Udostępnij
Skomentuj

NVIDIA GeForce RTX 2060 Max-Q w laptopie - wydajność oraz specyfikacja

Jedną z nowych kart graficznych do laptopów od NVIDIA jest układ RTX 2060 Max-Q. Jaka jest jego specyfikacja?

W sprzedaży znajdziemy nie tylko laptopy z grafiką NVIDIA RTX 2060, ale również z grafiką RTX 2060 Max-Q. Jaka jest specyfikacja, wydajność oraz parametry tej karty graficznej? Jak sprawdza się w urządzeniach mobilnych i czy daje sobie radę w nowych grach?

Polecane karty graficzne

Nvidia GeForce RTX 2060 Max-Q w laptopie – specyfikacja

Karta graficzna NVIDIA RTX 2060 Max-Q to wariant układu RTX 2060, który jest bardziej energooszczędny, nie wymaga tak rozbudowanego chłodzenia, a przez to znakomicie spisuje się w smukłych laptopach gamingowych. Grafika NVIDIA RTX 2060 Max-Q, jak i RTX 2060, została oparta na najnowszej architekturze Turing, która wspiera ray tracing w czasie rzeczywistym, zaawansowane cieniowanie oraz rozwiązania z zakresu SI. Grafika RTX 2060 Max-Q bardzo dobrze spisuje się w grach oraz w codziennym użytkowaniu i jest świetnym wyborem dla osób, które chcą pogodzić kwestie pozornie sprzeczne, jak smukłą konstrukcję laptopa, wysoką wydajność urządzenia i przystępną cenę. Parametry karty graficznej NVIDIA RTX 2060 Max-Q prezentują się następująco:

  • Seria – karta NVIDIA RTX 2060 Max-Q należy do serii Turing.
  • Technologia – to karta, która powstała w 12 nm procesie technologicznym.
  • Taktowanie rdzenia – od 960 do 1200 MHz.
  • Liczba rdzeni CUDA – 1920.
  • Typ pamięci – GDDR6, w standardzie 6 GB pamięci.
  • Wykorzystane technologie – Ray Tracing w czasie rzeczywistym, VR Ready, SI w tworzeniu grafiki, kompatybilność z G-Sync.

Nvidia GeForce RTX 2060 Max-Q w laptopie – zastosowanie

Układ graficzny NVIDIA RTX 2060 Max-Q jest elementem całej układanki cienkich, energooszczędnych i wydajnych podzespołów, które tworzą wspólnie smukłe laptopy gamingowe. Sama karta graficzna RTX 2060 Max-Q jest bardziej energooszczędną wersją modelu RTX 2060, należy do kart opartych o nowoczesną architekturę Turing i jest dedykowana użytkownikom gamingowych, jak również tym osobom, które szukają smukłego, ale wydajnego i efektownego laptopa do ogólnego zastosowania.

Laptopy z grafiką RTX 2060 Max-Q to urządzenia, które są wyposażone w wydajne procesory o niższym zapotrzebowaniu na energię, a także w smukłe i szybkie dyski SSD – to przemyślane i dobrze dopracowane konstrukcje, które gwarantują maksimum wydajności przy minimalnej wadze, grubości i gabarytach obudowy. Są to laptopy sprawdzające się w grach oraz pracy i nie tracące swej mobilności.  

Grafika NVIDIA RTX 2060 Max-Q to układ oparty o architekturę Turing, która wykorzystuje zaawansowane cieniowanie, SI oraz Ray Tracing w czasie rzeczywistym. Karta NVIDIA RTX 2060 Max-Q wspiera technologię 3D VR i jest wyposażona w 6 GB pamięci RAM GDDR6.

Nvidia GeForce RTX 2060 Max-Q w laptopie – wydajność

Układ graficzny NVIDIA RTX 2060 Max-Q w notebookach to jedna nowości od NVIDIA. Układ graficzny RTX 2060 Max-Q wyposażono w 6 GB pamięci RAM GDDR6. Jest to karta graficzna, która zapewnia zauważalny skok jakości i wydajności w porównaniu do jednostek poprzednich generacji, a przy tym jest to rozwiązanie dedykowane do smukłych laptopów gamingowych, które łączą wydajność z lekkością, cichą pracą urządzeń oraz elegancją.  

Parametry karty NVIDIA RTX 2060 Max-Q nie odbiegają zanadto od wydajności karty NVIDIA RTX 2060. Wydajność tego układu najlepiej zobrazować wynikami popularnych benchmarków.

  • 3D Mark Cloud Gate (Graphics) – test przeprowadzony dla rozdzielczości 1280 x 720 zakończył się wynikiem 88433 punktów. Sama grafika uzyskała w tym teście 5759 punktów, co jest średnim wynikiem, który jest o około 30% niższy niż w tym samym teście dla karty NVIDIA RTX 2080 Max-Q.
  • 3D Mark 11 GPU – test przeprowadzony dla rozdzielczości 1280 x 720 zapewnił grafice RTX 2060 Max-Q 20157 punktów, co okazało się słabszym wynikiem niż w przypadku laptopa z grafiką RTX 2080 Max-Q i to o jakieś 30%.

Smukłe laptopy gamingowe są wybierane głównie przez graczy, ale też przez użytkowników potrzebujących wydajnych urządzeń mobilnych do pracy. Warto zweryfikować jednak, jak grafika RTX 2060 Max-Q radzi sobie w grach, a wyniki te zaprezentowano w poniższej tabeli.

Nvidia GeForce RTX 2060 Max-Q w laptopie - porównanie z innymi modelami

Układ graficzny NVIDIA RTX 2060 Max-Q sprawdza się bardzo dobrze w smukłych laptopach gamingowych. To rozwiązanie, które zapewnia niezłą wydajność w grach oraz nie wpływa negatywnie na wymiary lub wagę urządzenia. Poniżej zaprezentowano porównanie grafiki NVIDIA RTX 2060 Max-Q z grafiką NVIDIA RTX 2080 Max-Q oraz z grafiką NVIDIA GTX 1060.  

Grafika NVIDIA GeForce RTX 2060 Max-Q jest wydajniejsza od grafiki GTX 1060, ale nie tak wydajna, jak NVIDIA RTX 2080 Max-Q. W zależności od tego, jakie są oczekiwania użytkownika względem wydajności w grach oraz ceny laptopa, warto zainteresować się rozwiązaniem tańszym (RTX 2060 Max-Q) lub droższym (RTX 2080 Max-Q).

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:58
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.