Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Maska do nurkowania - jaką wybrać? Która najlepsza?

Nurkowanie to dobry sposób na urozmaicenie wakacji i zwalczenie nudy

Żeby jednak przebiegało w sposób wygodny oraz bezpieczny, potrzebna jest odpowiednia maska do nurkowania. Jak dokonać jej wyboru? Nurkowanie to zdecydowanie jedna z najlepszych zabaw latem nad morzem, jeziorem czy w basenie. Proste urządzenie dostarcza wielu chwil radości i daje zajęcie dzieciom na długie chwile. Na rynku znajduje się wiele modeli, które zostały przygotowane zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych. Zostały one dostosowane do potrzeb i wymagań wielu użytkowników, dlatego każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Należy jednak zwrócić uwagę na kilka elementów, które decydują o funkcjonalności maski.

Jaka działa maska do nurkowania?

Pod względem budowy, omawiane produkty mogą przypominać nieco modele narciarskie. Maska do nurkowania, w zależności od budowy, składa się z budowy zasłaniającej oczy lub całą twarz, a także gogli pozwalających na patrzenie pod wodą. W przypadku wielu masek do nurkowych producenci dołączają system zapewniający dostęp do tlenu lub specjalne rurki, które wystają ponad wodę. Są one wykorzystywane to tak zwanego snorkelingu. Jest to metoda nurkowania polegająca na unoszeniu się tuż pod powierzchnią wody (powietrze czerpane jest znad powierzchni) i obserwowanie życia podwodnego.

Maska pływacka ma nie tylko pozwolić na obserwowanie tego, co dzieje się pod wodą, ale również stanowić ochronę przed przedostawaniem się wody na przykład do nosa, a także różnymi ciałami obcymi znajdującymi się w wodzie. Warto nadmienić, że niektóre maski do nurkowania pozwalają na montaż kamery sportowej i tworzenie ciekawych materiałów filmowych.

Jaka maska do nurkowania?

Rynek omawianych produktów jest bardzo szeroki. W sklepach znaleźć można modele różniące się pod względem budowy, a także najważniejszych parametrów technicznych. Wszystko to sprawia, że warto przeanalizować dostępne możliwości. Na początek najlepiej będzie wskazać oferowane rodzaje masek nurkowych.

Maska do nurkowania z rurką

Na początek wspominane już konstrukcje wykorzystywane podczas snorkelingu. Mogą one jednak być traktowane także jako produkt do zabawy na powierzchni wody, zwłaszcza dla dzieci. Tego typu maska do nurkowania składa się z okularów oraz samej rurki. Jej działanie jest bardzo proste, gdyż nie ma ona innych elementów. Przez fajkę można oddychać i z pewnością wystarczy ona jako urozmaicenie zabaw plażowych. Przy jej wyborze nie ma zbyt wiele elementów, na które trzeba zwrócić uwagę, gdyż jest to prosta konstrukcja.

Pomimo prostej budowy, maska nurkowa zapewnia bezpieczne obserwowanie życia pod wodą, a także komfortową zabawę. Chcąc uprawiać snorkeling, warto wybrać produkt z nieco wyższej półki jakościowej. Rurka powinna oprócz wyprofilowanego ustnika, który przylega do dziąseł, mieć także system odprowadzania wody. Gdy dostanie się ona do środka — mocne jej wydmuchanie powinno ją usunąć. Odpowiadają za to membrany w dolnej części rurki i warto sprawdzić, czy znajdują się one w zestawie.

Maska pełnotwarzowa

Mowa o bardziej zaawansowanych produktach, które chronią całą twarz. Co ważne, bardzo często występują w odmianach z systemami oddychania – może być to zarówno rurka, jak i aparat tlenowy. Szczególnie rozbudowana jest profesjonalna maska, która gwarantuje bardzo szerokie pole widzenia, wytrzymałą, przejrzystą szybę zapewniającą doskonałą widoczność, a także systemy poprawiające szczelność.

To jednak nie wszystko. Producenci często urozmaicają swoje maski o wiele przydatnych funkcji dodatkowych oraz elementów wyposażenia. Wymienić można tu między innymi system odprowadzania pary wodnej. Maska do nurkowania, która nie paruje, zapewni bardzo wysoki komfort użytkowania. Na liście znajdą się również paski regulujące, blokady wlewu wody oraz zawory spustowe. Tak szerokie wyposażenie dostępne jest przeważnie w masce ze średniej i wysokiej półki cenowej.

Polecane maski do nurkowania

Maska do nurkowania z tlenem

Pełnotwarzowa maska do nurkowania z tlenem to bez wątpienia najbardziej komfortowa i zaawansowana opcja. Gadżet ma wbudowany automat oddechowy, do którego podłączyć można tlen. Jest to idealne rozwiązanie podczas nauki nurkowania. Maska umożliwia oddychanie przez nos i daje komfortową przestrzeń w obrębie twarzy. W takim sprzęcie można skupić się na pokonywaniu lęku i podziwianiu widoków, a nie na utrzymywaniu poprawnej pozycji maski czy aparatu.

Maska do nurkowania z kamerą

Bardzo przydatnym elementem maski do nurkowania jest uchwyt na kamerę. Jeśli użytkownicy maski będą chcieli pochwalić się swoimi wyczynami wśród znajomych czy mieć doskonałą pamiątkę z wakacji, koniecznie trzeba wybrać maskę z uchwytem na kamerę. Mocowanie takie jest standardowe i umożliwia na dołączenie do maski wielu typów kamer. Wybierając taką maskę, należy kierować się przede wszystkim właściwościami sprzętowymi, gdyż to one są najważniejsze. Uchwyt, choć ważny, musi pozostać na drugim planie.

Maska do nurkowania dla dzieci

Producenci przygotowują nie tylko konstrukcje kierowane do osób dorosłych, które chciałyby spróbować sił w nurkowaniu, ale również maski dla dzieci. Występują one w wielu odmianach. Wymienić można między innymi standardowe fajki maski, które zapewniają bezpieczne zabawy podwodne, ale również bardzo rozbudowane modele, które zasłaniają większość twarzy.

Co ważne, produkty dla dzieci przygotowywane są w taki sposób, aby ich użytkowania było wygodne i nie powodowało otarć. Producenci korzystają z miękkich materiałów, z których wykonywane są elementy mające bezpośredni kontakt z twarzą dziecka. Do tego dochodzą systemy regulacyjne, które nie ciągną włosów.

Istotną kwestią jest również sam wygląd produktu. Zakupić można modele standardowe, utrzymane w jednym kolorze, jednak sporą popularnością cieszy się również Maska we wzory. Niezależnie od zagadnień technicznych, bardzo wiele radości dziecku sprawi maska do nurkowania w postaci rybki lub bajkowego bohatera. Maska swoim kształtem przypomina bajkową postać.

Konstrukcja maski do nurkowania

Określenie rodzajów masek dostępnych na rynku pozwoli wskazać produkty, które mogą sprawdzić się w określonych warunkach. Niemniej, niezależnie do wybranego typu, zawsze warto zwrócić uwagę na konkretne parametry techniczne. Mają one bowiem ogromny wpływ na możliwości maski, a także komfort jej użycia.

  • Materiały. Jak nietrudno można się domyślić, maski nurkowe są wykonywane przede wszystkim z tworzyw sztucznych. Obudowy dobrej jakości produktów przygotowuje się między innymi z polipropylenu oraz poliwęglanu. Producenci często decydują się również na zastosowanie dodatkowych wzmocnień, dzięki czemu maski są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Do tego dochodzi również miękkie wnętrze, które nie powoduje otarć skóry.
  • Szyba. Ważne, aby była na tyle duża, by zagwarantować szerokie pole widzenia. Najlepiej sprawdzają się duże, płaskie szyby, które zakrywają więcej niż w standardowych okularach. Wielu producentów decyduje się również na zastosowanie materiału odpornego na zarysowania i uszkodzenia.
  • Dodatki. Mowa tu o wspomnianych już funkcjach i wyposażeniu. Szczególnie przydatny okaże się system ograniczający parowanie, zawór spustowy, który pozwala na odprowadzanie wody oraz mechanizmy, dzięki którym możliwe staje się wyrównanie ciśnienia w masce.
  • Budowa. Kupując maskę nurkową, warto sprawdzić, w jakie mechanizmy regulacyjne została wyposażona, czy jej obudowa została wzmocniona, a także jak prezentuje się uszczelnienie. Maski dobrej jakości przeważnie dysponują potrójnymi uszczelnieniami.
  • Rozmiar. Podawany w centymetrach lub poprzez symbole. Zakupić możemy więc maski o rozmiarze S, M, L oraz XL. Zawsze warto skorzystać z tabeli rozmiarów, która pomoże dobrać produkt do użytkownika.

Oferowane na rynku produkty są zróżnicowane także pod względem koloru i designu, jednak wybór pod tym względem jest mocno indywidualny.

Okulary czy maska do nurkowania?

W sklepach oferowane są nie tylko maski, ale również okulary do nurkowania, które także pozwalają na swobodne obserwowanie tego, co dzieje się pod wodą. Są to oczywiście produkty mniej rozbudowane, na rynku nie znajdziemy modeli zakrywających całą twarz czy też z dodatkowymi systemami. Do okularów należy dokupić rurkę lub aparat tlenowy, podczas gdy maski często występują w zestawach.

Wszystko to sprawia, że wybór produktu jest zależny od indywidualnych preferencji. W każdym przypadku warto jednak zwrócić uwagę na wszystkie wymienione wyżej kwestie i parametry techniczne, które ułatwią podjęcie ostatecznej decyzji.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:37
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.