Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Łuk klasyczny – jak wybrać odpowiedni model?

Strzelanie z łuku klasycznego wymaga dłuższego treningu, przynosi jednak wiele satysfakcji.

W porównaniu z wariantem bloczkowym łuk klasyczny charakteryzuje mniej skomplikowana budowa. Nie oznacza to jednak, że strzelanie z niego jest mniej satysfakcjonujące. Wręcz przeciwnie. Jak przekonują wielbiciele łucznictwa, opanowanie techniki strzelania z łuku klasycznego daje wiele radości. Warto zatem spróbować. Jak więc wybrać odpowiedni sprzęt?

Jak dobrać łuk klasyczny?

Strzelanie z łuku klasycznego cieszy się sporym zainteresowaniem. Nie dziwi zatem fakt, że coraz więcej osób decyduje się na zakup tego sprzętu. Oferta rynkowa łuków klasycznych jest zróżnicowana pod wieloma względami. Z jednej strony sprawia to, że każdy zainteresowany łucznictwem znajdzie model odpowiadający jego potrzebom i upodobaniom. Z drugiej zaś mnogość produktów utrudnia podjęcie decyzji. Żeby wybrać właściwie, warto zwrócić uwagę na podstawowe parametry techniczne sprzętu.. Wśród najważniejszych wymienia się:

Siła naciągu łuku

Parametr ten jest uzależniony zarówno od wieku łucznika, jak i jego predyspozycji fizycznych. Kobiety dorosłe najczęściej decydują się na model o sile naciągu 10 kg (24lbs) i więcej, dorośli mężczyźni zaś na 15 kg (33lbs) i więcej. W tym przypadku najważniejszą kwestią jest to, żeby nie kupować łuku na wyrost. Na mocniejszą broń przyjdzie bowiem czas. Najpierw warto zadbać o prawidłową technikę strzelania. Bez łuku odpowiednio dobranego do siły łucznika lub nieco słabszego nie będzie to możliwe.

Oczywiście aktywni łucznicy i sportowcy mogą zdecydować się na większą siłę naciągu. Nie muszą bowiem już uczyć się techniki. W przypadku mężczyzn może to być nawet 40-50lbs, zaś w przypadku kobiet od 35-40lbs. Łuk klasyczny o dużej sile naciągu będzie odpowiedni nie tylko podczas sportowej rywalizacji, ale również sprawdzi się jako model myśliwski,

Długość naciągu

Parametr ten wpływa na długość, jaką powinien mieć łuk. To odległość pomiędzy dłonią, w której łucznik trzyma majdan, a miejscem kotwiczenia strzały (np. kącik ust). Znajomość tego parametru pozwala dobrać sprzęt zgodnie z indywidualnymi predyspozycjami użytkownika.

Żeby określić długość naciągu, należy wykonać taki ruch, jak przy napinaniu cięciwy, a następnie zmierzyć opisaną odległość. W tym celu warto posłużyć się prostym kijem lub promieniem strzały. Na tym jednak nie koniec. Konieczna jest bowiem interpretacja otrzymanego wyniku, w czym pomocna okaże się poniższa tabela:

Materiał wykonania

Do produkcji łuków klasycznych najczęściej wykorzystuje się drewno lub laminat wzmocniony włóknem szklanym. Łuki drewniane prezentują się niezwykle stylowo, jednak są mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne i szkodliwe działania czynników atmosferycznych. Wymagają również częstszej konserwacji. Co więcej, muszą być przechowywane w odpowiednich warunkach – z dala od wilgoci, niskich temperatur i źródeł ciepła. W przeciwnym razie szybko utracą swe właściwości.

Za najlepsze łuki drewniane uznaje się te wykonane z drewna jesionowego. Można je łatwo rozpoznać po oznaczeniu – S. Cena takiego modelu jest jednak wyższa niż ceny rozwiązań wykonanych z innych gatunków drewna.

Z kolei laminat wzmocniony włóknem szklanym doskonale znosi przechowywanie nawet w trudnych warunkach. Jest lekki, wytrzymały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Nie wymaga również aż tak częstej konserwacji jak model drewniany. Łuki klasyczne wykonane z laminatu prezentują się bardzo nowocześnie. Ponadto odznaczają się bardzo dobrą dynamiką.

Na rynku dostępne są również łuki klasyczne wykonane z innych materiałów, np. aluminium, duralu czy też karbonu, oraz tworzyw sztucznych. To praktyczne rozwiązania, charakteryzujące się bardzo dobrymi parametrami użytkowymi,

Waga łuku

Im więcej waży łuk, tym większą stabilność podczas strzału oferuje. Ciężej go jednak unieść i pewnie przytrzymać. Dlatego wagę sprzętu również warto dobrać do predyspozycji fizycznych łucznika.

Warto wiedzieć!

Jeżeli użytkownik szuka łuku klasycznego przeznaczonego dla osób leworęcznych, powinien zwrócić uwagę na oznaczenie sprzętu. Symbol UNI sygnalizuje, że dany łuk jest odpowiedni zarówno dla osób prawo-, jak i leworęcznych. W jego przypadku osoba praworęczna trzyma łuk w prawej ręce, a cięciwę naciąga lewą, zaś strzała prowadzona jest po lewej stronie majdanu w kierunku strzelania. Jeśli z łuku strzela osoba leworęczna, procedura jest odwrotna.

Jak założyć cięciwę na łuk klasyczny?

Zakładanie cięciwy nie jest skomplikowaną czynnością. Można jednak ułatwić sobie zadanie, korzystając ze specjalnych napinaczy cięciwy. Napinacz to nic innego jak długa linka wyposażona w jedną skórzaną kieszeń i specjalny uchwyt, który mocuje się na ramieniu łuku.

Żeby założyć cięciwę, należy złapać łuk lewą ręką tyłem ku górze. Cięciwa zaś powinna swobodnie zwisać w dół. Następnie trzeba założyć większą skórzaną kieszeń na końcówkę dolnego ramienia łuku, uchwyt zaś umieścić około 20-23 cm poniżej końcówki – linka napinacza będzie wówczas zwisać pod łukiem.

Potem należy stanąć lewą stopą na środkowej części linki napinacza w taki sposób, aby znalazła się ona pod środkową częścią stopy. W kolejnym kroku trzeba pociągnąć łuk w górę aż do momentu, gdy linka się napręży. Teraz pora na sprawdzenie, czy linka prawidłowo się układa. Powinna ona znajdować się na przedniej części łuku, przy wygięciach – a nie obok nich. Jeżeli ułożenie linki jest odpowiednie, należy pociągnąć łuk lewą ręką, prawą zaś nakierować cięciwę na nacięcia górnego ramienia. I gotowe!

Jaki łuk klasyczny na początek?

Łuk klasyczny to rozwiązanie polecane każdemu początkującemu adeptowi łucznictwa. Jakimi konkretnie parametrami powinien się jednak oznaczać model, jeśli użytkownik dopiero rozpoczyna swą przygodę ze strzelaniem z łuku. Istotne są przede wszystkim dwie kwestie:

  • siła naciągu – osoby początkujące powinny zacząć od niewielkiej siły naciągu. W przypadku mężczyzn zalecana wartość wynosi 13-16 kilogramów (30-35), a w przypadku kobiet 10-13 kg (24-28lbs). Pozwoli to na naciąganie cięciwy bez większego wysiłku i sprawi, że podczas strzelania łucznik nie będzie odczuwał żadnego dyskomfortu. Wraz ze wzrostem umiejętności strzeleckich należy wybierać rozwiązania o wyższej sile naciągu.
  • długość łuku – jak zostało wspomniane, parametr ten należy dobierać względem długości naciągu. Im łucznik będzie w stanie bardziej naciągnąć cięciwę, tym większego łuku może używać. Co ważne, osoby z krótkim naciągiem (początkujący łucznicy, młodzi i starsi) nie powinny wybierać zbyt dużych łuków. Zmniejszy to bowiem efektywność strzelania, a tym samym radość płynącą z tego sportu. Zbyt mały łuk również nie będzie odpowiedni. Przyjmuje się więc, że łuki dla początkujących nie powinny być krótsze niż 147 cm.

Na rynku dostępne są również łuki klasyczne przeznaczone dla dzieci. Można je dostać już za kilkadziesiąt złotych. Najczęściej wykonane są z drewna lub tworzywa sztucznego. W porównaniu z wariantami dla dorosłych odznaczają się mniejszymi rozmiarami, co zapewnia dziecku wygodę strzelania. Często wyposażone są w udogodnienia, np. celownik, który pozwala oddawać bardziej precyzyjne strzały.

Podsumowując, dostępna na rynku oferta łuków klasycznych jest niezwykle zróżnicowana, dzięki czemu każdy miłośnik łucznictwa – czy to początkujący, czy to zaawansowany – znajdzie rozwiązanie odpowiadające jego potrzebom i preferencjom. Żeby jednak wybrany model okazał się strzałem w dziesiątkę, warto zwrócić uwagę na najważniejsze parametry techniczne sprzętu, w tym w szczególności na siłę naciągu oraz długość łuku.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:41
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.