Udostępnij
Skomentuj

Jak zrobić huśtawkę ogrodową?

Huśtawka ogrodowa to bardzo pożądany element w rodzinnym ogrodzie.

Huśtawka ogrodowa służy nie tylko dekoracji, ale także zabawie czy przyjemnemu odprężeniu. Gotowy produkt, kupiony w sklepie, jest z pewnością dobrym rozwiązaniem, jeżeli także o takiej marzysz, ale niektórzy lubią własnoręcznie budować tego typu konstrukcje. W tym poradniku pokażemy Ci, jak to zrobić w możliwie łatwy i bezproblemowy sposób.

Czy warto samemu zrobić huśtawkę ogrodową?

Decydując się na tak duże wyzwanie, jakim jest stworzenie swojej własnej huśtawki, należy zadać sobie pytanie: „Czy dam radę”? Rozpoczynając tak poważny projekt, jakim jest huśtawka dla dziecka, trzeba mieć na uwadze nie tylko walory estetyczne urządzenia, ale i jego bezpieczne wykonanie. Uwzględnienie długości i grubości sznurka lub łańcucha; czy mocować dodatkowe wsporniki? Zdecydować się na projekt drewniany czy metalowy? Huśtawka będzie mieć system podwójny czy pojedynczy? Ile to wszystko będzie kosztować? Jak dużo czasu zajmie skonstruowanie takiej huśtawki? Czy potrzeba do tego jakichś szczególnych sprzętów lub umiejętności?

Sama ilość pytań i wątpliwości potrafi na wstępie zniechęcić lub zasiać zwątpienie u niejednej osoby. Dodatkowo, na rynku dostępnych jest naprawdę wiele materiałów, elementów i wzorów, w których możemy skonstruować huśtawkę. Stelaż wykonany z plastiku lub nowoczesny, metalowy styl, a może naturalne drewno? Wszystko zależy od Twoich preferencji i sumy, jaką chcesz zainwestować.

Huśtawki ogrodowe Elior z kolei stanowią idealne rozwiązanie dla fanów drewna. Naturalne wykończenie modeli ze stelażem, mieszczącym dwuosobowy bujak, pozwala się zrelaksować na dworze bez obaw o to, czy własnoręcznie zbudowana konstrukcja została dobrze zaimpregnowana. Dodatkowo odpada kolejny problem, a mianowicie – czy własnoręcznie pleść, czy może uszyć siedzisko. Nie oszukujmy się, nie ma niczego gorszego od niewygodnej huśtawki, a szkoda byłoby, gdyby z tego (czy innego) powodu Twoja konstrukcja stała niewykorzystywana.

Oszczędność czasu, lepszy, stylowy wygląd, brak potrzeby obcowania z takimi narzędziami jak szlifierki, wkrętarki czy wiertarki, to najważniejsze argumenty przemawiające za poważnym zastanowieniem się nad tym, czy warto podejmować się projektowania oraz wykonania pracy, jaką jest złożenie całego urządzenia w całość. Polecamy też przed zdecydowaniem się na budowę własnego projektu spojrzeć na dostępne u nas gotowe modele, takie jak chociażby huśtawki ogrodowe Dajar, które ogrodowy styl odpoczywania wynoszą na kolejny poziom.

Polecane huśtawki ogrodowe

Jakie narzędzia są potrzebne do zbudowania huśtawki ogrodowej?

Na szczęście, ze względu na łatwy dostęp do szerokiej gamy półproduktów do wykonania huśtawki, nie będziesz narażony na konstruowanie wszystkiego od zera. Wybór narzędzi, jakimi możesz się posługiwać, jest bardzo szeroki. W zależności od poziomu swoich umiejętności możesz zdecydować, ile chcesz przeznaczyć na tę konstrukcję.

Jeśli już jednak zdecydujesz się na zabranie się do pracy nad skonstruowaniem własnej huśtawki ogrodowej z drewna, to powinien Ci wystarczyć dostęp do następujących narzędzie:

Przy bardziej skomplikowanych projektach będą Ci potrzebne takie narzędzia jak frezarka, szlifierka kątowa, zestaw frezów, jak i sama frezarka. Ale przy bardziej złożonych projektach ten zestaw może okazać się niewystarczający i może się okazać, że będziesz musiał wyposażyć swój ogródkowy składzik w dodatkowe sprzęty.

Ponadto, skoro decydujesz się na własnoręcznie zamontowanie huśtawki, to Twoim obowiązkiem jest zaopatrzenie się w takie rzeczy jak odpowiednie okulary, maska antypyłowa, kilka par rękawic roboczych i ubrania zabezpieczające skórę przed najróżniejszymi drobinkami pyłów. Wszystkie te rzeczy to podstawa każdego odpowiedzialnego majsterkowicza. Jeśli zależy Ci na tym, by wykonywać swoją pracę dobrze i w pełni profesjonalnie, musisz zadbać o to, by się odpowiednio zabezpieczyć.

Z jakiego materiału zrobić huśtawkę ogrodową?

W przypadku huśtawki kwestia, z jakiego materiału ją wykonać, wydaje się dosyć prosta. Powszechne jest przekonanie, że drewno jako budulec sprawdza się najlepiej w różnorodnych projektach; zapewne właśnie tym materiałem będziesz się więc głównie posługiwać. Charakteryzuje się tym, że jest wygodne w cięciu, daje się pomalować na dowolny kolor, to zaledwie dwa z naprawdę wielu argumentów przemawiających za tym tworzywem

Kolejnym ważnym zagadnieniem jest kolorowy świat farb, dzięki któremu huśtawka nada całemu ogródkowi dodatkowego charakteru. Jeżeli zdecydujesz się na własnoręczną budowę, nie będziesz musiał ograniczać się do odcieni szarości, brązu, beżu czy bieli. Do wyboru masz całą paletę barw od różnych producentów. Nie zapomnij o impregnacie. Jest to bardzo ważna sprawa, od której zależy nie tylko to, jak długoTwoja huśtawka postoi, ale też bezpieczeństwo użytkowania.

Dobry impregnat zabezpieczy drewno przed wilgocią, pękaniem i wypaczeniem. Dzięki zakonserwowaniu wszystkich elementów huśtawki będziesz mógł spać spokojnie, bez obaw o to, że zbudowana przez Ciebie huśtawka ulegnie awarii.

Poniżej zawarte są wszystkie podstawowe elementy, z których powinna zostać wykonana Twoja huśtawka:

  • cztery drewniane belki o długości 2,5 metra i średnicy 10 cm;
  • dwie drewniane belki o do wzmocnienia konstrukcji o długości 1,25 m;
  • belka huśtawki;
  • dwa zastrzały usztywniające o długości 50 cm;
  • wkręty do drewna z podkładką;
  • zewnętrzny impregnat do drewna odporny na warunki atmosferyczne;
  • osiem haków z podkładami i nakrętkami samohamownymi;
  • cztery obejmy;
  • łańcuchy;
  • dwie deski o długości 42 cm i szerokości 20 cm.

Jak gruby łańcuch do huśtawki ogrodowej?

Prawdę mówiąc, niezależnie od grubości łańcucha, na jaki się zdecydujemy, to stelaż ma największe znaczenie w konstrukcji. Jeśli na danym urządzeniu ma się bujać nie tylko dziecko, ale też osoba dorosła, to jasne jest, że należy zadbać o większą wytrzymałość konstrukcji, szczególnie stelażu. Pamiętaj, że wszystkie huśtawki ogrodowe metalowe, jak i zwyczajne, 2-osobowe, powinny być równie odporne na przeciążenia. Pamiętaj, bezpieczeństwo przede wszystkim!

W jaki sposób zrobić huśtawkę ogrodową?

Niezależnie od tego, jakie huśtawki ogrodowe drewniane widziałeś, to projekt postawienia takiej zaczyna się w ten sam sposób. Musisz wybrać miejsce, w którym będzie stać Twoja konstrukcja. Warto zwrócić uwagę, by nie się znajdowała zbyt blisko płota, krzaków, drzewek lub grządek. Musi stać również z dala od grilla i ławek, tak, aby nikt nikomu nie przeszkadzała. Huśtawka, którą zbudujemy, jest prostej konstrukcji. Będzie opierać się na dwóch podporach i belce poprzecznej w celu wzmocnienia konstrukcji.

Aby zmontować huśtawkę z bali, należy obie podpory położyć na ziemi i przyłożyć do siebie, tak, aby odległość między końcówką jednej i drugiej nogi wynosiła 2 metry. Następnie ołówkiem zaznacz miejsce złączenia belek. Za pomocą dłuta wytnij drewno tak, by obie belki nachodziły na siebie. Kiedy wszystko zacznie do siebie pasować, nawierć otwory i połącz je przy użyciu śruby. Do słupków dodatkowo montujemy belkę stabilizującą na wysokości 84 cm od podłoża.

Teraz przystępujemy do kolejnego etapu, jakim jest zamontowanie belki huśtawki oraz zastrzały usztywniającej. Na belce montujemy 4 obejmy. Między dwiema zachowujemy odległość 49 cm. Belkę umieszczamy u szczytu stelażu, w zagłębieniu, i łączymy w jedną całość przy użyciu śrub. Konstrukcję należy wzmocnić za pomocą zastrzałów usztywniających. Montujemy je po obu stronach huśtawki. Jest to bardzo ważne, aby cały proces przebiegał bezbłędnie, a projekt został maksymalnie wzmocniony. Od tego, jak wszystko wykonamy, zależy odporność na przeciążenia generowane przez huśtanie.

Ostatnim krokiem w przygotowaniu huśtawki ogrodowej jest zamocowanie siedzisk, na których będziemy się huśtać. Do całości należy przymocować 4 haki z podkładkami i nakrętkami samohamownymi, które połączymy przy użyciu łańcucha oraz karabińczyka. Dzięki temu Twoja huśtawka będzie w pełni stabilna, i nadawać się do korzystania w sposób adekwatny do możliwości konstrukcyjnych zabawki.

Ile czasu zajmuje zrobienie huśtawki ogrodowej?

Ilość czasu, jaka jest potrzebna do budowy huśtawki, jest niezwykle powiązana z zaawansowaniem wyzwania, które przed sobą postawisz. Projekt tutaj przedstawiony można określić jako „do wykonania w weekend, włącznie z pojechaniem na zakupy”. Jest to niewielka ilość czasu na cały proces, jakim jest szukanie śrubek, wycinanie desek i dopasowywanie wszystkiego do siebie. Zabawa, jaka temu towarzysz (szczególnie jeśli robisz to z członkami rodziny), z pewnością spodoba się wszelkim majsterkowiczom, ale też ich najmłodszym pomocnikom.

Wybór projektu, przygotowanie materiałów i w końcu zbudowanie samej konstrukcji pochłaniają jednak na tyle czasu i energii, że warto zastanowić się, czy lepszym rozwiązaniem nie jest inwestycja w gotową, przygotowaną przez profesjonalistów huśtawkę. W naszej ofercie znajdziesz wiele różnorodnych modeli, wśród których z pewnością jest coś odpowiedniego do Twojego ogrodu!

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:57
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.