Udostępnij
Skomentuj

Odkamieniacz - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Sprzęt gospodarstwa domowego, który w trakcie pracy wykorzystuje wodę, jest narażony na powstanie kamienia.

Jest on szkodliwy nie tylko dla urządzeń elektrycznych, ale również dla naszego zdrowia, dlatego należy pozbyć się go możliwie jak najszybciej. Pomoże nam w tym odkamieniacz – w jaki sposób dobrać go do posiadanego przez nas sprzętu?

Odkamieniacz – co to jest?

Mówiąc w sposób najprostszy z możliwych, jest to specjalny środek, który wpływa na strukturę kamienia, usuwając go z powierzchni wspomnianych wcześniej urządzeń. Charakterystyczny osad gromadzi się najczęściej na ściankach – powstaje w wysokiej temperaturze, która doprowadza do przekształcenia się soli metali właśnie w osad.

Podkreślić należy fakt, iż dostępne na rynku odkamieniacze przystosowane są do konkretnych rodzajów urządzeń i to w nich powinny być stosowane. Konkretne typy środków różnią się między sobą także sposobem użycia.

Jak stosować odkamieniacz?

W sklepach znaleźć można preparaty w postaci proszku, koncentratu bądź płynu. Na ich bazie przygotowywany jest odpowiedni roztwór, którego działanie pozwoli usunąć kamień. Zazwyczaj do jego przygotowania wykorzystuje się wodę – należy wymieszać ją z odkamieniaczem w stosownych proporcjach.

Ich wartości, a także wszelkiego rodzaju wskazówki niezbędne do właściwego wykorzystania środka zapisane są na jego opakowaniu. Bardzo ważne jest to, aby nie bagatelizować zaleceń producenta. W przeciwnym razie możemy bowiem doprowadzić do zniszczenia urządzeń.

Odkamieniacz do ekspresu

Kawa jest niezwykle istotnym produktem dla wielu osób. Nie smakuje ona jednak zbyt dobrze, jeżeli zostanie przygotowana w ekspresie pełnym osadu z kamienia. Wszystko to sprawia, że powinien on być przez nas usuwany raz na 3-4 miesiące. Wiele osób bagatelizuje jednak tę kwestię, ponieważ kamień w ekspresie do kawy jest często niewidoczny. Związane jest to ze specyficzną budową urządzenia. Kamień jednak się osadza, nawet wtedy, gdy dysponujemy stosunkowo miękką wodą.

W przypadku ekspresu nie należy używać środków do czajników, które często pełnią rolę zamienników. Mogą one bowiem doprowadzić do zniszczenia wielu elementów urządzenia. Wszystko to sprawia, że należy skorzystać z preparatu typowo do ekspresów – bardzo dobrze poradzą sobie one z osadzającym się wapniem, nie uszkadzając przy tym uszczelek czy chociażby części podgrzewających wodę.

Jaki odkamieniacz do ekspresów wybrać? Na rynku znaleźć można produkty między innymi w formie płynów i proszków. Szczególnie zalecane są specjalne koncentraty, przygotowywane pod urządzenia konkretnych producentów. Będziemy mieć pewność, iż dokładnie rozpuszczą się one podczas odkamieniania.

Na rynku bez problemu znajdziemy odkamieniacz do ekspresu Delonghi, Saeco, Tassimo, Bosch czy Krups. W przypadku dobrej jakości ekspresów ciśnieniowych, nie warto stosować produktów uniwersalnych. Dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie decyzja o zakupie środków dedykowanych. Ich cena waha się od około 30 do nawet 100 złotych. Zazwyczaj wystarczają jednak na kilkukrotne użycie.

W celu usunięcia kamienia, należy przygotować roztwór zgodnie z informacją na opakowaniu, a następnie wlać go do pojemnika na wodę. Po wykonaniu tej czynności możemy włączyć ekspres. Gdy zaparzenie dobiegnie końca, wylewamy płyn z dzbanka, a urządzenie dokładnie opłukujemy wodą. Niektóre modele posiadają odpowiednie przyciski, które załączają tryb usuwania osadu. Warto co jakiś czas kontrolować stan wody w ekspresie przy użyciu jednorazowych testerów.

Odkamieniacz do pralki

Jest to jedno z najbardziej podatnych urządzeń na powstawanie kamienia. Co więcej, charakterystyczny osad najczęściej prowadzi do zablokowania, a w konsekwencji zniszczenia pralki. Wszystko to sprawia, że regularne odkamienianie w tym przypadku jest absolutną koniecznością.

Pierwsze objawy nagromadzania się kamienia w pralce widoczne są na ubraniach. Jeżeli nie są one wyprane w stopniu wystarczającym bądź szarzeją, jest to oznaka, że w nasza pralka jest blokowana przez kamień.

Jaki odkamieniacz do pralki? Zalecane są przede wszystkim preparaty w formie tabletek oraz proszku. W szczególności warto zainteresować się produktami z polikarboksylanami, które prowadzą do zmiękczenia wody. Ich użycie jest niezwykle proste. Wystarczy umieścić środek w przegródce, do której aplikujemy proszek do prania, a następnie włączyć program zalecany przez producenta środka. Dobrej jakości odkamieniacz usunie nie tylko kamień, ale również nagromadzony brud czy zacieki z detergentów.

Polecane odkamieniacze do sprzętów AGD

Odkamieniacz do żelazka

Kamień na żelazku jest niezwykle uciążliwy, ponieważ przenosi się bezpośrednio na prasowane ubrania. Najczęściej dochodzi do tego w sytuacji, gdy nasze żelazko produkuje sporą ilość pary. Osad, w postaci gródek lub żółtych zacieków, „odczepia” się od urządzenia i zostaje wprasowany w tkaninę. Niezwykle trudno jest go następnie sprać, dlatego warto przeciwdziałać takim przypadkom.

Jaki odkamieniacz do żelazka okaże się najlepszy? Najczęściej występuje on w formie płynu bądź proszku. Podobnie jak w przypadku ekspresów do kawy, także tutaj zalecane są produkty przeznaczone do konkretnych typów urządzeń. Przygotowany roztwór wystarczy wlać do zbiornika na wodę, a następnie włączyć funkcję produkcji pary wodnej.

Po kilku minutach roztwór wypłynie z żelazka, usuwając tym samym kamień. Następnie należy oczyścić płytę grzewczą. Pamiętajmy jednak, aby robić to dopiero wtedy, gdy żelazko będzie już chłodne.

Odkamieniacz do zmywarki

Najczęstszym objawem zbyt dużego nagromadzenia się kamienia w zmywarce jest powstawanie białych osadów na umytych naczyniach. Jest to widoczne zwłaszcza w przypadku szklanek i kieliszków, które nie prezentują się zbyt okazale. Kamień w zmywarce może doprowadzić również do zwiększonego zużycia energii elektrycznej przez urządzenie, a także do stopniowego niszczenia jego konstrukcji.

Odkamieniacz do zmywaki najczęściej występuje w postaci kostek lub proszków. Środek należy umieścić w zbiorniku na kostki czyszczące, a następnie ustawić określony program. Warto decydować się na preparaty, które, poza usunięciem kamienia, wyczyszczą urządzenie z tłuszczu oraz zredukują poziom rdzy.

Odkamieniacz do WC

Kamień w WC powstaje najczęściej na skutek twardej wody. Charakterystyczny osad możemy zaobserwować na dnie muszli, w miejscach, w których woda wypływa oraz na wysokości jej zwykłego poziomu.

Nie jest to zbyt estetyczny i higieniczny widok, dlatego warto pozbyć się go jak najszybciej. Oczywiście istnieje wiele sposobów domowych na pozbycie się kamienia w WC, jednak najskuteczniejszy bez wątpienia okaże się specjalny preparat. Jaki odkamieniacz do WC kupić? Najlepiej zastosować płyn o silnym działaniu. Wystarczy wlać go do muszli (w przypadku silnego osadu, muszlę należy oblać wyjątkowo obficie), a następnie odczekać kilka godzin, a najlepiej cały dzień.

Po tym czasie pozostaje nam spuścić wodę. Jeżeli osad nie zostanie usunięty w całości, możemy cały proces powtórzyć. Warto decydować się również na specjalne kostki toaletowe, które mogą uchronić nas przed powstawaniem tego typu zabrudzeń.

Odkamieniacz wody może zostać przygotowany także z myślą o czajnikach, prysznicach, wannach oraz umywalkach. Wystarczy dokładnie rozejrzeć się po rynku. Szczególnie polecany jest odkamieniach Saeco, który charakteryzuje się skutecznym i zróżnicowanym działaniem.

Czy odkamieniacz jest szkodliwy?

Każdy środek chemiczny, który jest przez nas użytkowany w sposób nieprawidłowy, może okazać się szkodliwy dla naszego zdrowia. Dlatego też tak ważne jest trzymanie się wszelkich zaleceń dołączonych przez producenta preparatu.

Należy zachować szczególną ostrożność w sytuacji, gdy w naszym domu lub mieszkaniu żyją dzieci. Nie mogą mieć one bowiem styczności z tego typu środkami.

Co zamiast odkamieniacza?

W sieci znaleźć można wiele domowych sposobów na pozbycie się osadu z kamienia z urządzeń gospodarstwa domowego. Na czym polegają i kiedy można je zastosować?

  • Kwasek cytrynowy – na jego bazie tworzy się roztwór, który wlać można do żelazka, ekspresu do kawy, pralki i czajnika. Stosowany jest także do czyszczenia słuchawki prysznicowej. Zazwyczaj wystarczy do połowy szklanki wody wlać jedną łyżkę kwasku, by przygotować wspomniany preparat. Często zadawane jest pytanie - odkamieniacz czy kwasek cytrynowy? Prawda jest taka, że wiele tego typu preparatów posiada w swoim składzie właśnie kwasek, dlatego ich skuteczność jest bardzo podobna. W przypadku intensywniejszych zabrudzeń, warto jednak zdecydować się na nieco mocniejszy środek.
  • Ocet – bardzo często stosowany do czyszczenia umywalek i wanien. Wystarczy zmieszać go z wodą. Do usunięcie delikatnego osadu powinien okazać wystarczający.
  • Łupiny ziemniaków – stosowane do czyszczenia czajnika. W tym celu należy kilkukrotnie ugotować wodę z ich dodatkiem.
  • Cytryna – jej działanie nie jest zbyt silne, dlatego stosuje się ją wyłącznie do usuwania drobnych osadów z garnków.
  • Soda oczyszczona – tworzy się z niej podobny roztwór do tego z użyciem kwasku cytrynowego. Może posłużyć nam do usunięcia niewielkich osadów z kamienia.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:52
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.