Udostępnij
Skomentuj

Narzędzia do fugowania - jak wybrać? Jakie najlepsze?

Wbrew pozorom fugowanie jest dość trudną czynnością.

Fugi muszą być położone bardzo dokładnie, ponieważ stanowią dodatkowe zabezpieczenie przed wilgocią, a także ważny element dekoracyjny wykończenia. Czasy, w których najlepszym narzędziem do fugowania był własny palec, są już przeszłością, a dostępne dziś narzędzia pozwalają układać i naprawiać fugi łatwiej, szybciej, czyściej i dokładniej niż kiedykolwiek.

Pistolet do fugowania

Jest to skrzyżowanie pistoletu do silikonu i rękawa cukierniczego w różnych wariantach. Pistolet do fugowania jest przydatny przede wszystkim tam, gdzie do ułożenia jest wiele metrów fugi. Przy wyborze koniecznie trzeba zwrócić uwagę na kształt dyszy, ponieważ jeśli nie będzie właściwie dobrany, i tak trzeba będzie wszystkie fugi wygładzać ręcznie. Optymalnym rozwiązaniem jest wybór pistoletu z wymiennymi dyszami. Ogólnie rzecz biorąc, jest to dość kontrowersyjne narzędzie – ponieważ przydaje się przede wszystkim do układania znacznym ilości fug, wydaje się, że powinni być nim zainteresowani profesjonaliści, ale ci znacznie częściej są już tak wprawieni w używaniu klasycznych narzędzi, że nie korzystają z pistoletu.

Wiadro do fugowania z rolkami

Można je zastosować dwojako – po pierwsze jako pojemnik na przygotowaną fugę, ale ponieważ większość wiader ma około 20 litrów pojemności, jest to mało praktyczne rozwiązanie, gdyż fuga zdążyłaby zaschnąć, albo jako pojemnik na wodę służącą do przemywania. Rolki w tym wariancie służą za dość prymitywną, ale bardzo skuteczną wersję wyciskacza do gąbek. Wiadra do fugowania nie są może niezbędne, ale zdecydowanie ułatwiają utrzymanie porządku, który w czasie fugowania jest tak bardzo potrzebny.

Rękaw do fugowania

To uproszczona wersja pistoletu przypominająca rękaw cukierniczy. Do specjalnego elastycznego zbiornika nakłada się fugę, którą można wycisnąć przez otwór w dyszy. Tak samo, jak w przypadku pistoletów, liczy się precyzja dopasowania dyszy, a dodatkowo trwałość worka na fugę – jeśli pęknie, można go jedynie wymienić, a to zajmuje trochę czasu, jeśli trzeba przełożyć całą masę. Podstawową zaletą w porównaniu do pistoletu jest cena rękawa, ale jeśli chodzi o dokładność czy wygodę, nie jest to jakościowo przeskok – wprawdzie mały pistolet można obsłużyć jedną ręką, ale i tak wygodniej jest dwiema, co pozwala na lepszą kontrolę nakładania fugi. Rękaw przydaje się przede wszystkim do fugowania klinkieru i cegieł, a więc tam, gdzie wzór fug jest regularny.

Paca do fugowania

Paca do fugowania, czyli fugówka, służy do mechanicznego rozprowadzenia fugi w szczelinach między kafelkami. Przydaje się przede wszystkim przy równej powierzchni. Duże fugówki są praktyczne niemal wyłącznie w przypadku kafli ceramicznych, natomiast najmniejsze także do klinkieru czy cegieł. Paca do fugowania jest wykonana ze stosunkowo miękkiego materiału i przydaje się szczególnie przy układaniu fug epoksydowych.

Kielnia do fugowania

Kielnie do fugowania o szerokości kilku milimetrów są bardzo przydatnymi narzędziami mimo swojej skrajnej prostoty. Pozwalają na uzyskanie gładkiej powierzchni spoiny i utrzymanie równej warstwy fugi. Warto przy okazji podkreślić, że są to jedne z najtańszych narzędzi – nawet dobre jakościowo kosztują góra kilkanaście złotych, a można ich używać niemal w nieskończoność, ponieważ są bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia. Kielnie są używane dość powszechnie i trzeba przyznać, że ich popularność jest całkowicie zrozumiała.

Gąbka do fugowania

Gąbka jest jednym z najbardziej podstawowych narzędzi przy fugowaniu. Tylko chłonna i wytrzymała gąbka pozwala sprawnie zebrać nadmiar fug i wygładzić te, które zostały właśnie ułożone. Tutaj zresztą różnorodność jest duża, ponieważ dostępne są gąbki o różnej porowatości. Te z największymi otworami świetnie sprawdzają się przy fugowaniu kamienia, a te z drobniejszymi przy pracach wykończeniowych na gładkim podłożu.

Skrobak do fug

Bardzo często fugowanie jest zabiegiem naprawczym i wymaga usunięcia wcześniej ułożonych fug. Precyzyjny skrobak daje możliwość zdarcia fugi bez ryzyka uszkodzenia materiałów okalających spoinę. Jest dokładny, precyzyjny, a jednocześnie bardzo skuteczny. W niektórych skrobakach można zastosować wymienne ostrza, inne to typowe jednorazówki, ale w każdym z wariantów ich zastosowanie jest takie samo.

Szpatułki

Szpatułek używa się do układania i wyrównywania niektórych fug syntetycznych i silikonów. Dzięki odpowiedniemu profilowi pozwalają one na uzyskanie idealnego kształtu spoiny, a materiał, z którego wykonuje się szpatułki, jest łatwy do wyczyszczenia, dzięki czemu utrzymanie porządku w miejscu pracy jest łatwiejsze. Wprawdzie bez skrobaka do silikonu i tak prawdopodobnie nie da się wszystkiego doczyścić, ale dzięki szpatułkom pracy na pewno będzie mniej.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)