Udostępnij
Skomentuj

Czy jeździk jest dobry dla dziecka? Czy jeździki są zdrowe?

Jeździki i pchacze to zabawki wspomagające rozwój dzieci i zajmujące ich uwagę. Czy rzeczywiście są zdrowe?

Czy jeździk dla dziecka to dobry pomysł?

Rowerek-jeździk to zabawka wspomagająca naukę chodzenia i stymulująca rozwijanie się zmysłu równowagi u małego dziecka. Kilkulatek korzystający z pojazdu używa nóg do jeżdżenia po domu lub na zewnątrz, ćwicząc przy tym mięśnie oraz zdolności koordynacji. Czy więc powinieneś kupić jeździk swojemu dziecku albo w prezencie? W końcu internet jest pełen opinii mówiących o tym, że wspomagacze nauki chodzenia są tak naprawdę szkodliwe. Jak wygląda rzeczywistość?

Czy jeździki są zdrowe?

Pokolenia urodzone w latach 80. i 90. wychowały się w chodzikach – stąd przekonanie, że te zabawki są nieszkodliwe, a nawet przydatne dla dzieci, które dopiero uczą się stawiać pierwsze kroki. Co więcej, akcesoria są wygodne dla rodziców – umieszczają oni swoją pociechę w konstrukcji i cieszą się tym, że mają chwilę dla siebie. Dziecko jest natomiast bezpieczne i zajęte poznawaniem świata. Prawda wygląda jednak tak, że chodziki przynoszą więcej szkód niż korzyści.

Należy jednak zwrócić uwagę na to, że mowa tu o chodzikach, a nie jeździkach czy pchaczach. Jaka jest różnica? Chodzik to konstrukcja, w której dziecko pozostaje zawieszone nad ziemią. Maluch odpycha się paluszkami od podłoża i tak naprawdę ani nie siedzi, ani nie chodzi. Chociaż mogłoby się wydawać, że brzdąc trenuje w ten sposób stawianie kroków, to w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Dziecko korzystające z „tradycyjnego” chodzika nie ćwiczy mięśni nóg i miednicy, a do tego utrwala nieprawidłową postawę ciała.

Ortopedzi i fizjoterapeuci są zgodni co do tego, że sadzanie maluchów w chodzikach jest niewskazane – takie zabawki mogą nawet doprowadzać do występowania poważnych wad postawy w późniejszych etapach rozwoju. Jak natomiast wygląda sytuacja, jeżeli chodzi o jeździk albo pchacz? Tego typu zabawki działają zupełnie inaczej. Nie wymuszają na dzieciach nienaturalnej postawy ciała. Maluchy używające pchaczy i jeździków poruszają się samodzielnie, zabawki stanowią jedynie pomoc w utrzymywaniu równowagi.

Jeździk-pchacz nie zaburza więc żadnych procesów rozwojowych. Małe dzieci mogą go używać, gdy są na to gotowe fizycznie i psychicznie – same zaczynają stopniowo podnosić się i stawiać pierwsze kroki przy ścianach oraz meblach. Zabawki do pchania stanowią tylko podparcie dla maluchów – pozwalają im na samodzielną naukę chodzenia oraz ćwiczenie mięśni odpowiedzialnych za utrzymywanie prawidłowej postawy ciała.

Co z takimi zabawkami jak jeździk-samochód czy jeździk-rowerek? Są tozabawki przeznaczone dla nieco starszych dzieci, które przeszły przez etapy raczkowania, wstawania na nogi oraz samodzielnego stawiania pierwszych kroków. Każdy rodzic musi pamiętać o tym, że nauka chodzenia jest stopniowym procesem – przyspieszanie go „na siłę” może przynieść negatywne efekty. Nie wolno umieszczać na jeździkach maluchów, które jeszcze same nie siadają albo nie mają dość dobrze rozwiniętych mięśni tułowia, by utrzymać prawidłową postawę.

Polecane jeździki

Jak jeździki wpływają na rozwój i zdrowie dziecka?

Jeździk dla rocznego dziecka to najczęściej zabawka przeznaczona do pchania. Maluch bawi się nim, stopniowo wstając na nóżki i próbując wykonać swoje pierwsze kroki. Jeździk odgrywa tutaj podobną rolę, co ściana czy meble w domu – jest podporą, dzięki której dziecko czuje się bezpieczniej i ma co złapać, gdy straci równowagę. Kiedy można zachęcać malucha do zabawy jeździkiem-pchaczem? Najlepiej wtedy, gdy sam zaczyna już niepewnie chodzić, a więc z reguły po ósmym miesiącu życia.

Nie powinno się nakłaniać do wstawania brzdąca, który dopiero zaczął siadać i raczkować. Nauka chodzenia jest stopniowym i dość powolnym procesem. Raczkowanie, siadanie czy nieporadne wstawanie to czynności rozwijające mięśnie młodego człowieka, a także budujące jego pewność siebie. Zanim więc kupisz jeździk dla chłopca czy dziewczynki, upewnij się, że brzdąc jest na niego gotowy zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Pchacz dla dziecka nie powinien również zaburzać naturalnego etapu nauki stawiania kroków, jakim jest chodzenie bokiem. Małe dzieci, które już stoją na nogach, początkowo poruszają się na prawo i lewo zamiast do przodu, wykorzystując ściany jako podpory. Takie chodzenie ćwiczy mięśnie miednicy, które później będą bardzo istotne dla prawidłowej postawy ciała. Jeździk do pchania to dobra zabawka wtedy, gdy maluch samodzielnie próbuje poruszać się do przodu.

Jeździk dla 2-latka to już rowerek pełniący więcej funkcji. Dziecko nadal może się nim podpierać, ale także jeździć, odpychając się nóżkami od podłoża. Jeździk dla malucha powinien posiadać stosowne certyfikaty i spełniać normy bezpieczeństwa – nie może mieć ostrych krawędzi albo małych elementów, które brzdąc mógłby zdemontować i połknąć. Zabawka powinna być także odpowiednio ciężka – na tyle, by nie wywracać się, gdy dziecko opiera na niej swoje ciało. Propozycją spełniającą to kryterium jest na przykład jeździk drewniany.

Rola jeździków w prawidłowym rozwoju dziecka

Prawidłowo użytkowane zabawki wspomagające naukę chodzenia mogą pomóc dziecku w stawianiu pierwszych kroków, ale korzystanie z nich niezgodnie z przeznaczeniem jest szkodliwe. Efekty niewiedzy opiekunów niestety są widoczne dopiero po latach, gdy kilkuletnie dziecko wykazuje wady postawy albo źle układa stopy podczas chodzenia, a rodzice muszą korzystać z porad fizjoterapeutów i zapisywać swoje pociechy na zajęcia z gimnastyki korekcyjnej.

Jak więc dobrać jeździk dla dziewczynki lub chłopca? Na pewno nie należy kierować się estetyką jako pierwszorzędowym kryterium wyboru. Współczesny rynek oferuje mnóstwo wzorów zabawek do pchania i jeżdżenia – wozy strażackie, policyjne, koniki, rowerki i inne. W pierwszej kolejności powinno się jednak zwrócić uwagę na to, czy jeździk jest odpowiednie do wieku i umiejętności motorycznych dziecka, a dopiero potem patrzeć na wygląd.

Jeździk dla dziecka stosowany wtedy, gdy maluch „zaliczył” już etap samodzielnego stawiania pierwszych kroków, pomaga mu w dalszym kształtowaniu prawidłowych postaw i nawyków ruchowych. Zabawka stanowi podporę, którą brzdąc może zabrać ze sobą wszędzie – świetnie sprawdza się na spacerach, czyli tam, gdzie brakuje ścian i mebli. Ponadto certyfikowane jeździki są bezpieczne i odciążają rodziców, którzy nie muszą ciągle schylać się, by asekurować maluchy.

Rowerek albo samochód jeździk to narzędzie ćwiczące mięśnie całego ciała dziecka. Odpychając się, maluch trenuje nogi, dzięki czemu łatwiej będzie mu opanować sprawne chodzenie w przyszłości. Co więcej, jeżdżenie na jeździku rozwija koordynację ruchową – nakłania brzdąca do obserwowania pozycji, w jakiej znajduje się jego ciało względem otoczenia. Dziecko planujące kierunek jazdy trenuje również zdolność skupiania uwagi na celu.

Zabawką, nad którą warto się pochylić, jest jeździk trójkołowy. Korzystający z niego maluch używa mięśni nóg, ale jednocześnie nie ma problemu z zachowaniem równowagi. Dwa koła umieszczone w tylnej części rowerka sprawiają, że zabawka sama utrzymuje pionową pozycję. Jest to więc idealny sprzęt dla nieco młodszych dzieci, które co prawda same już wstają, ale mają problem z utrzymaniem równowagi przez dłuższy czas.

Polecane jeździki i pchacze dla dzieci

Na rynku istnieje szeroki wybór jeździków i pchaczy w różnorakich kształtach i kolorach. Najpopularniejsi i zaufani producenci zabawek dla dzieci oferują bezpieczne sprzęty opatrzone certyfikatami, które informują konsumentów o tym, że ich jeździki zostały skrupulatnie przetestowane. Bardzo popularnym wyborem wśród rodziców małych dzieci jest firma Fisher Price – lider na rynku zabawek.

Jeździk Fisher Price to gwarancja bezpieczeństwa dziecka, ale również świetny stymulant rozwoju. Poszczególne modele cechują się wieloma atrakcyjnymi dodatkami, takimi jak kolorowe guziki czy przyciski wygrywające wesołe melodie. Odpychacz dla dziewczynki lub chłopca jest przeznaczony dla maluchów od 12 miesiąca życia, ale jeździk 2w1 lub 3w1 stanowią gadżety na długi czas – dzieci, które już chodzą, mogą je nie tylko pchać, ale także w nich także siadać i jeździć.

Rodzice małych fanów motoryzacji mogą zainteresować się zabawką, jaką jest jeździk Little Tikes. Firma oferuje elementy przypominające wyglądem samochody policyjne, wozy strażackie i inne pojazdy. Produkty są kolorowe i atrakcyjne dla dzieci. Poszczególne modele mogą również stanowić jeździki i pchacze w jednym – wyposażono je w zdejmowane podstawki na nogi oraz uchwyty, dzięki którym maluchy mogą się podpierać albo być przewożone przez opiekunów pchających wózek.

Jeździk Smoby to z kolei zabawka głównie dla młodszych dzieci, ale producent proponuje także wiele modeli przeznaczonych dla maluchów, które zaczynają już czuć się pewniej na własnych nogach. Jeździki są bezpieczne i opatrzone odpowiednimi certyfikatami. Nadają się zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek – przypominają samochody, skutery, rowerki i koniki. Mogą stanowić doskonały prezent na pierwsze lub drugie urodziny pociechy.

Jeździki i pchacze to bardzo dobre wspomagacze rozwoju małych dzieci, czego nie można powiedzieć o chodzikach. Te pierwsze nie wymuszają nienaturalnej pozycji ciała, a jednocześnie zachęcają maluchy do eksplorowania świata przy użyciu własnej siły i zdolności motorycznych. Czy warto inwestować w tego rodzaju zabawki? Z pewnością, ale tylko wtedy, gdy dzieci są na nie fizycznie i psychicznie gotowe.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:58
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.