Udostępnij
Skomentuj

Książki Henryka Sienkiewicza – polecane i bestsellery. Która będzie najlepsza?

Co napisał Henryk Sienkiewicz? Które książki warto znać? Poznaj dzieła i ciekawostki z życia pisarza.

Henryk Sienkiewicz to jeden z najpopularniejszych pisarzy polskich. Tworzył na przełomie XIX i XX wieku, a jego powieści, nowele i publicystyka fascynują, bawią i uczą do dziś. Interesuje Cię biografia i twórczość autora? Poznaj kilka najważniejszych faktów z życia Henryka Sienkiewicza, a także sprawdź, które dzieła uznane są za najwybitniejsze i godne polecenia.

Henryk Sienkiewicz – krótka biografia i ciekawostki

 • Henryk Sienkiewicz, a raczej Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz, urodził się 5 maja 1846 roku. Pochodził ze zubożałej rodziny szlacheckiej, która posługiwała się herbem Oszyk.
 • Ciekawostką wartą zapamiętania jest fakt, że Henryk Sienkiewicz działał także pod kryptonimem Litwos i Musagetes oraz pod pseudonimem Juliusz Polkowski.
 • W 1905 roku Henryk Sienkiewicz otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za całokształt twórczości.
 • Autor zmarł w 1916 roku w Vevey, gdzie został pochowany.

Warto wiedzieć!

W roku 1924 prochy Henryka Sienkiewicza zostały sprowadzone do Polski. W tym samym roku, w październiku, odbyło się uroczyste pochowanie pisarza w podziemiach katedry św. Jana w Warszawie.

Życiorys Henryka Sienkiewicza pełen jest podróży, pracy dziennikarskiej, korespondencji oraz tworzenia kolejnych powieści, noweli i publicystyki. Można śmiało powiedzieć, że Sienkiewicz przez niemal całe swoje życie był pisarzem – i to olbrzymiego formatu. Jeszcze za życia doczekał się on ogromnego uznania w postaci Nagrody Nobla oraz rzeszy wiernych czytelników.

Henryk Sienkiewicz – co napisał? Które książki tego autora wypada znać?

Twórczość Henryka Sienkiewicza to nie tylko powszechnie znana trylogia, ale też wiele innych pozycji, po które warto sięgnąć. Oczywiście najbardziej znane są książki, które są lub były obecne w spisie lektur obowiązkowych. Co zatem napisał Henryk Sienkiewicz? Najwybitniejsze dzieła powinien kojarzyć każdy – sprawdź, czy Ty również.

Warto wiedzieć!

Pierwsza książka Sienkiewicza nie została opublikowana i jest dziś znana tylko z tytułu (podobno autor spalił tę powieść po jej ukończeniu). Mowa o powieści „Ofiara”, którą Henryk Sienkiewicz pisał w latach 1865-1866. Z kolei pierwszą książką Sienkiewicza, która doczekała się druku, była powieść „Na marne”. Ukazała się ona w druku w 1872 roku.

Książki Henryka Sienkiewicza – dzieła, po które warto sięgnąć:

 • Trylogia („Ogniem i mieczem”, „Potop”, „Pan Wołodyjowski”) – powieści wchodzące w skład trylogii, to do dziś najpopularniejsze książki Sienkiewicza oraz jedne z najpopularniejszych i najchętniej czytanych polskich powieści historycznych. Powstawały podczas zaborów, a ideą, która przyświecała ich pisaniu, była chęć pokrzepienia serc czytelników. Ten cykl powieści ugruntował pozycję Henryka Sienkiewicza na polskim rynku literackim i sprawił, że jego twórczość dotarła w przekładach do czytelników w wielu krajach świata;
 • „Quo Vadis” – kolejna powieść historyczna w dorobku autora. Jej akcja rozgrywa się w Rzymie podczas panowania Nerona;
 • „Krzyżacy” – kolejna znana i ceniona powieść Sienkiewicza. W czasie publikacji „Krzyżacy” byli swego rodzaju protestem przeciwko germanizacji ziem polskich, które wchodziły w skład zaboru pruskiego;
 • „W pustyni i w puszczy” – najbardziej znana książka Henryka Sienkiewicza dla dzieci i młodzieży. „W pustyni i w puszczy” to powieść przygodowa, która opowiada o perypetiach Stasia i Nel, jakie rozgrywały się w Afryce.

Henryk Sienkiewicz – dzieła, nowele i publicystyka

Pisarstwo Henryka Sienkiewicza to nie tylko najpoczytniejsze powieści historyczne i przygodowe tamtych czasów, ale także liczne nowele pełne smutnych refleksji oraz ciekawa publicystyka. Oto lista kilku innych tytułów tego autora, po które warto sięgnąć:

 • „Szkice węglem”,
 • „Janko Muzykant”,
 • „Za chlebem”,
 • „Latarnik”,
 • „Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela”,
 • „Listy z podróży do Ameryki”,
 • „Niewola tatarska”,
 • „Bartek zwycięzca”,
 • „Orso”.

Warto wiedzieć!

Wizerunek Henryka Sienkiewicza widniał na banknocie o nominale 500 000 zł, który znajdował się w obiegu w latach 1990 do 1996.

Henryk Sienkiewicz – Nagroda Nobla. Co jeszcze dostał od społeczeństwa?

Henryk Sienkiewicz za sprawą swej pokrzepiającej i wciągającej literatury zdobył serca wielu ówczesnych czytelników i do dziś jest jednym z najbardziej cenionych autorów powieści historycznych. Choć Sienkiewicz miał, jeszcze za życia, wielu przeciwników i krytyków, pozostawał postacią lubianą i cenioną przez ogół społeczeństwa i został uhonorowany na różne sposoby:

 • W 1900 roku, z okazji dwudziestopięciolecia pracy literackiej Sienkiewicza, społeczeństwo polskie zorganizowało zbiórkę funduszy na zakup posiadłości w Oblęgorku. Majątek ten został ufundowany i przekazany Henrykowi Sienkiewiczowi w podziękowaniu od społeczeństwa za jego pracę. W Oblęgorku działa obecnie Muzeum Henryka Sienkiewicza.
 • W 1900 roku Henrykowi Sienkiewiczowi przyznano tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
 • W 1902 roku przyznano mu honorowe obywatelstwo miasta Lwowa.
 • Rok 2016, uchwałą Sejmu RP i Senatu RP, został ogłoszony rokiem Henryka Sienkiewicza.

Na koniec warto jeszcze zaznaczyć, za co Henryk Sienkiewicz dostał nagrodę Nobla. Otóż przyznano ją w 1905 roku, jednakże nie zostały wyróżnione konkretne dzieła autora. Sienkiewicz otrzymał nagrodę za całokształt twórczości, a dokładniej za „wybitne osiągnięcia w dziedzinie epiki i rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu”. Nie ma natomiast wątpliwości, że największy rozgłos autorowi przyniosła powieść „Quo Vadis”, która jest uważana na świecie za jeden z klasyków literatury historycznej.

Henryk Sienkiewicz to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy, autor powieści historycznych i nowel, które pokrzepiały strudzone społeczeństwo i które do dziś cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród kolejnych pokoleń.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:38
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.