Udostępnij
Skomentuj

Jaką kosę spalinową najlepiej wybrać?

Zadbany trawnik może być wizytówką Twojego ogrodu. Kosa spalinowa pomoże Ci zadbać o jego wykończenie.

Latem trawnik wymaga częstego koszenia, bo szybko rosnące chwasty po paru dniach mogą zepsuć efekt prac ogrodowych. Szczególnie jeśli Twój ogród jest pełen ciasnych zakamarków i trudno dostępnych miejsc, musisz mu poświęcić więcej czasu. Z pomocą przychodzą producenci kos spalinowych, którzy dostarczają narzędzi do prac ogrodowych. Na rynku tego typu urządzeń znajdziesz wiele kos spalinowych, wykonanych ze świetnej jakości materiałów, wyposażonych w wysokiej klasy ostrza i mocne silniki. Jaką kosę wybrać dla siebie?

Jaką kosę spalinową kupić?

Kosa spalinowa Stiga, czy kosa spalinowa Honda to z pewnością modele o parametrach wartych uwagi, którymi interesują się także profesjonaliści. Mimo że najlepsze kosy spalinowe bywają drogie, pamiętaj, że podkaszarka nie musi kosztować kilku tysięcy złotych – szczególnie jeśli szukasz urządzenia do podstawowych prac ogrodowych. Rankingi kos spalinowych dadzą Ci wgląd w aktualne oferty popularnych marek i pomogą zdecydować, jaka kosa spalinowa do 1000 zł sprawdzi się najlepiej. Dobrym wyborem z pewnością będzie kosa spalinowa NAC.

Cena to oczywiście niejedyny parametr, którym warto się kierować przy zakupie. W zależności od potrzeb istotny będzie wybór odpowiedniego silnika, mającego wpływ na jakość pracy. Kolejnym ważnym elementem jest wybór narzędzia tnącego. Inne zalety mają ostrza, inne – żyłki tnące. Zdecyduj, która z opcji odpowiada Ci bardziej. Nie zapomnij przy tym o serwisowaniu urządzenia lub sprawdź możliwości samodzielnej wymiany ostrz. Nie bez znaczenia są także uchwyty i szelki, dzięki którym podniesiesz komfort użytkowania podkaszarki.

Jeśli zaś zależy Ci uniwersalnym urządzeniu i poszukujesz sprzętu, który pozwoli na wykonanie wielu ogrodowych prac, zwróć uwagę na modele wyposażone w wymienne końcówki. Kosa spalinowa Makita jest dostępna na przykład w bardzo ciekawych zestawach. Dzięki dodatkowym funkcjom dobra kosa spalinowa poradzi sobie nie tylko z trawą i chwastami, ale pomoże Ci przyciąć żywopłot lub uformować fantazyjnie ozdobne krzewy. Zdecyduj, na jakich cechach zależy Ci najbardziej.

Polecane kosy spalinowe

Najważniejsze parametry kos spalinowych.

Żaden ranking podkaszarek spalinowych nie powinien pominąć najważniejszych parametrów, które wpływają na atuty tego typu urządzeń ogrodowych. Producenci oferują wiele ciekawych udoskonaleń i gadżetów, jednak najważniejsze cechy kos spalinowych dotyczą zawsze ich podstawowych elementów. Przed wyborem odpowiedniego dla siebie modelu weź zatem pod uwagę kilka szczególnych kwestii, które mają największy wpływ na komfort i jakość pracy, a także żywotność urządzenia.

Silnik jest sercem kosy spalinowej, dlatego w pierwszej kolejności zwróć uwagę na wybór silnika, który będzie napędzać Twoje urządzenie. Wśród kos spalinowych najczęściej będziesz mógł wybierać między silnikiem dwusuwowym i czterosuwowym. Pierwszy charakteryzuje się prostą budową, która wpływa m.in. na mniejszą wagę całego urządzenia. Do uruchomienia tego typu motoru jest potrzebna mieszanka benzyny oraz oleju. Dwusuwy, dzięki prostszej konstrukcji, są lżejsze i pozwalają na możliwość pracy w każdej pozycji.

Silnik czterosuwowy jest na ogół mocniejszy i bardziej odporny na uszkodzenia. Najczęściej działa z wykorzystaniem oleju napędowego. Przy bardziej złożonej konstrukcji kosy wyposażone w czterosuw mogą być cięższe i bardziej skomplikowane w serwisie, ale za to generują mniejszą ilość wibracji. To także lepszy wybór, jeśli kwestie ekologii mają dla Ciebie znaczenie – silnik czterosuwowy wpływa na niższy poziom hałasu i wydala mniejszą ilość spalin.

W urządzeniach przeznaczonych do regularnych prac domowych poleca się zwykle pierwszy rodzaj silnika, czterosuw to doskonały wybór dla profesjonalistów, a także ogrodów o sporej powierzchni. Tego typu silnik prawdopodobnie lepiej poradzi sobie także ze szczególnie trudnymi zaroślami, będzie więc dobrym wyborem podczas pierwszych prac w zaniedbanym ogrodzie. Nie bez znaczenia jest także moc silnika – na rynku urządzeń ogrodowych znajdziesz kosy spalinowe o mocy od 450 W do 3 KM.

Cechą dobrej podkaszarki spalinowej są także jej głowice tnące. Wyróżnia się układy wyposażone w głowicę z nylonową żyłką. Tego typu podkaszarki są dobrym wyborem do przycinania trawy. Jeśli potrzebujesz urządzenia do zadań wymagających solidnego sprzętu, wybierz raczej głowicę z nożami tnącymi lub tarczą tnącą. Sprawdź, czy wymiana ostrza lub żyłek jest na tyle prosta, by wykonać ją samemu. Świetnie sprawdza się na przykład system Tap&Go, w który jest wyposażona kosa spalinowa Stiga.

Pamiętaj, by zwrócić też uwagę na średnicę cięcia, szczególnie jeśli posiadasz sporych rozmiarów ogród. Im jest ona większa, tym szybsza praca kosy, jednak kosztem możliwości manewru. Weź to pod uwagę, jeśli Twój trawnik ma sporo trudno dostępnych zakamarków. Nie zapomnij też o ogólnym komforcie pracy. Zwróć uwagę na całkowitą wagę urządzenia, regulację rękojeści, system antywibracyjny i dostępny serwis.

Do czego przyda się kosa spalinowa?

Podkaszarka spalinowa może być wielozadaniowym urządzeniem ogrodowym, które pozwoli Ci zadbać o doskonały wygląd trawnika i nie tylko. Trudno dostępne miejsca, rowy, czy brzegi ogrodowych stawów będą prezentować się estetycznie, jeśli koszenie zakończysz pracą z kosą spalinową. Główną funkcją tego urządzenia jest bowiem dotarcie tam, gdzie tradycyjna kosiarka się po prostu nie mieści. Doskonały wygląd trawnika to jednak niejedyna zaleta posiadania kosy spalinowej.

Solidne kosy spalinowe o dużej mocy, takie jak na przykład kosa spalinowa Honda, poradzą sobie także z dziko rosnącymi, wysokimi zaroślami – nawet jeśli ich łodygi są twardsze niż źdźbła trawy. Chwasty i trawy ozdobne też nie będą przeszkodą dla dobrej jakości podkaszarki. Odpowiednia kosa spalinowa to zatem doskonały zakup przed pierwszymi pracami ogrodowymi, które wymagają solidnego i wielozadaniowego sprzętu.

Niektórzy producenci oferują zestawy wyposażone w specjalne końcówki, które pozwolą używać podkaszarek podczas pracy z krzewami. Jeśli marzysz o ogrodowych bonsai lub równo przyciętym żywopłocie, zainwestuj w model o wymiennych końcówkach. To także dobry wybór, jeśli nie chcesz mnożyć sprzętu i szukasz uniwersalnego urządzenia, które pomoże Ci zadbać o wiele zielonych elementów ogrodu jednocześnie. Najciekawsze funkcje z pewnością odkryjesz jednak sam.

Dobre kosy spalinowe – czym się charakteryzują?

Jaka kosa spalinowa będzie najlepszym wyborem uzupełniającym kolekcję Twojego sprzętu ogrodowego? Wszystko zależy oczywiście od Twoich preferencji, jednak bez wątpienia liczą się przede wszystkim efektywność i komfort pracy. Nie bez znaczenia jest też dostępność serwisu czy długość gwarancji urządzenia. Istotną kwestią jest także możliwość samodzielnego serwisowania podkaszarki, w tym wymiany ostrza w głowicy tnącej.

Najlepsze kosy spalinowe są wykonane z nowoczesnych materiałów, które zapewniają im niewielką wagę, zapewniając jednocześnie trwałość sprzętu. Odpowiednio niski ciężar urządzenia pozwoli Ci na wielogodzinną pracę, więc zwróć na niego szczególną uwagę, jeśli posiadasz sporych rozmiarów trawnik. Kosa spalinowa Makita może ważyć nawet poniżej 2 kg. Modele z dobrej jakości szelkami i uchwytem podniosą komfort pracy i pozytywnie wpłyną na jej efekt.

Na ciężar kosy spalinowej wpływ ma także pojemność baku czy rodzaj silnika. Pamiętaj jednak, że mają one także dodatkowe zalety, takie jak: możliwość długiej pracy bez potrzeby uzupełniania paliwa lub odpowiednia moc, dzięki której poradzisz sobie z najtrudniejszymi pracami. Zastanów się, na jakich parametrach zależy Ci najbardziej i zdecyduj się na produkt, który najbardziej Ci odpowiada. Pomyśl też, kto najczęściej będzie używać podkaszarki i dobierz jej cechy do możliwości wszystkich potencjalnych użytkowników.

Pamiętaj, że nie musisz przepłacać. Jeśli nie musisz pracować na wyjątkowo trudnych obszarach, zastanów się nad zakupem prostego, uniwersalnego sprzętu. Kosa spalinowa Mcculloch będzie doskonałym wyborem, jeśli Twój budżet nie przekracza 1000 zł. Na rynku są dostępne także wielofunkcyjne zestawy, których cena jest nadal przyjazna dla kieszeni. Zajrzyj do odpowiedniego rankingu i sprawdź najciekawsze opcje.

Mniejsze podkaszarki sprawdzą się w niewielkich ogrodach, przede wszystkim do podstawowych prac z delikatnymi roślinami. Z ich pomocą wyrównasz trawnik przy krawężnikach czy rabatach, a ze względu na niewielką wagę i rozmiar, bez problemu znajdziesz miejsce do ich przechowywania w sezonie czy w okresie zimowym. Jeśli zależy Ci na komforcie uruchamiania silnika, wybierz model wyposażony w elektryczny przycisk, zamiast linki.

Popularni producenci kos spalinowych

Wśród obecnych na rynku urządzeń ogrodowych producentów, wyróżnić należy marki, które cieszą się największym zainteresowaniem wśród klientów. Kosa spalinowa Stiga czy kosa spalinowa Honda to modele producentów zaliczanych do liderów w tej kategorii sprzętu. Z pewnością nie zawiedziesz się na sprzęcie do ogrodu proponowanym przez tych producentów, a ich modele zapewnią Ci radość z posiadania niezawodnego sprzętu.

Kosa spalinowa Mcculloch i kosa spalinowa Nac to idealne opcje dla klientów szukających tańszych modeli, bez ryzyka utraty jakości. Zajrzyj do oferty tych producentów, jeśli szukasz uniwersalnego sprzętu, który nie obciąży Twojej kieszeni. Sprawdź aktualnie dostępne rankingi i dowiedz się, jaka kosa spalinowa do 800 zł posiada najlepsze parametry w zadowalającej cenie. Jeśli jednak chcesz zainwestować w wysokiej klasy sprzęt na lata, kosa spalinowa Stiga będzie znakomitym wyborem.

Jeśli tylko masz odpowiednie możliwości finansowe i masz możliwość wygospodarowania miejsca do przechowywania tego typu sprzętu ogrodowego, zainwestuj w podstawową podkaszarkę lub solidną kosę spalinową i ciesz się doskonałym wyglądem ogrodu każdego dnia. Wybór jest naprawdę duży, więc przemyśl jaka kosa spalinowa będzie dla Ciebie odpowiednia i nie wahaj się dłużej, by poddać swój trawnik kompleksowej pielęgnacji.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:56
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.