Udostępnij
Skomentuj

Najcichsze wentylatory PC. Ranking wentylatorów komputerowych 2024

Jak zapewnić odpowiednie chłodzenie PC? Przedstawiamy ranking najpopularniejszych wiatraków.

System chłodzenia komputerów składa się radiatorów (elementów pasywnych) oraz wentylatorów (elementów aktywnych). Wybór odpowiedniego wiatraka ma znaczenie nie tylko dla efektywności chłodzenia, ale także kultury pracy. Głośne wentylatory komputerowe są uciążliwe dla użytkownika, bywają też produktami o wątpliwej jakości. Jak wiadomo, skuteczne odprowadzanie ciepła z obudowy wpływa wydajność urządzenia oraz żywotność podzespołów komputerowych. Jak wybrać wentylator do komputera stacjonarnego? Który model sprawdzi się najlepiej? Poniżej podpowiadamy, po jakie rozwiązania najczęściej sięgają nasi klienci.

Ranking najlepszych wentylatorów do komputera

Przed zakupem wentylatora do komputera najlepiej zapoznać się z różnymi rozwiązaniami oferowanymi przez producentów. Aby ułatwić podjęcie decyzji o zakupie, prezentujemy zestawienie dziesięciu najpopularniejszych modeli w naszym sklepie.

Najczęściej wybierane wentylatory komputerowe

Wentylator – chłodzenie komputera. Co potrzebne?

Przegrzewający się procesor lub karta graficzna będą spowalniać pracę komputera, powodować nagminne resetowanie się urządzenia, mogą też ulec uszkodzeniu. Jak zapobiec tego typu sytuacjom? Wystarczy zadbać o odpowiednie chłodzenie i należyty przepływ powietrza w obudowie. O jakie elementy należy zadbać w systemie chłodzącym? Przede wszystkim o wydajne i efektywne wentylatory – zarówno te montowane bezpośrednio na obudowie, jak i wentylatory poszczególnych podzespołów, a także o porządek w obudowie. Luźno zwisające, a często również poplątane kable, uniemożliwią odpowiednią cyrkulację powietrza.

Zaraz po zakupie komputera warto sprawdzić wiatraki zamontowane przez producenta, a jeśli są to komponenty wątpliwej jakości, pozbyć się ich i wyposażyć PC w wydajniejsze chłodzenie. Zakup dobrej jakości wentylatorów do komputera może przysporzyć nieco problemów, dlatego podpowiadamy, na jakie parametry zwrócić uwagę i jakie modele są najczęściej wybierane przez naszych klientów.

Na co zwrócić uwagę wybierając wentylator do komputera?

Czym kierować się podczas zakupu wentylatora komputerowego? Na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę?

  • Średnica wiatraka – najpopularniejsze wentylatory komputerowe mają wielkość 92, 120, 140 oraz 200 mm. Kupując wiatrak, należy dostosować jego rozmiar do rozstawu otworów montażowych. Istnieje również możliwość zakupu przejściówek, dzięki czemu nawet do mniejszych otworów można zamontować np. wentylator 200 mm.
  • Poziom hałasu generowany przez wentylator – producenci podają wartość zarówno maksymalnego, jak i minimalnego hałasu generowanego podczas pracy. Wielkość ta przedstawiania jest w decybelach (dB). Im mniejszy poziom hałasu, tym cichsze i bardziej komfortowe dla użytkownika urządzenie.
  • Prędkość obrotowa – oznacza prędkość, z jaką są w stanie pracować łopatki wiatraka. Wartość ta podawana jest w obrotach na minutę. Większe wiatraki jak np. wentylator 120 mm mają co prawda niższy współczynnik obrotów na minutę niż mniejsze modele, ale generują mniej hałasu. Wyposażone w duże łopatki, gwarantują też większy przepływ powietrza, a więc lepsze chłodzenie.
  • Przepływ powietrza – to maksymalny przepływ, jaki mogą wytworzyć łopatki wentylatora do komputera przy określonej prędkości obrotowej. W tym przypadku wartości podawane są w stopach sześciennych na minutę.
  • Rodzaje łożyska – kulkowe lub ślizgowe. Wiatraki z łożyskami kulkowymi wyróżnia podwyższona trwałość, z kolei wiatraki z łożyskami ślizgowymi są o wiele cichsze podczas pracy.
  • Wtyczka zasilająca – to gniazdo montowane do płyty głównej, służące do podłączenia wentylatora do komputera. Wyróżnia się wtyczki 2-pinowe, 3-pinowe oraz 4-pinowe. Każde z wymienionych rozwiązań charakteryzuje się innymi właściwościami. Wtyczki 2-pinowe zapewniają podstawowe funkcjonalności, a wentylator działa tutaj najczęściej ze stałą prędkością. Wtyczki 3-pinowe pozwalają monitorować obroty wiatraka. Wtyczki 4-pinowe zawierają regulator obrotów (PWM).
  • Napięciewentylator komputerowy 12 V czy wentylator komputerowy 5 V? Parametr ten informuje o wartości napięcia baterii podawanej w woltach.
  • Podświetlenie – element skierowany przede wszystkim do graczy. Podświetlenie LED ma znaczenie jedynie estetyczne.
  • Producent – kupując wentylator do komputera, najlepiej zdecydować się na akcesorium z oferty cenionego producenta. Sprawdzone marki proponują urządzenia wydajne, efektywne i charakteryzujące się długą żywotnością.

Moc wentylatora komputerowego

Bardzo często na internecie pojawiają się pytania o moc, jaką pobiera wentylator komputerowy. Producenci rzadko podają tego typu informacje w specyfikacjach, zastępując je wartościami napięcia oraz natężenia. Znając wymienione parametry, można samodzielnie obliczyć moc pobieraną przez wiatrak. W tym celu należy pomnożyć wartości napięcia i natężenia.

Udostępnij
1,8
13 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:11
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.