Udostępnij
Skomentuj

Książka o przyjaźni – polecane i bestsellery. Jaką warto przeczytać?

Książki o przyjaźni mogą dostarczyć czytelnikowi rozrywki i wzruszeń. Sprawdź polecane lektury o przyjaźni.

Książki o przyjaźni są często wybieranymi pozycjami przez czytelników w każdym wieku. W końcu przyjaźń jest jedną z fundamentalnych relacji w życiu każdego człowieka. Nic zatem dziwnego, że w literaturze są to wątki, które często najbardziej nas interesują. Jakie lektury o przyjaźni warto przeczytać? Sprawdź nasze propozycje!

Książki o przyjaźni – dlaczego lubimy je czytać?

Książki o przyjaźni i miłości to jedne z najpopularniejszych lektur. Często są to powieści obyczajowe, ale nie tylko. To również książki dla dzieci czy powieści historyczne, w których wątki emocjonalne i uczuciowe są wyraźnie wyeksponowane. Dlaczego jest to tak popularny wątek? Niewątpliwie tego oczekuje większość czytelników. W końcu czytanie o szczerej przyjaźni lub o przyjaźni fałszywej jest wciągające i wzbudza wiele emocji. Co więcej, każdy czytelnik jest w stanie odnieść swoje relacje międzyludzkie z tym, co opisywane jest w lekturach o przyjaźni.

 • Prawdziwa przyjaźń to temat, który inspiruje i skłania do przemyśleń. Książki o sile przyjaźni mogą być odskocznią od szarej codzienności.
 • Książki o przyjaźni są często bardzo emocjonalne, potrafią wyciskać łzy z czytelników. Takie wzruszające książki o przyjaźni są szczególnie chętnie wybierane przez nastoletnich czytelników.
 • Czytanie o fałszywej przyjaźni, o intrygach i zdradzie dostarcza rozrywki i emocji.

Książki o przyjaźni dla dzieci, młodzieży i dorosłych

Oferta dobrych książek o przyjaźni jest niezwykle szeroka i zróżnicowana. W zależności od tematyki, książki o przyjaźni można podzielić na kilka grup:

 • Książki o przyjaźni dla dzieci – małe dzieci dopiero poznają otaczający je świat, a także jak wyglądają relacje międzyludzkie. W związku z tym książki dla dzieci bardzo często poruszają wątek przyjaźni. Mają one na celu uczyć je właściwych postaw życiowych i najważniejszych wartości. Większość pozycji będzie miała istotny morał mówiący o tym, aby być uczynnym, niesamolubnym itp.
 • Książki o przyjaźni dla młodzieży – to obszerna kategoria publikacji, w której można znaleźć książki o przyjaźniach szkolnych, o stracie przyjaciela, czy chociażby o fałszywej przyjaźni. Najlepiej szukać ich na półkach z literaturą młodzieżową. Książki o przyjaźni dla młodzieży różnią się od publikacji dla starszych osób – najczęściej opowiadają o nastoletnich bohaterach, z którymi młodszy czytelnik może się utożsamiać.
 • Książki o przyjaźni dla dorosłych – to najczęściej literatura obyczajowa i kobieca, ale nie tylko. Dobrych książek mówiących o przyjaźni nie brakuje na półkach z takimi autorami jak Remarque czy Dumas. Wiele pozycji w tej kategorii to książki o kobiecej przyjaźni – na przykład „Wyspa kobiet” Ewy Teresy Opoki czy „Kudłata” Doroty Berg. Nie brak tu również książek o męskiej przyjaźni, jak „Trzej muszkieterowie” Aleksandra Dumasa czy „Jak zostać królem”.
 • Książki o przyjaźni ze zwierzętami – to zarówno publikacje dla dorosłych czytelników, jak i dla młodzieży oraz dzieci. Relacje ludzi ze zwierzętami bywają niezwykle emocjonalne – silna więź i przywiązanie do ukochanego psa, konia czy do całej przyrody to tematyka, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród czytelników. Wśród tych książek warto wyróżnić: „Zew krwi” Jacka Londona, „Nakarmić wilki” Marii Nurowskiej czy „Zaklinacz koni” Nicholasa Evansa.
 • Książki psychologiczne o przyjaźni – na półkach w księgarniach nie brak publikacji specjalistycznych o przyjaźni, które przybliżają tę tematykę od strony psychologicznej. Z książek tego typu można dowiedzieć się czegoś więcej na temat budowania dobrych relacji. To właśnie w tej kategorii można znaleźć książki o stracie przyjaciela – poradniki psychologiczne, które pomogą uporać się z poczuciem osamotnienia i straty.
 • Książki o przyjaźni damsko-męskiej – to oddzielna kategoria publikacji. Powieści te opowiadają o skomplikowanych relacjach pomiędzy mężczyznami i kobietami, o przyjaźni, miłości i zaufaniu.

Książki o wielkiej przyjaźni są chętnie wybierane w charakterze lżejszej, codziennej lektury. To dobry wybór na przysłowiową książkę do poduszki. Opowieści o intensywnych relacjach międzyludzkich doskonale sprawdzają się podczas długich zimowych wieczorów oraz na wakacjach – to historie, które można czytać bez względu na okoliczności.

Popularne książki o przyjaźni

Lektur na temat przyjaźni i z przyjaźnią w tle jest bez liku – to motyw, który pojawia się zarówno w literaturze fantasy i obyczajowej, jak i we wspomnianych książkach dla dzieci. Poniżej lista kilku przykładowych tytułów książek o prawdziwej przyjaźni:

 • Erich Maria Remarque – „Trzej towarzysze” – to publikacja o męskiej, prawdziwej przyjaźni. Książka opisuje życie trzech niemieckich weteranów I wojny światowej.
 • Khaled Hosseini – „Chłopiec z latawcem” – światowy bestseller o chłopięcej przyjaźni, która zostaje wystawiona na poważną próbę. Nie brakuje w nim wątku o zdradzie w relacji.
 • Antoine de Saint-Exupéry – „Mały książę” – z dużą dozą prawdopodobieństwa jest to najpopularniejsza i najchętniej czytana książka o przyjaźni. Idealna nie tylko dla młodzieży, ale dla osób w każdym wieku.
 • Małgorzata Kalicińska – „Dom nad rozlewiskiem” – pierwsza część niezwykle popularnego cyklu książek o wydarzeniach nad rozlewiskiem, w których splatają się losy kobiet z trzech pokoleń. To opowieść o przyjaźni, nadziei i poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi.

Książek o przyjaźni można znaleźć naprawdę wiele – jest to bardzo popularna tematyka zarówno wśród klasycznych lektur, jak i publikacji współczesnych autorów. Przykładem nowej twórczości może być książka Macieja Marcisza „Książka o przyjaźni” z 2021 roku. Jest to powieść o więzach mocniejszych niż miłość, do tego porusza wątki o rozczarowującej dorosłości.

Jeśli wciąż nie wiesz, na którą książkę o przyjaźni się zdecydować, skorzystaj z podpowiedzi innych czytelników – recenzje, oceny i dyskusje o książkach to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji. Wiele bestsellerów o przyjaźni można znaleźć zarówno w książkach dla dzieci, młodzieży, jak i w lekturach dorosłych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:21
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.