Udostępnij
Skomentuj

Książka o starożytności – jaka najlepsza? Ranking polecanych

Starożytność to niezwykle ważny okres w historii. Najczęściej przyjmuje się, że starożytność rozpoczęła się wraz z pojawieniem się pisma (schyłek IV tysiąclecia p.n.e.), natomiast tradycyjnie za zakończenie tej epoki uznaje się detronizację ostatniego cesarza Rzymu (476 n.e.). To właśnie wtedy powstało wiele wspaniałych budowli, które cieszą oko także dzisiaj. Wśród nich wymienić można chociażby egipskie piramidy czy Partenon na Akropolu w Grecji. W starożytności odbyły się także pierwsze Igrzyska Olimpijskie. Aby zagłębić się w jasne i ciemnie strony tego okresu, warto sięgnąć po rzetelną literaturę. Jakie książki najlepiej wybrać?

Starożytność odnosi się nie tylko do dziejów Grecji i Rzymu – to także okres w historii Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. To właśnie w Mezopotamii Sumerowie po raz pierwszy zastosowali pismo klinowe. Co więcej – to właśnie w Mezopotamii powstała pierwsza znana cywilizacja. Myśląc o starożytności, nie można także nie wspomnieć o Egipcie, gdzie w dolinie Nilu rządził faraon, uważany za syna boga Ra. Wtedy powstały tam największe piramidy, będące zarazem grobowcami władców.

Jednak przede wszystkim starożytność kojarzy się z Grecją i Rzymem. To właśnie tam działali sławni po dziś dzień twórcy i wielcy myśliciele. Nie można więc nie wspomnieć o Homerze i jego eposach „Iliadzie” i „Odysei” czy o Fidiaszu, współtwórcy Partenonu i wielkiego posągu Zeusa, który niestety nie dotrwał do współczesności. Poza tymi dwoma wybitnymi postaciami w starożytności tworzyli także: Ezop, Hezjod czy Safona. To w tym okresie żył też Hipokrates, Euklides, Horacy, Owidiusz czy Wergiliusz. Do najbardziej znanych filozofów starożytności zaliczyć można Talesa z Miletu, Pitagorasa, Sokratesa, Platona czy Arystotelesa.

Książki o Starożytności:

Starożytność skrywa wiele tajemnic, które zdecydowanie warto odkryć. Aby tego dokonać, warto zaopatrzyć się w takie ciekawe propozycje wydawnicze jak:

  1. W.A.B. Hatszepsut. Kobieta, która została królem – niezwykle intrygująca i fascynująca historia Hatszepsut, kobiety, która została faraonem. Była największą władczynią starożytności. Autorka publikacji, Kara Cooney, egiptolog i archeolog, przybliża losy tej wyjątkowej kobiety, ale także codzienność egipską okresu starożytnego, opierając się na źródłach historycznych i archeologicznych.
  2. Psychoskok 64 niewyjaśnione sekrety starożytności – publikacja próbuje odpowiedzieć na pytanie, czy wiedza i technologia ludzi starożytności była lepsza od obecnej. Autorem książki jest Jonathan Gray, archeolog i naukowiec, który zwiedził świat, by badać tajemnice tego okresu. Gray uważa, że starożytni potrafili znacznie więcej, niż to, co oferuje nauka XXI wieku. „64 niewyjaśnione sekrety starożytności” to niezwykle ciekawa podróż w przeszłość, która okazuje się być bardziej współczesna niż kiedykolwiek wcześniej.
  3. Marek Derewiecki Imperium grecko-rzymskie – bardzo rzetelne i pieczołowicie opracowane eseje autorstwa Paula Veyne'a, francuskiego archeologa i historyka. Autor przybliża czytelnikowi imperium grecko-rzymskie. Książkę czyta się bardzo lekko, a jednocześnie ma się świadomość, że to starannie przygotowany tytuł. Zawiera mnóstwo odnośników i ma się wrażenie, że Paul Veyne wie o starożytności dosłownie wszystko. To idealna lektura dla wielbicieli historii.

Starożytność jest niezwykle dokładnie omawiana w szkołach, a mimo tego wciąż skrywa wiele fascynujących sekretów. Aby głębiej poznać ten niezwykle ważny okres w dziejach świata, warto zajrzeć do literatury – można znaleźć tam mnóstwo ciekawostek i szczegółów, dzięki którym starożytność zaczyna się jawić jako czas wielkich cywilizacji, przemian, ogromnych konstrukcji i usprawnień.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:42
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.