Udostępnij
Skomentuj

Książka filozoficzna – polecane i bestsellery. Jaką warto przeczytać?

Chcesz poznać historię filozofii? Czym jest filozofia? Sprawdź książki filozoficzne, które trzeba przeczytać!

Książki filozoficzne mogą być bardzo ciekawym doświadczeniem, nawet dla początkującego czytelnika. Takie publikacje pozwalają bowiem zrozumieć świat i wyrobić sobie konkretne poglądy na różne tematy związane z codziennym życiem. Jednocześnie jednak tego typu książki naukowe o filozofii mogą być bardzo skomplikowane. Od czego zatem zacząć zgłębiać tę wiedzę? Z naszego artykułu poznasz książki filozoficzne, które trzeba przeczytać.

Książki filozoficzne – dlaczego warto po nie sięgnąć?

Choć to matematyka jest królową nauk, a psychologia bywa tak pomocna w rozwiązywaniu licznych problemów osobistych, to filozofia towarzyszy człowiekowi od wieków. Znani i cenieni filozofowie przez lata kształtowali społeczną wrażliwość i poszukiwali odpowiedzi na pytania, które wielu zwykłych ludzi zadaje sobie przynajmniej od czasu do czasu.

Książki filozoficzne można podzielić na wiele kategorii. To zarówno podręczniki dla studentów filozofii, książki o historii filozofii, jak również same dzieła wybitnych filozofów. Warto sięgać po publikacje filozoficzne – w tym po książki popularnonaukowe – ponieważ to treści, które poszerzają horyzonty, są inspirujące i ciekawe, a przy okazji wzbogacają wiedzę czytelnika o zupełnie nowe informacje. Książki filozoficzne to w istocie lektura dla myślicieli. Pozwalają lepiej zrozumieć otaczający nas świat, a nawet mogą zmienić nasze postrzeganie i poglądy. Od czego zatem zacząć? Jakie są książki filozoficzne, które trzeba przeczytać, aby lepiej pojąć, czym w ogóle jest filozofia?

Książki filozoficzne, które trzeba przeczytać

Choć książek filozoficznych i o filozofii jest bez liku, to jednak można wymienić kilka publikacji, które są podstawą w zgłębianiu zagadnień filozoficznych. Część z nich to typowe publikacje akademickie, które mówią o historii filozofii, ale są wśród nich także różnego typu książki refleksyjne, które skłaniają do myślenia i samodzielnego zastanowienia się nad omawianymi zagadnieniami. Poznaj najlepsze książki filozoficzne!

  • „Historia filozofii” Władysława Tatarkiewicza – trzytomowa opowieść o kształtowaniu się poszczególnych nurtów filozoficznych. To dobry punkt wyjścia dla początkujących, którzy chcieliby poznać absolutne podstawy filozofii.
  • „Mini wykłady o maxi sprawach” Leszka Kołakowskiego – jeśli szukasz łatwej książki filozoficznej, a przynajmniej takiej, którą czyta się z prawdziwą przyjemnością, to zarówno ta publikacja, jak i inne książki Leszka Kołakowskiego będą najlepszym wyborem.
  • „Historia filozofii po góralsku” ks. Józefa Tischnera – absolutny bestseller w dorobku autora i jedna z najpopularniejszych książek filozoficznych w Polsce, po którą sięgają nie tylko specjaliści w tej dziedzinie, ale także zwyczajni czytelnicy. To łatwa i krótka książka filozoficzna, która nie tylko zawiera wiele ciekawych informacji, ale jest przy tym zabawna i niezwykle wciągająca.
  • „Podróże z filozofią w tle” Michała Hellera – wybór zapisków z dziennika autora, które powstawały w trakcie licznych podróży po świecie. Publikacja pełna refleksji i polemiki z czołowymi filozofami, ale także wypełniona osobistymi obserwacjami autora. Lekka i przyjemna książka o filozofii dla początkujących.
  • „50 teorii filozofii, które powinieneś znać” Bena Dupre’a – znakomity przegląd pięćdziesięciu najważniejszych teorii filozoficznych. Pigułka wiedzy, po którą warto sięgnąć, jeśli chcesz zgłębić kwestie związane z tym, czym jest filozofia.

Jak wybierać książki filozoficzne?

Wbrew pozorom, zakup książki filozoficznej bywa trudny. Publikacje z tej kategorii są bardzo zróżnicowane. To zarówno książki psychologiczno-filozoficzne, filozoficzne tytuły dla początkujących, jak również polemiki filozoficzne, które wymagają bardzo dobrego obycia w temacie i znajomości wielu innych publikacji. Do pozycji naukowych dochodzą również książki naukowe, a nawet filozofia dla dzieci. Jednym ze sposobów na łatwiejszy wybór książek filozoficznych jest ich dobór na podstawie tematyki. Publikacje filozoficzne można podzielić na różne kategorie.

Książki o historii filozofii

Zarówno ogólne, jak i te dotyczące rozwoju filozofii na konkretnym obszarze (na przykład filozofii wschodniej). To absolutna podstawa i punkt wyjścia dla każdego, kto interesuje się filozofią i chce poznać rozwój filozofii i poszczególnych teorii na przestrzeni wieków. Bez znajomości historii filozofii, trudne może być pojęcie tego, na czym dana dziedzina polega.

Publikacje akademickie, podręczniki, polemiki

Coś dla zaawansowanych i obytych w temacie czytelników. To oryginalne dzieła wybitnych filozofów, polemiki, omówienia i podręczniki specjalistyczne. Po publikacje tego typu warto sięgać, gdy zgłębi się już podstawy filozofii i zarys historii filozofii. Dla początkujących taka wiedza może być zbyt przytłaczająca i mało zrozumiała.

Książki filozoficzne dla dzieci i młodzieży

Publikacje filozoficzne dla najmłodszych można znaleźć w ofercie wielu wydawnictw. To książki filozoficzne dla młodzieży i dzieci, które są napisane przystępnym językiem i mają dużą szansę zainteresować młodych czytelników wieloma życiowymi zagadnieniami. W końcu to bardzo obszerna nauka, która towarzyszy każdemu na co dzień, zatem filozofia dla dzieci jest jak najbardziej wskazana.

Książki filozoficzne o tematyce dnia codziennego

  • Książki filozoficzne o szczęściu – to nie tyle poradniki, jak być szczęśliwym, co refleksje i rozważania na temat szczęścia. Książki filozoficzne są w stanie nawet z najprostszych emocji towarzyszących człowiekowi, stworzyć żywy temat do dyskusji.
  • Książki filozoficzne o Bogu – książki o filozofii i religii stanowią szeroki zbiór publikacji filozoficznych. To zarówno publikacje dotyczące chrześcijańskich myślicieli, jak i idei Boga, różnych wyznań, czy ateizmu.
  • Książki filozoficzne o miłości – to publikacje z pogranicza filozofii i psychologii. Niektóre książki filozoficzne o miłości pozwalają zrozumieć nasze uczucia, jakie nam towarzyszą przy kontakcie z drugą osobą.
  • Książki filozoficzne o życiu – kolejna szeroka grupa książek psychologiczno-filozoficznych, po które warto sięgnąć. To zarówno poradniki, jak i publikacje refleksyjne.

Książki filozoficzne i o filozofii nie są może najpopularniejszym typem publikacji, ale to lektury wymagające, wciągające i poszerzające horyzonty. Warto sięgnąć po kilka podstawowych, prostych publikacji tego typu, bo być może właśnie ta tematyka wyjątkowo dobrze wpisze się w nasz gust i potrzeby.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:50
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.