Udostępnij
Skomentuj

Nowe pamięci RAM DDR5 dostępne na komputery stacjonarne

Wyczekiwana pamięć RAM DDR5 wielkimi krokami wchodzi na rynek. Poznaj jej specyfikację i najważniejsze zalety.

Nowe kości RAM DDR5

Wiedz, że pamięć operacyjna RAM, obok karty graficznej i procesora, pełni w komputerze bardzo ważne funkcje:

  • wpływa na szybkość i płynność działania sprzętu,
  • wydajność,
  • sprawność podczas używania zainstalowanych programów i gier komputerowych.

Dodatkowo pamięć operacyjna umożliwia Ci również przechowywanie wszystkich danych, wraz z zapisem ich przebiegu. W związku z tym odpowiednia jej ilość oraz parametry, jakie posiada, mają niebagatelny wpływ na sprawne funkcjonowanie Twojego laptopa, co przekłada się na komfort użytkowania oraz pracy na wspomnianym akcesorium.

Polecane pamięci DDR5

W odpowiedzi na coraz większe oczekiwania klientów, którzy chcą jeszcze bardziej usprawniać działanie swoich komputerów, producenci intensywnie pracują nad udoskonalaniem pamięci RAM, by mogła obsługiwać dużą liczbę aplikacji, programów i gier. Jeśli i Ty pragniesz poprawić pracę swojego peceta wiedz, że nowa pamięć RAM DDR5 szturmem wkracza na rynek, oferując najlepsze parametry i wydajność, o jakiej dotychczas można było tylko pomarzyć.

Nowe kości RAM G.Skill  stanowią innowacyjne rozwiązanie, o którego szczegółach poinformowała niedawno organizacja JEDEC (niezależna instytucja handlowa zajmująca się szeroko pojętą elektroniką i nowoczesną inżynierią). Rozwiązanie to oferuje znacznie większą pojemność modułów oraz ogromny skok, jeśli chodzi o szybkość transmisji danych. Zauważ, że oprócz tego, wprowadza wiele istotnych nowości, co w konsekwencji znacznie zmieni rynek DRAM na świecie. Poznaj szczegółową specyfikację nowoczesnej pamięci RAM DDR5, jaką znajdziesz poniżej i przekonaj o jej niezwykłych możliwościach.

Specyfikacja techniczna RAM DDR5

Zwróć uwagę, że DDR5 jest nowoczesnym standardem pamięci RAM Corsair, jaki wkrótce zastąpi obecny DDR4 oraz jeszcze wcześniejszy DDR3, które od jakiegoś czasu goszczą w komputerach, laptopach czy telefonach komórkowych. Nowa generacja RAM DD5 ucieszy Cię w szczególności, gdy marzysz o poprawie wydajności, przepustowości i szybkości działania Twojego sprzętu, by czerpać jeszcze większą satysfakcję z jego użytkowania. Wiedz, że najnowsza wersja DRAM to produkt dopracowany w najmniejszym szczególe, a jego specyfikacja techniczna robi wrażenie.

Przede wszystkim najnowocześniejsza pamięć DDR5 zapewnia Ci zwiększenie przepustowości z 3200 Mb/s (moduł DDR4) do 4800 Mb/s, a w praktyce możliwe osiągnięcie nawet 8400 Mb/s. Kolejną istotną kwestią jest zwiększenie pojemności modułów – i tak dla porównania, dotychczasowe standardy pamięci RAM DDR4 zapewniają od 2 do 16 GB RAM. Jeśli chodzi o najnowszy standard RAM DDR5, to posiada on 8-64 GB, co pozwala na tworzenie modułów pamięciowych o wielkości nawet 64 GB RAM.

Pamięć operacyjna 8 GB RAM DDR5 posiada również inną architekturę, dzięki czemu korzystasz z 32 banków, podzielonych na 8 grup, co stanowi dwukrotnie więcej, aniżeli w standardzie DDR4 (16 banków rozczepionych na 4 grupy). Zwróć także uwagę, że komputer niezależnie i swobodnie wykonuje inne operacje, podczas odświeżania pamięci, co do tej pory było niemożliwe, a odpowiada za to metoda Same Bank Fresh.

Jednak największą z wprowadzonych zmian stanowi przeorganizowany system korekcji błędów, gdyż funkcja ta była do tej pory dostępna tylko w modułach specjalnych. W innowacyjnej pamięci DDR5 każdy z układów wyposażono zarówno w korekcję ECC (Error Correction Code), jak i ECS (Error Check and Scrub). Dodatkowo, w sytuacji dużej ilości modułów masz możliwość zastosowania obwodu Decision Feedback Equalization (DFE), którego zadaniem jest eliminacja powstających szumów podczas wysokich częstotliwości działania urządzenia.

Warto również wspomnieć, iż sam moduł pamięci RAM DDR5 oferuje nadal 288 pinów, ale ich układ uległ zmianie. W konsekwencji nie uda Ci się podłączyć modułów DDR5 do gniazd standardu DDR4 i odwrotnie, pomimo braku problemów związanych z ich instalacją. Pomijając wspomniany wyżej fakt, pamięć DDR5 rekompensuje to wzrostem wydajności od swoich poprzedników (DDR4) aż o 85%, co stanowi dwukrotnie więcej niż dotychczas.

Ile kosztuje RAM DDR5?

Wiedz, że pamięć RAM DDR5 stanowi odpowiedź na zwiększające się w obecnych czasach zapotrzebowanie korporacyjnych centrów danych, chmurowych aplikacji, a także zwykłych użytkowników komputerów czy laptopów, którzy chcą usprawniać działanie domowego sprzętu. Jeżeli i Ty należysz do grona osób, dla jakich szybkość oraz płynność działania wspomnianych akcesoriów to podstawa, DDR5 jest na wyciągnięcie Twojej ręki. Nic dziwnego, że produkt ten cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, co w konsekwencji sprawia, że standard DDR4 będzie systematycznie wypierany z rynku.

Biorąc pod uwagę bogatą specyfikację techniczną oraz nowoczesne rozwiązania, jakie wprowadzono do RAM DDR5, jej koszt jest niewspółmiernie mniejszy, niż kwota, potrzebna do zainwestowania w ten zakup. W tym przypadku jakość idzie w parze z ceną, więc możesz liczyć na najwyższej klasy sprzęt o niesamowitych osiągach, który z pewnością Cię nie zawiedzie, a znacznie poprawi wydajność i przepustowość Twojego peceta.

Zwróć również uwagę, iż zakup DDR5 wpływa także na pobór energii elektrycznej – dokonane poprawki znacznie wpływają na zmniejszenie napięcia z 1,2 V do 1.1 V. Dodatkowo, jak zaznaczają duże przedsiębiorstwa i firmy, pamięć RAM HyperX może pochłaniać nawet jedną trzecią pobranego prądu, dlatego każda oszczędność jest bardzo istotna i nie należy jej bagatelizować.

Oprócz tego 8 GB RAM DDR5 uzupełniono również o zintegrowane regulatory napięcia, które we wcześniejszych standardach znajdowały się na płycie głównej. Wspomniane wcześniej dodatkowe elementy wpływają na uzyskanie jeszcze większej wydajności. Tak więc w atrakcyjnej cenie dysponujesz sprzętem, który nie tylko ułatwia Ci pracę i obsługę programów, aplikacji i gier, lecz także pobiera mniej prądu, co podczas regularnego korzystania z komputera przekłada na spore oszczędności.

Funkcjonalna pamięć RAM DDR5 szturmem wkracza na rynek, a chętnych, którzy marzą o jej przetestowaniu, jest naprawdę bardzo wielu. Fakt ten potwierdza jednoznacznie firma badawcza International Data Corporation – szacuje, iż standard ten w 2021 roku stanowił będzie 22% rynku, zaś w 2022 udział wzrośnie do 43%. Dane te wyraźnie pokazują, z jakim potencjałem pamięci RAM masz do czynienia i potwierdzają, iż to produkt godny uwagi i przetestowania na własnym komputerze.

Udostępnij
4,0
2 oceny
2 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Szkoda że nie da sie kupic
Chciałbym w styczniu kupić platformę z DDR 5 ale cięzko się to zapowiada
Specjalista Morele | 08:39
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.