawy, drobnych śmieci i innego rodzaju zanieczyszczeń. Możliwości jego wykorzystania są naprawdę szerokie.

Odkurzacz czy dmuchawa do liści?

Jak nietrudno się domyślić, dmuchawa, w odróżnieniu od odkurzacza, jedynie zdmuchuje liście, dzięki czemu możemy usunąć je z trawnika czy powierzchni utwardzanych. W dalszym ciągu trzeba je jednak zebrać lub pozostawić, by zgniły. Jeżeli więc zależy nam na całkowitym i szybkim wysprzątaniu naszych zielonych powierzchni, zdecydujmy się na odkurzacz.

Jakie są jeszcze różnice między tymi urządzeniami? Odkurzacze są zazwyczaj lżejsze od dmuchaw. Pamiętać musimy jednak o worku na zebrane liście – po jego napełnieniu waga sprzętu może sporo wzrosnąć. Odkurzacze charakteryzują się również mniejszą mocą, dlatego, jeśli nie zdecydujemy się na urządzenie dobrej jakości, możemy mieć poważne problemy z zebraniem większych przedmiotów, takich jak puszki czy duże gałęzie.

Najlepszym wyborem okaże się zakup sprzętu łączącego funkcje dmuchawy i odkurzacza. Dzięki temu w sposób łatwy usuniemy śmieci z wszystkich zakamarków, a następnie wciągniemy je do worka.

Polecane odkurzacze do liści

Odkurzacz do liści – jaki najlepszy?

Jak już zostało wspomniane, kryteriów doboru omawianego sprzętu jest sporo. Warto więc pokrótce omówić wszystkie z nich, aby móc dokonać właściwego wyboru.

ZASILANIE.Możliwości mamy trzy:

  • odkurzacz do liści spalinowy – charakteryzuje się największą mocą, dzięki czemu doskonale sprawdzi się na dużych powierzchnia. Ponadto nie krępuje go kabel ani rozładowujący się akumulator, dlatego jego mobilność jest spora. Związane jest to jednak z większą wagą urządzenia, koniecznością częstej konserwacji jego części oraz generowaniem sporej ilości spalin i hałasu,
  • odkurzacz do liści elektryczny – nie musimy martwić się ani głośną pracą ani spalinami. Waga  
  • tego typu urządzeń również jest mniejsza. Ich wadą jest jednak fakt, iż są zasilane sieciowo, a to oznacza konieczność wykorzystania kabla. Jeżeli więc nie dysponujemy przedłużaczem, odkurzacz sieciowy użyjemy wyłącznie na małych działkach bądź obszarze wokół domu (około 30-40 metrów). Wspomnieć należy również o tym, iż urządzenia elektryczne są z reguły słabsze od akumulatorowych,
  • odkurzacz do liści akumulatorowy – rozwiązanie pośrednie, ponieważ jest to urządzenie ciche, lekkie, a do tego nieograniczane kablem. Moc takiego odkurzacza nie jest jednak zbyt wysoka, a wydajność akumulatora zazwyczaj pozwala na nieprzerwaną pracę przez około 2 godziny.

MOC.

Najważniejszy parametr każdego odkurzacza do liści. Powinniśmy kierować się zasadą, że im większa powierzchnia sprzątania, tym większa powinna być moc urządzenia. Jeżeli bowiem zakupimy zbyt słaby odkurzacz, będziemy musieli co chwilę robić przerwy, by nie zniszczyć silnika. Najwięcej możemy spodziewać się od odkurzaczy spalinowych – urządzenia o mocy około 2500-3000 W (3,5-4 KM) okażą się wystarczające na sporych powierzchniach.

W przypadku modeli elektrycznych, najsłabsze odkurzacze wyróżniają się mocą od 200 do 1000 W. Okażą się wystarczające wyłącznie na bardzo niewielkim obszarze. Chcąc zakupić dobrej jakości urządzenie, powinniśmy rozglądać się za produktami o mocy około 2000 W, choć na rynku występują również odkurzacze elektryczne o mocy do 3000 W. W przypadku model akumulatorowych, rozpiętość mocy mieści się w granicach od 10 do 18 V.

Dobrej jakości odkurzacze posiadają funkcję regulacji mocy ssącej, dzięki czemu jesteśmy w stanie dostosować ich możliwości do naszych potrzeb.

POJEMNOŚĆ WORKA.

Bardzo istotny parametr, który również powinien zostać dopasowany do wielkości sprzątanej powierzchni. Najmniejsze odkurzacze dysponują workiem około 20-litrowym, w przypadku tych największych wartość ta wzrosnąć może nawet do 70 litrów. Pamiętajmy jednak, ze napełnienie dużego worka zdecydowanie zwiększy wagę urządzenia.

WAGA.

Najsłabsze odkurzacze ważą około 2 kilogramów, te mocniejsze nawet 6. Warto więc zakupić specjalny pas, dzięki któremu zawiesimy urządzenie na ramieniu.

GENEROWANY HAŁAS.

Jeżeli zależy nam na ciszy, celujmy w odkurzacze, które generują hałas na poziomie około 90 dB. Będą to raczej modele elektryczne. Praca urządzeń spalinowych zazwyczaj związana jest z hałasem przekraczającym granicę 100 dB.

DODATKOWE WYPOSAŻENIE.

Wspomnieć można między innymi o wymiennych końcówkach, kółkach czy składanej rurze.

Odkurzacze do liści – funkcje

Poza parametrami czysto użytkowymi, warto zwrócić uwagę również na to, co konkretny odkurzacz potrafi. Poza zwykłą funkcją zasysania zanieczyszczeń, wykorzystane są również:

  • dmuchawa – jak już zostało wspomniane wcześniej, dobrej jakości odkurzacze działają również jako dmuchawy. W większości z nich możemy całkowicie wyłączyć zasysanie na rzecz właśnie wydmuchiwania powietrza. Dzięki temu przesuniemy liście, gałęzie i inne śmieci, a także trochę je wysuszymy,
  • rozdrabniacz – dzięki rozdrobnieniu liści i innych zanieczyszczeń, wykorzystamy mniej miejsca do ich składowania. Poza tym, rozdrabniacz może posłużyć nam do przygotowania kompostu,  
  • zabezpieczenia - producenci zazwyczaj wyposażają swoje odkurzacze we włączniki, które cały czas trzeba naciskać. Dzięki temu nie zdarzy się sytuacja, w której urządzenie funkcjonuje bez naszej kontroli. Popularne są również modele z tak zwanym wyłącznikiem termicznym, chroniącym silnik przed przegrzaniem.

Odkurzacz do liści – jak firma i cena?

Ostatnim kryterium wyboru urządzenia jest nazwa producenta. Warto zainteresować się przede wszystkim modelami renomowanych firm. Godny polecenia jest odkurzacz do liści Makita, odkurzacz do liści NAC, odkurzacz do liści Ryobi czy odkurzacz do liści Bosch.

Ile kosztuje odkurzacz do liści? Cena uzależniona jest od jego parametrów i funkcji. Najtańsze z nich dostaniemy już za około 70 złotych. Wyróżniają się one jednak bardzo małą mocą i niewielkim zbiornikiem. Chcąc zakupić wydajniejsze modele, musimy przygotować się na wydatek rzędu 150-300 złotych. Odkurzacze do bardzo dużych powierzchni i z dodatkowymi funkcjami kosztują natomiast od 400 do ponad 500 złotych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:36
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.