Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Kolce do biegania - kiedy rozważyć zakup?

Większość z nas biega w zwykłym obuwiu, lecz istnieją specjalne buty, które pomagają dobrze trzymać się toru.

Kolce do biegania - po co?

Większość butów z kolcami do biegania przeznaczona jest dla osób trenujących sprinty. Dlaczego? Bowiem to właśnie sprinterzy na bardzo krótkim dystansie rozwijają szczególnie duże prędkości i nie mogą pozwolić sobie na poślizgnięcie się czy złe odbicie od podłoża. Tutaj liczą się cenne dziesiątki sekundy oraz bezpieczeństwo. A przecież wiadomo, jak ważna w biegach jest przyczepność - pozwala na mocne odepchnięcie się od toru i uzyskanie większej dynamiki. Buty z kolcami wspomagają więc nie tylko bezpieczeństwo, ale i osiągi zawodnika i to nie tylko wówczas, gdy tor jest wilgotny, ale tak naprawdę na każdym treningu. Żeby zapewnić sportowcom maksymalną przyczepność oraz bezpieczeństwo, dołączono do butów właśnie kolce do biegania. Używają ich sportowcy biegający po torze i po ziemi – bez względu na dystans, jaki mają do pokonania.

Jakie buty z kolcami kupić?

To, że takich butów używają zawodowcy, wcale nie oznacza, że i amatorzy nie mogą z nich skorzystać. Posiadanie choć jednej takiej pary może spowodować, że nie będziemy sobie wyobrażać biegania bez specjalistycznego obuwia. Taki but z kolcami do biegania ma na przodzie około 6-10 wkrętów metalowych, bądź wykonanych ze specjalnego tworzywa. Ogólnie but musi być dobrze dopasowany do stopy oraz w miarę lekki. Istnieje ich kilka rodzajów, więc trzeba je dobrze dopasować do własnych potrzeb.

Buty z kolcami lekkoatletycznymi dzieli się przede wszystkim ze względu na to, na jakiej powierzchni będą używane. Inne buty będziemy używać w terenie, a inne na torze. Te na tor zazwyczaj mają cienką podeszwę i więcej kolców, wykonanych zarówno z metalu, jak i sztucznego tworzywa. Natomiast te do biegów przełajowych mają grubszą podeszwę i mniejszą ilość kolców, posiadają także specjalnie wyprofilowane bieżniki – to z uwagi na fakt, że teren jest nierówny, zdarzają się kamienie itp. Osoby, które uprawiają biegi, w których tor biegnie zarówno po asfalcie, jak i po gruncie, wybierają buty z ledwo widocznymi kolcami, aby nie przeszkadzały na betonie, a wspomagały w terenie.

Polecane buty do biegania

Druga sprawa, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę, to to czy kolce lekkoatletyczne są przymocowane na stałe, czy jednak można je montować samodzielnie. Jeżeli zdecydujemy się na dokręcanie kolców, to przyda nam się specjalny kluczyk - zwany grotem. Oczywiście, to zależy od naszych preferencji - jedna osoba będzie wolała mieć jedną parę butów i w razie potrzeby dostosowywać je, a inna zainwestuje w dwie pary - jedne z kolcami, drugie bez. Warto jednak dodać, że w buty z kolcami warto zainwestować nieco więcej pieniędzy i kupić renomowaną markę. Będziemy mieć pewność, że przy odpowiednim użytkowaniu nie zniszczą się zbyt szybko i posłużą na parę sezonów. Takimi markami są np. buty Adidas czy Nike.

Buty do biegania to najważniejsza inwestycja w sprzęt, jakiej musi dokonać biegacz. W porównaniu więc do innych sportów, jest to relatywnie tanie. Nie warto oszczędzać na butach, jeżeli mają one nam pomóc zapewnić sobie bezpieczeństwo oraz lepsze wyniki. Sięgajmy więc po najlepsze marki i cieszmy się bieganiem!

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:49
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.