Udostępnij
Skomentuj

Nvidia Quadro P1000 w laptopie – wydajność oraz specyfikacja

Nvidia Quadro P1000 to wydany w 2017 roku układ graficzny przeznaczony do silnych laptopów użytkowników indywidualnych. Poza bardzo szybkim taktowaniem, otrzymujemy również niezwykłą konfigurację renderowania, dzięki czemu żadna gra nie będzie dla niego wyzwaniem.

Nvidia Quadro P1000 oparty jest o architekturę Pascal, dzięki której zawdzięcza swoją niesamowitą wydajność. Karta jest dedykowana procesorom z serii Kaby Lake lub Coffee Lake. Jest nieco słabsza od GeForce GTX 1050 przez niższą liczbę jednostek cieniujących. Przeznaczony jest do obsługi programów graficznych i CAD-ów oraz do gamingu.

Polecane karty graficzne

Nvidia Quadro P1000 – specyfikacja

Nvidia Quadro P1000 – zastosowanie

Ten procesor został wypuszczony na rynek z myślą o zapewnieniu zadowolenia użytkownikom, którzy na co dzień korzystają z profesjonalnych programów do obróbki grafiki i tworzenia wizualizacji różnych typów. Bez problemu poradzi sobie z narzędziami typu CAD, DCC czy do wizualizacji medycznych. Nvidia Quadro P1000 w benchmarku UserBenchmark uzyskuje w tym zastosowaniu aż 99%, co oznacza, że laptop wyposażony w tę kartę będzie super wydajny.

Nieco gorzej, choć również dobrze, układ sprawdza się w grach komputerowych. W większość gier pogramy zarówno na minimalnych, średnich, jak i wysokich detalach. Najlepszym przykładem są takie propozycje jak:

  • FIFA 19,
  • F1 2018,
  • Far Cry 5,
  • Star Wars Battlefront 2.

Czasem trzeba uważać na wymagania wysokie i ultra, ale w większości przypadków nie powinniśmy zauważyć problemów z płynnością rozgrywki, a fps-y będą trzymać się powyżej magicznej granicy 30.

Równie dobrze sprawdza się w renderowaniu obrazów 3D i przy kodowaniu wideo. Tutaj według UserBenchmark GPU osiąga 65%. Pamiętajmy jednak, że Nvidia Quadro P1000 wymaga sterowników dedykowanych, by móc pracować z pełną mocą.

Nvidia Quadro P1000 – wydajność

Choć dla Nvidia Quadro P1000 gaming nie jest najmocniejszą stroną (w przeciwieństwie do tworzenia wizualizacji), to nie można powiedzieć, żeby nie był wydajny. W rankingu znajduje się dokładnie pomiędzy Radeonem HD 6870 i 5780. Jest nieco bardziej oszczędny – głównie dzięki zastosowaniu jednostek cieniujących od GTX 1050 Ti, który używa dokładnie tego samego GPU. W zamian układ ciągnie „jedynie” 40 W.

Nvidia Quadro P1000 wyposażona została w 4 GB pamięci GDDR5 i 128-bitowy interfejs. Do reszty systemu jest podłączany za pomocą PCI-Express 3.0 – układ nie posiada osobnego wyjścia na monitor. W benchmarku 3Dmark Time Spy Score uzyskuje około 1560 punktów, co jest całkiem przyzwoitym wynikiem. Pamiętajmy ciągle, że mówimy o GPU przeznaczonym do laptopów.

Nvidia Quadro P1000 – porównanie z innymi modelami

Sprawdźmy, jaka jest różnica między tym modelem a kolejnym. Pojedynek Nvidia Quadro P1000 vs P2000 może nam odpowiedzieć na pytanie, który układ lepiej jest zakupić. Ciekawie również może prezentować się porównanie Nvidia Quadro P1000 vs GTX 1050 mobile, którego w końcu omawiany tu układ jest rodziną.

Decydując się na zakup danego modelu GPU, bardzo wiele zależy od naszych wymagań co do sprzętu. Bo czy naprawdę zauważymy różnicę między 183 a 249 fps grając w pociągu na ekranie 13 cali? To właśnie należy wziąć pod uwagę porównując Nvidia Quadro P1000 vs GTX 1060 mobile. Czasem różnice są na tyle niewielkie, że nie warto przepłacać. Widzimy tu jednak inną, bardzo ciekawą cechę – P1000 jest lepszy w grach od swojego pierwowzoru, mimo mniejszej liczby jednostek cieniujących i teksturujących.

Nvidia Quadro P1000 – w jakich laptopach?

Nvidia Quadro P1000 jest dość popularnym układem, który możemy znaleźć w wielu modelach laptopów. Są to:

  • Laptop Dell Precision 5530 – sporej wielkości laptop wyposażony w 16 GB RAM-u i procesor Intel Core i7-8850H, który sprawdzi się w zastosowaniach domowych i biznesowych,
  • Laptop Lenovo ThinkPad P52 – komputer o niezwykłej mocy obliczeniowej i niezawodności, wyposażony w 16 GB pamięci RAM i procesor o taktowaniu nawet 4,40 GHz w trybie turbo,
  • Laptop Lenovo ThinkPad P1 – laptop, który można praktycznie dowolnie wyposażyć, w tym również w wyżej wspomniane GPU i dowolną ilość RAM-u.

Niestety podane wyżej laptopy nie należą do najtańszych – również przez zastosowanie tak wydajnej jednostki graficznej. Za każdy trzeba wydać około 10 tysięcy złotych.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:48
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.