Jaka karma dla akity najlepsza? Sprawdź, którą wybrać!

| 0 Komentarzy
Jaka karma dla akity będzie najlepsza? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze karmy dla psa.

Pochodzące z Japonii akity były psami myśliwskimi, przeznaczonymi do polowania na dużą zwierzynę. Akity znane są w mitologii japońskiej. Uznane są też w tym kraju za dziedzictwo narodowe. Do Polski przybyły pod koniec XX wieku. Obecnie akita uznawana jest za rasę stróżującą, a jednocześnie za psa towarzyskiego. Każdy właściciel akity powinien być świadomy, że pies tej rasy nigdy nie wyzbędzie się naturalnych instynktów, czyli zapędów łowieckich i instynktu stróżowania. Akity mają tendencję do dominacji, dlatego bardzo ważne jest ich odpowiednie wyszkolenie. Te duży psy mogą stać się ukochanym członkiem rodziny i towarzyszem wielu zabaw, jeśli tylko zostaną odpowiednio wychowane i ułożone.

Poza tym właściciel musi zadbać o odpowiednią karmę dla akity. Jakie pożywienie będzie w tym przypadku najlepsze? Producenci niektórych karm przygotowują mieszanki przeznaczone specjalnie dla określonej rasy. Co więcej, często spotykany jest też podział na karmy dla dużych lub małych psów, dla bardziej aktywnych, czy też dla tych po zabiegu sterylizacji/kastracji. Akity z pewnością zaliczymy do dużych i aktywnych, ale więcej o ich zapotrzebowaniach znajdziesz w dalszej części tekstu.

Karma dla akity – potrzeby żywieniowe dla rasowego psa

Akita, jak każdy pies, potrzebuje diety zbilansowanej, dostarczającej odpowiedniej ilości białka, węglowodanów i tłuszczy. Żywienie akity może opierać się tylko na suchej karmie lub być połączeniem karmy suchej z produktami naturalnymi takimi jak mięso, ryby, warzywa, tłuszcze, wypełniacze takie jak np. makaron czy kasza. Karmienie psa suchą karmą jest wygodniejsze ze względu na to, że wystarczy stosować się do zaleceń producenta, by zapewnić psu zdrową i pełnowartościową dietę.

Jaka karma dla szczeniaka akity?

Szczenię akity do czwartego miesiąca karmi się 4 razy dziennie. Siedmiomiesięczny szczeniak powinien jeść 3 razy w ciągu dnia, a od ukończenia roku psa karmi się 1 lub 2 razy na dobę. Warto podkreślić, że dla szczeniaka warto kupować specjalną karmę, przeznaczoną dla psów poniżej dwunastego miesiąca życia. Skład takiej karmy jest dopasowany do młodego organizmu zwierzęcia, potrzebującego składników do prawidłowego wzrostu oraz rozwoju. Najlepiej dla akity wybierać karmy dla psów dużych i aktywnych ras.

Jaka karma dla dorosłego psa rasy akita?

Dobra karma dla akity to taka o dużej zawartości mięsa, a małej ilości wypełniaczy. Najlepiej bezzbożowa i bez cukru. Dla dorosłego akity najlepiej kupić karmę dla psów dużych i aktywnych ras. Takie karmy to duże kawałki dopasowane do masy psa i jego dużych zębów. Dieta oparta o suchą karmę może być uzupełniona karmą mokrą lub naturalnymi dodatkami, przyrządzanymi w domu przez właścicieli (mięso, ryby, makaron, ryż).

Na co zwrócić uwagę przy wyborze karmy dla akity?

Rynek karm dla psów jest mocno podzielony ze względu na rozmaite działania marketingowe poszczególnych firm. W związku z tym przy wyborze karmy największą uwagę musimy zwracać na skład danego produktu, a nie na konkretną markę. Naturalnie można wskazać kilku producentów, którzy cieszą się bardzo dobrymi opiniami. Będą to chociażby karmy dla psa Brit, Dolina Noteci, Purina oraz Royal Canin. Mimo to warto ze specjalistą skonsultować i dobrać indywidualnie pożywienie dla naszego pupila.

Kupując karmę dla psa rasy akita, należy zwrócić uwagę na zawartość białka. Dla akity lepiej wybrać karmę o mniejszej ilości tego składnika, ze względu na słabą tolerancję białka. Dobra karma powinna mieć w swoim składzie przede wszystkim mięso, najlepiej co najmniej 50%. Im więcej, tym lepiej. Należy unikać karm z dużą zawartością węglowodanów (i cukrów). Ważne dla prawidłowego rozwoju psa są składniki bogate w zdrowe kwasy tłuszczowe. Może się zdarzyć, że psu po jakimś czasie znudzi się karma. W takiej sytuacji można stopniowo do jego diety zacząć wprowadzać inny suchy pokarm.

Pamiętajmy, że żywienie psa nie może opierać się na monotonnej diecie. Warto od czasu do czasu zmienić karmę – inny kształt kąsków, skład karmy czy producent pozytywnie wpłyną na żywienie psa. Unikniemy wówczas ryzyka niedoboru jakichś składników odżywczych, jednocześnie urozmaicając psie posiłki. Najistotniejszą rolę podczas wyboru karmy powinien odgrywać jej skład. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na zawartość mięsa – powinno się znajdować na pierwszym miejscu składu. Im więcej w karmie dodatkowych składników, tym gorsza będzie jej jakość.

Starajmy się także wybierać produkty z jak mniejszą ilością konserwantów, barwników czy substancji zapachowych. W ten sposób zachowamy kondycję i zdrowie psa w dobrym stanie. Szczególnie istotne może być to w przypadku, gdy nasza akita cierpi na różnego rodzaju uczulenia. Czasem jedyną rozsądną opcją pozostanie karma dla psa alergika.

Jaka karma dla starszego psa rasy akita?

Psi emeryci wymagają zazwyczaj o wiele bardziej przemyślanej i dopasowanej diety niż młode psy. Z biegiem czasu w organizmie zwierzaka dochodzi do wielu zmian, podyktowanych naturalnymi procesami. Jest to na przykład zmniejszona przemiana materii, w związku z czym starszy pies nie potrzebuje tak wiele energii.

Zmienia się także jego tryb życia – starsze psy raczej więcej śpią i odpoczywają, coraz mniej czasu zaś spędzają na aktywnych czynnościach. Wobec tego ważne jest, aby nie przesadzić z ilością pokarmu i stopniowo zmniejszać jego porcje. W przeciwnym razie możemy doprowadzić do nadwagi.

Niektóre psy w starszym wieku mają jednak tendencję do braku apetytu, dlatego też należy kontrolować wagę psa i dbać o to, aby masa jego ciała gwałtownie nie spadła. Starsze psy mogą mieć także problemy z niewydolnością nerek.

Karma sucha czy karma mokra? Co dla akity rudej?

W artykule skupiliśmy się głównie na karmie suchej dla psa. A co z mokrym pożywieniem? Czy należy z niego zrezygnować? Opinie na ten temat są bardzo różne, wiele może zależeć też od indywidualnych preferencji i nietolerancji pokarmowych naszego pupila. Niemniej jednak może być to bardzo ciekawe urozmaicenie diety. Poniżej podajemy kilka kluczowych cech jednej i drugiej opcji.

Podsumowując: przy wyborze karmy dla psa warto zwrócić uwagę nie tylko na rasę, ale także na wiek, nietolerancje pokarmowe, wagę, aktywność w ciągu dnia, a także na wcześniej wykonywane zabiegi weterynaryjne. Ponadto dobrze co jakiś czas zmieniać pokarm, aby dieta naszego pupila była pełnowartościowa i różnorodna. Dla właścicieli akity istotną informacją może być fakt, że ta rasa psa często ma mniejszą tolerancję na białko.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:26
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.