Ekspert Morele | 23:56
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Metalowy czajnik – jak wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Pomagamy w wyborze dobrej jakości elektrycznego czajnika metalowego. Co ma największe znaczenie?

Polecane metalowe czajniki elektryczne

Wydawać by się mogło, że zakup sprzętów wchodzących w skład tak zwanego małego AGD nie może być trudny. W szczególności, jeśli mowa jest o czajnikach elektrycznych. Jak się jednak okazuje, proces zakupowy nie ogranicza się wyłącznie do wybrania koloru i pojemności. Na rynku dostępnych jest tak wiele urządzeń, że przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto dokładnie przeanalizować wszystkie najistotniejsze kwestie. Dzięki temu, zakupimy czajnik, który okaże się rzeczywiście przydatny, a jego żywotność nie będzie trwała kilka miesięcy.

Sporą popularnością na rynku cieszą się zwłaszcza czajniki metalowe, dlatego to na nich skupimy się w niniejszym tekście. Są one cenione nie tylko za ładny wygląd, ale przede wszystkim za sporą wytrzymałość mechaniczną i dość łatwe ich czyszczenie.

Metalowe czajniki elektryczne – jak wybrać?

Jak już wspomnieliśmy, wybór jest naprawdę szeroki. Co ważne, producenci starają się zainteresować klientów nie tylko wysoką jakością wykonania czy też podstawowymi parametrami, ale również wieloma funkcjami dodatkowymi, które rozszerzają możliwości urządzeń i poprawiają komfort ich użycia.

Zanim jednak do nich dojdziemy, warto zając się kwestiami podstawowymi. Choć metalowa obudowa czajnika wydaje się bardzo wytrzymała pod względem mechanicznym, musi zostać odpowiednio zabezpieczona. Przede wszystkim przed rdzą, która w takich warunkach pracy powstaje bardzo szybko. Mając to wszystko na uwadze, a także to, jak rdza wpływa na urządzenie i jakość wody, warto celować w sprzęty przygotowane przez znanych producentów. Nie należy zawsze kierować się kryterium ceny, ponieważ w ten sposób możemy wybrać coś, co okaże się po prostu słabej jakości.

Tego typu czajniki są przeważnie bardzo słabo zabezpieczone, ich metalowe obudowy są również bardzo cienkie, dlatego niewiele trzeba, by uległy odkształceniom lub poważniejszym uszkodzeniom. Przed dokonaniem wyboru warto jeszcze zwrócić uwagę na recenzje i opinie konsumentów, którzy mieli okazję wypróbować interesujący nas czajnik. Z ich wiadomości możemy wyciągnąć wiele przydatnych informacji na temat produktu.

Czajnik elektryczny metalowy – jaka grzałka?

Zanim przejdziemy do omawiania najważniejszych parametrów technicznych, warto jeszcze poruszyć kwestię wykorzystywanych grzałek. Do niedawna większość czajników była wyposażana w grzałki spiralne – charakterystyczne konstrukcje wyróżniały się bardzo skutecznym działaniem. Oddają one bowiem ciepło na całej powierzchni, co pozwala w sposób szybki zagotować wodę. Ich największą wadą jest natomiast to, że są podatne na osadzanie się kamienia. Jeżeli korzystamy z twardej wody, pojawi się on dość szybko.

Rozwiązaniem w takiej sytuacji wydają się czajniki metalowe z grzałką płytową. W ich przypadku grzanie jest nieco mniej efektywne, jednak w zamian otrzymujemy produkt znacznie bardziej odporny na osadzanie się kamienia. Tego typu czajniki są również łatwiejsze w czyszczeniu, co także dla wielu użytkowników może mieć spore znaczenie.

Czajnik elektryczny metalowy – najważniejsze parametry

Skoro wiemy już, jak ważna jest jakość wykonania urządzenia, a także jakie grzałki są montowane w czajnikach metalowych, możemy zająć się konkretnymi parametrami, które mają wpływ na skuteczność działania sprzętu oraz komfort jego wykorzystania. Pozwoli nam to również dobrać model do indywidualnych preferencji.

  • Moc grzałki. Parametr najważniejszy, ponieważ to od niego zależy, jak szybko woda zostanie zagotowana. Oczywiście moc ma również wpływ na pobór energii – czasem lepiej jest kupić model słabszy, który będzie działał nieco dłużej, ale oszczędniej. Najprostsze czajniki metalowe korzystają z grzałek o mocy około 800-1000 W. Są to przeważnie czajniki niewielkie, przystosowane dla jednej osoby. Jeśli zamierzamy jednak przygotowywać wiele napojów każdego dnia, konieczny okaże się zakup czajnika o mocy powyżej 1500 W. Modele najmocniejsze wyróżniają się mocą w okolicach 3000 W.
  • Pojemność. Powinna być oczywiście dobierana w zależności od naszych potrzeb, a także liczby osób, które zamierzają korzystać z czajnika. Jeśli potrzebujemy go tylko dla siebie, czajnik elektryczny metalowy 1l okaże się wystarczający. Rodzinom polecane są natomiast urządzenia o pojemności co najmniej 1,5l, a najlepiej 2l.
  • Regulacja. Jest to pierwsza z funkcji, które znajdują aprobatę wśród użytkowników. Producenci wyposażają swoje urządzenia w specjalne mechanizmy, które pozwalają ustalić, do jakiej temperatury zostanie podgrzana woda. Ma to ogromne znaczenie podczas przyrządzania wielu herbat, naparów i innych napojów.
  • Obrotowa podstawa. Rozwiązanie stosowane w większości urządzeń. Tego typu podstawa pozwala na położenie czajnika w dowolnej pozycji, bez potrzeby trafienia w specjalny element montażowy.
  • Kolor. Jak można się domyślić, na rynku dostępnych jest mnóstwo tego typu urządzeń. Zakupić możemy czajnik elektryczny metalowy biały, czarny, czerwony, brązowy, szary, utrzymany w stalowym kolorze, zielony, fioletowy i wiele, wiele innych. Ostateczny wybór jest oczywiście zależny od naszych potrzeb i wystroju pomieszczenia, w którym będzie użytkowany.
  • Dodatki. Producenci bardzo często implementują również inne funkcje dodatkowe, które zwiększają atrakcyjność urządzenia. Można wspomnieć tu między innymi o podtrzymywaniu temperatury wody, podświetleniu LED, dźwiękowym sygnale zakończenia pracy sprzętu, a także o rozmaitych zabezpieczeniach. Do tego dojść może również wyjmowany filtr antywapienny.

Czajnik elektryczny metalowy – jaka cena?

Wszystkie wymienione wyżej kwestie mają wpływ na ostateczną cenę urządzenia. Jeśli zależy nam na niewielkim czajniku o dość małej mocy, powinniśmy przygotować się na wydatek około 20-30 złotych, ceny nieco lepszych urządzeń, wyróżniających się wzmocnioną konstrukcją i przydatnymi zabezpieczeniami zaczynają się od 50 złotych.

Najdroższe są oczywiście czajniki o sporej mocy i obsługujące wiele funkcji dodatkowych, takich jak chociażby regulacja temperatury czy podtrzymywanie ciepła. W tym przypadku wydać musimy od 100 złotych do 400 złotych.

Jaki czajnik elektryczny - plastikowy czy metalowy?

Jak można się domyślić, na rynku dostępnych jest znacznie więcej urządzeń. Sporą popularnością cieszą się zwłaszcza modele plastikowe, głównie ze względu na ich niską cenę. Jak się jednak okazuje, tworzywa sztuczne mogą wpłynąć na jakość wody, co w przypadku urządzeń metalowych nie występuje.

Pamiętać musimy również o tym, że czajniki metalowe wyróżniają się znacznie lepszą wytrzymałością mechaniczną. Nie musimy obawiać się, że przy lekkim uderzeniu lub upadku z wysokości sprzęt ulegnie zniszczeniu. Do tego dochodzą również liczne zabezpieczenia, które sprawiają, że wybór czajnika metalowego okaże się dobrą decyzją.

Jak wyczyścić metalowy czajnik elektryczny?

Podczas codziennego użytkowania, nasze urządzenie dość łatwo może ulec zabrudzeniom. Osady, kawa, kamień – wszystko to wpływa na wygląd czajnika, a także na jakość gotowanej wody, dlatego warto sprzęt czyścić regularnie.

O ile do pozbycia się zabrudzeń z zewnętrznej obudowy wystarczy użyć miękkiej, wilgotnej szmatki i delikatnego detergentu, tak usunięcie osadu i kamienia ze środka może okazać się nieco trudniejsze. Najprostszym wyjściem z sytuacji okaże się użycie specjalnego odkamieniacza lub innych środków czyszczących, zakupionych w sklepie. Wystarczy kierować się zaleceniami producenta, by nasz czajnik znów lśnił czystością.

Jeśli jednak nie chcemy korzystać ze środków chemicznych, możemy postawić na domowe sposoby. Mowa tu między innymi o wykorzystaniu soku z cytryny, octu lub sody oczyszczonej. Środki te mieszamy z wodą, a następnie uruchamiamy gotowanie. Po dwóch-trzech próbach czajnik powinien być czysty.

Jak widać, wybór elektrycznego czajnika metalowego nie jest tak łatwy, jak mogło nam się z początku wydawać. Jeśli jednak zwrócimy uwagę na wszystkie najważniejsze kwestie i parametry, a następnie porównamy je z naszymi preferencjami, będziemy w stanie dobrać sprzęt, który spełni wszystkie wymagania i potrzeby.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)