Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Lekkoatletyka — jak zacząć? Co daje? Czy warto?

Lekkoatletyka, czyli królowa sportu jest bez wątpienia jedną z najpopularniejszych dziedzin sportu

Sukcesy polskich sportowców przyciągają przed telewizory i na stadiony wiele fanów tego sportu a liczne kluby sportowe zachęcają do trenowanie tej formy aktywności fizycznej. Zachęcający jest także duży wybór dyscyplin, dzięki któremu osoba stawiająca swoje pierwsze kroki z pewnością znajdzie profesję odpowiadającą jej najbardziej. Jak zacząć trenować ? Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na pytanie dotyczące tej dziedziny sportu i podpowiadamy jak rozpocząć swoją przygodę z lekkoatletyką.

Co to jest lekkoatletyka?

Lekkoatletyka to dyscypliny sportowe, które odzwierciedlają naturalne ruchy człowieka i opierają się na rywalizacji dzięki własnym siłom. Historia królowej sportu sięga aż czasów starożytności, gdzie już rozgrywane były Igrzyska. Obecnie lekkoatletyka składa się z kilkudziesięciu dyscyplin, które wykorzystują różne predyspozycje sportowców takich jak bieg, rzut czy skok. Jeśli więc zatem zależy nam na sporcie najbardziej zbliżonym do czystego wysiłku, w którym największy wpływ na wynik ma kondycja fizyczna — zdecydowanie lekkoatletyka będzie dobrym wyborem.

Lekkoatletyka - co wchodzi w skład?

W skład lekkoatletyki wchodzą:

  1. biegi
   • sprint (60m, 100m, 200m, 400m)
   • średnie (600m, 800m, 1000m, 1500m, 2000m, 1mila)
   • długie (3000m, 5000m, 10000m, 3000m z przeszkodami)
   • przez płotki (60m, 100m, 110m, 400m)
   • półmaraton, maraton (42195m), ultramaraton
   • sztafetowe (4x100m, 4x400m)
  2. chód
  3. rzuty
   • pchnięcie kulą
   • rzut młotem
   • rzut dyskiem
   • rzut oszczepem
  4. skoki
   • skok w dal
   • trójskok
   • skok wzwyż
   • skok o tyczce
  5. wieloboje
   • czwórbój lekkoatletyczny
   • pięciobój lekkoatletyczny
   • siedmiobój lekkoatletyczny
   • dziesięciobój lekkoatletyczny

Tuż po decyzji o uprawianiu lekkoatletyki nadchodzi czas na wybór konkretnej decyzji. Wybierając ją, musimy obiektywnie rozważyć, w czym jesteśmy dobrzy a co nie leży nam w uprawianiu sportu. Gdy jesteśmy świetnymi biegaczami sprint lub sztafeta okażą się doskonałym wyborem. W przypadku znakomitej budowy ciała możemy sprawdzić się jako kulomioci bądź zacząć rzucać oszczepem.

Dla osób, które nigdy wcześniej nie trenowały profesjonalnie, zalecane jest wybranie dyscyplin wymagających na starcie najmniej umiejętności. Zaliczyć do nich możemy biegi czy skoki. Lekkoatletyka jest też doskonała dla osób, które chcą tylko urozmaicić swoje amatorskie treningi i szukają ciekawych alternatyw. Biegi długodystansowe w tej formie oprócz samego biegania dostarczą też adrenaliny i ducha współzawodnictwa.

Jeśli nie czujemy się na siłach, aby wybrać konkretny rodzaj, możemy spróbować sił w wielobojach. Składają się one w zależności od opcji nawet z 10 dyscyplin, a o wygranej decyduje wszechstronność i ogólna forma sportowca. W taki sposób swoje kariery zaczynało wielu sportowców, którzy w późniejszym okresie zdecydowało się na konkretną dyscyplinę.

Lekkoatletyka - jak zacząć?

Jeśli zdecydowaliśmy się już na wybór dyscypliny, nadszedł czas na wyszukanie klubu. Najwygodniej będzie znaleźć lokalne drużyny sportowe lub kluby lekkoatletyczne. Kontakt do nich z pewnością będzie umieszczony w internecie. Krótka rozmowa telefoniczna lub osobista pokieruje nas do konkretnego wydziału, lub klubu.

Lekkoatletyka dla dzieci

Lekkoatletyka jest świetnym sposobem, aby zachęcić dziecko do kontaktu ze sportem i regularnych ćwiczeń. W późniejszym czasie, nawet jeśli przestanie brać udział w zawodach, będzie doceniało pozytywny wpływ sportu na swój organizm. W lekkoatletyce istnieją kategorie wiekowe, dzięki czemu współzawodnictwo będzie odbywało się na takim samym poziomie a dziecko realnie konkurować z rówieśnikami. Jest to bardzo ważne i doskonale motywuje do dalszego uprawiania sportu. Same treningi również odbywają się w miłej atmosferze i są czymś zupełnie nowym. Stadion czy przyrządy mogą zachęcić dziecko do regularnej aktywności fizycznej a nowi znajomi zachęcić do trenowania.

Rozpoczęcie przygody z lekkoatletyką wśród dzieci jest dużo łatwiejsze niż u dorosłych. W szkołach z pewnością działają kluby sportowe i odbywają się zajęcia pozalekcyjne, a profesjonalne kluby sportowe prowadzą wiele sekcji.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:08
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.