Udostępnij
Skomentuj

Lenovo ThinkPad P51 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Firma Lenovo przygotowała mobilną stację roboczą, która ma spełniać wymagania stawiane przez profesjonalistów.

Model ThinkPad P51 został przystosowany do obsługi zaawansowanych programów specjalistycznych. Ich obsługę mają zapewnić wydajne procesory Intel Core lub Xeon, a także karty graficzne Nvidia Quadro.

Polecane laptopy

Lenovo ThinkPad P51 – dane techniczne oraz cena

Jak podkreśla producent, oprócz wydajnych podzespołów, na uwagę zasługuje również wysokiej klasy obudowa, a także wszelkiego rodzaju dodatki, które mają ułatwić pracę. Co ważne, na rynku dostępnych jest wiele zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych, które warto dokładnie omówić.

Lenovo ThinkPad P51 – dostępne konfiguracje

Biorąc pod uwagę ofertę rynkową, naprawdę jest w czym wybierać. Dostępne konfiguracje różnią się między sobą pod praktycznie każdym względem. Wszystko to sprawia, że warto przyjrzeć się im dokładnie, zwłaszcza że cena Lenovo ThinkPad P51 może okazać się bardzo wysoka.

Na początek zajmiemy się procesorami. W omawianym sprzęcie montowane są dwa rodzaje układów CPU – o zastosowaniu typowo serwerowymi, a także modele uniwersalne. W pierwszym przypadku atrakcyjnie prezentuje się zwłaszcza model Intel Xeon E3 1535M v6, którego premiera miała miejsce w 2017 roku. Ten czterordzeniowy i ośmiowątkowy układ został dostosowany specjalnie pod mobilne stacje robocze. Jego częstotliwość taktowania w trybie bazowym wynosi 3100 MHz, natomiast w trybie turbo może osiągnąć maksymalny poziomie 4200 MHz dla jednego rdzenia. Do tego należy dodać jeszcze 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu oraz współczynnik TDP, który wynosi 45 W.

Specyfikacja procesora wskazuje, że bez większych problemów poradzi on sobie z realizacją większości zadań typowych dla mobilnych stacji roboczych. Sprawdzi się w zastosowaniu serwerowym, a także podczas obsługi specjalistycznych programów graficznych i projektowych. Nie powinniśmy więc obawiać się braków mocy w kluczowych momentach. Układ ten wyróżnia się bardzo dobrymi wynikami osiąganymi w programach diagnostycznych. W testach przeprowadzanych na platformie Cinebench R15 średnia rezultatów w jego przypadku wyniosła 175 punktów w trybie jednowątkowym i 806 punktów w trybie wielowątkowym.

Kolejny procesorem z rodziny Intel Xeon montowanym w laptopie Lenovo ThinkPad P51 jest model Intel Xeon E3 1505M (znajdziemy go między innymi w konfiguracji Lenovo ThinkPad P51 20HH0016GE), którego znajdziemy w tańszych konfiguracjach. Kolejny układ czterordzeniowy i ośmiowątkowy, którego taktowanie wynosi od 3000 MHz do 4000 MHz. Pamięć podręczna i współczynnik TDP pozostają bez zmian. Jest to procesor na bardzo zbliżonym poziomie do modelu poprzedniego. Jego wydajność jest niższa zaledwie o kilkanaście procent, co zresztą pokazują testy wydajnościowe. Wyniki w Cinebench R15 wynoszą kolejno 170 i 737 punktów. Różnica nie jest więc duża.

Omawiany laptop występuje na rynku również w wersjach z procesorami Intel Core, które sprawdzą się nie tylko podczas obsługi programów specjalistycznych. Doskonale sprawdzą się także w grach. W tym przypadku także mamy dwie opcje do wyboru. Pierwsza, droższa, dotyczy układu Intel Core i7-7820HQ.

Ten czterordzeniowy i ośmiowątkowy procesor wyróżnia się taktowaniem na poziomie od 2900 MHz w trybie bazowym do 3900 MHz w trybie turbo. Do tego dochodzi jeszcze 8 MB pamięci podręcznej oraz współczynnik TDP wynoszący 45 W. Możliwości układu są zbliżone do tych gwarantowanych przez modele Intel Xeon. W programie Cinebench R15 uzyskał on średnią wynoszącą 163 punktów w trybie jednowątkowym i 736 punktów w trybie wielowątkowym. Podobnie wygląda sprawa drugiego procesora, a mianowicie Intel Core i7-7700HQ, także czterordzeniowego i ośmiowątkowego (taktowanie 2800-3800 MHz, 6 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu). W jego przypadku wyniki zatrzymały się na kolejno 159 i 734 punktach.

Tyle o procesorach. Specyfikacja Lenovo ThinkPad P51 wskazuje również na możliwość wyboru karty graficznej. Jak na mobilną stację roboczą przystało, wykorzystane zostały jednostki przygotowane specjalnie do obsługi programów profesjonalnych (mowa o kartach Nvidia Quadro). Oznacza to, że w przypadku gier ich wydajność będzie nieco niższa.

Do wyboru są dwa modele. Tym wydajniejszym jest Nvidia Quadro M2200 z 4 GB pamięci typu GDDR5. Karta swoją premierę miała na początku 2017 roku, jedna nadal jest w stanie zapewnić wydajne działanie w wielu programach i narzędziach. Jej moc obliczeniowa okaże się wystarczająca do obsługi zaawansowanych narzędzi do obróbki grafiki i wideo, a także tworzenia zaawansowanych projektów oraz modeli 3D. Drugą, nieco słabszą kartą, jest Nvidia Quadro M1200, także z 4 GB pamięci GDDR5. Pozostałe parametry przekładają się jednak na wydajność niższą o kilkanaście-kilkadziesiąt procent.

Specyfikację laptopa uzupełnia szybka pamięć RAM DDR4 (taktowanie na poziomie 2400 MHz), której ilość może wynieść nawet 64 GB oraz dyski SSD. Dzięki wykorzystaniu urządzeń ze złączem M.2, możemy decydować się na różne konfiguracje, których pojemność wyniesie nawet 3 TB. W ten sposób otrzymamy pełnoprawną stację roboczą, której możliwości są naprawdę szerokie.

Lenovo ThinkPad P51 – wygląd

W materiałach promocyjnych producent podkreśla, że P51 to nie tylko wysoka wydajność, ale również doskonała jakość wykonania. Obudowę przygotowano z tworzyw sztucznych wzmocnionych włóknem szklanym, magnezem i aluminium – wszystko to przekłada się na bardzo wysoką sztywność konstrukcji oraz wysoką wytrzymałość mechaniczną. Zresztą, jak na mobilną stację roboczą przystało.

Wykorzystanie takich materiałów przełożyło się na zwiększenie wagi. Laptop waży nieco ponad 2,6 kg, dlatego też podczas przenoszenia może on nieco ciążyć. Również jego wymiary nie są małe, co jednak wynika przede wszystkim z zamontowania rozbudowanego systemu chłodzenia.

Na pochwałę zasługuje praca zawiasów, które chodzą bardzo płynnie, pozwalając odchylić maksymalnie o 180 stopni. Uwagę zwraca także bardzo bogaty zestaw portów, w którym, poza standardowymi elementami, znajdziemy również złączę Thunderbolt czy też SmartCard. Do tego dochodzą liczne dodatki, o których jednak będzie mowa w dalszej części tekstu.

Lenovo ThinkPad P51 – matryca

Warto zaznaczyć, że laptop występuje na rynku z dwoma matrycami IPS – może być to model Full HD oraz 4K UHD. Ten drugi wyróżnia się nie tylko wyższą rozdzielczością, ale również lepszą luminancją, co może mieć znaczenie chociażby w programach graficznych.

Obie matryce zapewniają wysokiej jakości obraz, bez zbędnego migotania czy też poważniejszych ulotów światła. Zarówno odwzorowanie kolorów, jak i kontrast czy też kąty widzenia stoją na zadowalającym poziomie. Co ciekawe, laptop został wyposażony we wbudowany kalibrator kolorów X-Rite Pantone. Kolejną dobrą wiadomością jest to, że ochrona antyodblaskowa w obu matrycach sprawdza się bez zarzutów. Dzięki temu możemy liczyć na zawsze wyraźny obraz.

Lenovo ThinkPad P51 – klawiatura i touchpad

Osprzęt w porównaniu z modelem P50 nie został zmieniony. Do dyspozycji otrzymaliśmy więc wysokiej jakości klawiaturę, której klawisze wyróżniają się bardzo przyjemnym skokiem i cichym działaniem. Do tego warto dodać również zaimplementowane podświetlenie oraz ochronę przed zachlapaniem.

Touchpad również sprawdza się bez zarzutów. Właściwości ślizgowe płytki zostały utrzymane na wysokim poziomie, a przyciski i manipulator punktowy działają bez problemów. Lenovo ThinkPad P51 zapewnia również dostęp do przydatnych dodatków. Wbudowany został czytnik linii papilarnych, gniazdo stacji dokującej, trackpoint oraz gniazdo Kensington Lock.

Lenovo ThinkPad P51 – wydajność

Jak już wskazywała recenzja Lenovo ThinkPad P51, oferowane na rynku konfiguracje sprzętowe zapewniają naprawdę wysoką wydajność, dzięki której możliwa stanie się obsługa najbardziej wymagających programów. Z procesorów najlepiej sprawdza się Intel Xeon E3 1535M v6, jednak pozostałe modele nie odstają znacząco.

Bardzo dobrze sprawdzają się także karty graficzne, a w szczególności Nvidia Quadro M2200, której wyniki testów wydajnościowych prezentują się bardzo zachęcająco. W programie 3DMark 11 Performance GPU, karta uzyskała średnią na poziomie 7372 punktów, natomiast w 3DMark Fire Strike Graphics wyniosła ona 5850 punktów. Jak już wspominaliśmy, karta nie jest przystosowana do obsługi gier, co jednak nie oznacza, że nie poradzi sobie z kilkoma ciekawymi produkcjami. Poniżej prezentujemy kilka przykładów.

Lenovo ThinkPad P51 – wady i zalety

Mobilna stacja robocza od Lenovo występuje na rynku w wielu wersjach konfiguracyjnych, co bez wątpienia należy zapisać po stronie plusów. Pozwala nam to bowiem na dostosowanie swojego wyboru do konkretnych wymagań i potrzeb. Co istotne, możemy przebierać w procesorach i kartach graficznych. Do tego dochodzi wiele możliwości łączenia dysków twardych oraz możliwość zamontowania kości RAM o łącznej pojemności aż 64 GB.

Wydajność wykorzystywanych podzespołów również działa na korzyść Lenovo ThinkPad P51. Praktycznie każda konfiguracja zapewnia stabilną obsługę zaawansowanych programów. Laptop okaże się więc dobrym wyborem dla grafików, montażystów czy też osób tworzących modele 3D. Po stronie plusów musi znaleźć się także wysoka jakość wykonania obudowy, która wyróżnia się sporą wytrzymałością mechaniczną, solidnie wykonany osprzęt, a także bardzo rozbudowany zestaw portów.

Po stronie minusów zapisać należy oczywiście wysokie ceny oferowanych konfiguracji. Użytkownicy donoszą również o dość wysokich temperaturach laptopa przy maksymalnym obciążeniu, a także o przeciętnych głośnikach.

ZALETY

  • Wiele konfiguracji do wyboru
  • Bardzo wydajne podzespoły
  • Wysokiej jakości matryce IPS Full HD i 4K UHD
  • Przyzwoity osprzęt
  • Rozbudowany zestaw portów
  • Solidna, wytrzymała obudowa

WADY

  • Wysokie ceny
  • Przeciętne głośniki
  • Przy maksymalnym obciążeniu laptop mocno się nagrzewa

Lenovo ThinkPad P51 – podsumowanie, czy warto?

Model P51 spełnia wszystkie najważniejsze kryteria, jakie stawiane są przed mobilnymi stacjami roboczymi. Jest to bardzo wydajny, solidny sprzęt, który występuje na rynku w wielu wersjach. Do tego dochodzi doskonała jakość wykonania oraz dostęp do wielu przydatnych dodatków.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:48
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.