Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Łańcuch rowerowy – jaki wybrać? Najważniejsze informacje

Łańcuch jest sercem roweru, dlatego należy o niego dbać. Jak rozpinać, czyścić i smarować łańcuch rowerowy aby służył jak najdłużej?

Łańcuch rowerowy jest niezwykle ważnym elementem w rowerze, dlatego że pozwala przekładać siłę naszych mięśni na ruch. Łańcuch rowerowy składa się z blaszek połączonych sworzniami i rolek nasuniętych na sworznie. Konstrukcja jest prosta i pozwala na efektywną pracę z resztą układu napędowego.

Jak dobrać łańcuch rowerowy?

Łańcuch jest jedną z najszybciej zużywających się części rowerowych. Bardzo dobrą praktyką jest posiadanie jednego łańcucha w zapasie, bo wtedy nie trzeba będzie go szukać w sklepach na ostatnią chwilę albo w trakcie wycieczki. Zastanawiasz się, jaki łańcuch rowerowy kupić? Poniżej znajdziesz szereg wskazówek dotyczących wyboru.

Popularne rowery miejskie

Dobór łańcucha należy rozpocząć od upewnienia się, ile zębatek jest w kasecie. Liczba zębatek jest bezpośrednio związana z szerokością łańcucha – im więcej zębatek, tym węższy musi być łańcuch.

  • Łańcuch rowerowy jednorzędowy – taki łańcuch pasuje do roweru z napędem jednorzędowym, czyli w przypadku roweru bez przerzutki. W tej sytuacji wybieramy łańcuch 1/8 cala (3,17 mm) lub 3/32 cala (2,38 mm). Taki łańcuch ma większość BMX-ów.
  • Łańcuch rowerowy 5-8 rzędowy – do roweru z siedmiorzędowym napędem dobry będzie praktycznie każdy z grupy tych przeznaczonych do 5,6,7 i 8-rzędowych. Łańcuch siedmiorzędowy może pracować zarówno z rowerem o napędzie pięciorzędowym, jak i ośmiorzędowym.
  • Łańcuch rowerowy 9-11 rzędowy – taki łańcuch pasuje odpowiednio do rowerów z 9, 10 lub 11 rzędowym napędem. Łańcuchy te są węższe i przeznaczone do rowerów z większą liczbą biegów.

Najlepszą i jednocześnie najpewniejszą praktyką jest zakup łańcucha od tego samego producenta, od którego pochodzi kaseta. Wtedy mamy pewność kompatybilności tych elementów. Oczywiście łańcuchy mogą pracować z kasetami od innych producentów, ale nigdy nie ma pewności, jak się będą wtedy zachowywać. Łańcuch zawsze należy dobrać do klasy kasety oraz korby.

  • Długość łańcucha – nowy łańcuch powinien mieć taką samą długość jak poprzedni. Najlepiej policzyć ogniwa na starym łańcuchu i szybko odpowiemy sobie na pytanie, jaki długi łańcuch rowerowy należy kupić. Rzadko kiedy nowy łańcuch jest idealnej długości – najczęściej trzeba go skracać do pożądanych wymiarów. W większości przypadków łańcuchy mają długość 114, 116 lub 118 ogniw.
  • Długość ogniw – w tym przypadku sprawa jest prosta, dlatego że długość ogniw prawie zawsze wynosi pół cala.
  • Wewnętrzna szerokość ogniw łańcucha – wyróżniamy tutaj wartości 3/16" (napęd jednorzędowy), 3/32" (napęd 1,5,6, 7 i 8-rzędowy – wybieramy w przypadku rowerów z zewnętrznymi przerzutkami, np. rowery górskie), 1/8" (napęd jednorzędowy – wybieramy wtedy, gdy rower ma pojedyncze tylne koło zębate) i 11/128" (napęd 9, 10 i 11-rzędowy – wybieramy do wysokiej klasy rowerów szosowych i górskich).
  • Szerokość zewnętrzna ogniw – może wynosić od 5,25 mm (napęd 12-rzędowy) do 8,6 mm (napęd jednorzędowy).

Jak wyczyścić łańcuch rowerowy?

Systematyczna konserwacja łańcucha rowerowego gwarantuje poprawne działanie całego napędu i zwiększa jego żywotność. Łańcuch zawsze należy czyścić po jeździe w błocie, dlatego że piasek może znacząco wpłynąć na trwałość i sposób działania łańcucha. Oczywiście nie oznacza to, że jazda po drogach asfaltowych zwalania z konieczności czyszczenia łańcucha, gdyż absolutnie tak nie jest. Wtedy po prostu można to robić rzadziej.

Nigdy nie powinno się czyścić łańcucha na rowerze. Wcześniej należy go zdjąć. Pierwszy etap konserwacji to przetarcie łańcucha czystą szmatką, aby usunąć największe zanieczyszczenia. Następnie należy umyć łańcuch rowerowy w benzynie ekstrakcyjnej lub specjalnym odtłuszczaczu. W tym celu można go włożyć do plastikowej butelki z grubszą szyjką, zalać środkiem czyszczącym, zakręcić i energicznie potrząsać butelką, a później wyjąć łańcuch i pozostawić do wyschnięcia.

Kiedy łańcuch rowerowy wysycha, dobrze jest się zająć zębatkami (zarówno przednimi, jak i tylnymi). Przecieramy je szmatką nasączoną w benzynie ekstrakcyjnej. Kasetę można zdjąć i umyć w benzynie. Przy regularnej jeździe warto takie czynności przeprowadzać co 3 miesiące. Raz w roku to zdecydowanie zbyt rzadko.

Łańcuch rowerowy – smarowanie

Smarowanie łańcucha rowerowego należy wykonywać przy użyciu stałego smaru lub specjalnego oleju. Oleje do łańcuchów rowerowych występują w wielu wersjach – np. do zastosowania podczas jazdy po błocie lub po piasku, ale najlepszym rozwiązaniem będzie wersja uniwersalna.

Część rowerzystów stosuje smary do łożysk toczonych, ale to nie jest dobry pomysł, dlatego że taki smar bardzo szybko łączy się z zanieczyszczeniami, np. błotem. Łańcucha nie należy też smarować preparatami penetrującymi (WD40). Często pojawia się jednak pytanie, kiedy smarować łańcuch rowerowy? Zawsze po czyszczeniu – wtedy preparat może zadziałać najlepiej. Smarowanie powinno polegać na nakładaniu jednej kropli oleju na każde ogniwo łańcucha. Po naoliwieniu wszystkich ogniw należy kilka razy przekręcić pedałami w celu rozprowadzenia oleju po całym łańcuchu. Następnie należy odczekać kilka minut i zetrzeć z łańcucha nadmiar oleju. Idealnie nasmarowany łańcuch jest suchy na zewnątrz, a naoliwiony jedynie w środku.

Jak rozpiąć łańcuch rowerowy?

Do rozpięcia łańcucha w celu jego skrócenia potrzebny jest skuwacz – specjalny przyrząd służący do tego, by rozpiąć i zapiąć łańcuch rowerowy. Spinka, która jest w niektórych łańcuchach, zwalnia z konieczności dysponowania skuwaczem, ale tylko w przypadku, gdy nowy łańcuch ma taką samą długość jak poprzedni i nie będzie go trzeba skracać. Posiadanie spinki bardzo ułatwia zmianę łańcucha, np. w celu wyczyszczenia. Spinka kosztuje zaledwie kilka złotych, więc każdy rowerzysta powinien ją mieć w swoim ekwipunku.

Skuwacza używamy jak małego imadła – należy włożyć łańcuch w skuwacz, a następnie skręcić imadło a pin, który łączy ogniwa, łatwo się wysunie. Jeżeli nie dysponujesz spinką, konieczne będzie rozpięcie łańcucha, z jednej strony pozostawiając ogniwo wewnętrzne, a z drugiej zewnętrzne. Gdy zakładasz spinkę, po obu stronach możesz zostawić wewnętrzne ogniwa.

Kiedy wymienić łańcuch rowerowy?

Łańcuch rowerowy należy wymienić, kiedy się zbytnio rozciągnie. Wyciąganie się łańcucha jest naturalnym zjawiskiem wynikającym z jego eksploatacji, ale nadmierne wyciągnięcie uniemożliwia poprawną pracę i może rzutować na sposób działania całego napędu. Wyciągnięty łańcuch zniszczy zębatki na korbie i kasecie, a tym samym spowoduje konieczność wyższych wydatków na naprawę.

Objawami zniszczenia łańcucha są przede wszystkim głośniejsza praca oraz przeskakiwanie łańcucha między zębatkami. Wiele osób sądzi wtedy, że jest to wina niepoprawnie wyregulowanej przerzutki, ale w rzeczywistości to objaw zniszczonego łańcucha. Rozciągnięcie łańcucha najłatwiej zmierzyć specjalną miarką do łańcucha. Taki gadżet kosztuje ok. 10 zł. Łańcuch należy wymienić już przy wyciągnięciu o 0,75-1%.W przypadku kasety z aluminiowymi trybami obowiązuje wymiana przy dolnej granicy rozciągnięcia. Jazda z łańcuchem wyciągniętym o ponad 1% szybko zniszczy kasetę. Wbrew pozorom nie pomoże tu skrócenie łańcucha, bo do poprawnej pracy potrzeba właściwej odległości między sworzniami samego łańcuch. Fakt, że sam łańcuch będzie krótszy, nie zmieni tego, że odległość między sworzniami nadal będzie zbyt duża.

Warto wiedzieć!

Objawem zniszczenia kasety jest głośna praca nowego łańcucha i przeskakiwanie na zębatkach.

Oczywiście nowy łańcuch trzeba od razu naoliwić. Fabryczne smary nakładane przez producentów nie zabezpieczają łańcuchów podczas eksploatacji, a służą jedynie zabezpieczeniu ich przed korozją do czasu sprzedaży.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:39
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.