Udostępnij
Skomentuj

Łucznictwo - jaki łuk wybrać? Który będzie najlepszy?

Kiedy myślimy o łuku, to najczęściej przychodzą nam na myśl filmy o Robin Hoodzie czy popularny sport olimpijski.

Łuk - co to jest?

Strzelanie z łuku jest legalne - jednak trzeba zachowywać zawsze maksimum ostrożności, by nie szkodzić innym. Dobrym miejscem treningu są specjalne strzelnice, gdzie za niewielką opłatą będziemy mogli ćwiczyć swoje umiejętności. Wysokiej jakości łuk może też być wyposażony w celownik czy podpórkę strzały, które poprawiają precyzję.

Warto się zastanowić z czego będzie stworzony łuk, jeżeli będziemy chcieli takowy zakupić. Mamy do wyboru drewno oraz tworzywo sztuczne, często z włóknem węglowym. Łuki z drewna są delikatniejsze oraz wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Łatwiej ulegają zepsuciu, zwłaszcza za sprawą niedbałego użytkowania czy nieodpowiedniego przechowywania. Tworzywo sztuczne eliminuje te wady, jednak pomimo tego wiele osób wciąż stoi na tradycyjnym stanowisku i wybiera drewno. Jeżeli chodzi o cięciwę, to możemy wybrać spośród tych wykonanych z materiałów Dacron czy Fast-Flight.

Jak strzelać z łuku? Przedstawimy uproszczony schemat. Potrzebujemy do tego dwóch rąk. Ustawiamy strzałę pomiędzy paliczkami - palec wskazujący będzie powyżej cięciwy, zaś pozostałe poniżej. Następnie przybierz pozycję - stań w rozkroku, bokiem do celu, a ramię niech będzie na tej samej linii co strzała. Naciągnij cięciwę i namierz cel. Delikatnie puść cięciwę – ważne, by ruch był płynny. Zobacz czy trafiłeś i nie zrażaj się porażkami – trening czyni mistrza!

Rodzaje łuków

Żebyś nie musiał wyszukiwać w Internecie fraz typu: jaki łuk wybrać bloczkowy czy klasyczny, postanowiliśmy zapoznać cię z kilkoma rodzajami łuków.

Zacznijmy od łuku klasycznego, czyli jak sama nazwa mówi - jednej z najprostszych jego form. Nada się idealnie dla początkujących. Składa się on z łęczyska, gryfów i cięciwy, którą musimy sami naciągnąć. Nie jest skomplikowany w budowie, lekki i niedrogi. Niektóre modele kupimy już za około 100-200 złotych.

Kolejnym rodzaj to łuk refleksyjny. W przeciwieństwie do klasycznego, łęczysko nie jest proste, a wygięte. Składa się on z kilku warstw drewna, ścięgien czy włókna węglowego. Przez to, że łęczysko ma inny kształt i nie rozpręża się w stanie spoczynku, to podczas niego magazynuje energię. Ma większy zasięg, niż model klasyczny – mimo, że jest od niego mniejszy. Wymaga już jednak pewnego obycia ze strzelaniem.

Łuk bloczkowy z kolei to stosunkowo młody rodzaj tej broni. Zastosowano w nim specjalne bloczki oraz linki, które umożliwiają każdemu łucznikowi maksymalne naciągnięcie cięciwy – nawet, jeżeli nie posiada odpowiedniej siły do tego.

Jaki łuk na początek?

Idealnym łukiem na początek będzie łuk klasyczny. Prosty w budowie, pozwoli nam na zaznajomienie się ze sportem oraz zobaczenie, czy rozwinie się w większą pasję. Tutaj warto zaznajomić się z pewnymi pojęciami, o które zapyta nas sprzedawca, np. jaka siła naciągu łuku nas interesuje? Jeżeli jesteśmy początkujący, to zaczynamy od niewielkiej, dla mężczyzn może to być 12-15 kilogramów, natomiast dla kobiet 9-12 kilogramów. Z takim parametrem nie będziemy odczuwać dyskomfortu i spokojnie damy radę naciągnąć cięciwę bez większego wysiłku. W razie wzrostu poziomu naszych umiejętności, możemy postawić na wyższe wartości.

Drugą ważną sprawą jest długość łuku. Najlepiej jest wybierać nie krótsze niż 147 centymetrów, jednak łuk powinniśmy dobierać do długości naciągu. Można to wytłumaczyć na prostym przykładzie: im osoba bardziej naciągnie cięciwę, tym większy łuk może mieć. Osoba z krótkim naciągiem będzie mniej efektywniejsza, jeżeli wybierze za duży łuk.

Jaki łuk dla dziecka?

Na szczęście na rynku istnieje wiele ciekawych modeli łuków dla najmłodszych, więc jeżeli tylko twoja pociecha wykazuje zainteresowanie tym sportem, to za kilkadziesiąt złotych można zakupić jej pierwszy łuk. Wiele z nich jest po prostu zabawką zrobioną z tworzywa sztucznego czy też drewna. Są mniejsze, bo długość łuku jest dopasowana do wzrostu dziecka. Można nabyć także łuki dla dzieci, które będą stworzone na wzór tych dla dorosłych. Ciekawym udogodnieniem jest posiadanie specjalnego lasera, który w formie kropki ułatwia dziecku celowanie.

Takie łuki dla najmniejszych potrafią miotać strzały nawet na odległość trzydziestu metrów. Można do nich dokupić piankowe strzały - lekkie, które nie zrobią nikomu krzywdy. Łuki z drzewa są dla trochę większych dzieci - tych w wieku 9 i więcej lat, bowiem do naciągnięcia cięciwy jest już potrzebna pewna siła, a strzały są zrobione z drewna i zakończone korkiem. Pamiętajmy, by dzieci korzystały z tych zabawek pod nadzorem dorosłych.

Łucznictwo to świetna zabawa - zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. To także społeczność, która spotyka się na różnych zawodach i zlotach. Najlepsze jest jednak to, że uprawianie tego sportu możesz zacząć tak naprawdę w każdym wieku - wystarczą chęci i odrobina motywacji.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:24
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.