Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Kanister – jak wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Pojemniki na wodę, paliwo lub inną ciecz powinny być wykonywane ze specjalnie dobranych materiałów.

Choć może się wydawać, że zakup kanistra to sprawa błaha, dlatego nie należy poświęcać jej zbyt wiele czasu, rzeczywistość często okazuje się zupełnie inna. To, co chcemy przenieść lub przechować, często determinuje wybór pojemnika. To zaś sprawia, że na rynku znaleźć można wiele rodzajów kanistrów, zróżnicowanych pod względem przeznaczenia.

Nie należy zapominać także o wygodzie korzystania z takich pojemników i warunkach, w jakich będzie się to odbywało. Jak więc widać, kwestii do rozstrzygnięcia jest naprawdę sporo. Wszystko to sprawia, że przed dokonaniem ostatecznej decyzji, warto przeanalizować wszystkie dostępne możliwości.

Kanister – co to jest?

Każdy z pewnością spotkał się z tą nazwą, używaną w przypadku pojemników o charakterystycznym kształcie, służących do przechowywania i przenoszenia rozmaitych płynów – przede wszystkim benzyny, ale również wody.

Kanister wykonywany jest z różnych materiałów. Najczęściej spotkać można modele metalowe i plastikowe. Wyposażony jest w dużą rączkę i solidny korek, który zabezpiecza ciecz przed wylaniem. Choć kanistry przeważnie mają podłużny kształt, na rynku znaleźć można również modele okrągłe i kwadratowe. Co najważniejsze, kanister wyróżnia się sporą wytrzymałością mechaniczną i odpornością na wpływ czynników zewnętrznych. Dzięki temu, odpowiednio zabezpiecza ciecz i pozwala na wygodne jej wykorzystanie.

Jak już zostało wspomniane, na rynku znaleźć można wiele odmian tych zbiorników, które dostosowywane są przechowywanie różnych płynów – to właśnie od ich rodzaju zależy to, na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu kanistra.

Kanister na wodę – jak wybrać?

Podczas zakupu tego typu produktów, należy zwrócić szczególną uwagę na to, z jakich materiałów zostały one wykonane. Zwłaszcza gdy mowa jest o wodzie pitnej. Tego typu kanistry przeważnie są wykonywane z plastiku. Jest to materiał, który nie wpływa znacząco na smak i właściwości wody, a do tego jest lekki i stosunkowo wytrzymały pod względem mechanicznym. Producenci kanistrów na wodę przeważnie wzmacniają ich ścianki, co także ma znaczenie podczas codziennego użytkowania.

Sporą popularnością cieszą się kanistry na wodę z kranikiem, który pozwala na wygodne korzystanie z przechowywanego płynu. Wystarczy bowiem podstawić kubek, szklankę bądź butelkę i odkręcić kranik. Taki kanister doskonale sprawdzi się w domu, ogrodzie i w wielu innych miejscach. Oczywiście na rynku znaleźć można również modele standardowe, pozbawione kranika. W ich przypadku warto zwrócić uwagę na sposób wykonania szyjki oraz korka. Powinny być to grube, solidne elementy, które nie tylko zabezpieczą wodę przed wylaniem, ale również pozwolą na łatwe i szybkie opróżnianie i napełnianie kanistra.

Na rynku oferowany jest również pojemnik na wodę składany. Mowa tu o specjalnej torbie wykonanej z PVC lub innego tworzywa sztucznego, która doskonale sprawdza się na wyjazdach. Może przyjąć formę otwartej misy lub butelki z zakrętką. W ten sposób użytkownik otrzymuje wygodny w użyciu pojemnik na wodę pitną lub naczynie pozwalające przemyć twarz, wykonać pranie czy też umyć naczynia. Takie kanistry z pewnością okażą się przydatne na polach namiotowych, a także podczas wypraw trekkingowych czy też po prostu na wakacjach.

Jak to już zostało wspomniane, kanistry występują na rynku w różnych kształtach. Uwagę należy zwrócić także na ich pojemność, która powinna zostać dostosowana do sposobu użycia pojemników. Na rynku znaleźć można małe kanistry o pojemności 5l, 10l, a także znacznie większe, o pojemności od 20l do nawet 50l. Nic więc nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby znaleźć pojemnik na wodę ze studni, zbiornik do ogrodu, do domu czy też na wyjazd wakacyjny.

Polecane kanistry

Jak wyczyścić kanister na wodę?

Po pewnym czasie, w środku kanistra może pojawić się osad lub inne zabrudzenia (zwłaszcza gdy wykorzystywana jest twarda woda). Ze względu na jego budowę, wyczyszczenie go szczotką czy też gąbką może okazać się utrudnione. Co więc należy zrobić, aby pozbyć się zabrudzeń?

W większości przypadku wystarczający okażę się zwykły płyn do mycia naczyń. Wystarczy wlać go trochę do środka, a następnie napełnić go trochę wodą. Następnie należy energicznie potrząsać kanistrem, by w ten sposób usunąć osad ze ścianek. Na koniec wystarczy wylać wodę z płynem, a następnie wypłukać kanister wodą.

W skrajnych przypadkach płyn do mycia naczyń może nie wystarczyć. Dla lepszego efektu, użyć można również specjalnego mleczka czyszczącego z drobinkami ściernymi. Należy jednak pamiętać o tym, aby po wszystkim dokładnie wypłukać kanister. W przeciwnym wypadku, woda zostanie zanieczyszczona i nie będzie nadawała się do spożycia.

Czy zanieczyszczenia można usunąć bez korzystania z chemicznych detergentów? Okazuje się, że tak. Funkcję naturalnego składnika ściernego może spełnić ryż, drobny żwir, pszenica czy też piasek. Należy wsypać do butelki dwie garści jednego z wymienionych składników, a następnie dolać nieco wody. Proces czyszczenia przebiega tak samo, jak w przypadku wcześniej opisanych metod.

Jaki kanister na paliwo?

Nie tylko podczas przechowywania wody należy zwracać uwagę na to, z czego i jak został wykonany kanister. Dotyczy to także paliwa. Tego typu pojemnik warto mieć zawsze w bagażniku. Częste są bowiem sytuacje, kiedy to bak okazuje się pusty. Nieuwaga, pośpiech – powodów, przez które ktoś zapomniał zatankować, może być mnóstwo. Gdy więc samochód nagle stanie, warto dysponować czymś, do czego będzie można nalać paliwo podczas pieszej wizyty na stacji benzynowej.

Doskonale do tego nadaje się oczywiście kanister. Zakupić można go właśnie na stacji lub w praktycznie każdym supermarkecie. Co ważne, na półkach znajdować się będą przeważnie dwa rodzaje zbiorników.

  • Kanister plastikowy – jest to opcja tańsza i lżejsza. Uwagę warto jednak zwrócić na jakość wykonania lejka, gdyż ten często wyróżnia się przeciętną wytrzymałością, przez co dość łatwo może ulec uszkodzeniu podczas korzystania z kanistra.

W sieci można spotkać się z poglądem, iż przewożenie paliwa w kanistrze plastikowym jest niebezpieczne. Dlaczego? Ponieważ podczas mieszania się benzyny tworzy się ładunek elektrostatyczny, który może wywołać zapłon. Należy jednak podkreślić, że producenci wykorzystują wyłącznie tworzywa sztuczne, które zostały w odpowiedni sposób przetestowane (są to modele antystatyczne). Jeśli więc kanister ma stosowny atest, nie trzeba się niczego obawiać.

  • Kanister metalowy – okaże się on droższy, ale znaczne wytrzymalszy niż model plastikowy, dzięki czemu posłuży znacznie dłużej. Jest jednak jeden warunek – metalowy kanister na paliwo musi zostać pokryty specjalną farbą, która uodporni go na korozję oraz wpływ paliwa. W przeciwnym wypadku po pewnym czasie nie będzie nadawał się do niczego.

Kolejną zaletą zbiorników metalowych jest to, że pozwalają na przechowywanie benzyny przez znacznie dłuższy czas. Użytkownik nie musi się obawiać utraty jej właściwości.

Podobnie jak w przypadki kanistrów na wodę, wybrać można spośród produktów o różnym kształcie i pojemności. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby zakupić kanister 20l, 50l, ale również znacznie mniejsze. Wnętrze kanistra może być również podzielone na komory, co ułatwia kontrolę zużycia paliwa. Warto decydować się także na modele ze wzmacnianymi zakrętkami, a także wyposażone w lejek ułatwiający przelewanie paliwa.

Kanister – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Na rynku znaleźć można także zbiorniki przystosowane do przechowywania innych płynów. Wspomnieć można w tym miejscu chociażby o kanistrach PET, które służą do transportu cieczy w przemyśle chemiczny, spożywczym i farmaceutycznym. Najczęściej są wykonywane z tak zwanych tworzyw termoplastycznych. Do tego dochodzą również kanistry do agrochemikaliów, a więc różnego rodzaju nawozów.

Jeśli przechowywane są substancję żrące, na przykład rozpuszczalniki, warto decydować się na kanistry certyfikowane, a więc takie, które zostały dostosowane do substancji niebezpiecznych. Niezależnie od tego, do czego są wykorzystywane pojemniki, zawsze warto celować w produkty przygotowane przez uznane firmy. Ich renoma jest niejako gwarancją wysokiej jakości wykonania, a także użycia odpowiednich materiałów. Ile kosztują takie kanistry? W zależności od przeznaczenia, od 25 do nawet ponad tysiąca złotych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:55
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.