Jakiego psa wybrać do domu z ogrodem? Jaką rasę wybrać?

| 0 Komentarzy
Pies do domu z ogrodem to dla wielu szczyt marzeń. Jakie są najlepsze rasy psów podwórkowych?

Psy, podobnie jak ludzie, mają swoje indywidualne charaktery, przyzwyczajenia i instynkty. Zwierzęta określonych ras wykazują również pewne cechy typowe dla tej konkretnej odmiany, do której przynależą. To stąd powstają popularne listy psów, które idealnie sprawdzą się w małym mieszkaniu lub w domu z dużą działką. Jest w tym wiele prawdy i dlatego warto się zapoznać z propozycjami psów do domu z ogrodem. To zwierzęta, które lubią przebywać na zewnątrz i które potrzebują więcej ruchu i swobody od typowych kanapowców. Czy rasy psów małych również nadają się do domu z ogrodem, czy jedynie większe rasy sprawdzą się w roli psów stróżujących na podwórko? Przydatne informacje znajdziesz poniżej.

Jaki pies do domu z ogrodem?

Dom z ogrodem to idealne okoliczności do tego, by sprawić sobie psa. Jednak nie każda rasa czworonogów będzie odpowiednia. Wiele zależy od tego, jakie mamy oczekiwania wobec zwierzęcia, ile czasu możemy mu poświęcić i czy nasz ogród to wypielęgnowany, perfekcyjny kawałek zieleni, czy miejsce, w którym pies faktycznie będzie mógł pobiegać i pobawić się z domownikami.

Istnieją psy, które wolą większość czasu spędzać na podwórku. Dla takiego zwierzaka ocieplana buda i ogrodzony teren będą idealnym miejscem do życia. Większość psów preferuje jednak mieszkanie w domu lub zamiennie – w domu i na ogródku. Wybierając psa dla siebie, należy wziąć pod uwagę preferencje rasy i konkretnego psa. Czy chcemy, żeby cały czas przebywał na zewnątrz, czy będzie mógł spać w domu? Czy będzie wpuszczany jedynie na przedpokój lub do garażu na legowisko, czy do wszystkich pomieszczeń? Warto przemyśleć te kwestie i według nich dobrać zwierzaka. Co więcej, należy wziąć pod uwagę zalety i wady posiadania psa w przypadku domu z ogrodem:

ZALETY

  • pies może pilnować obejścia, odstraszać przechodniów,
  • brak psiej sierści i brudu w domu,
  • brak alergenów w domu, jeśli są osoby uczulone,
  • pies na sporą przestrzeń dla siebie.

WADY

  • mniejszy kontakt domowników z psem, zwierzak może czuć się samotny,
  • pies może marznąć na mrozie, ciężej mu też ochłodzić się podczas upałów,
  • zwierzak może się nudzić,
  • pies może zniszczyć krzaki czy rośliny rosnące w ogródku.

Duże psy do domu z ogrodem – polecane rasy psów stróżujących na podwórko

Wybór psa konkretnej rasy zależy od indywidualnych oczekiwań. Inne psy sprawdzą się w roli psów stróżujących, a inne w domowym zaciszu. Jeśli zależy nam na inteligentnym, miłym czworonogu, który jednocześnie pogoni kota lub włamywacza, warto zwrócić uwagę na następujące rasy dużych psów, które sprawdzą się do domu z ogrodem:

  • Bernardyn – w ogrodzie jest w swoim żywiole. To pies, który uwielbia wylegiwać się na świeżym powietrzu. Bernardyn nie będzie wykazywał przesadnej aktywności, więc ryzyko, że rozkopie wszystkie rabaty z kwiatami jest niewielkie.
  • Berneński pies pasterski – ciepły i miły pies rodzinny. Idealny do domów z dziećmi. Berneńczyki są wyjątkowo czujne, ostrożne i inteligentne, zaalarmują o niebezpieczeństwie.
  • Mastif tybetański – to pies odważny o silnym charakterze (dla doświadczonych), nieufny wobec obcych. Po odpowiednim przeszkoleniu będzie bardzo posłuszny i spokojny, a w razie potrzeby zaalarmuje właścicieli o zagrożeniu.
  • Owczarek niemiecki – bardzo żywiołowy, energiczny i mądry pies. Przepada za tresurą i przebywaniem z człowiekiem. Owczarki potrzebują wiele ruchu i zróżnicowanej aktywności. Pozostawione same sobie mogą narobić szkód w ogrodzie.
  • Nowofundland – spokojny i zrównoważony pies, który uwielbia wylegiwać się w ogrodzie. Ma łagodny temperament, jest cierpliwy i ostrożny. Świetnie sprawdza się w domach z ogrodem i w rodzinach, w których są małe dzieci.
  • Jużak – to pies, który doceni ogród i być może z własnej woli nie będzie chciał w ogóle wchodzić do domu. To psy, które mimo uroczego wyglądu są bardzo silne i niezależne. Będą idealnymi stróżami podwórka, na pewno nie wpuszczą na swój teren nieproszonych gości.
  • Sznaucer olbrzymi – to największa odmiana sznaucerów, znana z inteligencji i przywiązania do właściciela. Molosy te są z natury dość głośne, będą dobrymi stróżami. Nie nadają się jednak do mieszkania tylko na podwórku, powinny mieć też wstęp do domu.
  • Rottweiler – to rasa przedstawiana w wielu filmach jako czarne charaktery. Są psami dość terytorialnymi i będą dobrymi stróżami, ale w stosunku do właścicieli potrafią być bardzo przyjazne i posłuszne. Ze względu na krótką sierść i potrzebę kontaktu z człowiekiem powinny mieć wstęp do domu.
  • Akita – to jedna z ras psów północnych, która uwielbia niskie temperatury. Nie przeszkadza im śnieg ani mróz, jednak powinny być wpuszczane do domu, aby miały kontakt z właścicielami. Są raczej niezależne, bywają uparte, ale mocno przywiązują się do właścicieli. Mogą nie sprawdzić się jako stróże, bo z reguły rzadko szczekają.
  • Owczarek środkowoazjatycki – to psy, które samym wyglądem budzą respekt. Spokojne i opanowane, jednak jeśli zobaczą intruza na swoim terenie lub kogoś atakującego ich właściciela – nie zawahają się ruszyć do ataku.

Średnie i małe psy do domu z ogrodem i dziećmi

W przypadku mniejszych psów należy wziąć pod uwagę, że wiele z nich nie powinno pozostawać w budzie podczas mrozów i zimy. Jeśli szukamy psa stróżującego, który nie będzie przebywał w domu, lecz na zewnątrz, poszukajmy większego zwierzęcia o grubym futrze, które zapewni mu ciepło zimą. Tymczasem warto przedstawić listę najlepszych ras psów małych i średnich do domu z ogrodem:

  • Jack Russell Terrier – w zimie powinien nocować i przebywać w domu, nie posiada wystarczająco grubej okrywy włosowej. Sprawdzi się w domu z ogrodem oraz w domu, w którym są dzieci. Jest bardzo towarzyski, rodzinny. Nie warto pozostawiać go w ogrodzie na długo bez nadzoru, bo może niszczyć teren, kopać doły i rozkopywać grządki.
  • Beagle – pies gończy średniej wielkości. To zwierzę mądre, czujne i poddające się tresurze. Sprawdzi się w domu z dziećmi. Nie powinien nocować na dworze, szczególnie zimą, ale doceni uroki korzystania z ogrodu w ciągu ciepłych miesięcy.
  • Cocker spaniel – to rasa wyhodowana do polowań. Uwielbiają biegać, potrzebują długich spacerów. Podwórko będzie dla nich dobrym miejscem do zabaw, jednak powinny mieć również spacery poza teren. Nie powinny nocować na zewnątrz, szczególnie w zimniejszą porę roku.
  • Shiba inu – najmniejszy przedstawiciel ras północnych, przypomina miniaturkę akity inu. To rasa inteligentna i przyjacielska, ale niezależna. Niestraszne mu niskie temperatury, będzie cieszył się zimą w ogrodzie. Nie należy mu jednak ograniczać możliwości przebywania w domu.
  • Border collie – rasa, która uwielbia pracę z człowiekiem. W ich wypadku podwórko może służyć za tor przeszkód lub teren do rzucania frisbee czy innych aktywnych zabaw. Prawdopodobne, że border collie nie będą chciały zostawać na podwórku, jeśli nie będzie na miejscu właścicieli. Wolą zawsze być obok człowieka.
  • Owczarek szetlandzki – niewielkie, puchate i urocze pieski. W ich krwi płyną cechy owczarków, więc mimo małego ciała bywają dobrymi stróżami. Puchata sierść nie daje zbyt dobrej ochrony przed chłodem, dlatego nie mogą zostawać na zewnątrz w chłodniejsze dni.
  • Jamnik – jamniki to kolejna z ras myśliwskich, która potrzebuje dużo ruchu. Docenią zabawy na podwórku, jednak pozostawione samemu sobie mogą się nudzić i urządzać podkopy. Warto zapewnić im długie spacery i zabawy, a także dać możliwość przebywania w domu, bo to towarzyskie psy.
  • Pinczer miniaturowy – mimo maleńkich rozmiarów to rasa pełna werwy i charakteru. Ucieszą się z zabaw w ogrodzie, chętnie będą tam towarzyszyć właścicielowi w jego obowiązkach. Ze względu na rozmiar i budowę nie mogą jednak nocować na zewnątrz.
  • Pudel miniaturowy i średni – pudle to psy bardzo inteligentne, uwielbiają kontakt z człowiekiem. Docenią możliwość zabaw w ogrodzie, chętnie skorzystają z toru przeszkód i innych zabawek. Na noc będą wolały wrócić do domu i spać obok ukochanego właściciela.
  • Szpic niemiecki – to psy aktywne, które mają dobrą tolerancję na niskie temperatury. Chętnie będą przebywać na podwórku, jednak większość czasu wolą spędzać z właścicielami. To psy inteligentne, szybko się uczą i przywiązane do właścicieli.

Powyższa lista potwierdza, że psy małe i średnie również bardzo dobrze nadają się do domów z ogrodem. Mogą nocować w domu lub na zewnątrz, a przy większych mrozach jest wskazane, aby umożliwiać im nocowanie i przebywanie w domu.

Na koniec należy wspomnieć o jeszcze innej opcji, którą zdecydowanie warto wziąć pod uwagę. Przed decyzją o zakupie psa rasowego do ogrodu, można zastanowić się nad psem ze schroniska. Przygarnięcie czworonoga mieszańca może okazać się najlepszym wyjściem. Wiele psów mieszańców ma łagodny, uległy charakter, a czas spędzony w schronisku sprawia, że to zwierzęta łaknące kontaktu z człowiekiem. Niewątpliwie potrafią one odwdzięczyć się za okazaną serdeczność i zaufanie.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 22:39
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.