Udostępnij
Skomentuj

Jak zrobić tablicę kredową?

Chciałbyś mieć swoją własną tablicę kredową w ogrodzie? Sprawdzone sposoby na stworzenie tablicy marzeń.

Jak zrobić tablicę kredową do ogrodu?

Tablica kredowa do ogrodu to w ostatnim czasie bardzo modny, popularny element aranżacji swojej własnej zielonej przestrzeni. Nic dziwnego – tablica kredowa zewnętrzna wprowadza urozmaicenie do wystroju, a dodatkowo sprawia frajdę dzieciom, które chętnie po niej rysują, kiedy mają czas przeznaczony na zabawę na świeżym powietrzu. Tablica kredowa doskonale sprawdza się również w części ogrodu zagospodarowanej na zielnik. Na tablicy można wypisać nazwy hodowanych roślin tak, by ich nie pomylić.

Taki dodatek możesz wykonać samodzielnie. Przed zabraniem się za kompletowanie materiałów i narzędzi, koniecznie określ cel przeznaczenia tablicy, aby dobrać odpowiednie elementy montażu. Czy ma być to tablica kredowa na wymiar, którą zamontujesz przykładowo na skrzyni z hodowanymi warzywami, czy będzie to tablica kredowa na stojaku, czy tablica kredowa na plac zabaw dla dziecka? Jej kolor możesz wybrać dowolnie, jednak w ogrodowej przestrzeni pięknie wygląda tablica kredowa zielona.

Wykonanie swojej własnej tablicy kredowej nie jest trudne i wbrew pozorom nie zabiera dużo czasu. Wodoodporną płytę OSB dokładnie pomaluj farbą magnetyczno-tablicową. Do nakładania farby możesz użyć szerokiego pędzla ze sztywnym włosiem bądź wałka malarskiego. Wielkość akcesoriów do malowania dostosuj do wielkości płyty OSB. Pamiętaj, że warstwa farby ma dokładnie, równomiernie pokryć powierzchnię płyty. Po całkowitym wyschnięciu pierwszej warstwy pomaluj tablicę jeszcze minimum dwa razy.

Jak zmyć marker kredowy z tablicy?

Tablica kredowo-magnetyczna jest przystosowana do tego, by pisać po niej kredą. Wiadomo jednak, że ta potrafi brudzić nie tylko ręce, lecz także ubrania, a pył, który wytwarza, może być alergenny. Na rynku dostępny jest świetny zamiennik zwykłej kredy zabawkowej – pisak do tablicy kredowej. Jest on droższy od zwykłej kredy, ale jego użytkowanie jest maksymalnie wygodne. Zapewnia czyste i precyzyjne pisanie w różnorodnych kolorach.

Polecane tablice kredowe

Pisaki kredowe można łatwo i wygodnie usunąć z tablicy. Gąbka do tablicy kredowej niewiele ma już wspólnego z tą, którą znamy z czasów szkolnych. Nie trzeba jej moczyć, wyciskać, a potem suszyć. Profesjonalna gąbka do tablicy kredowej działa na sucho i jest zawsze pod ręką, dzięki temu, że na stałe jest przyczepiona do naszej tablicy. Gąbka ta nie powoduje rozpylania się kredy w powietrzu i zasypywania nią wszystkiego dookoła. Jeśli mimo to chcemy usunąć marker z tablicy bez specjalnej gąbki, możemy w tym celu użyć dowolnej zwilżonej wodą gąbki lub ściereczki.

Jak przykleić tablicę kredową?

Tablicę kredowo-magnetyczną możemy kupić w sklepie, w postaci rolki z folią tablicową. Możemy przykleić ją niemal wszędzie, ale nie gdziekolwiek. Powierzchnia pod aplikację musi być przede wszystkim równa. Podłoże musi być czyste, odtłuszczone, suche, gładkie, pozbawione ubytków, wyczyszczone z kurzu czy pleśni. W przypadku wystąpienia rys czy ubytków należy je uzupełnić i zagruntować minimum 14 dni przed zakładaniem folii tablicowej. Folię przycinamy pod konkretny wymiar, dbając o to, by newralgiczne punkty nie zadzierały się do góry.

Najpierw tablicę należy rozłożyć w celu jej rozprostowania. Odklejamy papier podkładowy z folii na szerokość ok. 10-20 cm i go zaginamy. Część odsłoniętej warstwy z klejem przykładamy do wyznaczonej powierzchni, dobrze ją dociskamy. Od spodu dalej usuwamy papier podkładowy, jednocześnie dociskając wierzch. Cały czas musimy kontrolować, czy folia nakłada się równo i czy nie ma pod nią pęcherzyków powietrza. Dobrze założona tablica kredowa na ścianę lub inny element, nie będzie się deformować pod wpływem pisania lub działania czynników środowiskowych.

Jak czyścić i czym myć tablicę kredową?

Tablica kredowo-magnetyczna, którą możemy wykonać w domu, niewiele różni się pod kątem czyszczenia niż tradycyjna tablica szkolna kredowa. Do pozbycia się resztek kredy czy pisaka kredowego możemy użyć wspomnianej wyżej odpowiedniej gąbki do tablicy kredowej lub każdej innej dowolnej, zwilżonej gąbki lub ściereczki. W sytuacji, gdy te sposoby nie są wystarczające, możemy tablicę umyć znacznie większą ilością wody, nawet z węża ogrodowego albo konewki. Może się zdarzyć, że na powierzchni tablicy pojawią się smugi. W celu pozbycia się ich, konieczne będzie powtórzenie mycia tablicy, a następnie osuszenie jej papierem, szmatką.

Swoją samodzielnie przygotowaną tablicę możesz zakonserwować przed szkodliwym działaniem wiatru, wilgoci i promieniowaniem UV. W przypadku tablicy posiadającej dodatkowe elementy, takie jak rama lub stojak, przemaluj je lakierem do drewna. Pamiętaj, że powierzchnia tablicy z gotowej folii jest delikatna. Uszkodzenie jej będzie skutkowało podchodzeniem pod przyklejoną powierzchnię wilgoci i powietrza. Konieczne będzie usunięcie tablicy oraz zamontowanie nowej.

Tablica w domu to już nie tylko tablica kredowa dla dzieci lub tablica kredowa do kuchni, jaką niejednokrotnie możemy zauważyć w restauracji za barem, na której wypisane jest menu. Tablica kredowo-magnetyczna przybrała całkiem nowy wymiar. Ulokowana w ogrodzie jako jego nowy element na pewno przyciągnie nieraz spojrzenia gości. Sprawi też ogromną radość korzystającym z niej dzieciom. Dowolnie możesz ją skonstruować. Może to być tablica kredowa w ramie bądź tablica kredowa stojąca. W każdym miejscu i w każdej formie będzie wyglądać jednakowo znakomicie i sprawi zarówno dzieciom, jak i rodzicom sporo frajdy.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:13
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.