Udostępnij
Skomentuj

Mata pod basen – jaką wybrać? Która najlepsza?

W upalne dni nie ma nic lepszego niż kąpiel w basenie. Jaką matę kupić, by zapewnić odpowiednią izolację?

Chociaż może wydawać się zbędnym dodatkiem, mata pod basen pełni wiele użytecznych funkcji, o czym na własnej skórze może przekonać się każdy jego użytkownik. Nic więc dziwnego, że jest chętnie wybieranym akcesorium basenowym. Jak ją jednak wybrać?

Po co mata pod basen?

Mata pod basen to rozwiązanie, które doceni każdy użytkownik basenu. Dzięki swym właściwościom izolacyjnym spowalnia wychładzanie się wody. Możemy zatem przez dłuższy czas cieszyć się kąpielą w optymalnych dla naszego organizmu warunkach termicznych. Co więcej, zabezpiecza ono dno basenu przed przetarciami, doskonale izolując go od zabrudzeń oraz ostrych i twardych kamieni. Może również służyć jako miejsce do odkładania obuwia i ubrań zanim wejdziemy do basenu, co pozwoli na zachowanie czystości.

Za sprawą swych właściwości ochronnym mata pozwoli nam cieszyć się basenem ogrodowym przez wiele sezonów. Bez niej trudno się tak naprawdę obejść. Stąd też niektórzy producenci dołączają ją do zestawu wraz z basenem. Jeśli jednak musimy samodzielnie ją wybrać, nie ma co załamywać rąk. Na rynku z pewnością bowiem znajdziemy odpowiednie rozwiązanie.

Co ważne, mata pod basen może nam posłużyć do zabezpieczenia nie tylko terenu pod zbiornikiem, ale i miejsca w ogrodzie, w którym bawią się dzieci. Ma bowiem uniwersalne zastosowanie. Dzięki niej ochronimy nasze pociechy przed skaleczeniem i stworzymy im wygodną przestrzeń do zabawy na świeżym powietrzu. Matę pod basen można wykorzystać także pod namiotem oraz jako zabezpieczenie w pokoju dziecka.

Nie wyczerpuje to jednak wszystkich atutów maty pod basen. Jakie jeszcze rozwiązanie to ma zalety?

  • absorbuje uderzenia,
  • redukuje wstrząsy,
  • jest wodoodporna, lekka i wytrzymała.

Nie dziwi zatem fakt, że jest to chętnie wybierane rozwiązanie. Stanowi ono bowiem wszechstronne zabezpieczenie basenu, przedłużając jego trwałość i sprawiając, że może on być użytkowany przez kilka sezonów.

Polecane maty pod basen

Jaka mata pod basen?

Maty pod basen nie są bardzo zróżnicowanymi produktami. Niemniej warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby wybrać jak najlepszy model. Oto najważniejsze czynniki:

  • Kształt. Najczęściej na rynku można spotkać maty kwadratowe. Przeznaczone są one pod baseny o tym samym kształcie i modele okrągłe, które cieszą się sporą popularnością. Dostępne są również maty prostokątne. Te zaś, jak nietrudno się domyślić, sprawdzają się w przypadku basenów prostokątnych.
  • Rozmiary. Mata basenowa powinna być większa od basenu o przynajmniej kilkanaście/kilkadziesiąt centymetrów. Dzięki temu będziemy mogli pozostawiać na niej klapki i odzież zanim wejdziemy do basenu, unikając w ten sposób zabrudzenia wody. Dla przykładu, w przypadku okrągłego basenu o średnicy 305 cm odpowiednia będzie kwadratowa mata o wymiarach 335x335.
  • Materiał, z którego wykonano matę. Do produkcji mat pod basen najczęściej używa się tworzyw sztucznych. Są bowiem wytrzymałe oraz odporne na uszkodzenia mechaniczne, promieniowanie UV i szkodliwy wpływ czynników atmosferycznych, w tym w szczególności deszczu. Najczęściej jest to PVC lub polietylen. Dodatkowo mata może być wzmocniona warstwą nylonu. Zwiększa to jej wytrzymałość.
  • Grubość. Im grubsza mata, tym lepsze zabezpieczenie oferuje. Zwiększa to jednak jej wagę i rozmiary po złożeniu, co może utrudniać transport i przechowywanie. Niemniej produkty tego typu są chętnie wybierane. Gruba mata ma bowiem lepsze właściwości izolacyjne.
  • Przeznaczenie. Na rynku dostępne są maty dedykowane konkretnemu modelowi basenu, jak i rozwiązania uniwersalne, które sprawdzają się niezależnie od tego, czy jesteśmy posiadaczami zbiornika dmuchanego, rozporowego czy też stelażowego.

Jeżeli zależy nam na jak najlepszej izolacji termicznej, dobrym wyborem będzie pianka pod basen (mata piankowa). Doskonale blokuje ona wydostawanie się ciepła z basenu poprzez jego dno. Jednocześnie zabezpiecza je przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Mata grzewcza do basenu

Oferta rynkowa akcesoriów basenowych jest niezwykle zróżnicowana. Szczególnie przydatnym gadżetem może okazać się jednak mata solarna do basenu. Służy ona do podgrzewania wody. Podłącza się ją do basenowej pompy filtrującej, co pozwala podnieść temperaturę wody nawet o 5 stopni, co zapewni komfort pływania wszystkim użytkownikom basenu, a zwłaszcza tym najmłodszym. W jaki sposób działa solarna mata grzewcza?

Ogniwa solarne pozyskują energię słoneczną, a wytworzone ciepło przekazują do przepływającej przez matę wodę. Ta zaś trafia do basenu, zwiększając komfort kąpieli. To ekologiczne rozwiązanie, które pozwala nam zaoszczędzić pieniądze na ogrzewaniu wody.

Co ważne, solarne maty grzewcze można łączyć w jeden system. Pozwala to podgrzać wodę w basenie nawet o kilkanaście stopni. Dzięki wysokiej wydajności sprzętu, szybko uzyskamy żądaną temperaturę.

Zanim jednak zdecydujemy się jej zakup, warto pamiętać, że do jej poprawnego działania wymagane jest podłączenie pompy wody o określonej wydajności. W zależności od rodzaju maty parametr może kształtować się różnie. Dlatego warto sprawdzić, jaką wartość zaleca producent maty. Może to być np. wydajność nieprzekraczająca 7500 l/h.

Podsumowując, basen ogrodowy zapewni wszystkim użytkownikom nie lada frajdę, pod warunkiem że go odpowiednio zabezpieczymy przed uszkodzeniami mechanicznymi i ostrymi kamieniami. Niezastąpiona w tym względzie wydaje się być mata pod basen. Charakteryzuje się ona bardzo dobrymi właściwościami izolacyjnymi. Jest wytrzymała, a zarazem miękka. Spowalnia wychładzanie się wody. Żeby wybrać odpowiedni model, warto przeanalizować najważniejsze parametry mat pod basen. Istotne są również nasze indywidualne potrzeby i preferencje. Jeśli zależy nam na zwiększeniu komfortu kąpieli, możemy zdecydować się także na matę solarną. Służy ona do podgrzewania wody basenowej.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:50
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.